9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Nereye kadar

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.695
  Tecrübe Puanı
  933

  Standart Nereye kadar

  Defne Koryürek
  dkoryurek@fikirsahibidamaklar.org

  17 Ağustos 2014 Pazar


  Nereye kadar
  Boğaz’ın bereketine şımarmış balıkçılar ve şuursuz tüketicilerin at koşturduğu İstanbul denklemine, balığa ve denize dair yasaların güncellenmemişliği, eksik de olsa varolan yasalara uyum hususlarında denetimin eksikliği, uymayanların muhatap olması beklenen cezaların caydırıcılıktan fersah fersah uzak oluşu ve elbette her gün daralan ekonomik koşullar binince... Bazı konular var, yaz yaz bitmiyor. Balık onlardan biri. Zira bitiyor. Zira yokoluşta.

  Şimdi... Hatırlayacaksınız, 2012 yılında lüferde avlanma boyunun 14 cm’den 20 cm’e çıkartılmasına ek olarak avlanma derinliğinin 11 m’den en az 24 m’ye çıkartılması ve Adalar bölgesinin rezerv alan ilan edilişini, GTH Bakanlığı’nın İstanbul Boğazı’nın canlılığını, sürdürülebilirliğini korumak yönünde attığı önemli adımlar olarak değerlendirmiştik.

  Gelgelelim, yönetmelikler ve yasalar, onların uygulamasını takip eden, kontrol eden olduğu takdirde çıkartılmalılar. Aksi takdirde yasa koyucu konumundaki devlet, en hafif koşullarda, koyduğu yasayı uygulayamamak gibi muazzam onur kırıcı bir lekeyi taşımak zorunda kalır. Hatta, zaman gelir tavşana kaç, tazıya tut demekle itham edilir.

  2012 istişaresinde rezerv alan ilan edilen Adalar bölgesinin göbeğinde kurulan dalyanı paylaşmak istiyorum ilginize, bugün.

  Büyükadalı değilim, evlilikle adaya gelin geldim. Dil Burnu’na bakan bir evden 22 yıldır denizi seyretme imkânım oldu. Tüm bu süre boyunca tabiat parkından ulaşılan, dik yamaçların dibinde, küçük koyların önünde boyutları alçakgönüllü bir dalyan olduğunun şahidiyim.

  Zaman geçti, ben denizime daha hassas bir İstanbulluya dönüştüm. Slow Food’un lüfere dair kampanyası dâhilinde biraz daha piştim ve kavrayışım da gelişti hâliyle. Adalar bölgesinin nasıl bir mera olduğunu, balıkların bu merada konakladığını, yuvaladığını, kışladığını öğrendiğim gibi; yasadışı avcılık yapan troller kadar yasal gırgırların da dipleri tarayan ağları ile deniz yatağına nasıl zarar verdiklerini, Adalar bölgesine dalanların tek bir yosun dahi bulamadıkları bir çölle karşılaştıklarını öğrendim. Benim Emirgan’da “gene mi lüfer” dediğim yıllardaBüyükada’da da “gene mi ıstakoz” dendiğini duyduğumda içim parçalandı.

  Hâliyle 2012 istişare toplantısı ertesi Adalar bölgesi rezerv alan ilan edildiğinde, heyecanlanmak, mutlu olmak bir yana kaybettiklerimizi yerine koyma ihtimali karşısında çok umutlandım.

  Gelin görün ki 2012 yılından bu yana bir gün geçmedi ki İstanbul’un balıkçıları yasadışı avcılık hikâyelerini paylaşmasınlar bizlerle. Bir toplantı geçmedi ki gırgır reisleri “orayı bize yasakladılar, bak troller rahat avlanıyorlar şimdi” diye takaza etmesinler bize. Devlet kaale alınmadı, balıkçı tarafından. Yasak var, kural var, denetim olmadı istenildiği gibi.

  Yetmedi. Yasa ancak taneyle satılabilecek boyuna izin verdiği hâlde İstanbul Su Ürünleri Hali’nde “dökme lüfer” adıyla yavru boy satışı yapıldığını gözlemledik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi denetçileri de kaale almadılar yani, devleti. Sorumlusu oldukları Hal’de yavru lüferin satışına göz yumdular.

  Buraya kadar devlet madara oldu demek mümkün. Kahredici, evet. Ancak dahası var:

  Büyükada’nın Dil Burnu’nda benim de 20 yılına şahit olduğum dalyan, 2014 yazı geldiğinde bir de baktık ki üç katına çıkarılmış! Tam sorarken GTH Bakanlığı’nın avcılık yapılamaz ilan ettiği bir bölgeyi Milli Emlak nasıl dalyana kiralar diye, Adalar Postası bu iznin nasıl alındığına dair haberinde şöyle bir vurgu yaptı:

  “İddiaya göre dalyan ağlarını kuran Mustafa isimli şahıs Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen eski emekli müsteşar Maksut Mete sayesinde bu dalyanı ve tabiat parkına kaçak olarak kurulan barınağı idare ettiriyor.”

  Evet. Tavşana kaç, tazıya tut dendiği aşikâr. Sormak şart oldu hâliyle, nereye kadar? Bu deniz, bu balık bize emanet. Yarın da neticede hepimizin çocuklarının birlikte varacakları durak..

  Hepimizin.

  dkoryurek@fikirsahibidamaklar.org


 2. #2
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.695
  Tecrübe Puanı
  933

  Standart

  Guncel............................................ ................

 3. #3
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  36
  Mesajlar
  17
  Tecrübe Puanı
  13

  Standart

  defne hanım bosuna uğrasıyor devlet yalandan yasa cıkarıyor herseye yıne goz yumuyor sahıl guvenlık gorevını yapmıyor ana kucuk balıkcıyla uğrasıyor 10 sene oncekı mezgıt nerde denızımızde bı arastırsınlar zahmet olmazsa .....
  Hüseyin ÜNLÜ
  ORDU/Ünye

 4. #4
  REİS LüFerCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3.474
  Tecrübe Puanı
  396

  Standart

  Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık
  BüleNt
  İSTANBUL


 5. #5
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  957

  Standart

  Alıntı Yusuf_Kaptan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  defne hanım bosuna uğrasıyor devlet yalandan yasa cıkarıyor herseye yıne goz yumuyor sahıl guvenlık gorevını yapmıyor ana kucuk balıkcıyla uğrasıyor 10 sene oncekı mezgıt nerde denızımızde bı arastırsınlar zahmet olmazsa .....
  Evet, belki Defne hanım boşuna uğraşıyor, ama uğraşıyor.

  Asıl zarar gören küçük balıkçı ne yapıyor, Defne hanıma ne kadar destek veriyor, yardımcı oluyor?

  Bakanlığa, Genel Müdürlüğe (gidemezse bile) iki satır yazı ile derdini anlatan kaç balıkçı var?

  Peki, çinekop çok ama 20 cm.den küçük, bunları tutmamız lazım diyen büyükler ne yapıyor, uzun vadede herkesin zararına olduğu halde niçin onların dediği oluyor, çünkü onlar uğraşıyor, kısa vadeli çıkarları için uzun vadeli zararı gözardı ederek, Bakanlıkta, Mecliste, etkili olabilecek kim varsa markaja alıyor, (kendilerince) haklı olduklarını anlatıyor, düzeltilmesini istiyorlar ve küçüklerin sesi çıkmadığı için sonuçta onların dediği oluyor ve küçükler de (başta ben olmak üzere )devlet görevini yapmıyor diye bağırıyor, Defne gibi bir şeyler yapmaya çalışanı da küstürecek tarzda boş ver bir şey olmaz diyor.

  Yani çalışan kazanıyor.

  Şİmdi, küçüklerden, kendisinin, diğer balıkçıların ve uzun vadede balıkçılığımızın kazanması için çalışacak kimler var?

  Görelim.

  Selam ve sevgiler.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 6. #6
  Balıkçı gorkemdilmac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  168
  Tecrübe Puanı
  47

  Standart

  Bir Büyükadalı olarak Defne Hanım'ın yoğun uğraşlarını, adeta elinin hamuruyla erkek işine karışmasını yıllardır yakından takip ediyor ve takdir ediyorum. Belki bu uğraşlar olmasaydı şu ana kadar elde edilen ve halen de yetersiz bulduğumuz kazanımlar dahi var olmayacaktı. Buradaki temel sorun aslında doğuştan adalı olmayan Defne Hanım gibi bir kişinin duyarlı davranıp, yanlış giden bir şeyler olduğunu sezmesi ve durumdan vazife çıkararak bu işlere soyunmasına karşın, aileden doğma büyüme adalı olan ben ve benim gibilerin bu tür çarpıklıkların farkında olmamıza rağmen bu çabalara yeterli desteği ve duyarlılığı göstermemiş olmamızdır. Yani adeta bir kurumsal körlük noktasına gelmiş iş yeri çalışanının hali gibi, kendi mekanımızdaki çarpıklıklara gözümüzü fena halde alıştırmış ve tüm bunları bir sorun gibi algılayamamış olmamız, çalışma masamızda günlerdir duran kullanılmış ve kurumuş çay bardağını göremiyor olmamızdır durumun özeti. Bu durumun bir benzeri de son yıllarda adamıza yaz mevsiminde özellikle de hafta sonları akın akın gelen ve gelmekle kalmayıp arkalarında adeta bir çevre felaketi bırakarak evlerine dönen sayın İstanbullu kardeşlerimizin yarattığı tarifsiz huzursuzluğa karşı adanın yerlileri olarak bizlerin değil de adaya yazlarını geçirmek için gelen yazlıkçı dostlarımızın ses çıkarıyor olmasıdır. Bizler kendi mahallemizin sorunlarına karşı organize tepkiler geliştiremeyen, bunlara karşı nasılsa bir sonuç alamayız endişesiyle hareketsiz kalan, hep başkalarından bir şeyler bekleyen, fikir üretemeyen yapıda olduğumuz sürece ancak içten içe şikayet etmenin ötesine geçemeyeceğimiz çok net görülüyor.
  Aptallağın en büyük kanıtı aynı şeyi defalarca yapıp her seferinde farklı bir sonuç beklemektir. Dahiliğin bir sınırı vardır ama aptallığın asla... Albert EINSTEIN

 7. #7
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Nov 2013
  Mesajlar
  777
  Tecrübe Puanı
  138

  Standart

  ülkemizde balıkçılığın üstüne oynanan oyunlar var . yıllardan beri yazıyorum.asas oyunlar kıyı balıkçılığın üstüne oynanıyor. oyasak nu yasak kıyı balıkçı bitmiş,yasaklardan kurtulamamış.bakanlık kıyı balıkçılığı bitirmenin peşinde,surkop zaten yok,çiftlikçilerden yana sesi bile çıkmıyor,çıksa duralibey orkinozdan kotasını kesecek , surkopun niyeti belli,bana kimse dokunmasın bakanlığın bir dediğini iki etmiyor.15 000 kıyı balıkçı mazottan bile yararlanamıyor.av araçları yasak olmuş.
  defne hanım tum uğraşmalarına rağmen bir karış ilerliyemedi.çinekop 20 cm olsa ne olacak kıyı balıkçı yüz kasa çinekop yakalıyamadı ağlarının yasaklanmasın dan dolayı. maalesef yüzbinlerce çinekop balığı yakalandı.çinekop geçen sene yavruları tutuldu. kıyı balıkçıları neden sessiz kalıyor anlayamıyorum ,halen surkopun ağzına bakıyorlar gibi geliyor bana. sanki surkop doyuruyor karnını,bu nedenle kıyı balıkçılarımızın defne hanımın yazdıklarına destek vermeli.ben dernek olarak kıyı balıkçılarımızın sorunlarını her pilatformda ve toplantılarda dile getiriyorum. defne hanımın tum yazılarını dernek olarak destekliyorum ve kendisine çalışmalarından dolayı başarılar diliyorum.
  Şaban BOSTAN

 8. #8
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  1.708
  Tecrübe Puanı
  237

  Standart

  Desenize hükümet denizde de pastra oldu !

 9. #9
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Nov 2013
  Mesajlar
  777
  Tecrübe Puanı
  138

  Standart

  ÜLKEMİZDE DENİZCİLİK VE BALIKÇILIK ALANINDA OLUMLU POLİTİKALAR ÜRETİLMEMİŞTİR . SİYASETÇİLERİMİZ VE BÜROKRASI GEREKEN ÖNEM VE DEĞER VERMEMİŞTİR ...

  Yıl 2008 tum bakanlıklara gönderdim yazımızı halen göndermeye devam ediyorum.bizim derneğimizin amacı bu ülkemizde surdurebilir balıkçılık avcılığını savunuyoruz bu önlemler alınmadığı surece denizlermiz de balık bitecek .

  Poyraz Köy Tülina ve Kılıç Balığı Avcılığı Haliç Su Ürünleri Derneğierneğimiz toplumsal manada denizlerimizden verimli bir şekilde yararlanılmasını temin etmek amacıyla sivil bilinç oluşmasında toplumsal duyarlılığın arttırılması için dikkatleri denizlerimizin korunmasına çekmek amacıyla yasalar dahilinde her turlu faaliyeti gösterir

  Ülkemizin denizleri önemli bir su ürünleri potansiyeli olmasına rağmen balıkçılığa yönelik sürdürülebilir politikaların hayata geçirilememesinden dolayı bu potansiyel güce dönüşmemektedir. Bu nedenle ;

  Ülkemizde denizcilik ve balıkçılık alanında olumlu polıtikalar üretilmemiştir. siyasetçilerimiz ve bürokrasi gereken önem ve değeri vermemiştir. önce su ürünleri fakültelerimizden sürdürebilir avcılık için ekosistemin yok oluşu na seyirci kalınmış çözüm yolları üretilememiştir. Üç bir yanı denizlerle kaplı olan su ürünleri zengini ülkemiz gereken önlemi almayan yetkililer yüzünden balık tür ve stoklarının göz göregöre seyirci kalmişlardır.ülkemizde organik balık üretiminin yerini besleme balıkçılık almıştır DERNEĞİMİZ büyük bir hamle yaparak denizlerimizde yaşayan balık tür ve stoklarının çoğalması adına gereken çözum öneri yollarını her platformda bürokraside denetleme alanında vede sıyası alanda büyük bir azim ve iştiyakla dile getirmektedir. Maalesef yetersiz denetim ve caydırıcı olmayan onlemler ve cezalar konan kuralların ve yasakların geçersiz olmasına sebebiyet vermektedir.. . Paylaşımcı adil bir su ürünleri politikası üretilememiştir.Bu zamana kadarkota getirilmemiş, avcılıkta kullanılan av araç gereç eloktronik cihaz gemi boyları ağ boyları ve derinlikleri hiç bir kısıtlamaya sınırlamaya tabi tutulmamiş reislerin insiyatiflerine bırakılmış ,çıkarma limanları belirlenmemişneticede dünyada eşi görülmemiş bir avcılık ülkemizde uygulanmıştır.Avrupada olduğu gibi kota sistemi, kanunlar, balıkçıların sosyo ekonomikleri,yasaklardan dolayı hibe ve destek verilmesi,Gemi sahiplerine,kaptanlarına, gemicilerine avrupa uyum sureci gereği finansman sağlanması avrupa birliği bu güne kadar 50 milyar yuro harcadığı halde uyum yasalarını bitirememiştir.ülkemizde uygulanan avrupa uyum yasaları tarım bakanlığı tarafından balıkçılığımız bitme noktasına gelmiştir.neticede görülmemiş bir balıkçılık politikası uygulanmıştır.Bilgilerinize sunarım.saygilarımla avınız bol olsunOĞACAK YAVRULARIMIZIN ORGANİK BALIK YEMELERİ ADINA BALIĞA BİR ŞANS,

  Yıl 2008 tum bakanlıklara gönderdim yazımızı halen göndermeye devam ediyorum.bizim derneğimizin amacı bu ülkemizde surdurebilir balıkçılık avcılığını savunuyoruz bu önlemler alınmadığı surece denizlermiz de balık bitecek .

  Derneğimiz toplumsal manada denizlerimizden verimli bir şekilde yararlanılmasını temin etmek amacıyla sivil bilinç oluşmasında toplumsal duyarlılığın arttırılması için dikkatleri denizlerimizin korunmasına çekmek amacıyla yasalar dahilinde her turlu faaliyeti gösterir

  Ülkemizin denizleri önemli bir su ürünleri potansiyeli olmasına rağmen balıkçılığa yönelik sürdürülebilir politikaların hayata geçirilememesinden dolayı bu potansiyel güce dönüşmemektedir.
  Şaban BOSTAN

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Balikçilar nereye?
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24.07.14, 01:48
 2. Cevap: 14
  Son Mesaj: 09.11.13, 14:09
 3. Ne kadar güzel herkes reis olmuş(bu kadar kolay mi bu iş)
  By OMURREIS in forum Günlük Balık Hal Fiyatlari
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 09.11.13, 11:32
 4. Nereden Nereye
  By sunshine in forum Resimler
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 19.11.10, 03:37
 5. Bu Kediler nereye bakıyorlar
  By Hıcaz in forum İlginç Resimler
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 29.04.09, 13:26

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM