Sayfa 1/10 12345678910 SonSon
97 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Odalar ve borsalar birliğinde kurulacak çalışma ve balıkçılık meclisi

 1. #1
  TUNCAY ŞEKER

  Odalar ve borsalar birliğinde kurulacak çalışma ve balıkçılık meclisi

  balıkçılık çalışma gurubu
  türkiye deki blıkçılık kooperatifleri ve bunların oluşturdukları üst birliklerin ve diğer balıkçı dernekleriyle tüm kuruluşlar,üniversiteler,ilgili bakanlıkların da katılımıyla dto bünyesinde balıkçılık çalışma gurubu ve meclisi kurularak çalışmalar yapmak.
  bu çalışma gurubu üyeleri çok fonksiyonlu işlevi sayesinde,av sahalarındaki avcılığın düzenlenmesinden,balıkçı lisanslarına,eğitime,avlanan ürünlerin stışına,kredi ve finan teminine,balıkçılık araştırmalarına destek,balıkçılık politikalarını belirlemek ve en önemlisi kaynağı kullanırken her türlü kararı vermeye ve uygulamada yetkili olmaya kadar çok geniş bir sorumluluk yelpazesini üstlenmektedir.son derece komplike bir yapı sergeleyecek olan bu sistem sayesinde japonya nın bugün nasıl ki su ürünleri konusunda dünyada en fazla üreten ve en fazla tüketen ülkelerin başında yer alamışsa,bu çalışma gurubunun amacı da türkiye balıkçılığını ve türk insanını üretimde ve tüketimde üst sıralara çıkarmaktır.
  balıkçılarımızın bir çok sorununun halledilerek,kıyı balıkçılığı yönetim modelinde,temel olarak kaynağı kullanan balıkçının,sahiplendiği kaynağın kendisine ait olduğu fikrini ön pilana çıkartmaktır.stokların belli seviyelerde kullanmak için ülkedeki idari yapılanmaya bağlı olarak alt olanlar sistemini getirmektir.bu sistemde,her idari bölge kendi sınırları içerisinde kalan av sahasında,avcılığı düzenleyecek önlemleri çalışma gurubuna aktarıp,bölgesel balıkçılık modelinde her balıkçı yasal olarak bağlı olduğu idari bölgenin dışında avcılık yapamayacak ve lisanslı her balıkçı kendi bölgesinde avlanacaktır.her av dönüşünde avladığı ürünü kooperatifinin tahsis ettiği satış yerinde bizzat kendisi pazarlayacak ve av ile ilgili tüm kayıtlar doğrudan koop.ların ilgili birimlerine akataracak,koop.üyesi balıkçılar hizmetin karşılığında tüm yıl boyunca avladığı ürünün belirlenecek bir miktarını ,araştırma,geliştirme ve balıkçılık kaynaklarını korumak amacı ile oluşturulacak fona ödeme yapacaktır.
  bu şekilde pazarlama sürecindeki aracı tekeli en aza indirgenerek,avlanan ürünün doğrudan tüketiciye sunacaktır.,türkiye’de her bir balıkçılık sahasında o sahanın ekolojik özelliklerine,balıkçılık tipine ve balığın biyolojik özelliğine uygun son derece çoklu yönetim modeli geliştirilmiş olacaktır.
  bu modelle,ilgili koop.lara üye her balıkçının aynı saatte limandan ayrılarak belirlenen av sahasınada av operasyonuna birlikte başlaması ve eşit sürelerde av sahasını terk etmesine varıncaya kadar en küçük ayrıntı dhi göz ardı edilmemesini sağlayacaktır.
  bu düzenleme,idari yada hukuki kurallarla belirlenmiş olacak ve uygulamada etken olacak faktörün bireysel disiplin ruhu ve kendi kendini kontrol mekanizmasını oluşturacaktır.bu ülkemizde rekabete dayalı piyasa kuralları geçerliliğini,balıkçıların bir birinin haklarına saygılı olmalarını ve bu sınırı sürekli korumalarına ahlaki bir kural olarak kurumlaştırılacaktır.
  kurslar açılarak farklı balıkçılıkbölgelerinde kıyı balıkçıları ve koop.yöneticileri,büyük balıkçı gurubunu oluşturan gırgır ve trol balıkçıları arasında yaşanan karşılıklı çıkar çatışmalarını ortadan kaldıracaktır.farklı balıkçı gurupları kendi sahalarında bir birleri ile barışık ve saygıya dayalı olarak üretim faaliyetlerini sürdürecektir.her koop.gözlemci ve danışmanlık hizmeti verilipbalıçılıkla ilgili tüm bilgilerin aynı zamanda gerekli tüm birimlere çalışma gurubu olarak akışıda sağlanmış olacaktır.
  piyasa ekonomisinden halka arz odağında türkiye genelinde belirli yerlerde belediyelerle birlikte proje üretilerek balık satış noktaları oluşturulacak,halkın proteyin kaynağı su ürünlerini tüketimi sağlanacaktır.
  bu anlamda,düşünülen avcılıkların ve sürdürülebilir avcılığı sağlamak amacı ile diğer faktörler,deniz kirliliği ve kirleticilerinin durdurulabilmesi için,tüm dünya devletleri çevre örgütleri ile diyaloğa girilerek gerekenin yapılması için güç birliği sağlanacaktır.
  balıkçılığın her alanında ve balıkçılıkla ilgili tüm iş sahaları için çıkarılacak yasa,kural vs.yazışma ve temsilde,balıkçılıkla ilgili tüm aktivitelerde gerekli kurum ve kuruluşlarla her türlü girişimi sağlamak ve tek yetkili olacaktır.
  bu yetki çalışma gurubu ve balıkçılık meclisi tarafından verilerek denetlenecektir.
  bu çalışma gurubunun daimi başkanı dto balıkçılık komite başkanı olacak ve yardımcılarını kendisi seçip yönetim kadrosunu da oluşturacaktır.
  balıkçılığı ve balıkçılıkla ilgili tüm yazışma,karşılıklı diyalok vs.balıkçılık gurubu yönetim kadrosuna aittir.bu tüm odaların ve borsaların temsilcisi türkiye odalar ve borsalar birliğinin misyonunu balıkçılık temsilinde üstlenecektir.
  bu gurup hazırlığında tüm yapılanma buna göre hazırlanacaktır.bunu tüm balıkçı kurum ve kuruluşları kabul edecektir.etmek mecburiyetindedir,çünki kurtuluş budur.bunun aksini kimse idda edemez.

 2. #2
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart

  Sayın Şeker. Sistem belli olmuş.
  Bir yerden başlanmalı.
  Çalışma gurubu için bir TBMM milletvekili önergesi gerekli olacak değil mi?
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 3. #3
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Doğru adım,lakin şu an için ütopya gibi.Köklü değişiklikler ,eğitim şart ikinci toplantıyı bekliyorum katılmak için.

 4. #4
  İst Birlik Başkanı
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  116
  Tecrübe Puanı
  28

  Standart

  Sayın şeker insanlar düşündükce ve düşündüğünü hayata geçirdiği süre içerisin de yaşamını devam edtirecektir. Düşlemek güzel bir olgu dur düşlediğini insanlarlapaylaşmak çok daha güzeldir. Oysa sizin hayallerinizi gerçekleştirecek bu ülkeninin balıkçısının bütünleşmesini yapmış genel merkezi sürkoopu vardır. ayrıca merkezleri oluşturan bölge birlikleri, bölge birliklerini oluşturan kooperatifler vardır, ve tamamını oluşturan saygıdeğer balıkçılarımız vardır. Bu düşündüğünüz eksik veya fazla şeylerin bu varolan düzenin içerisinde çözülmesi gerekmiyormu? Benim güzel ülkemde kurulan çok komisyonlar gördüm sizlerde mutlaka amaç bu ülkenin balıkçısının sorunlarını çözmek mi olacak, yoksa ben yaptım oldu mu herzamanki gibi. tek yetkili komisyondan bahsediyorsunuz onun seçeceği yönetimden bu tür yönetimlerin lerin demokrasının bir gerçeği olduğuna inanmıyorum. ve böylebir düşün kurulabileciğini de yadırgıyorum ihtilal mı oldu acaba merak ediyorum. Amacımız var olan sürkoop ve birliklerini dağıtmak olmamalı sürkoop altında toplanıp bu sektörün sorunlarını hep birlikte çözmek olmalı. Şu gerçeği unutmamaklazım hataydan hopaya kadar balıkçılığın sorunları,acı ları, kederleri aynı olduğuna göre çözümleri de tek demektir. bunuda çözecek olan sürkoop ve onu luşturan birlik ve kooperatiflerdir. bende idda ediyorum aksi düşünülemez.

 5. #5
  TUNCAY ŞEKER

  Standart

  Sanırım konuyu anlaşılır bir şekilde okumuşsunuzdur.yazımın ve düşüncemin ta ilk başında diyorum ki,türkiye genelinde,koop.,koop.birliklerinin ve tüm balıkçı derneklerinin üst birlikler ve üniversitelerin vs.daimi üyesi olduğu diye başlıyorum.ayrıca sürkop.ve diğer birlik,ve koop.ların hali ni tartışacak deyilim.görünen köye kılavuz gerekmez,ben diyorum ki,beyler bu hadiseyi başarmak için güçlü kurumlar oluşturulmalı,nasılki odalar ve borsalar Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğini kurmuşlarsa ve o kuruluştan nasıl faydalanıyorlarsa,ben ve benim meslektaşlarım da o kurumlardan aynı şekilde faydalansın.yoksa derdim ne sürkop.nede koop.hem biten sadece ismi olan bir şeyi ne tartışayım.

 6. #6
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Sayın Şeker güçlü kurumları güçlülerin oluşturduğu ve oluşturacağını bilenler olarak bu fikre başından karşıyım,Sürkoop bitti demişsinizde kimin için bittiğini belirtmemişsiniz.Sakın müstahsiller ve ona bağlı orkinosu hem tutan hem pazarlayanlar için olmasın?

  www.surkoop.org

  20000 adetlik filoda sizler dışındaki klasik kıyı balıkçısını koruyan kollayan,birlik ve onlar vasıtasıyla kooperatiflerinde katılımıyla var olmuş devletin tanıdığı yasayla kurulmuş Sürkoop yok değildir,olmayacaktır.Aksi düşünülemez...

 7. #7
  TUNCAY ŞEKER

  Standart

  Sürkoop var yok diyen tanımayan yok,yazımın hiç bir yerinde de sürkoop pun yok olduğunu ve tanınmadığını da söylemedim.sürkoop var da ne oldu?5.000 lirayla mali kongıre yapıyor,devir güç devri,maddiyat devri ayakta kalabilme devri,bunca yıldır kooplar,birlikler vardı da ne oldu,hangi yol alındı,ileri yerine geri gidildi,yüzlerce dernek varda ne oldu,hiç birşey.kimse birşey yapıldı demesin ha kargalar güler,hal ortada deniz ortada balıkçı ve balıkçılık ortada,bataklık haline dönmüş denizler,borç batağında çırpınan balıkçı,ne yapılmış yolmu aşılmışta sürkoopsuz olmazmış,sürkoopu oluşturanların meydana getirdiği manzara deyilmi bugün balıkçılıkta yaşanan.ben ya anlatamadım ya da siz yanlı okuyorsunuz,diyorum ki.Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin bünyesinde balıkçılık meclisi oluşturalım, orada biz balıkçların,koop,koop birliklerinin elbetteki sürkoopun ve diğer balıkçı kurum ve kuruluşlarının,sü ürünleri fakültelerinin,bakanlıkların da yer alacağı balıkçılık meclisi.yok sa işimiz çalmadan oynamak deyil, nede meşhur olmak, yada ben yaptım oldu demek deseydik bugün ötv siz yaktığın mazotu balıkçıya armağan edenin deniz ticaret odası ve balıkçılık meslek komitesinin ve şahsımın başarısı olduğunu ve bunun gibi bir çok konuyu başarıyla tamamlamış olduğumuzun konuların ben
  yaptımlarıyla kulaklarınız çınlardı. Amacımız o değil. Amaç; gelişmenin doğasının suya atılan bir taşın halkaları gibi,içten dışa,alttan yukarı
  olduğu gibi, başarının da bireylerden başlayıp, topluma doğru dağılımı, her bireyin fikrini özgürce söylediği ve her fikrin değerli olduğu bir ortam sağlayabilmektir. İşte bu anlamda güçlerin birleşeceği fikirlerin oluşacağı bir meclis diyoruz.bizim olan bizim yönettiğimiz ve kararları bizlerin aldığı, uyguladığı ve uygulatmakta kararlı olan bir meclis diyorum. Bugün o meclisin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında kurulması, bana göre balıkçılıkta devrim demektir. Lütfen Sn. Rıfat Hisarcıklıoğlu' nun konumu ve siyasetin de tobb neresinde olduğunu gayet iyi biliyorsunuz, bunun yanısıra ticaret odalarının da gücünü gayet iyi biliyoruz. Ne diyorum, bu gücü aynen diğer kuruluşların ve iş kollarının kullandığı kadar kullanma hakkımız var bunu hep birlikte kullanalım diyoruz. Allah aşkına yukarıdaki yazımda bundan başka bir anlam çıkmaz. Ben demokrasinin dışında bir diktatörlükten bahsetmiyorum. Lütfen yazılarımı tarafsız ve anlaşılır okuyun. Ben kimseyi, hiç bir koop. koop birlik, dernek vs. Bu oluşumun dışında tutmadım ve fikrimi de ilk kez Sn. Başkan Ramazan Özkaya' ya söyledim. Yoksa amacımız ben yaptım oldu değil. Saygılarımla.

 8. #8
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  2. Toplantıyı sabırsızlıkla bekliyorum,Ramazanı ve Bayramı atlattık.İnsanların konuşarak anlaşacağına sonsuz inancım var,konu balıkçılık ve sorunun çözümü ise nerede olsa katılırım.Yinede gerek AB muktesabı olsun gerekse ülkemiz şartları gereği yapının koop,birlik ve üst birlik yani Sürkoop ile çözüleceğine inanıyorum,amaç güçlü kooplar,güçlü birlikler ve nihayetinde güçlü sürkoop olmalı.Bürokrasiyi ve yerel yönetimlerin negatif katkılarını yenebilsek eminim, herkes bir yerlere gelecek.Affınıza sığınarak malum balıkçılık zamanı olduğundan istediğim sıklıkta yazamıyorum,sanırım biraz daha az çalışacağımız kış aylarında bu konularda daha doyurucu bilgiler paylaşmaya çalışacağım.Tabii bilgilendirme amaçlı tartışmaya açık konularda.Şimdilik rasgele dostlar...

 9. #9
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Hala bekliyoruz,anlatınız Dto olarak nasıl sattınız bizi.Kimlerle işbirliği içindesiniz yazın,Koop'ları yok sayarak Adf ve işbirlikçileriyle nasıl limanlara el koyarız çabasına girdiğinizi'de yazın,balıkçıyı değilde satanı yani üreteni değilde madrabazı nasıl kolladığınızıda yazın,belli olsun "Ali kemal"ler siz utanmaz kim onlar diyede sorarsınız'da neyse özelden yazarsanız anlatırım yada kumkapıda ...

 10. #10
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Icon3

  Alıntı özgürdeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hala bekliyoruz,anlatınız Dto olarak nasıl sattınız bizi.Kimlerle işbirliği içindesiniz yazın,Koop'ları yok sayarak Adf ve işbirlikçileriyle nasıl limanlara el koyarız çabasına girdiğinizi'de yazın,balıkçıyı değilde satanı yani üreteni değilde madrabazı nasıl kolladığınızıda yazın,belli olsun "Ali kemal"ler siz utanmaz kim onlar diyede sorarsınız'da neyse özelden yazarsanız anlatırım yada kumkapıda ...
  Evet kendini savunamayacak, söz hakkını kullanamayacak kişi veye kurumların ismini verirken iki kez düşünelim arkadaşlar. Özelden yazmanız güzel düşünce olur ama sonuçlarını bizimle paylaşırsanız seviniriz.

  rastgele,
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


Sayfa 1/10 12345678910 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Balıkçılık nedir ve Ticari Balıkçılık Yöntemleri
  By Hıcaz in forum Balıkçılık Hakkında Genel Bilgiler
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 20.02.10, 00:48
 2. Amatör Balıkçılık İzinleri
  By Hıcaz in forum Gerekli Belgeler
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28.04.09, 17:46
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj: 07.04.09, 21:35

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM