Doğu ve Güneydoğu bölgesine hayat veren Dicle Nehri ölüm saçıyor. Sebebi ise, Bazı tekstil firmalarının kumaşa vermede kullandıkları kimyasal maddenin Çanakçı Çayına akması ve çayın da Dicle Nehrine akmasıdır.

Urfa yolu üzerinde bunan tekstil firmalarının kumaşa vermede kullandıkları kimyasal madde, Çanakçı çayına karışıyor. Çayın kenarında ikamet eden köylüler, hayvanlarının telef olduklarını söylediler. Köylüler, söz konusu firmalar hakkında dava açtıkları; ama yıllardır bir sonuç alamadıklarını söylüyorlar. Çanakçı çayı aynı zamanda Dicle Nehri ile birleştiği için halkın sağlığını tehdit ediyor.Tekstil firmalarının atıkları Çanaklı çayına, Çanakçı çayının da Dicle Nehri ile birleştiğini ifade eden köylülerden Ramazan Kuzu; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi arıtma tesisi kurduğunu; fakat sadece kaba pisliği aldığını söyledi. Kuzu; “Tekstil firmasının kimyasal atığı pis kokunun oluşmasına neden oluyor. Her yıl özellikle Ekim aylarında Dicle nehri, kanalizasyondan farkı olmayan bir görünüme bürünüyor. Başta Sağlık Bakanlığı ve Çevreciler Dicle Nehrine sahip çıkmaları gerekiyor” dedi.Diyarbakır’dan Bismil’e kadar yaklaşık 30 kilometrede hiçbir balığın yaşamadığını anlatan Kuzu; “Balıkların yanında çoğu kez hayvanlar buradan su içtikleri için telef oluyorlar. Bir zamanlar Dicle Nehrinde birçok balık türü yaşarken şimdilerde ise canlı organizma olan mikrop dahi belki zor yaşıyor” dedi.

Zor durumda olduklarını belirten Kuzu; “Geceleri bütün kapı ve pencereleri kapattığımız halde, kokudan evde duramıyoruz” diye konuştu.

Dicle nehri ve Çanakçı çayı yakınlarında oturan Ömer Akgül, Bülent Kuzu ve Süleyman Çelik adlı vatandaşlar, çevrecilere ve yetkilere seslenerek, duruma biran önce el atmalarını istediler.

M. Salih Keskin – İLKHA