5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Önümüzdeki dönem ve Danışma Kurulu hakkında

 1. #1
  dökülük

  Standart Önümüzdeki dönem ve Danışma Kurulu hakkında

  S-2. filo kapasitesi, av çabası ve temel balıkçılıkta kullanılan kaynakların durumu arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsunuz? Ne gibi bilimsel izleme stratejileri mevcuttur ve devam ettirilmesini sağlayacak şekilde oluşturulacaktır?
  C-2. Stokların sürdürebilirliğinin sağlanması amacıyla;
  Yeni balıkçı gemisi girişine izin verilmeyerek filo kapasitesinin büyümesi durdurulmuştur.
  Av sezonuna ilişkin zaman yasağı uygulanmaktadır.
  Üniversiteler ve araştırma enstitüleri tarafından elde edilen sonuç ve bulguların uygulanacak politikaların belirlenmesinde yararlanılmaktadır.
  Karaya çıkış noktalarında avlanmış ürünlerle ilgili biyolojik parametrelerin sürekli izlendiği bir sistemin kurulmasına ilişkin çalışmalar devam etmektedir.
  S-3. Filonuzca avlanan küçük pelajik kaynakların ne kadarı, mavi yüzgeçli ton balığı semirtme tesislerine tahsis edilmiştir ya da edilecektir?
  C-2. Mavi yüzgeçli ton balıklarının beslenmesinde genelde sardalya, kolyoz, ringa ve kalamar kullanılmaktadır. Bu balıkların büyük bir kısmı (%95) ithalat yoluyla, kalan kısmı ise yerel kaynaklardan karşılanmaktadır. Yetiştiriciler tarafından bu türlerin ithalatının tercih edilmesi, semirtme döneminde fiyat, kalite ve arzda problemlerle karşılaşılmasına neden olacaktır.
  S-4. Demersal ve küçük pelajik türlerin avlanma modellerini nasıl iyileştireceksiniz?
  C-4. Türkiye’de avcılığa ilişkin teknik önlemler dinamik bir yapıda olup, bu önlemler kamu kurumları, bilimsel kuruluşlar, balıkçı örgütleri ve diğer paydaşların katılımı ile Balıkçılık Tavsiye Kurulu tarafından yılda iki kez yeniden değerlendirilmektedir. Buradan çıkan kararlar gerektiği şeklide uygulamaya geçirilmektedir.
  Trol ağlarında seçiciliği artırmak amacıyla, hedef-dışı türlerin ağdan çıkmasına imkan sağlayacak pencere ve panel gibi sistemlerin kullanılması; gırgır avcılığında avlanma derinliğini artırıcı, ağ derinliği ve uzunluğunu azaltıcı düzenlemelere gidilmesi; bölgede yapılacak değerlendirmelere göre pelajik ve demersal türlerin avcılığında kullanılan pasif avlanma araçlarına sınırlama getirilmesi; üreme, beslenme ve göç açısından önem taşıyan alanlarda stoklar üzerindeki av baskısını azaltıcı önlemlerin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.
  S.5. Sürdürülebilir avcılık ölümlerini sağlamak üzere kapasite, faaliyet, boyut ve avlanma aracı sayısı bakımından av çabası nasıl kontrol edilecektir?

  C-5. Stokların sürdürülebilir kullanımını sağlamak amacıyla balıkçı filomuza yeni gemilerin girişine izin verilmeyerek kapasite artışı önlenmektedir.
  Balıkçılıkla ilgili faaliyetlerin her aşamasının kayıt altına alınarak izlenmesi öngörülmektedir.
  Gerektiğinde mevsimsel av yasağı süresinin uzatılması, avlanma araçlarının boyut ve sayılarının sınırlanması ve seçiciklerinin artırılması planlanmaktadır.
   
  Yukarıdaki yazıyı AB ile yapılan uyum çalışmalarının balıkçılık ile ilgili dosyalarından aldım. Bazı satırların altınıda ben çizdim.
  Yakın dönemde balıkçılık ile ilgili 2 sorun yaşadık. Avlanma sezonunun uzatılması ve Ege'de uluslararası suyun avcılığa açılması. Her 2 konudada talepler küçük bir gırgırcı azınlığı tarafından yapıldı. Sezon uzatılması gırgırcı arkadaşlarımızın bir bölümü tarafından kabul görürken Ege konusu 10-15 takım sahibi dışında kimseden kabul görmediği gibi büyük tepkide topladı. Türk balıkçılığı belkide tarihinin en büyük hareketliliği yaşamaya başladı. Şu kısa dönemde olanlar gelecekte yapılmak istenenlere dair önemli ip uçları içeriyor. Bu süreci birlikte yönetemezsek hem küçük ve orta boy gırgır avcılığı hem de geleneksel kıyı balıkçımız için geleceğin oldukça karanlık olduğunu düşünüyorum. Yukarıdaki yazıda bakanlık temsilcilerinin AB ilgilililerinin sorularına verdiği cevaplar var. Buna karşılık ülkemizde yapılanlar ise ortada.
  AB temsilcilerinin Balıkçılığın nasıl yönetildiği ve sürdürülebilirliğin nasıl sağlanacağına dair sorduğu sorulara bakanlık temsilcilerinin verdiği cevaplar yukarıda.
  Bu soru ve cevaplar bizlerin ne kadar haklı ve meşru bir talep etrafında durduğumuzun ispatıdır.
  Bakanlık görüşmecileri "
  Türkiye’de avcılığa ilişkin teknik önlemler dinamik bir yapıda olup, bu önlemler kamu kurumları, bilimsel kuruluşlar, balıkçı örgütleri ve diğer paydaşların katılımı ile Balıkçılık Tavsiye Kurulu tarafından yılda iki kez yeniden değerlendirilmektedir. Buradan çıkan kararlar gerektiği şeklide uygulamaya geçirilmektedir." demelerine rağmen balıkçılık örgütleri, bilim insanları ve diğer paydaşlar yok sayılmış kendi beyanları ile ters düşmüşlerdir. Yine sürdürülebilirlik ile ilgili soruya verdikleri "beslenme ve göç açısından önem taşıyan alanlarda stoklar üzerindeki av baskısını azaltıcı önlemlerin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. " cavabınn tam aksini yapmışlar "Gerektiğinde mevsimsel av yasağı süresinin uzatılması, avlanma araçlarının boyut ve sayılarının sınırlanması ve seçiciklerinin artırılması planlanmaktadır. demelerine rağmen avcılığı bu sefer göç ve yumurta zamanında bu açıdan önemli bir bölgedde açmışlardır.
  Önümüzdeki yakın dönemde danışma kurulu bir daha toplanıp yeni sezonu görüşecek biz bu toplantıdan önce danışma kurulu katılımcı bilgilerinin ilan edilmesini savunmalı ve danışma kuruluna düşüncelerimi ve taleplerimizi toplantı öncesinde iletebilmeliyiz. Bütün kooplarımız ve örgütlerimiz bu konuda idareden talepter bulunmalılar diye düşünüyorum.
  Gelmekte olan felaketi birlikte durup birlikte hareket ederbilirsek durdurabiliriz.

 2. #2
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958
  Türkiye’de avcılığa ilişkin teknik önlemler dinamik bir yapıda olup, bu önlemler kamu kurumları, bilimsel kuruluşlar, balıkçı örgütleri ve diğer paydaşların katılımı ile Balıkçılık Tavsiye Kurulu tarafından yılda iki kez yeniden değerlendirilmektedir. Buradan çıkan kararlar gerektiği şeklide uygulamaya geçirilmektedir."
  "beslenme ve göç açısından önem taşıyan alanlarda stoklar üzerindeki av baskısını azaltıcı önlemlerin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. " "Gerektiğinde mevsimsel av yasağı süresinin uzatılması, avlanma araçlarının boyut ve sayılarının sınırlanması ve seçiciklerinin artırılması planlanmaktadır.

  Yalan söyleyenin...
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 3. #3
  dökülük

  Standart

  ben küçüğüm
  terbiyem izin vermiyor :))

 4. #4
  Balıkçı Kulek Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  73
  Mesajlar
  1.854
  Tecrübe Puanı
  219

  Standart

  Kağıt üzerinde yazılı olan kanun ve yönetmeliklerin tek başlarına yaptırım güçleri malesef yoktur.
  H.Hüseyin Külek
  1946-İstanbul-Ataköy-(A rh-)
  Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler
  Söz veriyorum
  Çinekop tutmayacağım,satın almayacağım,Tutanlara engel olacağım

 5. #5
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Alıntı dökülük Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ben küçüğüm
  terbiyem izin vermiyor :))
  Yok, ben de kötü bir söz demiyorum zaten. :)

  Bir kıssa hatırlatayım, belki elhamdulillah ben de müslümanım diyenler arasında okuyan ve anlayan olur.

  Bir zat efendimiz sav. e gelmiş ve demiş ki,

  -Ya rasulallah, benim çok kötü üç huyum var, bunlardan nasıl kurtulabilirim?

  Hz. Muhammed sav., nedir deyince o zat sıralamış.

  -Ben içki içerim, zina yaparım ve yalan söylerim.

  Efendimiz buyurmuş, peki bunlardan sadece bir tanesini benim hatırım için terkeder misin?

  -Evet ya rasulallah.

  Öyleyse yalan söyleme.

  (Demek ki yalan en büyük günahlardan)

  Adam ayrılıp giderken başlamış düşünmeye, ben yalan söylememeye söz verdim ama içki içip zina etme konusunda bir sözüm yok, Hz. peygamber bunları yapma demedi.
  Sonra aklına gelmiş, peki ya efendimize rastlarsam ve bana sorarsa zina ettin mi diye, yalan söylemeyeceğime göre, nasıl evet der, nasıl onun yüzüne bakarım.
  Bu düşüncelerle sadece yalanı terketmenin öteki günahlardan da kurtulma yolu olduğunu bulmuş.

  Sözün özü, müslüman yalan söylemez ve kimseyi aldatmaz.
  Çünkü Rasulullah sav. buyurmuş ki,

  Aldatan bizden değildir.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. En çok sorulan sorular 1
  By TUNCAY ŞEKER in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 19.01.10, 08:49
 2. M.K.Atatürk Hakkında Yazılan Tüm Kitaplar Tek Link
  By LüFerCi in forum Atatürk Köşesi
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 26.11.09, 13:48
 3. M.K.Atatürk Hakkında Yazılan Tüm Kitaplar Tek Link
  By LüFerCi in forum Kitaplar & Dergiler
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 18.08.09, 09:13
 4. 1163 Sayılı Kooperatifler Kanunu
  By poyrazlı in forum Balıkçı Barınaklarımız & Balıkçı Koop'lar
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 22.04.09, 01:04

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM