5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Orkinos harekâtı

 1. #1
  dkoryurek dkoryurek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Mesajlar
  2.399
  Tecrübe Puanı
  548

  Standart Orkinos harekâtı

  İstanbullu balıkçılarımız (burada en çok Erdoğan Kartal'a ve Murat Kul'a düşer görev, adını da koyalım) avladıkları dünyalar güzeli, eşsiz ve gdo'suz palamutu çifti 3 liradan satar, dalyanları kaldıramaz ve trolü önleyemez devam ederlerse çiftliklerin yeri göğü kaplayacaklarının resmidir:

  Erkan ÇELEBİ
  ecelebi@hurriyet.com.tr
  29 Nisan 2013
  Orkinos harekâtı

  AVRUPA’nın en büyük orkinos ihracatçı ülkeleri arasına girmeyi başaran Türk firmaları, şimdi de İspanyol ve Maltalı denizcilerin Akdeniz’de ki korkulu rüyası haline geldi. Türkiye’nin yanı sıra Libya ve Mısır’ın av kotalarını da alan orkinosçular, 25 Mayıs’ta başlayacak olan sezon nda 19 bin ton kotaya sahip.

  FİLOLARINA kattıkları yeni gemi ve oluşturdukları modern çifliklerlerle bir anda Avrupa’nın en büyük orkinos ihracatçı ülkeleri arasına girmeyi başaran Türk firmaları, şimdi de İspanyol ve Maltalı denizcilerin Akdeniz’deki korkulu rüyası haline geldi. Türkiye’nin yanı sıra Libya ve Mısır’ın av kotalarını da arkasına alan orkinosçular, 25 Mayıs’ta başlayacak olan av sezonuna bu yıl 11 gemiyle hazırlanıyor. Son iki yılda ihracatını 40 milyon dolardan 54 milyon dolara çıkaran orkinos balıkçıları, kullanım hakkını aldıkları Libya ve Mısır’ın paylarıyla birlikte avlanma kotasını üç kata çıkardı.
  KOTA 19 BİN TON
  Geçtiğimiz yıl 3.7 bin ton orkinos ihraç eden Türk firmalarının toplam kota miktarını 19 bin tona çıkartması, Akdeniz’de orkinos saltanatı süren Malta ve İspanyol denizcilerinin telaşlanmasına yol açtı. İspanyol ve Maltalı firmaların bu telaşı, geçtiğimiz hafta Belçika’nın Bürüksel kentinde 21’ncisi düzenlenen European Seafood Exposition (ESE) Fuarı’nda iyice su yüzüne çıktı. Bunda da son yıllarda yaptığı yatırımlarla su ürünleri ihracatını 10 kat artırmayı başaran Türk firmalarının 70 ülkeden 1600 firmanın katıldığı ESE Fuarı’nda şov yapması etkili oldu.
  Türkiye’nin 15 firmayla milli katılım gerçekleştirdiği fuarda, orkinostan levreğe, çupradan kirazlı hamsiye kadar 5 bin porsiyon balığın pişirilerek, ziyaretçilere servis yapıldı. İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Sagun, sektörün 2011 yılında 1.4 milyar dolar olan ihracatının geçtiğimiz yıl 1.66 milyar dolara ulaştığına dikkat çekerek, “Bu yıl toplam ihracatı 1.8 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyoruz. İhracatta yaşanan artışta, Orkinos avcılığı önemli rol oynadı. Filoya katılan yeni gemiler ve oluşturulan çiflikler sayesinde orkinos ihracatımız tek pazar Japonya olmasına rağmen 10 kat birden arttı” dedi.
  25 MAYIS'TA BAŞLAYACAK
  İspanya ve Malta gibi Türkiye’nin de artık Akdeniz ülkelerinin kotalarını kullandığını belirten Sagun şöyle konuştu: “Bunlarla birlikte Türkiye’nin toplam kotası 19 bin tonu buluyor. Türk firmaları, uluslararası pazarlarda ortalama kilogramı 20 dolardan işlem gören orkinosun avına bu yıl Akdeniz’de 11 gemiyle çıkacak. Av mevsimi 25 mayıs’ta başlayayıp, 25 Haziran’da sona eriyor. Fuarda bir ay sonra avlanmaya başlanacak olan orkinosları pazarlama imkanı yakaladık. Şu anda, önümüzdeki av sezonunda yakalayacağımız orkinosların yarısını satmış durumdayız.”
  586 kilogramla Akdeniz rekoru
  AKDENİZ’de yakaladıkları orkinosları tek alıcı olan Japonya’ya direkt olarak sattıklarına dikkat çeken Tuncay Sagun, “Artık kendi çiftliklerimizi oluşturduk. Orkinosları yakaladıktan sonra büyümelerini sağlamak için bu çiftliklere koyuyoruz. Ortalama yüzde 30 büyüme gerçekleştikten sonra satışını yapıyoruz. 30 kilogramın altındaki orkinosların yakalanması yasak. Akdeniz’de rekor, 586 kilogramla bizde” diye konuştu. Cezayir ve Libya bayraklı iki orkinos avlama gemisi bulunan Dardanel ise bu yıl Ortadoğu ülkelerinde yaşanan kargaşa engeline takıldı. Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, “Kuzey Afrika ülkelerinde suların durulmaması yüzünden bürokratik sorunları aşamadık. Bu nedenle gemilerimiz, orkinos avlamak için bu yıl Akdeniz’e açılamayacak” dedi.
  Havyar kralına rakip oldular
  HAZAR Denizi’nin asetrina (Mersin Balığı) adlı balığından havyar elde etmek için 7 yıl önce Adana’da 7 bin 600 metrelik kapalı havuz oluşturan Tosmur Grubu, yaptıkları havyar yatırımının ilk semeresini almaya başladı. Ürettikleri siyah havyarın ilk lansmanını Belçika’nın Bürüksel kentinde düzenlenen European Seafood Exposition (ESE) Fuarı’nda gerçekleştiren Tosmur Group’un ortaklarından Fatih Tosmur, “İlk önce işe Hazar Denizi’nden döllenmiş balıkları getirerek başladık. Balıkların döllenme işlemini artık kendimiz yapıyoruz. Havyarı sağıp, etini satıyoruz. Şimdi dünyanın en kaliteli havyarını üreten Petrossian’la aynı havyarı üretip, satıyoruz. 4 tonla ihracata başlıyoruz. Önümüzdeki yıl 7 ton havyar üreteceğiz. iki yıl sonra da bu 14 tona çıkacak. Uluslararası pazarlarda 30 gramı 230 dolardan satılan bu havyarı biz İstinye Park, Zorlu Center gibi AVM’lerde açacağımız mağazalarla bunu Türk müşterilerimize 180 dolardan satacağız” dedi.
  Balık- ekmek zincirleşiyor
  TÜRKİYE’nin deniz ürünleri alanında önde gelen kuruluşlarından Dardanel ile Sogun, balık ekmek zincirleriyle Türkiye’de balık ekmek yeme alışkanlığın yaygınlaştırmayı hedefliyor. Dardanel’in Dardenia, Sagun’un da Fish Box markasıyla oluşturacağı sea food zincirleri, cazip fiyat avantajıyla ön plana çıkacak. Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, “Balık restaurantlarımızın sayısı 5’e ulaştı. Dubai ve Bürüksel’den şube talepleri var. Şimdi de Dardenia’ları balık- ekmek sistemiyle fast food alanında yaygınlaştıracağız. Bu yolla tüketicilerin lezzetli, sevdiği balığa ucuz fiyatlarla ulaşmasını sağlayacağız” dedi. Fish Box adıyla sea food zinciri oluşturacaklarını söyleyen Tuncay Sagun da “İlk şubeyi Samandra’da açtık. Özellikle AVM’lerde hızla yaygınlaştıracağız. İlk yıl için hedefimiz 30 şube” dedi.

 2. #2
  Balıkçı mercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  61
  Mesajlar
  412
  Tecrübe Puanı
  96

  Standart

  orkinos çiftliği kuruldu
  Seferihisar ilçesi Sığacık Körfezi açıklarına orkinos çiftliği kuruldu. İşletmeci şirket, körfezin 3 mil açığına kurduğu 2 orkinos çiftliğinden birini faaliyete geçirdi.
  27 Nisan 2013 / 00:07
  Reklam

  Seferihisar ilçesi Sığacık Körfezi açıklarına orkinos çiftliği kuruldu. İşletmeci şirket, körfezin 3 mil açığına kurduğu 2 orkinos çiftliğinden birini faaliyete geçirdi. Firmanın gemileri Sığacık Kooperatifine ait balıkçı barınağına demirledi.

  Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptığı açıklamada, hukuki süreci takip edeceğini ve bu duruma seyirci kalmayacağını belirtti.

  Soyer, "Haklı olduğumuz konuda mücadeleye devam edeceğiz. Körfezimizin orkinos çöplüğü olmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu durum bizim umudumuzu kırmadı, yanımızda olan çevreci, sanatçı ve bölge halkının da umudunu kırmasın" dedi.

  http://www.denizhaber.com.tr/
  Dağ ne kadar yüce olsa da yol üzerinden aşar yeter ki yol arkadaşların sadık ve vefalı olsun.

 3. #3
  Balıkçı mercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  61
  Mesajlar
  412
  Tecrübe Puanı
  96

  Standart

  Halk ve orada yaşayanlar ve çevresi karşı çıkıyor ama başkalarının sesleri herhalde nakit sesi olarak daha çok çıkıyor

  Küçükbahçeliler balık çiftliğine tepkili
  Urla'nın Küçükbahçe köyünde balık çiftliği kurmak için yaptığı ÇED başvurusu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edilen firmanın toplantısı protestolar üzerine yapılamadı
  28 Nisan 2013 / 00:09
  Reklam

  Urla'nın Küçükbahçe köyünde balık çiftliği kurmak için yaptığı ÇED başvurusu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edilen firmanın, yasal prosedür gereği düzenlemek istediği "Halk toplantısı" tepkiler üzerine yapılamadı.

  Küçükbahçe köyünde 117 bin 600 metrekarelik deniz alanında kuracağı çiftlikte yılda 2 bin 500 ton çipura ve levrek yetiştirmek için tesis projesi ile ilgili ÇED başvurusu yapan firma, bu başvurunun kabul edilmesinin ardından prosedür gereği Halkın Katılım Toplantısı düzenlemek istedi.

  Küçükbahçe köy kahvenesinde yapılacağı duyurulan toplantı, halkın ve çevreci kuruluşların tepkileri ve protestoları sonucu gerçekleştirilemedi. Köy halkı ve çevre gönüllüleri, ellerindeki pankartlarla burada balık çiftliği kurulmak istenmesi protesto etti.

  www.DenizHaber.Com.tr
  Dağ ne kadar yüce olsa da yol üzerinden aşar yeter ki yol arkadaşların sadık ve vefalı olsun.

 4. #4
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Yaş
  40
  Mesajlar
  1.591
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  kurulsun çiftlikler en azından gırgır katliamından kurtulmuş olurlar.
  numan trabzon kıyı balıkçısı/balıkların dostu.cam kavanozlarda müzelerde sergilenen balıkları görmek istemeyen balıkçı.

 5. #5
  Balıkçı BirBalıkcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2011
  Mesajlar
  247
  Tecrübe Puanı
  70

  Standart

  Keşke bu orkinoz havuzları ülkemize girmeseydide, balıkcılık sektörü bukadar gelişmeseydi, malesef denizlerimiz teknolojiye malup oldu. Kazananlar sagun gibi balıkçiflik sayipleri birkaçta gırgırcı, kaybedenler balıkcılar ve denizlerimiz inanin oroda orkinoz avciliğı olmasaydı, bu takımlar bukadar ileri derecede büyümezdi kimseninde böyle borcu olmazdı, malisef kimse teknolojiye dur diyemedi.
  reis

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj: 03.12.12, 16:00
 2. Temizlik Harekatı Avrupa’dan Türkiye Kıyılarına Ulaştı!
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05.06.12, 15:03
 3. Orkinos avı
  By Hıcaz in forum Diğer Videolar
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 14.03.10, 04:17
 4. Orkinos Avı
  By mercan in forum Av Videoları
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 04.03.10, 19:19
 5. Orkinos!!!
  By aFaLa in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24.02.08, 20:05

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM