2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Osman Kocaman'ın balıkçılık degerlendirmesi

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.697
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart Osman Kocaman'ın balıkçılık degerlendirmesi


  Bandırma Ticaret Odası Başkanı Osman Kocaman,”Yakında, Marmara Deniz suyu sıcaklığının 20 derecenin altına inmesinin ardından, bol palamut akını bekliyoruz. Bunun da eylül ayının sonunu bulacağını tahmin ediyoruz” dedi.

  Deniz ürünleri alanında ithalat ve ihracat yapan bir şirketin yönetim kurulu başkanlığını da yapan Kocaman, gazetecilere yaptığı açıklamada, deniz suyunun şu andaki sıcaklığının, normalin üzerinde olması nedeniyle avlanma yasağının sona ermesinin ardından, denizden beklenen verimi alamadıklarını söyledi.

  Kocaman, önümüzdeki günlerde yağmurun da yağmasıyla deniz suyunun soğumasına paralel olarak Marmara Denizi’nde balığın artacağını belirterek, şunları kaydetti:

  “Şu anda Marmara Denizi, Ege Denizi’nden daha sıcak. Palamut, Marmara Denizi’ne, Karadeniz’den geliyor. Yakında, Marmara Deniz suyu sıcaklığının 20 derecenin altına inmesinin ardından, bol palamut akını bekliyoruz. Bunun da eylül ayının sonunu bulacağını tahmin ediyoruz. Ama Marmara Denizi’ndeki avlanma sezonunun 1 Eylül-31 Aralık tarihleri olduğunu, denizin verimini, bu süre bitince değerlendirmemiz gerektiğini de unutmayalım”

  -”Bir yıl lüfer avlanmasın”-

  Lüfer balığının tükenmemesi iÇin çinekop avına yasak getirmenin sorunu çözeceğine inanmadığını savunan Kocaman, şunları şöyle konuştu:

  “Çinekopun, 20 santimetrenin altında tutulması yasak. Ancak, bu balığın, tutulması sırasında, 20 santim mi, 18-22 santim mi olduğunu balıkçının ayırması çok zor. Bu sorunun, balık ağı gözünün büyütülmesiyle de çözüleceğini düşünmüyorum. Bu aşamada benim önerim şudur; madem ki lüfer balığı popülasyonunun artmasını istiyoruz. Öyleyse gelin, bir yıl süreyle lüfer balığına avlanma yasağı getirelim. Bir yıl sonra da durumu değerlendirerek, lüfer popülasyonunun artıp artmadığına bakalım.”

  Kocaman, ayrıca, 38 santimetreden aşağı palamut yakalanmaması yönünde de bir düşünce olduğunu, ancak palamutun, göçmen bir balık olduğunu belirterek,

  “Palamut, Karadeniz’de yavrular, Marmara Denizi’nden geçer, Ege Denizi’nden çıkıp gider. Bu nedenle de bu uygulamayı doğru bulmuyorum” dedi.

  -”Denizcilik veya Balıkçılık Bakanlığı kurulmalı”-

  Şu anda Marmara Denizi’nin en önemli sorunlarının başında kirlilik, aşırı ve yasak avlanmanın geldiğine dikkati çeken Kocaman, şöyle dedi:

  “Tabii ki, bizim sektörde çalışanlar arasında da kötü örnekler var. Bunların başında, yasa dışı avlananlar geliyor. Yıllardır, trol yoluyla çinekop katliamı yapıldı. Ancak yasak avlanmalar konusunda devletin denetim mekanizması da hiç işlemiyor. Örneğin, Haliç Körfezi’nde, hatta İstanbul Boğazı’nda bile rahatça trol çekiliyor. Böyle denetimsizlik olmaz.’

  Kocaman, balıkçılık sektörünün yıllardır Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı bir daire başkanlığı tarafından yönetilmeye çalışıldığına işaret ederek, “Neyse ki, geçtiğimiz aylarda, Avrupa Birliği müktesebatına uyularak, balıkçılığımızı yönetmek üzere Su Ürünleri Genel Müdürlüğü kuruldu. Ama bu da yetmez. Üç yanı deniz olan ülkemizde, balıkçılık sektörünün, oluşturulacak bir Denizcilik veya Balıkçılık Bakanlığı aracılığıyla yürütülmesi gerekmektedir” görüşünü kaydetti.
  Konu Burhan Reis tarafından (23.09.11 Saat 10:32 ) değiştirilmiştir.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Videonun sonuna kadar sabredemedim. Mesele anlaşıldı.
  Bandırma Ticaret Odası Başkanı Osman Kocaman,”Yakında, Marmara Deniz suyu sıcaklığının 20 derecenin altına inmesinin ardından, bol palamut akını bekliyoruz. Bunun da eylül ayının sonunu bulacağını tahmin ediyoruz” dedi.


  SULAR SOĞUYUNCA balıkçılık meselesi kökten halledildi hiç bir sorun kalmadı öylemi!!?? Forumda 1 Eylül öncesinde yazılanları hatırlayalım
  deniz her yer et kesti, deniz çayır gibi, her yer palamut dolu, açılıştan 1-2 hafta sonra sular sıcak soğuyunca balık gelecek v.s iyide kardeşim, 1Eylül'den önce sular soğukmuydu!!?* O zaman sevgili "Byee Byee" avatarıyla yazan "GIRGIR" Reisimizin şu sözleri kulaklarımızda yankı buluyor. Bizim Karasuları 100mt. geçiyorsun deniz et olmuş balık çakılı, bizim sulara geri dönüp 100mt. içeri giriyorsun kılçık yok bunun bir açıklaması olmalı. Sureti haktan görünüp bazı lafları eğip bükerek balıkçılık sorununu toptan çözemezsin yani günü kurtarmaya çalışarak.
  Ekosisteme yamuk yapamazsın herkes sadece kendisini kandırır. Paranın kokusunu almaya alışmışlar dışında, kimseden kabul görmez.
  ----------------------------------------------------------------------------------
  Deniz ürünleri alanında ithalat ve ihracat yapan bir şirketin yönetim kurulu başkanlığını da yapan Kocaman, gazetecilere yaptığı açıklamada, deniz suyunun şu andaki sıcaklığının, normalin üzerinde olması nedeniyle avlanma yasağının sona ermesinin ardından, denizden beklenen verimi alamadıklarını söyledi.


  "İTHALAT İHRACAT"LA uğraşan kişinin bu işler hakkında (denizde takımı yoksa) fetva verme konusunda amacı hakkında şüphe duyarım!!!??
  Konuşma terminolojisi aynı eksen görüntüsü veriyor. Kimlere sözcülük ediyor diye düşünürüm. Demokrasilerde herkesin söz hakkı elbetteki var. Ancak yönlendirmeye kalkışılırsa o zaman el freni diye bir şey var.
  "Söz gümüş ise suküt altındır" misalinde olduğu gibi. Denizden beklenen verimi alma konusunda ancak kendin avlanıyorsan konuşabilmen daha doğru olur kanaatindeyim. Yönetim kurulu başındaysada, pazarlama işi ile ilgilenmesi daha doğru değilmi!!?* Bıraksın sözcülüğünü yaptığı şirketin avcı reisleri konuşsun. Tabi onlarda 17cm.de yumurtlar, 2 tür çinakop gibi inciler yumurtlamazsalar. Herzaman söylediğim gibi bugüne kadar şahıslarla hiç bir zaman işimiz olmadı olamazda, denizlerimizin son 50 yıldır lafontenden büyüklere küçüklere masallar sonunda geldiği durum ortada. Ezber bozulacak.
  ---------------------------------------------------------------------------------
  Kocaman, önümüzdeki günlerde yağmurun da yağmasıyla deniz suyunun soğumasına paralel olarak Marmara Denizi’nde balığın artacağını belirterek, şunları kaydetti: “Şu anda Marmara Denizi, Ege Denizi’nden daha sıcak. Palamut, Marmara Denizi’ne, Karadeniz’den geliyor. Yakında, Marmara Deniz suyu sıcaklığının 20 derecenin altına inmesinin ardından, bol palamut akını bekliyoruz. Bunun da eylül ayının sonunu bulacağını tahmin ediyoruz. Ama Marmara Denizi’ndeki avlanma sezonunun 1 Eylül-31 Aralık tarihleri olduğunu, denizin verimini, bu süre bitince değerlendirmemiz gerektiğini de unutmayalım”


  YAĞMURUN diğer faydalı etkisi (yemin) dışında yağmurdan aldıkları azot sayesinde vonozlar üzerinde daha hızlı büyüyüp gelişmesine yol açar. 22/9/2011/Prş semt pazarında fiyatlara bakalım resmen çingene palamutları 8tl. boylarına göre 10-12-15-17tl. balıklar var. 17tl. olan balık 1 tanesinde oda çok az. Sadece 17tl.lik balıklar durumu kurtarmış vaziyette. Yani 1 yaşında 1 kg. tam palamut hala ortada yok. Madem su sıcak bre mübarekler o zaman bakın bakalım "2000-2002 Mini Manifesto"da ne yazmışız. Eylül ayı değişkenlik göstermeli balık inceyse irileşene kadar erteleme yapın mevsimine göre yağışlı olur bol yeme denk gelir ısı farkı v.s bazende ilk haftada iri olmuş olur o zamanda hücum dersiniz dedik kaç sene önce. Saatteki hızı 70km. olan Orkinos kaçamadıda bu balık nereye gidecek demedikmi!!?? Niye "15 Eylül" yerine açılışı 1 Eylül'de açıyor haykırışları duymazdan geliyorsunuz. Orda diyoruzki vonoz ve çingene palamutları olta ile bile tutulmasın dedik pazardaki balıkların alayı ince. Birde pazarda, tezgahlarda 25-26 tanesi bir kg. gelmesi gereken istavrit hemen hemen hiç yok. Yılda birkaç kere fasılalı yumurta yapan istavritin kıraçadan, 1kg.'lık istavrite kadar 12 ay her boyu tutulan balıktı bu neden diye hiç araştırma yapılıyormu!!?? Ondan da vazgeçtik hiç düşündünüzmü, gırgırlar yada troller tumba kıraçayı balıkhaneye götürürken yüzleri kızarmıyormu!!?? Yahu plankton yiyicileri bile bitirdiler Boğazı endüstriyele kapatıldı dendi eee ne oldu sonra böyle ülkemi olur!!?? Yıl 2011 Marmara'da hamsiye lamba, taş olsa ortadan ikiye yarılır. Bunu yapan kaç kişi!!?? Pekala diğer şalvarımın reisleri bu işe niye seyirci! !?? Ankara ne yapıyor!!?? Susma hakkımı kullanıyorum..,,
  Denizin verimini 1 Eylül-31 Aralık tarihinden sonra değerlendireceklermiş!!?? Sirkülere ANCAAK!!!!!????*****
  Marmara Denizi 1Eylül-1Aralık tarihleri arasında 6kulaca ağ mola edebilir (Öyle diyecekki Boğazda Sarıyer'de başı kara ağ mola ederken beton rıhtıma kafa atabilsin, videosunuda nispet yapar gibi foruma koysunlar) deyip sokuşturmuşlar ya bundan güzel değerlendirmemi olur. Son 50 yılda nerdeen nereyee gelindiğini göremeyenler değerlendirme yapsa ne olur yapmasa ne olur!!??
  --------------------------------------------------------------------------------
  ”Bir yıl lüfer avlanmasın”-
  Lüfer balığının tükenmemesi iÇin çinekop avına yasak getirmenin sorunu çözeceğine inanmadığını savunan Kocaman, şunları şöyle konuştu: “Çinekopun, 20 santimetrenin altında tutulması yasak. Ancak, bu balığın, tutulması sırasında, 20 santim mi, 18-22 santim mi olduğunu balıkçının ayırması çok zor. Bu sorunun, balık ağı gözünün büyütülmesiyle de çözüleceğini düşünmüyorum. Bu aşamada benim önerim şudur; madem ki lüfer balığı popülasyonunun artmasını istiyoruz. Öyleyse gelin, bir yıl süreyle lüfer balığına avlanma yasağı getirelim. Bir yıl sonra da durumu değerlendirerek, lüfer popülasyonunun artıp artmadığına bakalım.”

  DEMAGOJİ karekterimiz oldu. Son 50 yıldır bedel ödetenler bedelini ödeyecek, ödemeli. 11 yıl önce haykırdık Endüstriyellerin (diğer türleri) pas geçeyim) Çinakop tutmaması gerektiğini "OLTA ile avcılık dışında " çinakop tutulmaması gerektiğine dair davul çaldık. Yüzlerce imzayla kim anladı!!?* Çinakoptan (boy,cm. den önce) 11 YIL ÖNCE İstanbul Liman Hudutlarını, Çanakkale Boğazı'nı olta ile avcılık dışında ava kapatılması gerekir "ACİL" dedik kim anladı, "ACİL" ne demek!!???*** Türkiye Karasularında Işıkla Avcılığı tarih yapın dedik kim anladı, maşallah birileri tam anlamış ne anladığınıda 2011 yılında Marmara'da lamba yakarak gösteriyor, sadece o kadarcıkmı olurmu hiç okeye dönmek için karşılarında bu olayı önlemesi gerekenlerin seyirci kalmasınıda eklersen okeyi atmış olursunuz, o hamsiyide bulursan USKUMRUYUDA, dadından yenmez, yoksa yenirmi, bulursan yersin..,,
  -------------------------------------------------------------------------------
  Kocaman, ayrıca, 38 santimetreden aşağı palamut yakalanmaması yönünde de bir düşünce olduğunu, ancak palamutun, göçmen bir balık olduğunu belirterek, “Palamut, Karadeniz’de yavrular, Marmara Denizi’nden geçer, Ege Denizi’nden çıkıp gider. Bu nedenle de bu uygulamayı doğru bulmuyorum” dedi.


  ŞU CETVELİ bir gün ben elime alırsam kaç cm. olacağınıda söylerim..,,
  Gelelim göçmen pelajik balık Karadeniz'den Marmara'ya gelir sonra geçer gider, şimdi 15 puanlık uzmanlık sorusu derlerya o bakımdan!!?*
  SORU ŞU!!??** Palamut yada Lüfer (Pelajik, göçmenler) sadece dışarı çıkar bir daha geri gelmezmi!!??**

  1) O zaman adama sorarlar, bu balıklar çıkar gider sadece Yunanistan'a gider madem pekiiii NİYE YASAĞI her sene her sene MAYIS AYI'na uzatmak istiyorsunuz!!??**MAYIS AYI'na uzatma muhabbetiyle birlikte, Niye UlUSLARARASI su muhabbetiyle, aynı zamana "DENK" getiriliyor.
  SAKIN BALIĞIN YUKARI GERİ DÖNÜŞÜ İÇİN OLMASIN!!??***Biber dolmasımı!!??** Yoksa zeytinyağlı yaprak dolmasımı!!??** Ben ikisinide severim, esnafımda. Ama bu esnaf sizin doldurduğunuz dolmalarıııı YEEMMEEZZZ..,,,
  2) GIRGIR sahibi olup DALYANI olanlar, MAYIS'ta DALYANI açık tutup mahalle aralarında, TORİKLERİ 15tl.'ye satarken el arabasında balığa havyar döktürenler, doğum yaptıranlar. Sakın balığın KARADENİZ'den inip EGE'ye gitti sularımızı terketti dedikleri, göçmen balıkların, Karadeniz'e geri dönüşünde balığın kafasına geçireyim diye ÇIKIŞTA ( yukarı dönüşüne) DALYANI o tarihe denk getirip açıyor olmasınlar.
  Bunlar sadece balığın inişini söylüyor, ee bu balık ASIRLARDIR geri dönmüyormu kardeşim. Bunlarınkide ithalat ihracat muhabbetindeler ya ordan kapmışlar. Hani ekonomide habire "İhracat" rakamları var,ee peki "İthalat" rakamları nerde " Cari Açık"tan ne haber o konuda tık yok. Kardeşim "İhracat"ını her söylediğin sefer "İthalat"ınıda söylesene
  Göçmen balıktır çıkar gider derken, HER SEFERİNDE "NİSAN" başlarından itibarende geri dönüşü başlar, Haziran 15'e kadar devam eder. 6-7 Yılda birde engeç 20 Haziran'a kadar bu işlem biter göç tamamlanır, bu göçmen balıklar ASIRLARDIR KARADENİZ'e geri döner yukarı çıkar niye demiyor pas geçiyorsunuz!!?? DÜRÜSTLÜK!!!??***
  --------------------------------------------------------------------------------
  -”Denizcilik veya Balıkçılık Bakanlığı kurulmalı”-


  "BEN BİR TANE BULDUM" Çinakop iki cinstir 17cm.'de yumurta atar sonra yayın balığı gibi küser, büyümeyi keser daha fazla büyümez diyen içimizdeki Yunanlı'yı Bakan yapacaksın dadından yenmez. Nasıl bakan ama. AMA bize bakan lazım değil son 50 yıldır sadece bakıyorlar zaten seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli. Bize bakan değil, senatör lazım. Damardan "Mavi Anayasa" ile birlikte..,,Ben bakan olurum. Maaş istemem, hiç bir şey istemem adım bile geçmesin gönüllü vekaleten biri geçsin 10 Madde koyarım bak bakalım " Balıkçılık" nasıl oluyormuş görelim. Bir kuruşta para harcanmayacak. İki kıta 7 tarafımız deniz sahillerde işssizlik nasıl bitiyor. Stoklar nasıl patlıyor denemesimi!!?? O da BELEŞ!!??***
  AMA beleş bazılarında alerji yapıyor belki..,,Başına geçireceğin adam kim olacak Kardeşimm..,,Esnafa, gelecek nesile, stoklara Katkısı!!??**
  --------------------------------------------------------------------------------
  Şu anda Marmara Denizi’nin en önemli sorunlarının başında kirlilik, aşırı ve yasak avlanmanın geldiğine dikkati çeken Kocaman, şöyle dedi:

  KİRLİLİK en çok bunu dalan insan anlar. AÇIK ÇEK ancak para gerektiren işlere giriyor. Elini cebine attın cepteki akreplerin herbiri İSTAKOZ boyunda kıskaçları dışarda elini cebine bile atamıyorsun., O ZAMAN HİÇ PARA gerektirmeyen işlere bakıcaz, SONRA az para gerektiren (Endüstriyel filoda kapasite küçültme, geri çekme) işlere bakıcaz.
  Ne oldu bu konudada tık yok!!??***
  ----------------------------------------------------------------------------------
  “Tabii ki, bizim sektörde çalışanlar arasında da kötü örnekler var. Bunların başında, yasa dışı avlananlar geliyor. Yıllardır, trol yoluyla çinekop katliamı yapıldı. Ancak yasak avlanmalar konusunda devletin denetim mekanizması da hiç işlemiyor. Örneğin, Haliç Körfezi’nde, hatta İstanbul Boğazı’nda bile rahatça trol çekiliyor. Böyle denetimsizlik olmaz.’


  BU BALIKÇI KAHVESİ Muhabbeti. Son 50 senedir sirküler yazanlar bu konuda hangi adımı attılarda esnaf halk peşlerinden gelmedi. Şıracılar, Bozacılar SIFIR/SIFIR Berabere. SIFIRA SIFIR elde var SIFIR. Önce damardan bir kanun hazırlayalım. Bir işaret yeter biz buna imza atarız deyin. Damardan hazırlamayanda ne olsun. Denetim deyip topu taca atmakla olmaz. Sen elini kolunu bağla sonra denetimden bahset. Seçim zamanı Çanakkalede trolcüler nerelere girmiş anlatsınlar burda. SG.'ten niye tırsıyor bazıları. O bölümde ayrı birim kurulacak. Bu işle ilgili eğitimden geçecek ben tek başına bile olsa yardımcı olurum hiç bir karşılık beklemeden.
  ----------------------------------------------------------------------------------
  Kocaman, balıkçılık sektörünün yıllardır Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı bir daire başkanlığı tarafından yönetilmeye çalışıldığına işaret ederek, “Neyse ki, geçtiğimiz aylarda, Avrupa Birliği müktesebatına uyularak, balıkçılığımızı yönetmek üzere Su Ürünleri Genel Müdürlüğü kuruldu. Ama bu da yetmez. Üç yanı deniz olan ülkemizde, balıkçılık sektörünün, oluşturulacak bir Denizcilik veya Balıkçılık Bakanlığı aracılığıyla yürütülmesi gerekmektedir” görüşünü kaydetti.
  [/QUOTE]  3 Taraf değil, 2 kıta 7 tarafımız deniz. Yabancılar bizi bizden daha iyi gözlüyorlar. AB Muktesabatında "PAYDAŞ" Kelimesine dikkat!!?***
  Neyi paylaşıyoruz. Neyi paylaşıcaz!!??**

  "Bakanlık" Bakanlığın başına kim geçecek saydıklarımız hakkında ne yapacak
  son 50 yıldır bilinenin aksine. Denizlere, burdan geçinenlere, balıklarımıza, gelecek nesile ne verecek. Son 50 yıldır bütün siyasileri uyutup denizleri bu hale getirenlere ONE MİNUTE diyecek delikanlı "Damardan Mavi Anayasa" yazacak bakanmı bulunacak!!?? Kim!!??**  "İyi ağaç kolay yetişmez, rüzgar ne denli güçlü eserse, ağaç da o denli sağlam olur"

  J. Willard Marriot
  Baba Yalçın

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Avrupa Birliği Balıkçılık Politikası Ve Türkiye'nin Uyumu
  By TİRYAKİ52 in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02.08.11, 15:44
 2. Cevap: 8
  Son Mesaj: 31.05.11, 11:58
 3. Türkiye’de Balıkçılık İstatistiklerinin İyileştirilmesi ve Avrupa Birliği Uyum Süreci
  By Burhan Reis in forum Balıkçılık Hakkında Genel Bilgiler
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 21.02.11, 02:48
 4. Eksik tellefon ve emailleri tamamlar mısınız?
  By kenane in forum Balıkçı Barınaklarımız & Balıkçı Koop'lar
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.09.10, 01:29
 5. Denizcilik bakanlığı için kampanya başlatalım...
  By sondakika1 in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 47
  Son Mesaj: 14.04.10, 06:01

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM