3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: (OTS/AIS) Otomatik Tanımlama Sistemi ve Cihazları

 1. #1
  bosartas

  Standart (OTS/AIS) Otomatik Tanımlama Sistemi ve Cihazları

  (OTS/AIS) Otomatik Tanımlama Sistemi ve Cihazları
  Otomatik Tanımlama Sistemi (OTS/AIS)


  Otomatik Tanımlama Sistemleri, IMO tarafından seyir emniyeti ve deniz güvenliğini artırmak maksadıyla zorunlu tutulmuştur. Otomatik Tanımlama Sistemleri genel olarak iki kategoriye ayrılır. Bunlardan biri Class A sistemleridir ki, uluslar arası seyir yapan tüm gemiler tarafından kullanılması zorunlu sistemlerdir. Class B tipi sistemler kabotaj hakkı bulunan sularda seyir yapacak gemilerde kullanılmaktadır. Sistemler, bahsettiğimiz ana amacına ilaveten, Arama ve kurtarma faaliyetlerine katkıda bulunmak, Deniz kazalarını önleyebilmek ve deniz kazalarına acil müdahaleyi sağlayabilmek amaçlarına da sahiptir. Ayrıca Türk tipi Class B tipi cihazlar, ÖTV indirilmiş yakıtın usulsüz kullanımını, yasadışı göçü ve balıkçı gemilerinin yabancı kara sularında yaptıkları ihlalleri ve avlanmaları önleyebilmek amacına hizmet edeceklerdir.

  Denizcilik Müsteşarlığınca yayınlanan tebliğ gereği, Sınıf B cihazı takması zorunlu gemiler Boğazlar ve Marmara’da boyu 10 metreden büyük tekneleri tanımlarken, diğer bölgelerde boyu 15 metreyi geçen gemiler olarak tanımlanmıştır.

  IDC, halen Class A ve Class B cihazı üretmektedir. Sınıf A sistemleri, IMO ve IEC kurallarına uygun ve BSH sertifikası ile üretilmekte ve satılmaktadır.

  IDC, Deniz Kuvvetlerinin ihtiyacı olan Harp Gemileri Otomatik Tanımlama Sistemlerini (WAIS) geliştirmek üzere çalışmaktadır. Bu konudaki ilk ürünler hazırlanmış olup, muayene safhasındadır. Bu sistem, Class A sistemlerine ilave olarak kriptolama ve sahte eko yaratma özelliğine sahiptir.

  IDC-AIS Class B CS cihazı, Denizcilik müsteşarlığınca yayınlanan 11 Eylül 2007 tarihli tebliğe, IMO ve IEC kurallarına uygun olarak, seyir güvenliği, arama kurtarma, ÖTV’siz yakıt denetim gibi işlevlere sahiptir. Kontaksız akıllı kart ile tüm seyir verilerinin kaydedilmesi, uzaktan kontrollü otomatik güç değişimi dâhil PS alıcısı, yakıt deposu sensör girişi(NMEA) ve DSC kanalı ile işlevsel bir cihazdır. Kimlik ve diğer gerekli statik veriler ile dinamik olarak konumu bildirerek, sahil istasyonlarına çevremizdeki denizlerde herhangi belirlenmiş bir alanda konumsal farkındalık sağlar. IDC-AIS Class B CS, SOLAS uyumlu ve BSH sertifikalıdır.

  Class B Cihazımız, CSTDMA (Carrier Sense Time Division Multiple Access) teknolojisi ile üretilmiştir. Geminin konum, kimlik, yakıt bilgilerinin iletir ve alır, yakıt tüketimini yaklaşık olarak hesaplar ve akıllı kart üzerine her yarım saatte bir düzenli olarak yazar. Kaza, arıza, emniyet, güvenlik ve sağlık problemleri gibi özel durumlarda bilgilendirme mesajlarını gönderir. Kıyı istasyonları tarafından yayınlanabilecek bilgilendirme, trafik organizasyonu uygulamaları, yasak bölgeler, kısıtlı bölgelere giriş-çıkış gibi bildirimleri alır, istenen kuralları uygular, kuralların ihlali durumunda ilgili mesajları üretir ve yayınlar. 2W ve 12.5W VHF verici gücünde yayın özelliğine sahiptir. Çıkış gücü ayarı uzaktan kontrol edilebilir ve istendiğinde kıyı istasyonu tarafından tanımlanan bölgeler içinde otomatik olarak değişir.

  IDC-AIS Class B CS cihazı, geminin grafik sistemine ve/veya ARPA radarına bir arayüzle bağlanabilir.

  IDC-AIS Class B CS cihazı, Transponder, ve Kontaksız Akıllı Kart Birimi’nden oluşur. Ancak sistemde opsiyonel olarak 7” ölçüsünde grafik ekran bulunmaktadır

  Bu cihazın, karasularımızda seyir yapan tüm ticari, yat ve balıkçı gemileri tarafından beğeni ile kullanılacağını değerlendiriyoruz.  IDC- AIS CLASS B CS CİHAZI
  IDC-AIS SINIF B CS CİHAZI
  IDC-AIS Sınıf B cihazı, Denizcilik müsteşarlığınca yayınlanan 11 Eylül 2007 tarihli tebliğe, IMO ve IEC kurallarına uygun olarak, seyir güvenliği, arama kurtarma, ÖTV’siz yakıt denetim gibi işlevlere sahiptir. Kontaksız kart ile tüm seyir verilerinin kaydedilmesi, uzaktan kontrollü otomatik güç değişimi dâhil PS alıcısı, yakıt deposu sensör girişi(NMEA) ve DSC kanalı ile işlevsel bir cihazdır. Kimlik ve diğer gerekli statik veriler ile dinamik olarak konumu bildirerek, sahil istasyonlarına çevremizdeki denizlerde herhangi belirlenmiş bir alanda konumsal farkındalık sağlar. SOLAS uyumlu,CE ve BSH sertifikalıdır.

  IDC-AIS CLASS B CSVE IDC-AIS CLASS A,HAKKINDA BİLGİ EDİNMEK İÇİN

 2. #2
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Oct 2010
  Mesajlar
  11
  Tecrübe Puanı
  11

  Standart

  Hoş bi sistem...yalnız sistemle ilgili ilerde önceki sistemlere benzer problemlerin çıkma olasılığı nedir? Diğer firmaların sistemlerinin eksik yönlerinin olduğu söyleniyor bu sistemde ööle bi sorunla karşılamamız olasılığı nedir? eğer bi sorun çıkarsa ne gibi bi hizmet alabilicez.. malum bu sistem olmadan balığa çıkamıyacağız...

 3. #3
  bosartas

  Standart

  Bundan önceki sistemlere göre sıkıntı çıkmama garantisini veriyoruz. Çıktığı takdirde ise cihazınızı yeni ile değiştiriyoruz. Bundan daha ötesinin olduğunu düşünmüyoruz.
  Bizim cihazımız Denizcilik Müsteşarlığının Tebliğne uygun Tek cihaz. Nedeni Müsteşarlığın istediği akıllı kart ünitesi çalışan ve istenilen verimi tam anlamı ile sağlayan bir cihaz. Dediğimiz gibi sorun çıkması durumunda sizleri hiç bekletemeden yeni cihazınızı veriyoruz.
  (cihaz hakkında tam bilgi için tıklayınız.)
  IDC-AIS KLAS B CScihazımız ile güvenli ve gönül rahatlığı ile denize çıkabilirsiniz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM