ÖTB li (ÖZEL TEKNE BELGELİ) özel tekneler:

amatör balıkçı ve gezicilerin binebileceği 24 m ye kadar olan teknelerdir. Ancak normalde ticari değil hususi oldukları için bu teknelerin kiralanması mümkün değildir. Bu nedenle böyle bir tekne kiralandığında veya tanıdığın teknesine binildiğinde çevirme olduğunda kesinlikle kiralık denmemelidir. Misafir olarak gösterilmelidir.

Ayrıca zorunluluk olmasa da ABB (Amatör Balıkçı Belgesi) kimliğinizi ve bir yerde çalışıyorsanız ne iş yaptığınızı gösterir kimliğinizi öğrenci belgenizi vs de bulundurmanız faydalıdır. Asla sarı kağıt gösterilmemelidir. Çünkü özel teknede profesyonel balıkçı olamaz.

Ayrıca sirkülerden fazla asla balık yakalanmamalı ve fazla yakalanan balıklar iade edilmelidir. Teknede ağ parakete 6 dan çoklu iğneli takım (palamut çaparileri de dahil) gibi ticari olabilecek edevat bulundurulmamalıdır. Yoksa ticari balıkçı teknesi muamelesi görebilir teknenizi bağlatmaya kadar varabilecek sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Sahil güvenlik direk acaba kaçak avcılık mı yapıyor düşüncesi ile yaklaşıyor. Çünkü ÖTB belgesi ile kaçak olarak balık avlayıp satan yüzlerce balıkçı var.

Ayrıca bindiğiniz teknede herşeyin tam olması gerekli. Ayrıca ÖTB de yazandan daha fazla kişi asla olmamalı.

Asgari bulunması gereken belgeler

a)ÖTB belgesi.

b)Tekne 9.9 dan daha büyük motorluysa kaptanın ADB si.

c) Sertifikalı Yangın söndürme tüpü

d) Sertifikalı teknede bulunan kişi kadar can simidi