6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Parakete - 1 - 2

 1. #1
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Parakete - 1 - 2

  PARAKETE
  BÖLÜM 1
  Dikkat amatör balık avcılığı sirkülerine göre parakete amatör balık avcılığı
  takımı sayılmamaktadır. *Burada yorumu yapmıyoruz.
  . DENİZCİLİKTE 1, KURAL CAN GÜVENLİĞİ =

  TİCARİ BALIKCILIKTA PAREKETE

  Parakete ile avcılık balıkçılığın son aşamasıdır.
  Parakete kullanabilen balıkçı artık usta olmuş sayılır.
  Parakete (paragat, barigat, barikat): Suyun içinde asılı veya dibe uzanmış,
  serili olarak duracak şekilde düzenlenmiş, bir beden üzerinde çok sayıda kösteğe bağlı
  iğne taşıyan balık avcılığı aracıdır.Parakete ile balık avcılığı yapacakların;
  kayıklarının avlanma ruhsatlı ( yeşil kağıt),
  şahsına ait
  1 : = TARIM KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI
  GERÇEK KİŞİLER İÇİN SU ÜRÜNLERİ RUHSAT TESKERESİ = sarı ruhsat : (bknz= şkl -26.).
  2= TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAŞBAKANLIK DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI ,
  GEMİ ADAMI CÜZDANI = en alt kademesi ( MİÇO ),
  ( bknz şkl-25 .) .12 mt kadar balıkcı tekneleri için yeterlidir,
  tavsiyem günü geldiğinde derecesini yükseltmeniz.
  Parakete bağlanmasından, yemlenmesine, atılmasına, sepete dizilmesine kadar zahmetli,
  dikkat ve tecrübe isteyen bir avlanma yöntemidir.Parakete ana gövde üzerine bağlanan,
  iğne sayısı avcının tecrübesine göre artan bir olta sistemidir. Balıkçılık
  ile geçinenlerin 2-3 bin iğneye kadar bağladıkları olur.

  *PARAKETE ÇEŞİTLERİ *

  1)= YÜZEY PARAKETESİ :

  BÜYÜK BALIK = Kılıç, orkinos, lambuka, morina, köpek balığı
  KÜÇÜK BALIK = Melanur, sargos, levrek,

  2)= DİP PARAKETESİ :

  BÜYÜK BALIK = Girida ( lahos ) , akya , sarı kuyruk ( avcı, kuzu ),
  orfoz ( arap,rofoz), büyük mercan , sinarit, fener, mezgit, hani, morina,
  berlam, trança, kalkank, köpek balığı, lipsoz, levrek
  KÜÇÜK BALIK = Mercan, sargos, melanur, mırmır, çipura, dil, pisi,
  eşkina( taş balığı ), ıskaroz, kupes, izmarit, minekop, kırlangıç, mazak, iskorpit,

  NOT: Burada sizlere ticari balıkcılığın resmi gerekliliğini ve parakete ile ilgili
  ufak bir açıklama getirdim.
  Bölüm - 2 de ise parakete yardımcı malzemelerini göreceksiniz.





  --------------------------------------------------------------


  * PARAKETE *
  ( bölüm-2)
  *Dikkat amatör balık avcılığı sirkülerine göre, parakete amatör balık avcılığı takımı sayılmamaktadır
  * Burada yorumu yapmıyoruz

  TİCARİ BALIKCILITA PARAKETE

  = DENİZCİLİKTE 1. KURAL CAN GÜVENLİĞİ =
  =PARAKETE YARDIMCI MALZEMELERİ =

  Ticari balıkcığı,parakete ile av yapan kayıklarda bulunması gereken, olmaz ise olmaz malzemeleri ana başlıkları ile açıklamaları aşağıda listelenmiştir.
  1)= DENİZ TELSİZİ : Kılıç ve orkinosa parakete döken kayıklar çok açık sularda avlandığı için ve o mesafelerde çep telefoları çekmediğinden,kayığımızda bulunması gereken araçlardandır. şu husus unutulmamalıdır denizciye denizci yardım eder, arıza ve hastalık durumlarında lazım olan araç ise DENİZ TELSİZİ. Denizciler ,arıza durumlarında sahil güvelikten yardım istediğinizde,gelir ve sadece sizi alırlar, kayığınızı çekmezler, malesefki türkiye kara sularında böyle bir sıkıntı var.Deniz telsizini kullanmak için ,ADF den(amatör denizcilik fedarasyonu ): KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRÜ YETERLİLİK BELGESİ, almak zorundadır.( adf@adf.org.tr )= ( bknz-şkl=42 )

  2)= SU ÜSTÜ RADARI : Cihaz bize 2 yerde çok yardımcı olur. 1:kılıç ve orkinos paraketeleri 10 - 15 km uzunluğunda olduğundan, takım koptuğunda flamalı şamandıradaki radar reflektörü sayesinde yerini buluruz, yada takımın üzerine doğru seyir yapan gemiyi görerek uyarırız. 2: sisli havalarda yol almamıza yardım eder. (bknz-şkl=43)

  3)= BALIK BULCU ; RADAR : Artık balıkcılıkta olmazsa olmaz hale gelen balık bulucular, özellikle paraketecilerin gözleri, vazgeçilmez aleti. Radarların çok değişik marka, model ve farklı özellikleri var ,sizin terçihiniz ise bölgenizdeki dip yapısına göre bir model seçmenizdir.tavsiyem 400 - 500 mt derinliği net göstereni. Radarın bize yararı takımı, denize indirirken , derinlik kaç mt , dip :taş,kum,ot,byk kaya gibi taban yapısını görme ve ani derinlik değişiminde nereye doğru gitmemiz yönünde fikir verir. anlaşılacagı gibi bize balığı göstermesinden ziyade,takımı denize indirirken dipteki gözümüz.eski balıkcılar deneme yanılma yoluyla ve kerterizler alarak yapıyorlardı. teknolojiyi kullanmak gerekli ?.. ( bknz- şkl- 9 )

  4)= GPS ; Global Positioning System :GPS uydular vasıtası ile yeryüzündeki yerimizi tespit ediyor. Enlem ve boylam cinsinden veya grafik olarak, açık denizde neredeyse en fazla yarım metre hata ile yerinizi alıcı ekranında okuyabiliyorsunuz; rota belirliyor, hızınızı, kat edilen yolu ve kalan yolu görüyorsunuz, gidilmesi istenen noktaya göre yönünüzü görüyorsunuz;bırakmış olduğunuz takımın ,şamadıralarını buluyorsunuz; sisli havalarda limana gidebiliyorsunuz, eh bundan iyisi can sağlığı. El tipleri genelde 12 kanaldan değişik uyduları arıyor, . Rotayı, rota üzerinde noktaları hafızaya alabiliyor, böylece kerteriz defteri de kalkıyor, gece kullanımı için ekran ışıklandırması oluyor, gündoğuş ve batış saatlerini, bildiriyor vs vs. Bazıları ilave CD ler ile ekranda harita üzerinde yer gösteriyor, , yan yazılımlarla haritalar daha da detaylandırılabiliyor, komputere bağlanabiliyor.yukarıda anlatılan işlemlerin bizim için ne kadar yardımcı olduğu kesin, tavsiyem türkce yazılımı olanları tecih ediniz, çok fazla detayları var, yabancı dilde kesin karıştırılıyor ,terimleri teknik. (bknz-şkl-41=) .

  5)= ŞAMANDIRA : Flamalı, Işıklı ve Normal = Balılcılık sürkülerinde, denize bırakılan sabit veya gezer paraketelerin, gündüz flamalı şamandıra, gece ise ışıklı şamandıra ile işaretlendirilmesi mecburidir.
  FLAMALI ŞAMANDIRA = Yapımında 1)= kargı 3-4 mt boyunda, ( bknz-şkl-4) .. 2) = denizde iyi görünmesi için siyah renkte flama,( poşet), - ( bknz-şkl-27) .-- 3)= Radar reflektörü, su üstü radarların tespiti için, (bknz-şkl-57) ...4)= şamandıra bidonu 5 lt ve 2 lt pet şişe (bknz-şkl-17) ... =/=... Toplamdaki 5 unsuru şöyle biraraya getirip, flamalı şamandırayı oluştururuz. 2 lt' lik pet şişenin içine, çimentolu harç yapıp koyarız, harç daha ıslak iken ;kargının kalın tarafınını enine bir çivi çakarak beraber harcın içine oturtup kurumasını bekleriz. pet şişenin 1 mt üstüne, 5 lt'lik bidondan 1 veya 2 ad çıkmayacak şekilde sıkıca bağlanır, bidonları alt tarafından kargıya: 5 kulaç uzunluğunada ip bağlarız,ipin boş ucunada 5 lt'lik bidondan 1 ad bağlarız..kargının en üstüne siyah flama (poşet) bağlanır.hemen altınada radar reflektörünü bağlarız.yaptığınız flamalı şamandıranın sudaki duruşunu kontrol ediniz...

  IŞIKLI ŞAMANDIRA = Yapımında, 1)= Gaz yağı ile yanan fener(bknz-şkl-1), lüx tipi pompalı fener (bknz-şkl-2), güneş enerjili fener ( bknz-şkl-3) , bunlara benzer değişik lamba ve fener çeşitleri... 2)= Fenerlerimizi suyun yüzeyinde durduracağımız şamandıra: can simidi ( bknz- şkl-10) ... 30 lt' lik musluklu tip, beyaz renkte bidon, şekilde mavi var. (bknz-şkl-2Cool ...=/= Toplamdaki 2 unsuru, şöyle bir araya getiririz. Can simidinin üzerine dar bir tahtayı sıkıca bağlarız, tahtanın üstünede seçtiğimiz feneri yine sıkıca monte ederiz, simidin bir tarafına, 2 kulaç uzunluğundaki ipin bir ucunu sıkıca bağlar, diğer ucunada 5 lt'lik (bknz-şkl-17) şamandıra bidonu bağlarız. Diğer 30 lt'lik bidonda ise; bidonun uzun ve geniş olan yerine, seçtiğimiz fenerin gireceği şekilde delip , fenerimizi içine oturturuz, renerinizi mutlaka bir ip ile bidona bağlayınız, denizde devrilirse kaybolmasın diye, fener bidonunun sap kısmına, 2 kulaç uzunluğundaki ipin bir ucunu sıkıca bağlar, diğer ucunada 5 lt'lik (bknz-şkl17) şamandıra bidonu bağlarız.

  DİKKAT: Flamalı veya Işıklı şamandıra kullanırken takıma bağlı ipi direk olarak bağlamayın, aradaki 5 lt'lik (bknz-şkl17) şamandıra bidonuna bağlayın...

  NORMAL ŞAMANDIRA = Normal şamandıraları 2 ye ayırabiliriz. 1)= 5 - 10 - 20 ve 30 lt'lik bidonlardan oluşan şamandıralar. 2)= 500 ml ve 2 lt'lik pet şişe şamandıralar.
  1)= 5 veya 30 lt'lik (bknz-şkl- 17 - 2Cool şamandıra bidonlarını,dip paraketelerinde kullanırız. şamandıraların üzerine çalışacak olduğumuz derinliğe göre,10 veya 1000 mt ip sararız(bknz-şkl-11). ip sığ sularda ince 2 mm, derin sularda 3,5 - 4 mm. Ölçüsünü belirlediğimiz ipin bir ucuna fırdöndü (bknz-şkl-5) bağlayıp,bunuda şamandıraya bağlarız, ipin diğer ucunada ; çalışacağımız derinliğe göre 500 gr ile 10 kg arasında ağırlık (bknz-şkl-12-13) bağlarız. 2)= Yüzey paraketesini , yüzdürmek amacıyla kullanılan ,ufak tip ve pet şişeden şamandıralar. yüzeyde tutacağımız takımı kaç mt de tutacak isek, genelde misinayı ölçüp ,şamandıraya bir ucundan bağlayıp , üzerine sararız, diğer ucunada klipsli fırdöndü bağlarız.

  6)= YARDIMCI MALZEMELER : Kakıç- (bknz-şkl-20) ,= Kepçe- ( bknz- şkl-19) ,= Projektör- (bknz-şkl-55) ,= Parmaksız eldiven- ( bknz-şkl-6) ,= Flaster- (bknz-şkl-7-Cool ,= Bıçak- (bknz-şkl-29) ,= Karga burnu- (bknz-şkl-23)

  NOT: Bölüm-1 ve Bölüm-2 de, pareketede olması gerekenleri anlatmaya çalıştım. Bölüm- 3 de ise parekete malzemeleri, yapımı ve yemlerini anlatıyorum.
  NOT: Yazılarımın bazı yerlerinde ufakda olsa alıntılar mevcuttur.


  = LÜTFEN DENİZLERİMİZ VE İÇ SULARIMIZA PLASTİK TÜRÜ MADDELER ATMAYI, ATILANLARI TOPLAYIN =









  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein




 2. #2
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.954
  Tecrübe Puanı
  2444

  Standart

  Paylaşimin için teşekkurler arkadaşım gercekten güzel bilgiler eline saglık....:)





  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 3. #3
  Balıkçı oltacı tayfun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  62
  Mesajlar
  1.092
  Tecrübe Puanı
  124

  Standart

  bilgiler için tesekkurler
  http://www.balikcilar.net/image.php?type=sigpic&userid=11&dateline=122962411 7
  Balıkçılık sevgi,
  Sabır,
  Soğuk kanlılık ve refleks ister!!!!!

 4. #4
  tatar

  Standart

  güzel paylaşım emeğine sağlık

 5. #5
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  ben teşekkür ederim , bilgi paylaşıldıkca güzeldir.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein




 6. #6
  Balıkçı poyrazlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  428
  Tecrübe Puanı
  65

  Standart

  --------------------------------------------------------------------------------

  güzel paylaşım emeğine sağlık
  http://balikcilar.net/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1244801905

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj: 18.03.09, 19:25

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM