Sayfa 1/2 12 SonSon
17 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Parakete - 3 - 4

 1. #1
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Parakete - 3 - 4

  * PARAKETE *
  ( bölüm-3)
  * Dikkat amatör balık avcılığı sürkülerine göre parakate amatör balık avcılığı takımı sayılmamaktadır.
  * Burada yorumu yapmıyoruz...

  TİCARİ AVCILIKTA PARAKETE

  = DENİZCİLİKTE 1, KURAL CAN GÜVENLİĞİ =

  = PARAKETE MALZEMELERİ ve YAPIMI =

  PARAKETE MALZEMELERİ : Bir paraketeyi meydana getirmek için, çok çeşitli malzemelere ihtiyaç vardır.bunları şöyle sıralıyabiliriz.

  1)= PARAKATE SEPETİ - LEĞENİ -SANDIĞI ve LASTİĞİ = Yapacağımız paraketenin boy ve büyüklüğüne göre ölçüleri değişsede işlemi aynıdır. Sepet - leğen ve sandığın üst kenarına, iğneleri takacağımız lastiği (4cm x 4cm x 2 mt = tokyo lastiği) -- ( bknz-şkl-18 - 40 - 51) sıkıca monte ederiz.Lastiğin üzerine, bıçak ile belirli aralıklarda, çentikler açarız. bu çentiklere takımı yemlediğimizde ihtiyacımız var, iğneye yemi taktığımızda bu çentiklere geçirerek kösteklerin birbirine karışmasını ve aşağıya sarkmasını önleriz,(bknz-şkl-50 = iğnelri yemli düşünün). tabi bu çentik işlemi sadece leğende uygularız, yanaklı sepet ve sandıklarda gerek yok, çünkü yemlediğimiz iğneyi bu yanakların üstüne koyarız,( bknz - şkl -40 da yanaklı sepet).

  2)= MİSİNA - ÖLÇÜ ve DÜĞÜM = En ufak boyutlu parakete yapsanız, köstek arası 3 kulaçtır, buda çok misinaya ihtiyacımız var demektir. Bu nedenle paraketede mutlaka çile misina ( bknz-şkl- 14) kullanırız. Çile misinada tercihlerimiz ise, yumuşak olması- düğüme oturması için, gam yapmaması, esnemesi ve kırıklarının düzelmesi, leğen ve sepete çeketiğimizde yatması lazımki tekrar attığımızda başımız ağrımasın.Son zamanlarda çile misina kalitelerinde ve çeşitlerinde çoğalma var,çile misinalar 1000 mt dir ve kg ile satılır, benim tercihim (asso-- bayer perlon). Çile misinamızı açarken şamandıra bidonunuza su doldurup, çilenin ortasına koyun(bknz-şkl-16) böylece çok rahat açıp, köstelerinizi bağlayabilirsiniz. ana beden misinamız çeşitli sebeblerle kopabilir, bu nedenle eklememiz gerekir ve yaptığımız düğümün açılmaması gerekir.şimdiye kadar birçok balıkcı arkadaşın kullandığı ve sorun yaşamadığı düğüm şudur (bknz-şkl- 57)... Şayet az iğneli parakete yapacak iseniz, köstekleriniz için 100mt lik paket misina(bknz-şkl-15) ile yapabilirsiniz, paket misinalar genelde sert olur, bu yüzden düğümü zor oturur, eğerki köstekleriniz çok ise ,çile misina tercih ediniz daha ekonomik olur. Kösteklerin ana bedene bağlanması önemlidir, düğümün kaymaması ve açılmaması gerek, size tavsiye edeceğim düğüm şudur ( bknz-şkl- 58 - 59 - 60 - 61 - 62 ).. Düğümleri yaparken en iyi dostumuz, kargaburnu ile tırnak makasıdır, köstek diplerindeki fazla misinayı, tam dipten kesiniz, yoksa takımı dökerken diğer misinalara takılarak karışmasına sebeb olur.. PARAKETE yapımında en önemli husus, ana beden ile köstek kalınlık uyumudur. Kimi yerlerdeki dip yapısından dolayı, farklı uygulamalar olsada, genelde yapılanları şöyle sıralayabiliriz.En kalından, inceye doğru; 300mm / 200mm # 200mm / 150mm # 150mm / 130mm # 150 / 120mm # 120mm / 100mm # 120mm / 0,90mm # 100mm / 80mm # 100mm / 0,70mm # 0,90mm / 0,70mm # 0,90mm / 0,60mm # 0,80mm / 0,60mm # 0,80mm / 0,50mm # 0,7mm / 0,50mm # 0,70mm / 0,40mm # 0,60mm / 0,40mm .. Görüdüğünüz ölçülere standart diyebiliriz. Dikkat ettiyseniz, ana beden ile köstek kalınlık farkını en az 0,20mm de tutuyoruzki, takım çekilirken köstekten takılma olursa, kösteğin kopararak ana bedeni kurtarmaktır.

  3)= İĞNE = Parakete ile balığın yakalanmasını sağlayan malzeme olarak,uygun İĞNE seçimi, avcılığın başarılı olmasında en önemli etkendir. Sizlere tavsiyem, bir profosyonel balıkcının iğnesini istemeyin, çünkü onun en kıymetli malzemesidir. Parakete iğnesinin özelliği paslanmaz olmalıdır, çünkü bir paraketede 200 ile 500 iğne vede 2 - 3 takım olduğunu düşünürseniz, bunları tekrardan yenilemek çok masraflı ve zaman demektir. Türkiyede parakete iğnesinde fazla seçeneğimiz malesef yok,tek markanın 5 modeliyle takımlarımızı yapıyoruz, bunlarıda şöyle sıralıyabiliriz.
  MUSTAT :
  SERİ = 912 TD : Bu seri kalın ve etlidir, açılmaz ve kırılmaz, güçlü balıklar için terçih edilir. ( bknz-şkl-65) .
  NO: 6 - 7 - 8 ; Trança,sinarit, akya,sarı kuyruk( kuzu - avcı), mercan,çütre, çipura gibi büyük balık için.
  9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 nolar ise (küçük balık için).
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  SERİ = 2369 BD : Bu seri orta kalınlıktadır, tercih edilen seridir. ( bknz-şkl-22)
  NO: 6 - 7 - 8 ; Girida ( lahos ) , akya , sarı kuyruk ( avcı, kuzu ), orfoz ( arap,rofoz), büyük mercan , sinarit, fener, mezgit, hani, morina, berlam, trança, kalkan, köpek balığı, lipsoz, levrek, gibi büyük balıklar için kullanırız.
  Büyük balık için hazırlıyacağımız paraketelerde, köstek boylarını 1 kulaç yaparızki, yakalanan balık oyuğa girdiğinde ana beden dışarıda kalsın. İki köstek arasındaki mesafeyide 4 ile 6 kulaç yaparız.

  NO: 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 ; Mercan, sargos, melanur, mırmır, çipura, dil, pisi, eşkina( taş balığı ), ıskaroz, kupes, izmarit, minekop, kırlangıç, mazak, iskorpit, gibi küçük balıklar için kullanırız.
  Küçük ve orta boydaki balıklar için hazırlıyacağımız paraketelerde ise, köstek boylarını 1/2 kulaç ile 2, omuz başı mesafede yaparız. İki köstek arasındaki mesafe ise, küçüklerde enaz 3 ile 3,5 kulaçtır. Orta boyda ise enaz 3,5 ile 4,5 kulaçtır. orta boy olarak yeni yapyığım, no:11 iğne, köstekler 2, omuz başı, köstek arası 3,5 kulaç, bitmiş parakete, ( bknz-şkl-52) .
  NOT = Büyük ve küçük balık için verilen ölçüler, 912TD ile 2315DT serilerindeki iğne noları içinde geçerlidir. Benim burada vermiş olduğum ölçüler tamamen klasik yapılanlardır. Bulunduğunuz yerdeki deniz dip yapısı ve balığın geçim dönemlerinde, ölçüler vede takımın kullanım yerlerinde değişimler olabilir.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  SERİ = 2315 DT : Bu seri incedir, en çok tercih edilendir, çünkü iğne dibe takıldığında açılarak kurtarma imkanı sağlıyor, tabiki büyük balıktada açılma riski var, buradada ustalık size düşüyor. Bu seriyi bir çok markada bulmanız mümkün, tabiki kalite farklılıkları var. Bu serinin NO' larıda ve kullanım yerleri 912 TD - 2369 BD ile aynıdır. ( bknz - şkl -21).

  SERİ = 2330 DT - 2335 : Bu seriler arkası halkalı , çapraz ve düz serileri büyük balıklar için kullanırız. NO: 4 -3 -2 - 1 - 0/ 1 - 0/ 2 - 0/ 3 - 0/4 - 0/ 5. 'lu igneleri Kılıç, orkinos, morina, lambuka, köpekbalığı, avı için yapılan paraketelerin iğnesidir .( bknz-şkl- 46 - 63 - 64 )
  Büyük balık için hazırlanan yüzey paraketelerinde, köstek boyları 2,5 ile 4 kulaçtır. İki köstek arsındaki mesafe ise 18 ile 25 kulaç arasında yapılr. Dip paraketelerinde ise, köstek boyu 1 ile 2 kulaç, İki köstek arası mesafede 8 ile 12 kulaçtır. 2330 serisinin küçük boylarının paraketelerde kullanmayız, çapraz iğnelerin küçükleri çabuk açılırlar. Not :Kılıç paraketelerini yüzeyde tutabilmek için, 2 ile 3 köstekte bir ad pet şişe şamandıra ile askıya alınırlar, su üstünde gördüğünüz sıra ile giden şamadıralara dikkat edin ve kesip kopartmayın.


  Şimdiye kadar 3 bölümde sizlere PROFOSYONELCE TİCARİ BALIKCILIĞIN gerkli evrakları , malzemeleri ve takımları hakkında en ince detaylarına kadar anlatmaya çalıştım, vermiş olduğum bilgilerde eksiklik veya yanlışlıklar olabilir, bunlarıda sizlerin yorum ve katkılarıyla düzeltirim. Benim şimdiye kadarki gözlemlerimde, amatör balıkcılıkla uğraşan bazı arkadaşlarda, profosyonelce avcılık yapmaya çalışmaları ve hatta bunu denemeleri, bu denemelerin başındada parakete ile avcılık geliyor. Denize atmış oldukları paraketeler yanlış yapıda ve attığınız yer yanlış olduğunda o takımın orada kalması kaçınılmaz oluyor, buda dip yapısını bozuyor, bizler daha sonra aynı yere gittiğimizde sizin bıraktığı takımlara yakalanarak, bizde takım bırakıyoruz. Benim tahminime göre sadece, GAZİPAŞA - ALANYA - SİDE arsındaki mesafede 1 milyon mt misina ve binlerce iğne bulunmaktadır. Burda acemi olan profosyonellerde var tabiki. Bu tip olaylar, deniz tabanında deformasyon ve hayalet avcılığınıda beraberinde getiyor. Şimdi bana şöyle diyebilirsiniz, parakete avcılığını niye bu kadar detaylı anlattın, 1, si yapacağınız işleri doğru zamanda ,doğru yerde yapmanız, 2, si vermiş olduğumuz emek - para - zaman vede kaybettiklerimizi gözönüne alarak, denizde PROFOSYONEL OLTA BALIKCISINA saygı göstermeniz. SAYGILARIMLA.

  NOT : 4, bölümde yem çeşitlerini görebilirsiniz.
  NOT : Yazılarımın bazı yelerinde ufakda olsa alıntılar mevcuttur.

  = LÜTFEN DENİZLERİMİZ VE İÇ SULARIMIZA PLASTİK TÜRÜ MADDELER ATMAYI, ATILANLARI TOPLAYIN =

  RASTGELSİN
  --------------------------------------------------------------


  PARAKETE *
  (bölüm-4)
  * Dikkat amatör balık avcılığı sirkülerine göre parakete amatör balık * Burada yorumu yapmıyoruz.

  TİCARİ BALIKCILIKTA PARAKETE

  = DENİZCİLİKTE 1, KURSARAL CAN GÜVENLİĞİ =

  = PARAKETEDE KULLANILAN YEMLER =
  .
  Bir paraketenin başarılı av yapabilmesi için doğru yemi kullanmak çok önemlidir, imkanlarınızı zorlayarak buluduğunuz yörenin yemlik balıklarını tercih edinizki, avını gerçekleştireceğiniz balıklar yemi almakta tereddüt etmesin. Paraketeyi canlı yemleme imkanımız çok zor, bu nedenle ölmüş balık kullanmak zorundayız, 1.tercihimiz yemin taze olmasıdır, taze yeme hiç bir balık yok demez. Parakete ile avcılığın en büyük masrafını yemler tutar, tahminen 4/3 gibi, heleki ağ ile av yasağı ile sert kış şartlarında yemlerin az çıkması ile fiatının ikiye hatta üçe katladığını düşünürsek, zahmatinin yanında birde maliyet.? Paraketede yemleme 3 şekilde olur, 1. bütün yem, 2. lokma yem, 3.fileto yem. Türk karasularında bulunan yemlik balık çeşitlerini şöyle sıralıyabiliriz.

  SARDALYA = Hemen hemen tüm denizlerimizde bulnan sardalya, yağlı ve kokusu nedeniyle parakete ile avcılığın 1 numaralı yemidir. (bknz-şkl-30) . Sardalyayı 3 şekildede yem olarak kullanırız, 1. bütün olarak kullanırken, dip paraketeleri için, balığın kuyruklarını keserek aşağı inerken dönmesini engellerizki, takıma gam yapmasın diye,( su üstü için kuyruk kesmeyiz) pullarını almayınızki ,paraketeye takıp atana kadarki geçen zamanda derisi pörsüyüp rengi solmasın, şayet aldığınız yemi uzun sürede tüketecek iseniz, mutlaka bir kova yada yem saklama kabı ( bknz-şkl-53-54) içine kalın tuz ile kaplayarak sıra ile diziniz ve sakın suyunu dökmeyiniz, eğer imkanınız var ise dipfriz veya buzdolabına koyarsanız ilk günkü canlılığında kalacaktır, aynı işlemleri lokma yem içinde uyguluyabilirsiniz. Sardalyayı fileto yapmak için ,ilk önce pullarını iyice alınız, daha sonra sağ solundan, kuyruktan kafaya doğru keserek, 2ad filetoyu alırız (bknz-şkl-32) . Elde ettiğimiz filetoyu hemen kullansak dahi haften tuzlamakta fayda var, yemin kendini sıkarak taktığımız yemin iğneden düşmesini engellemiş oluruz. Şayet filetoyu uzun sürede kullanacaksak, filetoları tuzlayayrak üst üste koyup (bknz-şkl-31) saklama kabında dipfriz veya buzdolabında muhafaza ediniz. Balık cinsi yemlerin tamamında aynı işlemleri uyguluyabilirsiniz.
  KOLYOS=(bknz-şkl-37) # İSTAVRİT=(bknz-şkl-35) # İZMARİT=(BKNZ-ŞKL-36) # KEFAL(bknz-şkl-56) # YAZILI ORKİNOS ufağı(BKNZ-ŞKL-45) # HAMSİ(BKNZ-ŞKL-44) # KUPES ve bunlar gibi yörenizde bulunan yemlik balıkları kullanabilirsiniz.

  AHTAPOT= Ak yemlerden olan ahtapotu hazırlamak, ustalık ve beceri ister. Ahtapotun ilk önce derisini çıkartmamız lazım, burdaki en önemli husus deri sıyrılırken, et ile deri arasındaki zarı almaktadır ,işte ustalık ve beceri burda, ne hikmetsebu zar kaldığında balıklar yemiyorlar. Ak yemlerin özelliklerinden biriside fosforlu olmarıdır, mümkünse tuzlamadan vede taze olarak kullanınızki, fosforun etkisiyle avınızdan daha fazla verim alınız. Bu işlemlerin tamamını diğer ak yemlerdede uygularız.
  KALAMAR=(bknz-şkl--34) # SÜBYE( bknz-şkl-3Cool # KARİDES ve türleri

  Paraketenin yemlenmesi , ustalık ve sabır isteyen bir uğraştır. Hazırladığımız paraketeleri yemlerken, sepet veya leğendeki misinaların üzerine, tekerlek lastiği yanağını
  (bknz-şkl-49) koyarızki, iğneye yem takmak için çektiğimizde fazla gelmesini engellesin, yanaklı sepetlerde yemleme işlemi (bknz-şkl-66) daha kolaydır, leğnde ise işimizi kolaylaştıran ise , 2. bölümde değinmiştik lastiğim üzerinde açtığımız çentiklerdir. Takımı yemleyipde, dökme aşamasında misinaların üzerine çakıl taşları (bknz-şkl-4Cool koyarak, misinanızı karışmadan dökebilirsiniz.


  NOT: Yazılarımın bazı yelerinde ufakda olsa alıntılar mevcuttur.

  = LÜTFEN DENİZLERİMİZ VE İÇ SULARIMIZA PLASTİK TÜRÜ MADDELER ATMAYI, ATILANLARI TOPLAYIN =

  RASTGELSİN
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 2. #2
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.955
  Tecrübe Puanı
  2444

  Standart

  Paylaşimin için teşekkurler arkadaşım gercekten güzel bilgiler eline saglık....

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 3. #3
  Balıkçı oltacı tayfun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  62
  Mesajlar
  1.092
  Tecrübe Puanı
  124

  Standart

  teşekkurler
  http://www.balikcilar.net/image.php?type=sigpic&userid=11&dateline=122962411 7
  Balıkçılık sevgi,
  Sabır,
  Soğuk kanlılık ve refleks ister!!!!!

 4. #4
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  ben teşekkür edrim .
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 5. #5
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.342
  Tecrübe Puanı
  231

  Standart

  teşekkürler Cumhur abi bütün bilgiler burda. eline sağlık
  BARIŞ AYDOĞAN
  24.05.1981
  K.ÇEKMECE/İST
  AB rh+

  ince misina büyük balık, usta işi

  barisaydogan1981@hotmail.com


  Bende 1 Lira Vardı,
  Sende 1 Lira vardı.
  Paraları değiştirdik yine 1 liramız var.
  Bende 1 bilgi, Sende 1 bilgi vardı.
  Bilgileri değiştirdik, şimdi sende 2 bende 2 bilgi var...
  İşte Paylaşım Ruhu Budur

 6. #6
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  barış avlamak istediğiniz hedef balığı tespit edin, paraketenizi ona göre yapalım.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 7. #7
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.342
  Tecrübe Puanı
  231

  Standart

  Cumhur abi avlamak istediğimiz hedef balığımız yok. kırlangıç,mırlan,camgöz,levrek yani ne gelirse olur. o yüzden biz bunu yakalıyacaz nasıl bi parakete yapmamız lazım diyemiyoruz. bizim burda 80 yaşlarında bi Muarrem dayı var. bu dayı 16 yaşından beri balıkçılık yapıyor. halende palamut zamanı bizim burdan çıkıp karadenize gidiyor teknesiyle palamut zamanı 3 ay gibi bir zaman orda kalıyor. bittimi balık geri geliyor bizim buraya. bu dayı çok yapmış parakete avcılığı. hatta sadece onu yapıyormuş ne olta ne ağ balıkçılığı. diyor ben yaşlandım artık yapamıyorum artık ben size burlarda kullanıcağınız parakete yi hazırlarım dedi. onun yardımıyla yapcaz bişiler. bide bişey sorayım sana Cumhur abi senin yazıda paslanmaz iğne kullanın demişsin. biz baya bi çelikiğne bağladık.dayıda diyorki galvaniz iğne kullanın neden galvaniz diyor acaba
  BARIŞ AYDOĞAN
  24.05.1981
  K.ÇEKMECE/İST
  AB rh+

  ince misina büyük balık, usta işi

  barisaydogan1981@hotmail.com


  Bende 1 Lira Vardı,
  Sende 1 Lira vardı.
  Paraları değiştirdik yine 1 liramız var.
  Bende 1 bilgi, Sende 1 bilgi vardı.
  Bilgileri değiştirdik, şimdi sende 2 bende 2 bilgi var...
  İşte Paylaşım Ruhu Budur

 8. #8
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  barış çelik iğneyi paraketede 1 kez kullanırsın , hemen paslanır ve kırılı, kısık ticarete gideceksiniz MUSTAT - 2315 veya 2369 serisi iğne alacaksınız.

  2315: açık ağızlı ve incedir.

  2369: kapalı ağız ve orta kalındır.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 9. #9
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.342
  Tecrübe Puanı
  231

  Standart

  tamam abi bu iğneleri kullanırız.
  BARIŞ AYDOĞAN
  24.05.1981
  K.ÇEKMECE/İST
  AB rh+

  ince misina büyük balık, usta işi

  barisaydogan1981@hotmail.com


  Bende 1 Lira Vardı,
  Sende 1 Lira vardı.
  Paraları değiştirdik yine 1 liramız var.
  Bende 1 bilgi, Sende 1 bilgi vardı.
  Bilgileri değiştirdik, şimdi sende 2 bende 2 bilgi var...
  İşte Paylaşım Ruhu Budur

 10. #10
  USTA BALIKÇI geveze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Yaş
  35
  Mesajlar
  371
  Tecrübe Puanı
  50

  Standart

  Evet abi ozman desene yaklaşık olarak 300 iğne boşa bağladık bende şimdi hala iğne bağlıyordum bırakayım ozman çarşamba veya perşem gidip bakarım iğnelere.
  Hasan Kıskanç
  Küçükçekmece/İstanbul
  17.03.1984
  A rh+

  Marmara Kazan Ben kepçe:)


  Hasan.kiskanc@hotmail.com

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj: 18.03.09, 19:25

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM