Kutup Yıldızı'na göre yön bulma

Büyük Ayı yıldız kümesi yedi yıldızdan oluşur ve göğün kuzey tarafında en kolay bulunabilen yıldız kümesidir.
Küçük Ayı yıldız kümesi de,büyük Ayı'ya göre ters durumda ve gene yedi yıldızdan oluşmaktadır. Ve benzer şekildedir.
Bir el arbasına da benzeyen Küçük Ayı yıldız kümesinin araba dingili oluşturan kısmın ucundaki yıldız,Kutup Yıldızıdır.
Bu yıldız dünyanın orta yerinden Kuzey Kutbuna bir çizgi çekildiğini düşünürsek,buna en yakın durumdadır. Yani Kutup yıldızına doğru bakarsak kuzeye bakmış oluruz.
Büyük Ayı’nın son iki yıldızından geçen ve yukarı doğru hayali bir çizgi çiziniz. Bu çizgi boyunca, bu iki yıldız arasındaki uzaklığın 5 katı kadar yukarı çıktığınızda Kutup Yıldızı’ na rastlarsınız. O da daima Kuzeyi gösterir.
kırmızı halka ıle cevrılı takım yıldızı buyuk ayı (big Dipper)
Pembe halka ıle cevrılı takım yıldızı kucuk ayı (Little dipper)
Yeşil halka ile cevrılı yıldız polaris yani kuzey yıldızıdır
Gündüzleri Pusulasız yön bulma
Eğer bir ormanda bulunuyorsanız,ağaçların hangi taraflarının yosun tuttuğuna bakmalısınız. Yosun daima güneş görmeyen tarafta,yani kuzeye bakan yüzeylerde oluşur.
AKREP VE YELKOVANLI BİR KOL SAATİNİZ VARSA
Bir saat kadranı üzerindeki sayılarlada yön bulunabilir.Saati avucunuza alın,saat'in akrep kolu güneşin yönünde olsun.Sonra saat'in tam orta yerinden 12 sayısının bulunduğu yere doru zihninizden bir çizgi çizin.Böylece akrep kolu ile sizin düşündüğünüz çizgi arasında bir açı olur.Bu açıyı zihninizden eşit olarak ikiye bölecek bir çizgi daha düşünün ve bunu uzatın,önünüze doğru uzanan taraf güneyi,aksi taraf kuzeyi gösterir.
Eğer analog, akrep ve yelkovanı olan, bir kol saatiniz varsa bunu Kuzeyi bulmak için kullanabilirsiniz. Saatinizi önünüzde akrep (kısa kol, şekilde kırmızı olan) güneşi gösterecek şekilde tutun. Bu durumda iken akreple saat 12 işareti arasındaki açıyı ortalayacak şekilde bir doğru geçirin. Güneşe doğru olan yön Güneyi gösterir (sabah 06 akşam 18 arası).


AY'a göre yön belirleme

Tıpkı güneş gibi ayda doğudan doğar batıdan batar.
Eğer hilal biçimindeki ayın iki ucunu hayalen bir çizgi ile birleştirip uzatınca''d''harfi gibi bir biçim çıkıyorsa,Ayın iki ucu batıya dönük demektir.Çıkan şey ''b'' harfi biçiminde ise,uçların yönü doğuya yöneliktir. yada
Dolunaya yakın zamanlarda ay üzerinde bir gölge görürsünüz. Bu gölgenin içindeki parmak Kuzeyi gösterir.
Ayın diğer zamanlarında gölge uçlarından yukarı doğru hayali bir çizgi geçirirseniz, bu çizgi Kuzey yıldızına doğru uzanacaktır. Ama kuzey yıldızı nerede ? Eğer gece olan uzaklığını gözünüzde canlandırabiliyorsanız tahmin etmeniz zor olmayacaktır.


Kendi Pusulanı Yap

Gerekirse kendi pusulanı kendin yap. Bunun için bir iğne ve bir bardak suya ihtiyacınız var. Eğer iğneyi dikkatli bir biçimde suyun yüzeyine koyarsanız yüzey gerilim kuvvetleri iğnenin suyun üzerinde yüzmesini sağlayacaktır. Eğer bunda başarılı olamazsanız;
İğneyi bir kağıdın üzerine koyarak suya bırakabilirsiniz. Yüzerse sorun yok. Batarsa büyük bir olasılıkla iğne suyun yüzeyinde kalacaktır. İğneyi yağlayabilirsiniz veya Batmayan bir cismin üzerine koyabilirsiniz.
Eğer iğne mıknatıslı ise aynen bir pusula gibi hareket edecek ve oldukça doğru olarak Kuzey – Güney doğrultusunu gösterecektir. Diğer teknikleri kullanarak da Kuzeyi tayin edebilirsiniz. Günümüzde mıknatıslı iğne bulmak zor ise de bulduğunuzla şansınızı denersiniz.