7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Rakı Balık Ayvalık

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.697
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart Rakı Balık Ayvalık

  Ayvalık

  Ayvalık’a bağlı irili ufaklı 23 kadar ada bulunmakta. Bu adaların en büyüğü Alibey Adası ya da diğer ismi ile Cunda Adası olup 1964 yılında bir köprü ile Lale Adası'na oradan da ilçe merkezine bağlanıyor. Bu köprülerden biri aynı zamanda Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü olma özelliğini taşıyor. Alibey (Cunda) Adası. Köprü ile önce Lale Adası’na daha sonra dolgu ile Ayvalık'a bağlandığından artık yarımada özelliği taşımakta. Alibey Adası dışındaki tüm Ayvalık Adaları 1995 yılında milli park ilan edilmiş ve yerleşim yasaklanmış. Bu adalarda ara sıra balıkçılar mola veriyorlar ve motorlarla bu adalara geziler düzenleniyor.

  Adalar içinde tarihi ve turistik öneme sahip olan bir diğeri de Tımarhane Adası. Bu adayı Türkler eski zamanlarda Taşlı Manastır' olarak da adlandırmışlar. Bu ada özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ayvalık'ta yaşayan Rumlar’ın içkiyi fazla kaçırması üzerine sert esen rüzgarı ile akıllarını başlarına toplamaları için gönderildikleri bir mekan olduğundan bu ismi almış.

  Ayvalık Adaları kaynaklarda isim olarak Yund Adaları veya Cunda Adaları olarak da geçmekte. Rumlar bu adalara Kokuluadalar manasına gelen Hekatonisa demişler. 23 adanın isimleri ise şöyle: Çıplak Ada, Yuvarlak Ada, Kamış Adası, Güneş Adası, Yumurta Adası, Kılavuz Adası, Tımarhane (Taşlı) Adası, Yelken Adası, Yalnız Ada, Küçük Maden Adası, Maden Adası, Alibey(Cunda) Adası, Hasır Adası, Dolap Adası, Kutu Adası, Balık Adası, Kayabaşı Adası, Çiçek Adası, Kız Adası, Poyraz Adası, Tavuk Adası, Güvercin Adası,Yellice Adası.
  Ayvalık'da Mutlaka Bunları Yapın

  * Rumlardan kalma Arnavut kaldırımlı Ayvalık sokaklarında gezin,
  *Deniz kenarında ki tost büfelerinden Ayvalık Tostu yiyin,
  *Sahil boyunda yürüyüp deniz kenarında çay için,
  *Dünyanın en kaliteli zeytinyağlarından tadın ve mutlaka satın alın,
  *Cennet tepesinde melekler ile arkadaşlık edip manzaranın tadını çıkarın,
  *Perşembe günü midilli adasından gelen yunanlılarla muhabbet edip Ayvalık pazarını dolaşın,
  *Gezi tekneleriyle masmavi koyları keşfe çıkın,
  *Cunda Adasında rakı balık keyfi yapın,
  *Meşhur cunda lokmasını, sakızlı Girit dondurmasını mutlaka deneyin,
  Ayvalık Mutfağı

  Ayvalık Mutfağı başta zeytinyağı olmak üzere,deniz ürünleri ve kentin yöresine has yetişen çeşitli otlarından oluşur.Geçmişten bugüne yaşatılan gelenekçi Türk yemeklerine birde Rum Mutfağı eklenmesiyle bu lezzet ortaya çıkmıştır.Zeytin ve zeytinyağının yanısıra meşhur Ayvalık Tostu da kaşarlı,sucuklu,sosisli ve karışık çeşitleriyle bu mutfakta yerini alır.Mayonez,ketçap,domates,turşu ve tercihe göre karışık rus salatası ile süslenir.İmalatı Ayvalık fırınlarına has olan ekmekleri şehir dışına dahi gönderiliyor.Bunun yanısıra Lor Tatlısı,Lor Peyniri,Girit Leblebisi,Papalina adanın özel balığıdır.Lokantalardaki vazgeçilmez mezelerdendir.Mezgit türü olan ilçe sakinlerinin Bakalaros dedikleri balıktan buğulama yapılır.Ahtopotu her zaman bulabilirsiniz.Aslında bir çorba balığı olan İskorpitin de buğulaması yapılıyor.Ihlamur soslu sübye yumurtası deniz mahsüllerinden elde edilen adaya özgü bir yemektir. Ekşi tadıyla radika,kabak çiçeği dolması,istifno,deniz börülcesi,hardal otu,turp otu önemli mezelerdendir.Kabuklulardan kidonya,bangoli ve akivades Ayvalık'ın midye türleridir.
  Ayvalık Mutfağının yemeklerinden bazıları şöyledir :
  Çurlama Giritlilerden kalma bir ziyafet yemeğidir.Semizotu,patates,kabak,patlıcan,domates, maydanoz,
  sarımsak ve bir kaç sap arapsaçından oluşan malzeme yığınıdır karışık bahçe otu yemeği,doğrusu Gopez olup Ayvalık'ta Kupa olarak anılan balığın ızgarası ve tavası iyi olur.Midilli'den göç edenlerin getirdikleri bir köfte türü olan Ada Köftesi katkı maddesi kekiğin fazlaca konması nedeniyle lezzetlidir.Bağırsak Dolması (Gardumi) çok değişik ve aynı ölçüde de yapımı zor olan bir yemek.Sure,Midilli mübadillerinin getirdiği kuzu kolundan yapılan bir yemek türüdür.Bir Girit yemeği olan Peynirli Kabak,işaret parmağından az büyük olan kabakların seçilmesiyle daha güzel olur.Ayak ve işkembe sarmasında süt kuzusunun ince bağırsakları kullanılır.Temmuz - Ağustos aylarında bulunan Mühliye adındaki bitkinin yapraklarından yapılan yemektir.Mühliye yemeği için yarım kiloda kemiksiz kuzu yada koyun eti gerekir.Kabak çiçeği dolması aslında bir ev yemeği olsa da lokantalarda meze olarakta müşterilere ikram edilir.Turp haşlaması ise havuç gibi ince uzun olan turp türleriyle yapılır.Yaprakları da kullanılabilir.Balıklı bamya seçilen az kılçıklı balıklar ile ile yapılır.Sarıkulak Kefal,Çipura,Bakalaros,Sarpa gibi...Sarmaşık(Avronyes) ve Kuşkonmaz(Asfaraca) 'ın ikisi de bahar ayları bitkileridir.Yumurtalı ya da su ve zeytinyağıyla pişirip birazda sirke katılarak da yenir.Kuzu etli arapsaçı,kemiksiz kuzu eti kavrulduktan sonra arapsaçları az su katılarak pişirilmesiyle olur.Nohutlu Bakalaros,Folyoda Ahtapot,Kabak Böreği ve daha niceleri Ayvalık Mutfağının belirginleşmesini sağlayan yemeklerdir.
  Ayvalık'a özgü Papalina Balığı,

  Ayvalık'a özgü bir balık olan Papalina, ilk gördüğünüzde hamsiye benzetebileceğiniz ufak bir balık türü. Aynı familyadan gelselerde lezzetleri tamamen farklı olmakla birlikte papalina yerken kılçıklarını ayırmanız gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Yapısı nedeniyle oldukça yumuşak iskeleti olan papalina kuyruğu kafası ile birlikte adeta bir çerez gibi yenir.Özelliklede meze olarak Cunda adası restauranlarında çok tercih edilmektedir.

  Av yasapının bitmesi ile birlikte balıkçılar Papalina dolu teknekleri ile gelirler sahile bu balıkların bir çoğu restaurant sahipleri tarafından alınır. Geri kalanlar için ise ufak bir yarış başlar.

  Cunda da papalina yiyebileceğiniz en güzel ay Ağustos ayıdır henüz av mevsinin bitmesi ile taze taze yiyebilirsiniz.
  Ayvalık Sualtı

  24 Adanın bağlı olduğu Ayvalık'ın, benzersiz güzelliklerle bezeli sualtı zenginlikleri, dalış meraklılarını misafir etmeye bu yaz da hazır ve beklemeye koyulmuş durumda. Kırmızı mercandan amfora tarlalarına kadar keşfedilmeyi bekleyen gizemlerle dolu Ayvalık sularında dalış sezonu bahar ayıyla birlikte siz ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil geçirmeniz için bütün hazırlıklarını tamamlamış oluyor.
  Ayvalık da 60 dalış bölgesi mevcut. Dalışlar isteğe göre gece ve gündüz dalışları olarak düzenlenebiliyor. İlyosta, Melina, Taş Adası, Yalnız Ada ile kırmızı mercanların yoğun olduğu Ezer Bey, Kerbela ve Deli Memet gibi dalış noktalarında dalış eğitimi de veriliyor.
  Ayvalık, Kuzey Ege'de 24 adacıktan oluşan, balıkadamlar tarafından en çok tercih edilen dalış bölgelerinden birisidir. Dalgıçların en çok tercih ettiği bölgelerin başında gelen Ayvalık, mercan reefleri açısından çok renkli, zengin dip yapısı ve tartışılmaz berraklıktaki denizi ile su altı fotoğrafçıları içinde harika zenginliktedir. Hava koşulları kötü olduğu zamanlarda bile dalış yapılacak bölgelerin bulunabilmesi balıkadamlar için büyük avantaj. Derin, akıntı, gece ve reef dalışları için mükemmel bir dalış bölgesi olan ilçemiz, değişen derinlikteki bölgeleriyle de her seviyedeki dalgıca hitap edebiliyor.  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  Balıkçı Kulek Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  73
  Mesajlar
  1.854
  Tecrübe Puanı
  219

  Standart

  Egenin nadide yerlerinden birisidir.cidden görülmeye değerdir.
  H.Hüseyin Külek
  1946-İstanbul-Ataköy-(A rh-)
  Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler
  Söz veriyorum
  Çinekop tutmayacağım,satın almayacağım,Tutanlara engel olacağım

 3. #3
  Meraklı liderya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Mesajlar
  8
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  evet gezilip görülesi yerlerden biri
  resimler için teşekkürler

 4. #4
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Mesajlar
  47
  Tecrübe Puanı
  13

  Standart Bilgi rica ediyorum

  Foruma yeni üye oldum. Derdim; gırgır ve trollerin çalışmadığına inandığım Ayvalık'ta; ince paragatçılık yapan bir balıkçı arkadaşa ulaşmak.
  Konu kısaca şöyle:
  Balıkçı değilim.Denize bir adım mesafede; 35 yıldır yaşıyorum.Olta bağlamayı bile bilmem. Ama; paragat balıkçılığında kullanılabilecek yem ile ilgili 2001 yılından beri çalışma yapmaktayım. Ona buna, yalvara yalvara, yüzlerce deneme yaptım.Şu an itibariyle; hem karışık, hem de; sadece "çipura cinsi" balık tutan iki çeşit yem yapmayı başardım.
  Bu forum üyelerinden ricam; dediğim gibi; Ayvalık'ta ince paragatçılık yapan birinin adresini temin etmek. Bana adresini ve kullandığı paragattaki olta sayısını bildirirseniz; -buradakiler; "biz levrekçiyiz, ince paragatla uğraşmayız" diyorlar- ona; yemden; oltalarına yetecek kadar, 1000-2000, ne kadarlık derse o kadarlık, oltalık yemi kargo ücreti bana ait olarak göndermek isterim.Göndereceğim yemin yanında; nasıl kullanılacağı yazılı olacak.
  Neticeyi gördükten sonra; karışık tutan modelden de gönderirim. Karışık tutan model ise; iki çeşit: biri yağlı, diğeri yengeçli. Hangisinin daha iyi olduğu hakkında bir test yapılmadı.
  İnsan; emekli olduğunda yapacak birşey bulamayınca; böyle şeylerle de uğraşıyor.
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  Em. FKB Öğ.

 5. #5
  Dostlar
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesajlar
  2
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Rakı Balık ve Denizin sınırı olduğu her şehir

  Evet.Deniz,balık eh tabii ki rakı.Bence dünya zevklerinin tadılması gereken bütünün önemli parçaları.Ayvalık.Türkiyemizin en nadide bir yöresi.Sarımsaklı sahili.Cunda adası ve Papalinanın tavada ki lezzeti tartışılmaz.Ya diğer yörelerimiz.Karadenizin ufak Bodrum'u KERPE ?Ona yakın Kumcağız ve balıkların toplandığı KEFKEN limanı.Doğuya doğru gidersek CEBECİ,DİKİLİ,BABALI V.B.Buralar nasıl acaba?Söyliyeyim.Ayvalık'tan çok daha yanlız,çok daha sessiz,bakir.Daha verimkar.Tabii şimdilik.Yıllar önce Ayvalığın olduğu gibi.Bizler,yani insanlar çoğaldıkça bu bahsettiğim yerlerde artık yanlız kalmıyacak.Taş yapılarla,kirliliğin her çeşidiyle tanışarak varlıklarını öyle sürdürecekler.ŞİMDİ;Kıssadan istemeden de olsa söyleme ihtiyacı duyuyorum.Ayvalık gerçekten çok güzel ama ;geçen yıllar onun güzelliğinin önemli bir kısmını almış götürmüş.Bu beldeyi otellerle,ticarethanelerle,insan göçüyle öyle süslemişler ki vay eskiyi bilene.Eeee.Gelde içme şimdi.Esen kalın.

 6. #6
  Reİs ilkay_cinar81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yaş
  37
  Mesajlar
  386
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Ayvalık güzeldir güzel olmasına fakat,

  Bu yaz sonu Eylül ayında Cundaya gittik, yerli kalamar yiyelim diye. Üzerine basa basa belirttiğimiz halde ithal kalamarı getirip önümüze koydular. Bir de bu yerli diye bize yutturmaya çalıştılar. Tabi yutana. Yani işletmecelik berbat durumda. Umarım dahada bozulmadan bir önlem alırlar.
  Saygılarımla,
  İlkay ÇINAR
  Rumeli Kavağı/Sarıyer
  İSTANBUL

 7. #7
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.697
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart

  Ayvalık gibi balığı bol olan bir beldemizde ithal kalamar satılıyorsa vay başımıza gelenler.??
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevap: 8
  Son Mesaj: 03.03.15, 07:58
 2. Gelibolu’da BALIKÇILIK
  By kenane in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 06.07.10, 19:04
 3. Denizcilik bakanlığı için kampanya başlatalım...
  By sondakika1 in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 47
  Son Mesaj: 14.04.10, 06:01
 4. Rakıya ''milli içki'' tescili...
  By kenane in forum Yemek Tarifleri Bölümü
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30.11.09, 15:44
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 07.04.09, 21:35

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM