Ringa Balığı
Ringa balığı aynı sardalya, çaça balığı ve hamsi gibi ringa balığı ailesine aittir. Ringa balığı sadece Baltık ve kuzey denizinde değil, aynı zamanda Norveç’ ten Grönland’ a ve Kuzey Carolina ya kadar yayılmış olan bir sürü balığıdır. Boyu 40 cm ye kadar uzar ve en yaşlı örnekleri 20 yıl yaşar. Parlak görünümleri nedeni ile ringa balığı sürüleri açık denizler de çıplak gözle bile görülebilir. Ringa balığının sırtı su da sarı- yeşilden mavi- siyah üzerinden mavi yeşile kadar olan renkler de parlar. Karnı beyazdır, göğsü ise parlak gümüş rengindedir. Hayvan planktonu yerler ve çoğu zaman diğer deniz sakinlerinin avı olurlar. Mahkûm olarak ringa balığı yeşil mavi rengi ile az göze batar. Dikensiz pulları vardır, düz solungaç kapakları vardır ve alt çene üst çenesinden uzundur. Ringa balığının karın yüzgeci sırt yüzgecinin ön ucunun arkasındadır. Ringa balıkları Mart başlangıcından Nisan sonuna kadar çok şişman ve lezzetli olur çünkü o dönemde milyonlar halinde liman ve nehir ağızlarına yumurta bırakmak için göç ederler.

Içerik ve resim:
Partnerimiz
"Deutsche See" GmbH den gelen dostane bir destek.

Uluslararası terimler Uluslararası terimler
Lat: Clupea harengus
D: Hering
GB: Herring
F: Hareng
E: Arenque
I: Aringa
T: Ringa Balığı

Besin Değerleri Besin Değerleri
Ringa 100 g (yenebilir kısmı)

Enerji:
968 kilojul

Temel Kompozisyon:
Su 62,4%
Protein 18,2%
Yağ 17,8%

Yağ asitleri:
Çoklu doymamış 3.973 mg

Kolesterol:
77 mg

Mineraller:
Sodyum 117 mg
Potasyum 360 mg
Kalsiyum 34 mg
Magnezyum 31 mg

Eser elementler:
İyot 40 mg
Fosfor 250 mg
Demir 1,1 mg
Selenyum 43 µg

Vitaminler:
A vitamini 38 µg
Vitamin B1 40 µg
Vitamin B2 220 µg
D vitamini 27 µg
Niyasin 3,8 mg


Bulunduğu yer Bulunduğu yer
Ringa balığı Baltık denizinde ve Kuzey denizinde ve ayrıca Kuzey Atlantik de Norveç’ ten Grönland’ a ve Amerikan Doğu kıyısına kadar olan bölgeler de bulunurlar.
Avlama Yöntemleri Avlama Yöntemleri
Ringa balığı ticari balıkçılıkta açık denizde sürütme ağı ile avlanır. Sesli iskandil yardımı ile balık sürüleri bulunur ve avlama yönü tam olarak hesaplanır. Kıyıya yakın bölgeler de ringa balığı solungaç ağı ve kıyıda kıyı ağı ve halat ipi ile avlanır.
Ekonomi Ekonomi
Tarih de bile hiçbir balığın ringa balığı kadar ekonomik önemi olmamıştır. Orta çağ da insanları açlıktan korudu. Sırf onun yüzünden savaşlar olmuştur ve hansa’ nın yükselişi de bu balıkla yakından ilgiliydi. Ringa balığı ve ürünleri günümüzde Almanya’ daki balık piyasasının beşte birini temsil eder.
Tat Tat
Ringa balığının çok yumuşak olan etinin güçlü, kendine has bir tadı vardır.
İpuçları İpuçları
Bu balığın yerine sardalya veya uskumru kullanabilirsiniz. Taze ringa balığı alırken dikkat edilmesi gereken kural: en küçükleri en iyileridir.
Sezon Sezon
Nisandan Hazirana kadar, yumurta bırakma döneminden kısa süre sonra, istemediğiniz kadar ringa balığı görebilirsiniz.
Hazırlık Hazırlık
  • Kızartma
  • Tütsüleme
  • Izgara
  • Kavurma
  • Paneleme
  • kaynak