AK Parti Milletvekili Hüseyin Tuğcu ile birlikte Kütahya`da mersin balığı üretimi için yatırım yapmak isteyen bir Rus heyet, AK Parti İl Teşkilatı`nı ziyaret etti.

Ziyarette konu ile ilgili bilgi veren üretici Sergey Reznik, eşi Elena Tolokonnikova, Tatiana İbat ve organizatör Altay Bunat şunları söyledi: "Mersin balığı nesli tükenmekte olan Rusya ve İran ekonomisinde önemli bir yer tutan, Rusya`da siyah petrol diye de anılan bir balık türüdür. Türkiye`de Bodrum`da yetiştiriliyor, Mersin`de de çiftlik kurulma aşamasında. Biz yatırım için Antalya bölgesini düşünmüştük. Hüseyin Tuğcu`nun gayreti ile Kütahya`ya geldik ve burada şartlar uygun olursa yatırım yapmayı düşünüyoruz. Kütahya`nın teşvik kapsamında olması da ilgimizi çeken başka bir konu. Ayrıca Rusya`da soğuk iklimden dolayı yılda bir kez ürün alınabilirken, Kütahya`da yılda iki kez ürün alma ihtimalimiz var.

Sıcak suyun Kütahya`da yeterince bulunması da enerji yönünden bizlere tasarruf sağlayabilir. Rusya`da daha ilkel tesislerde yapılan mersin balığını Kütahya`da daha modern tesislerde üretmek istiyoruz. Böylece Kütaya halkıda bu mesleği öğrenmiş olur ve de Kütahya`ya ekonomik katkı sağlanabilir" dedi.
KÜTAHYA (İHA)