BALIK HALİNDE YÜZLER GÜLÜYOR

Kaynaklar Balık Hali’nde çalışan balıkçılardan alınan rüsum bedelleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yüzde 3’ten 1’e düşürüldü. Balıkçıların yüzünü güldüren bu sürpriz indirim, balık fiyatlarına da olumlu yansıdı. Şimdi balıkçının da vatandaşın da yüzü gülüyor. Hayata geçirdiği yatırım, sosyal projeler ve uygulamalar ile tüm Türkiye’ye örnek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentteki balıkçılık sektörünün önünü açan yeni bir uygulama ile esnafın yüzünü güldürdü. Ağır vergilerin altında ezildiklerini belirten balıkçı esnafını darboğazdan kurtaran İzmir Büyükşehir Belediyesi, Meclis kararı ile yüzde 3 olan rüsum miktarını yüzde 1’e düşürerek sektör emektarlarına rahat bir nefes aldırdı.Buca Kaynaklar’daki Büyükşehir Belediyesi’ne ait balık halinde işlem gören balıklardan alınan yüzde 1’e düşürülmüş rüsum miktarı ile kasalarında nakit para kaldığını belirten balıkçı esnafı, bu indirimle darboğazdan kurtulduklarını söyledi. Ayrıca rüsum bedellerinin düşürülmesinin işlerine olumlu olarak yansıdığını anlatan balıkçılar, bunun balık fiyatlarını da vatandaş lehine olumlu etkilediğini bildirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin balık halinde yeni sezon öncesi yaptığı fiziki düzenlemelerin de kendileri çok faydalı olduğunu vurgulayan esnaf, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür etti.Türkiye’de ilk uygulama İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Sekreteri Erkan Yüksektürk, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin rüsum indirimi uygulamasının Türkiye’de ilk ve tek olduğunu vurguladı. Türkiye’ye örnek olacak bu uygulamanın balıkçılık sektörünün önünü açtığını belirten Yüksektürk, İzmir’in pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da önderlik ettiğinin altını çizdi. Yüksektürk şunları söyledi: “Çok tartışılan bir konudur rüsum. Deftere tabi olma öncesinde belediye payı olarak konulmuştur. Bütün şirketler deftere tabi zaten, gerçek usulde vergilendiriliyorlar. Brüt üzerinden yüzde 3 rüsum, netin yüzde 10-15’i gibi bir rakama tekabül ediyordu. Böyle eski bir vergilendirme türünün İzmir Büyükşehir Belediyesi önderliğinde yavaş yavaş yok oluşa gitmesi, hepimiz için çok memnuniyet verici. Bütün Türkiye çapında rüsum bedelleri yüzde 3. İzmir’de ilk olarak yüzde bir uygulanıyor.
Balıkçılığın önünü açan bu uygulama için Başkanımız Kocaoğlu’nu kutluyorum.” Balıkçılar ne dedi?

1- Sadık Doğan “Belediye rüsumlarının yüzde 3’ten bire düşmesi hem üretici firmalar hem de burada komisyonculuk yapan firmalar için çok iyi oldu. Yüzde 3 büyük rakamdı. Çok düşük karlarla çalışan üretici için de, kabzımal için de 1’e düşürülmesi yerinde bir adım. İşlerimiz çok kötü olduğu için bazı yazıhanelerimiz kapanmıştı. Rüsum inmeseydi, bu durum daha da kötüye gidebilirdi. Bu kararla çoğu kabzımal kurtaracak diye düşünüyorum.”

2- Cem Akman “Rüsum bedellerinin inmesiyle bizim maliyetlerimiz de düştü. Bu da direk halka yansıdı. Belediyenin bize vermiş oldu destek sadece bunlarla sınırlı kalmadı. Balık halinde çeşitli düzenleme ve yapılandırma çalışmaları gerçekleştirdiler.”

3- Mehmet Altın “Türkiye’de şu anda ekonomi bozuk. Rüsum yükü balıkçılığın sırtında büyük bir kamburdu İndirim çok iyi oldu. Esnaf bu sayede ayakta kalabilecek.”

4- Gürcan İpören “Balıkçılık peşin para ile dönen bir sektör. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin rüsumları yüzde 1’e düşürmesiyle, bizim için büyük miktar olan paralar kasamızda nakit olarak kaldı. Bu durumda da işlerimize olumlu olarak yansıdı. Farkındaysanız İzmir’de balık fiyatları da düştü. Bu sayede halk daha ucuz fiyata balık yeme imkanına sahip oldu. Hem vatandaş hem biz faydalanıyoruz bu durumdan. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz.”

5- İbrahim Cesurlar “Eskiden kazancımızın çoğu rüsuma gidiyordu Çünkü balıkçılıkta çok az bir kar payı var. Çok zor günler geçiriyorduk. Rüsumun düşürülmesi bizi çok rahatlattı, çok sevindirdi. Biz bu durumu, kültür balığı satmamıza rağmen fiyatlarımıza yansıttık. Halk daha ucuza balık yiyor şu anda.”

6- Mustafa Tansel “Üreticiler olarak zaten gerekli vergileri veriyoruz. Bu nedenle yüzde 3 bize çok geliyordu. Şu anda hem alan hem satan kazanmış oldu.”

Cumhuriyet Bulvarı No:1 Konak / İZMİR • Telefon : 232 293 12 00 • Him Faks : 232 446 48 18 •