Ne zaman balık çiftliği yazsam, okuyucu mektubu çoğalır. Bazılarının üslubundan ‘istemezükcü!’ olduğu anlaşılır. Bunlar balık çiftliklerini (Akvakültür) çok bilimsel (!) bir karar ile açık denize yollatan zihniyeti taşırlar. Eski tabir ile ‘fikir teatisi’ (tartışma) taraflısı değildirler. Çünkü rahmetli Uğur Mumcu’nun dediği gibi ‘fikirleri bilgi temelli’ değildir. Gürültü patırtı, kavga ve lagara lugara ile fikir! Dayatırlar. Yazıya değil yazara reaksiyon gösterirler.

‘Türkler Sanayi devrimi yapamadı ha! Dur ben sana bir oturtayım da!’

Geçen yazımda ülkemizde ‘Ö kaka!’ ilan edilen Akvakültür’ün batıda ‘sahil yönetimi’ içinde yer aldığını ve turizm ile beraber yaşadığını yazmıştım. Bizde olamamasının sebebini de milletçe bilgiye dayalı karar veremediğimize bağlamıştım. Sanıldığı gibi Batı hayranlığım yoktur ve milli endüstri korurum.

Bir okur, görüşlerimi doğrularcasına söyle cevap yazmış; ‘..üslubunuzdaki tuhaf sertlik ve anlamsız böbürlenme edası, zahiri olanın hakikati örtebileceğini uman şark kurnazlığı...’ nerede fikir?

Üslubumu beğenmezsen okumazsın! Nedir zahiri! (sanal, yapay) olan; Akvakültürün faydaları mı?

Tüm dünya balık tüketiminin yarısını sağlayan dev endüstri mi zahiri?
‘Hakikat’ ise kirlilik! Oysa Dünya Bankası ‘kara bazlı uğraşılar (endüstri, turizm, petrokimya vs.) suyu kirlettiği için Akvakültür tehdit altında; önlem alın diyor!’

Okurun haklı olduğu konu ise ‘şark kurnazlığı!’ İşte bende bunu yazmak istemiştim; ben dahil, büyük çoğunluğumuzda olan ve olmaması için her türlü gayret gereken haslet!

Akvakültür ile ilişkime gelince, eski bir Akvakültürist, STK başkanı ve bugün; çiftliklerin balık dışkıları deniz dışına alan bir ‘Aygıt’ı’ geliştirmiş, TURMEPA Deniz Temiz Derneği ile birlikte uygulama safhasına sokmaya gayret eden biriyim. (Detay 2007 Haziran Radikal yazılarımda)

Geçen yazının asıl muhatabı olan Seferihisar Belediye Başkanın’dan ise çok güzel bir mektup aldım. TURMEPA ve Başkan Tunç Soyer ile birlikte 20 yıllık manasız Akvakültür-turizm kavgasını bitirmeyi ümit ediyoruz.


İSKENDER
ARUOBA
Radikal Ekonomi
06/09/2010

iskenderaruoba@yahoo.com