6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: ‘Salya’ form değiştirdi

 1. #1
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Icon8 ‘Salya’ form değiştirdi  TEKİRDAĞ AA
  güncellenme zamanı 18.2.2010

  Marmara Denizi’nde geçtiğimiz yıllarda görülen salya şeklindeki canlı farklı bir canlıyla form değiştirdi. Hidrobiyolog Levent Artüz, salyanın Tekirdağ sahillerinde de görülmeye başlandığını belirterek, “Bu; tek hücreli, zincir halinde ilkel bir canlı.  Diğer canlılara saldırarak besleniyor. Bu canlılar ciddi bir şekilde bütün Marmara Denizi’nde aktif durumda. Bunun etkileri yurt dışında köpükleme olarak görülüyor. Önümüzdeki senelerde ne olacağını bilmiyoruz” dedi. Marmara Denizi’nde türlerde azalma olduğunu söyleyen Artüz, “Şu anda lüfer, palamut, istavrit gibi geçici balıkları saymazsak kemikli balıklardan ticari öneme sahip hiçbir tür Marmara Denizi’nde yok.Kırmızı sular, Marmara Denizi’nin yeşil olması ve bir sürü türün ortadan kalkması gibi bu da yeni bir olgu. Çok hızlı şekilde üreyen bu canlıyla 3-5 yıl yaşayacağız. Bundan sonra da yeni bir olguyla çıkacak. Tek hücreli salya şeklindeki bu canlı türü, denizin köpüklenmesine, bulanıklaşmasına, ışık geçirgenliğini engelleyerek kıyılarında daha fazla yosunlanmaya neden olarak balıkçılığı direkt etkileyecek” diye konuştu.

  Hidrobiyolog Levent Artüz


  http://www.artuz.com/Artuz/LeventDen...ent/levent.htm
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 2. #2
  REİS LüFerCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  33
  Mesajlar
  3.474
  Tecrübe Puanı
  396

  Standart

  Diğer canlılara saldırarak besleniyor. Bu canlılar ciddi bir şekilde bütün Marmara Denizi’nde aktif durumda. Bunun etkileri yurt dışında köpükleme olarak görülüyor. Önümüzdeki senelerde ne olacağını bilmiyoruz” dedi. Marmara Denizi’nde türlerde azalma olduğunu söyleyen Artüz, “Şu anda lüfer, palamut, istavrit gibi geçici balıkları saymazsak kemikli balıklardan ticari öneme sahip hiçbir tür Marmara Denizi’nde yok.Kırmızı sular, Marmara Denizi’nin yeşil olması ve bir sürü türün ortadan kalkması gibi bu da yeni bir olgu. Çok hızlı şekilde üreyen bu canlıyla 3-5 yıl yaşayacağız. Bundan sonra da yeni bir olguyla çıkacak. Tek hücreli salya şeklindeki bu canlı türü, denizin köpüklenmesine, bulanıklaşmasına, ışık geçirgenliğini engelleyerek kıyılarında daha fazla yosunlanmaya neden olarak balıkçılığı direkt etkileyecek” diye konuştu.
  Gercekten korkutucu ama bizim balıkcımız büyüklerimiz daha özel işleri var bunlarla ilgilenmezler balıları nasıl katederiz yasakları nasıl deleriz önemli konular bunlar
  BüleNt
  İSTANBUL


 3. #3
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.986
  Tecrübe Puanı
  2448

  Standart

  MARMARA DENİZİNDEKİ MUSİLAJ (KAYKAY) OLUŞUMUNUN ÇÖZÜMÜNE DÖNÜK FAO-TCP PROJESİNDE ÇALIŞAN ULUSLARARASI UZMANLARIN BİTİŞ RAPORLARINDA VURGULADIKLARI KONULAR  § Alg patlaması ve musilaj oluşumu küresel bir sorun haline gelmiştir. Alg patlaması ve musilaj oluşumu başta resifler olmak üzere deniz dibinde olumsuz değişimlere yol açabilmekte, balıkçılığa olumsuz etkilerde bulunmaktadır. Buna rağmen, ülkelerin genelde halk sağlığı yönünden tehlikeli durumlar oluştuğunda çözüm arayışına girdikleri görülmektedir.

  § Musilaj oluşumuna bağlı olarak, midyelerde zehirli madde birikimi olasılığı bulunmakla beraber, musilajla bu birikimin tehlikeli boyuta geldiğini gösteren çalışmaların bulunmadığı söylenebilir.

  § Yapılan çalışmalar musilaj oluşumunun ortamdaki çözülmüş organik karbonla bağlantılı olduğunu göstermektedir. Çözülmüş organik karbon, ortamdaki toplam çözünmüş organik madde birikiminin ana girdilerinden biridir. Doğal şartlarda, planktonik canlılar ortama musilaj türünden doğal salgılar bırakmaktadır. Dengeli ortamlarında bu doğal salınım (çözünmüş organik madde yönünden) bir sorun oluşturmamaktadır.

  § Musilaj, sadece kirlilik veya oksijen yetersizliğiyle yürüyen aşırı alg patlamasıyla (ötrofikasyon) ilişkilendirilebilecek bir oluşum değildir. Bilimsel çalışmalar, bu oluşumun karmaşık fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkileşimlerle geliştiğini, birbirini izleyen çok sayıda evreyi içerdiğini göstermektedir. Bu karmaşık oluşumda, musilaj oluşturduğu bilinen çok sayıda plankton bulunmaktadır. Musilaj oluşumunda, ortamda (musilaj oluşturan veya oluşturması olası) bir türün çok sayıda bulunması, musilajın bu yaygın tür tarafından oluşturulduğu anlamına gelmemektedir. Ortamda az sayıda bulunan bir türün oluşturulduğu bildirilen alg patlaması-musilaj örnekleri bulunmaktadır. Doğal ortamda musilaj olayına neden olan asıl etkenin-etkenlerin bulunması amacıyla laboratuarda yapılan kültür çalışmalar yanıltıcı sonuçlar verebilmektedir.

  § Akdenizde (Adriyatik Denizinde) musilaj oluşumlarına 18. yüzyılda rastlandığını bildiren gözlemler bulunmaktadır. Adriyatik Denizinde 1989 yılından bu yana musilaj oluşumu tekrarlamaktadır. Adriyatik dışında, son yıllarda Akdenizin birçok bölgesinde de musilaj oluşumuna rastlanmıştır.

  § Marmara Denizinde 2007 yılında görülen musilaj oluşumunun nedenlerini inceleyen araştırmacılar arasında musilajın olası etkeni olarak farklı türler bildirilmiştir:

  *
  o İstanbul Üniv. Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enst.: Deniz anası (Liriope tetraphylla)
  o TUBİTAK: P. micans and Skeletonema sp., Gonyaulax fragilis
  o İstanbul Üniversitesi Fen Fak.: Gonyaulax fragilis, Cylindrotheca closterium, Chaetoceros costatum and Thalasiosira rotula, Thalasiosira hyalina
  o İnönü Vakfı: Rhizosolenia calcaravis (diatom)

  Uluslararası uzmanlar, musilaj oluşumunun fitoplanktonlarca oluştuğu görüşünü taşımakla beraber, Türkiye’de yapılan araştırmalarda musilaj etkeni-etkenlerini bulmada izlenen yöntemleri genelde yetersiz bulmakta, yukarıda verilmiş olası musilaj etkenlerin doğruluğundan kuşku duymaktadır. Gerçek etkenin bulunmasının daha gelişmiş yöntemlerle (ileri moleküler, virüs ve mikrobiyolojik incelemeler) araştırılması gereğine vurgu yapmışlardır.

  * Uluslararası uzmanlar araştırma kurumları arasında iletişim bakımından bazı eksiklikler olduğunu bildirmektedir. Marmara Denizindeki musilaj oluşumu konulu bölgesel bir proje uygulanmasını önermekte, bu projenin araştırma kurumları arasındaki işbirliğini artırmada yararlı olacağını düşünmektedir.
  * Uluslararası ve yerel uzmanların bir çalıştayda Marmara Denizindeki musilaj oluşumunu bilimsel olarak değerlendirmeleri önerilmektedir.

  UZMANLARCA ÖNERİLEN OLASI ÖNLEMLER:

  § Musilaj oluşumunun önceden önlenmesi veya oluşmuş musilajın etkisinin azaltılmasında genelde güçlükler bulunmaktadır. Musilaj oluştuğu, karmaşık etkileşimlerden sonra ortaya çıkan bir yapılanma, renklenmeyle kendini birden göstermektedir. Oluşumun ön-aşamalarından bir ipucu yakalamak genelde zordur. İpucu elde edilse bile bu bir çözüm getirememektedir.

  § Çözüm yollarından en önemlisi ortama besin maddesi girdisini denetim altında tutmak olarak görünmektedir. Marmara Denizine evsel ve sanayi atığı yoluyla giren, alg patlamasını tetikleyen besin maddesi miktarının çok fazla olduğu görülmektedir. Bölgede denize bırakılan atık suların arıtımında önemli eksiklikler olduğu görülmektedir. Bu bakımdan, Marmara Denizine boşaltılan atıkların biyolojik ve kimyasal arıtımının yapılması yönünde adım atılması önem taşımaktadır.

  § Deniz çayırlarının üstünde musilaj öldürücü bakterilerin bulunması, çözüm yolu arayışında dikkatleri bu yöne çekmiştir. Bu bağlamda, Marmara Denizinde yapay çayırların oluşturulmasının bir çözüm olacağı düşünülmektedir. Musilaj oluşumunu engelleyen virüsler bulunmasına karşın, virüslerle çözüm yoluna gidilebilmesinin ileriki yıllarda denenebileceği düşünülmektedir (şu aşamada kimi patenti alınmış kimi uygulamalar bulunmaktadır).

  § Musilaj-alg patlaması oluşmalarına dönük bir ulusal izleme sisteminin oluşturulmasının bu türden sorunların çözümüne yardımcı olacağı düşünülmektedir. Bu izleme sisteminin oluşturulması önerilmektedir. İzleme sisteminde, diğerlerinin yanısıra, aşağıda sıralanan konularda veri toplanmalıdır:

  *
  o Çözünmüş organik madde: zamana ve yere bağlı mevsimsel değişimler, plankton dağılımı, plankton artışları
  o Musilaj oluşumunun kimyasal, biyolojik ve mümkünse moleküler düzeyde incelenmesi
  o Musilaj oluşumuyla birlikte seyreden çevresel koşulların izlenmesi: Tuzluluk-sıcaklık değişiklikleri, ışık, düşey yoğunluk gradienti, hidrodinamik, tetikleyici etkenlerin tanımlanması  MARMARA DENİZİNDEKİ MUSİLAJ (KAYKAY) OLUŞUMUNUN ÇÖZÜMÜNE DÖNÜK FAO-TCP PROJESİNDE ÇALIŞAN YEREL UZMANLARIN BİTİŞ RAPORLARINDA VURGULADIKLARI KONULAR

  Yerel uzmanlar, Marmara Denizindeki musilaj yapının, bu denizdeki biyolojik besin zinciriyle bağlantısına dikkat çekmekte, pelajik balıkların ortamdan eksildiği durumlarda besin zinciri dengesinin bozulduğu, zincirde planktonla beslenen küçük pelajiklerin yerini başka türlerin aldığını, bu değişimin musilaj oluşumuyla birlikte yürüdüğünü raporlarında vurgulamaktadır. Küçük pelajiklerin denizdeki besin yerindeki önemli işlevleri açısından, bu türlerin korunmasına dönük koruyucu teknik önlemler getirilmesini, balıkların Çanakkale ve İstanbul Boğazlarından serbest giriş-çıkışlarının sağlanması için, Marmara Denizinin avcılığa yasaklanmasını önermektedirler (Herbir boğazda 10 deniz mili alanda kesin yasaklama).

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 4. #4
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Bu yasaklamaya bize bağlı Kooperatiflerin çoğunun olumlu yaklaşımıyla olur verip Sürkoop a değerlendirilmek üzere bildirdik.Bir grup arkadaş ise bu yasağı isteyenlerin süper gırgırlar olduğunu onların zaten boğazda avlanamadığını yazarak uyarıda bulundu.Doğrudur,buna katıldıklarını beyan ederken orta su trolünün tüm denizlerde serbest bırakılması+uluslar arası suyun tüm mevsim yasaksız avcılığa serbest bırakılmasınıda talep edeceklerini bilmekteyiz.Büyük olasılık gerekçeleri orkinos çiftliklerine yem ithal ediyor olmaları olacakki bunada baştan karşıyız,getirdikleri tüm balığı yem olarakmı kullanıyorlar bunuda sorgulamalı.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 5. #5
  _Amatör_ Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  47
  Mesajlar
  3.298
  Tecrübe Puanı
  368

  Standart

  Yorum yapmama kararı aldım....Banane balıkçıdan.emekçiden...............

 6. #6
  Balıkçı poyrazlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  428
  Tecrübe Puanı
  66

  Standart

  Alıntı Levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Yorum yapmama kararı aldım....Banane balıkçıdan.emekçiden...............

  Burda ne işiniz var merak ettim ...
  http://balikcilar.net/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1244801905

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM