2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Şamandıralı Zargana Takımı

 1. #1
  REİS LüFerCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3.474
  Tecrübe Puanı
  396

  Şamandıralı Zargana Takımı

  Bu konu altında sizlere kıyıdan zargana avlama yöntemlerinden olan Şamandıralı Takımdan bahsedeceğim.  1 - Giriş ve Zargananın Bir takım Özellikleri :
  Malum zargana suların ısınmasıyla birlikte gümüş sürülerinin de kıyılara iyice yerleşmesiyle kendini gösteriyor ve genel olarak tüm sahillerimizde bolca bulunuyor. Yapı itibarı predator tabir edilen avcı balıkların avında yem balığı olarak kullanılan zargananın kendisi de küçük çaplı bir avcı balıktır. Zargananın bilinen en çok sevdiği avı kıyılarda gezen küçük balıklar ve gümüş balıklarıdır, zira yakaladığımız bir kaç zarganayı ayıkladıktan sonra içinden çıkanları kontrol ettiğimizde mutlaka bir yada bir kaçının karnından avımızın hemen öncesinde zarganamız tarafından avlanmış olan gümüş balığı çıkmaktadır.
  Zarganayala Lüfer balığı bir noktadan bir birlerine çok benzerler , beyaz...
  Evet beyaz ve parlak renk dedikmi bu iki balıkta bu renklere dayanamazlar. Zargana saldırgan olduğu gibi bir o kadar da meraklı bir balıktır. Su üzerinde gezen, şapırtı çıkaran, bir anda parlayan, ani hareket yapan her şeyi merak ederek yanına sokulacak, kontor edecek ve belkide tadına bakmak isteyecektir.
  Zargana büyük çoğunlukla suyun tamamen yüzeyinde yada yüzeye çok yakın derinlikte yüzeyden en fazla 1 metre derinlikte dolaşmakta ve avını aramaktadır.
  Zargananın yapısına ilişkin bu kritik bilgileri aktardıktan sonra şimdide şamandırlaı zargana takımının özelliklerine geçelim.
  2 - Takım :
  Şamandıra kullanımının önemi :
  a - Zargana için ağır şamandırlar kullanmamız, takımı mümkün olduğunca ileri atabilmemize olanak tanımaktadır.
  b - Suyun üzerine fırlatılan ve büyük bir şapırtıyla düşen şamandıra (top, yada zargana topu) o bölgeye yakın olan meraklı dostlarımızın dikkatini çekecek onları sese doğru yönlendirecektir.
  c - Şamandıramız batmayan özellikte olduğundan takımımızı su yüzünde gezdirecek ve suyun üst bölümlerinde gezen zarganalara daha yakın olmamaızı sağlayacak
  Takımımız hazırlanması çok hızlı ve kolay olan basit bir düzenektir. Piyasada satılan çok çeşitli şamandıra tipleri vardır. Ben bunlardan ağır sünger yumurta gibi olan beyaz, sarı ve turuncu renkli şamandırları kullanıyorum. Zargana için aldığımız ağır olan şamandıramızın her iki ucunda da fırdöndü olmasına dikkat ediyoruz. Eğer hazır aldığımız şamandıramızın üserinde fırdöndü yoksa mutlaka her iki tarafında da fırdöndü eklememiz gerekir. Bahsettiğim satılan, yumurta şeklinde kalın süngerden yapılmış şamandırların üzeride genelde fırdöndüleri bulunmaktadır.
  Bedenimizden gelen klipsi fırdöndüyü şamadıramızın bir ucuna takıyoruz. Zargana için kullanılan şamandırlar genelde her iki ucuda aynı kalınlıkta olan top şeklinde şamandırlardır bundan dolayı hangi tarafın öne hangi tarafın arkya geldiği fazla önem taşımaz.
  Daha sonra taıkımda kullanacağımız misinadan yaklaşık 1 kulaç (1.5 Metre - 2 Metre) civarında kesiyoruz. Misinamız 0.15- 0.20 mm kalınlığında olabilir. Bu misinanın bir ucuna genelde zargana avı için tercih edilen uzun pala siyah çarpaz 8-10 numara iğnelerimizden bağlıyoruz. Misinamızın diğer tarafını da şamandıramızın boşta kalan fırdöndüsüne bağlıyoruz.
  Yalnız tam da burada değinmek istediğim bazı konular var. Zargana bölgesel olarak boy farklılıkları gösterebiliyor. Marmarada daha ufak ince kalem tabir edilen zargana ağırlıklı olarak çıkarken. Ege ve Akdeniz bölgelerinde boyu 1 metreyi aşan azman zarganaların olduğu bilinmektedir. Hatta Antalyada bazı balıkçıların zargana takımında bizim lifer avında kullandığımız 1 numara çelik iğneler kullanıldığını duydum. Bundan ötürü avlandığınız bölgedki balığın büyüklüğüne göre misina ve iğne seçimi yapmanızı tavsiye ederim. Yeri gelmişken çok yaşadığım bir anıyı çok kısaca anlatmak isterim. Zaman zaman yeşilköyde çok iri zarganalar avlıyorum. Bunların avında genelde 0.25 misina ve 5 numara siyah iğne kullanıyorum, çünkü balık küçükte olsa 5 numara iğneyi gayet rahat alıyor, ancak çok büyük balıklar yukarıda bahsettiğimiz 8 -10 numara iğneleri açıp gidiyor. Geçen yaz, oltama öyle bir zargana takıldı ki, kalbim güm güm atmaya başladı, hayvan debelendikçe debeleniyor oltayı sarmak mümkün değil. Bir oraya bir buraya götürüyor, zarganamı yoksa başka bir şey mi derken bir anda suyun üstüne br sıçradı arkadaşlar inanın kol kalınlığında bir balık ve yaklaşık boyu 70-80 santimetreden daha fazla. Doğal olarak benim 5 numara siyah iğne bu balığı almaya yetmedi, iğne açıldı ve balık gitti.

  Bunu neden anlattım.. Çünkü zarganaya ufak iğne kullanma alışknlığının yanlış olduğunu tecrübelerim danarak açıklamak istedim. Onu hafife almayın.
  3 - Yemler :
  Daha önceleri de bahsettiğimiz gibi zargana gümüş balıklarının peşinde çokça gezer. Dolayısyla tek bir gümüş balığının iğneye takılarak atılıp çekilmesi genelde olumlu sonuç verir.
  Bunun yanında akyem tabir edilen ete sahip olan balıklardan (istavrit, izmarit sardalya, hamsi vs.) kuyruk altı yemin sülük şekilde kesilmesi ve iğnemize takılması da zargana için cezbedici olacaktır.
  Bunların yanısıda kaya ve dere kurdu, toprak solucanı (çok ince), liman içlerinden çıkaracağımız teke gibi yemlerde at çek yaptığımız takımda zargana avlamamızda bize yarıdmcı olacaklardır.
  Aryıca yem sıkıntımız olduğu takdirde diğer yemlerle ilk tutacağımız zarganamızın kuyuruk altı etini de sülük keserek ye olarak kullanabiliriz. Unutmayın ki zargana kendi etine bayılır.
  Bence avlandığımız meraya göre bu yemlerden mümkün olduğunca fazlasını denemeli ve aldığımız verime göre kullandığımız yeme devam etmeliyiz.
  4 - Yöntem :
  Bu takımda kullanacağımız yöntem at çek yöntemidir. Takımımızı şamadıranın da yardımıyla çok fazla asılmadan mümkün olduğunca uzak mesafeye atarız. Çok fazla beklemeden hafif orta şiddette şamandırmızın çevresini ve arka bölgesini takip eder şekilde sararız. Zaten topumuzun şapırtıyla yere düşmesi zarganaların dikkatini çekmiştir, kısa süre sonra topun çevresinde balığın dolanmasını çırpınmasını gördüğünüz takdirde, sarımınızı yavaşlatarak yada durdurarak balığın yemi yemesini sağlayabilirsiniz, eğer bu aşamada balık yemi yemediyse hafif sert sarımlar yaparak balığı kıskandırmak suretiyle yemin peşinden gelip yemesini sağlayabilirsiniz.
  Bazen balık yemimizi alır ancak iğneyi almadna yemi götürmeye çalışır bu durumda takıma çok fazla asılmamak gerekir. Biraz bekleyip yemi tamamen yemesini sağlamlıyız. Balığın bu şekilde yemi sürükleyip daha sonra bırakması çokça rastlanan bir durumdur.
  Bazende balık taa kıyıya kadar yanınıza kadar yemin peşinden gelir, bu bu balığın ne kadar meraklı olduğuna delalettir. Hatta bazen 1 metre önünüze gelen zarganayı bir oraya bir oraya oynatabilirsiniz , hatta sabrederseniz son anda bile önünüzde balığı alabilirsiniz. Belki bu avı zevkli yapan en önemli etkenlerden biride bu balığın merakıdır.
  Balık iğneyi de alıp tamamen yakalandıktan sonra, takımımızı çok fazla boşluk vermeyecek şekilde sarmalıyız. Ancak korkmayın, zargana misinamızı kesemez, ağız ve diş yapısı buna müsait değildir. Ancak belki çok iri hayvanlar bunu başarabilir. Yalnız zargana çok dirençli bir hayvandır, balığı kıyıya alana kadar 3-4 kere hatta bazen çok daha fazla kereler direnecek kendini kasarak makinayı saramamanıza yol açacak kadar zorlayacaktır. Bu durumlarda çok fazla zorlamamak gerekir balık çok güçlü bir balık değil ve bu direnişler bir kaç saniyenin önüne geçemeyecektir. Eğer bu durumda zorlarsak muhtemelen iğnemiz ya açılık yada düğümünüzden sıyrılıp gidebilir, dikkatli olmak gerekir.
  Unutmadan söyleyeyim, zarganamız uzun ince yılan gibi bir balık türü olduğundan, yakaladıktan sonra saklamanız için yanınıza genişçe bir kova lamnızı tavsiye ediyorum. Eğer tel livar kullanıyorsanız, balıkalarınızın gaga kısmı tele takılarak balıkalrın çok çabuk ölmesine neden olacaktır. Kimileri yakaladıkları balıkalrın gagalarını kırıp livara atarken ben bu yolu pek sportmence bulmuyorum.
  5- Sonuç :
  Eğer meranızda zargana varsa ve neyle besleneceğini de bulduysanız değmeyin keyfinize. Umarım bu tarif etmeye çalıştığım takımla çok güzel ve büyük balıkalr tutar ve bizimle paylaşırsınız.
  BüleNt
  İSTANBUL


 2. #2
  _Amatör_ Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3.298
  Tecrübe Puanı
  368

  Standart

  paylaşımın için teşekkürler

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kıyıdan Eşkina Avcılığı
  By oltacı tayfun in forum Kıyıdan Balıkçılık
  Cevap: 42
  Son Mesaj: 23.06.15, 21:13
 2. Kıyıdan Zargana Avı
  By oltacı tayfun in forum Kıyıdan Balıkçılık
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 23.03.09, 15:23

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM