5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Seçici ağlarda göz aralıkları ne olmalıdır.

 1. #1
  Balıkçı Kulek Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  73
  Mesajlar
  1.854
  Tecrübe Puanı
  219

  Standart Seçici ağlarda göz aralıkları ne olmalıdır.

  Seçici ağ ölçüleri: Hangi balık ağının göz aralığı kaç CM olmalı eni ve boyu ne olmalı. Çinekop ve sarıkanatın 20 cm boyunda lüferin eniyle ayni olduğu varsayılıyor. öyleyse lüfer agı 25 cmlik boya göre mi ayarlanmalı . Sirküleri bir tarafa bırakıp yavru balıkları kurtarmak istiyorsak Lüferi 20 cm üstünde hangi boyda yakalamalıyız. Gırgir ve trollerdeki göz aralık ölçüleri ne olmalıdır. Bu konuyu Çok iyi işlemeliyiz. Belki yeni balık boylarına göre Ağlarda göz aralığı standardı diye tebliğe madde eklenebilir. Detaylı ve işe yarar yorumlarınızı bekliyorum.
  H.Hüseyin Külek
  1946-İstanbul-Ataköy-(A rh-)
  Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler
  Söz veriyorum
  Çinekop tutmayacağım,satın almayacağım,Tutanlara engel olacağım

 2. #2
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Yarın paylaşırız Hüseyin Abi,biliminsanlarının bu konularda yazdığı yüzlerce sayfa ve çalışma var.İlk aklıma gelen kuzeydoğuakdenizde balıkçılık

  araştırmacılar:Yeliz Doğanyılmaz,Gökhan Gökçe,Hüseyin Özbilgin,Mustafa Göçer,Vahdet Ünal
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 3. #3
  Vip Üye trololog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  562
  Tecrübe Puanı
  83

  Standart

  Merhabalar;
  1989-1993 yılları arasında Karadeniz'de dip trolleriyle alakalı, 1992-1997 yılları arasında Kalkan sade ağları hakkında, 1995-2000 yılları arasında sade ve fanyalı dip ağları hakkında ve en son trollerde karegözlü pencere kullanımı çalışmaları tamamlamıştık. Bunların çoğuna tez olarak YÖK arşivinde yada makale olarak çeşitli bilimsel dergilerde erişilebilir.

  Yüksek Lisans Tezim: Yerli ve İtalyan Dip Trolü Ağlarının Seçicilik Yönünden Karşılaştırılması Üzerine Bir Araştırma.

  Doktora Tezim: Kalkan (Scophthalmus maeoticus Pallas 1881) Balığı Avcılığında Kullanılan Sade Uzatma Ağlarının Seçiciliği Üzerine Bir Araştırma. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü

  Buna göre; Trollerde Polipropilen (yani normal naylon ağ) dikkate alınarak Karadenizde mezgit ve barbunya avcılığında 40 mm tam göz açıklığındaki ağ gözü uygun bulunmuş, o sıralarda benzer başka çalışmaların da etkisiyle dip trolü ağlarında göz açıklığı 32 mm den kademeli olarak 36 mm ye ve son olarak 40 mm ye yükseltilmişti.


  • Erkoyuncu, İ., Y. Erdem, ve O. Samsun, 1995, Torba Kısmı Değişik Göz Açıklığında Olan Dip Trollerinin Av Veriminin ve Av Kompozisyonlarının Karşılaştırılması, EÜ. Su Ürünleri Dergisi,12:1-2,(117-124).
  • Erdem, Y., 2000. Karadeniz Şartlarında Yerli Dip Trolü ve İtalyan Dip Trolünün Av Verimi ve Seçicilik Gücü Yönünden Karşılaştırılması, Su Ür. Semp. Sinop-2000.
  • Erdem, Y. ve İ. Erkoyuncu, 2000, Çeşitli Çekim Hızlarının Yerli Dip Trolünün Av Verimi Üzerindeki Etkisi, Su Ür. Semp. Sinop-2000.  Bazı çalışmalarda direkt 44 mm sonucuna erişilmiş, diğerlerinde de dengesi bozuk populasyonun sürdürülebilirliği açısından 44 mm nin uygulanabileceği belirtilmişti.

  O zamandan bu zamana dip trollerinde çok katlı polipropilen ağların yerine yine çok katlı misina ağlar kullanılmaya başlandı.
  Ekip arkadaşlarımla birlikte bu yeni durum için geniş bir çalışmayı tamamladık ve bulduğumuz önemli sonuçları asistanım Süleyman ÖZDEMİR'in doktora tezinde yayınladık.
  Dünyadaki yeni gelişmelere uygun olarak torba ağının üzerinde kare gözlü ağdan oluşan pencere kullanımının balıkların seçilmesi ve ağdan kaçan balıkların yaşaması üzerinde çok etkili olduğunu benzer başka çalışmalarda olduğu gibi biz de Karadeniz balık türleri için çalıştık, uygun pencere göz açıklığı, boyutları ve konumunu belirledik.


  • Dip Trolünde Uygulanan Kare Gözlü Pencerenin Konumu ve Göz Açıklığının Farklı Türlerin Yakalanabilirliği Üzerindeki Etkisi" Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı 167 s.
  • Özdemir, S., Erdem, Y., Erdem, E., Özdemir Birinci, Z .& Sümer, Ç., 2008. Square Mesh Panels on Bottom Trawl in the Southern Coastal of Black Sea: Some Data on Bluefish (Pomatomus saltatrix, L.) Selectivity to Panel Position. Black Sea 2nd Biannual and Black Sea Scene Ec Project Joint Conference, Climate Change in the Black Sea, 6-9 th of October 2008, Sofia, Bulgaria.
  • Özdemir, S. & Erdem Y., 2008. Cod-end Selectivity of Diamond (40 mm) and Square Mesh Panel (36 mm and 40 mm) Bottom Trawl for Whiting (Merlangius merlangus euxinus, N.) in Western Black Sea Coast of Turkey. ICES (International Council for the Exploration of the Sea) Annual Science Conference, 22-26 September 2008, Halifax, NS, Canada.
  • Özdemir, S. & Erdem Y., 2010. Species Selectivity on Demersal Trawl in the Black Sea: Square Mesh Panel Position and Swimming Behaviour.Transversal workshop on selectivity improvement, by-catch reduction and alternative gears (25-27 October 2010 Alexandria, Egypt)


  Aynı ekiple daha önceki dönemde fanyalı ve sade ağları çalıştık. Pek çok balık için etkin ve seçici ağlar konusunda belirli bir mesafe aldık.

  Tüm bunların listesine üniversitemiz internet sayfasındaki Akademik personel bilgi sayfalarından erişilebilir. Ayrıca makalelerin örneklerini bu başlık altında sunabiliriz.

  :: Y. Erdem ::

  :: S. Özdemir ::
  Konu trololog tarafından (18.09.11 Saat 23:02 ) değiştirilmiştir.
  Yoklukla boşluk doldurulmaz.
  Y. Erdem
  SİNOP

 4. #4
  Balıkçı Kulek Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  73
  Mesajlar
  1.854
  Tecrübe Puanı
  219

  Standart

  Sayın Yakup hocam. Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız ve konuya katılımınız için teşekkür ederim.
  H.Hüseyin Külek
  1946-İstanbul-Ataköy-(A rh-)
  Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler
  Söz veriyorum
  Çinekop tutmayacağım,satın almayacağım,Tutanlara engel olacağım

 5. #5
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Mesajlar
  18
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  gırgır ağları seçici geçirgenlik özelliğine sahip olması avına göre değişir. ya hamsiye ağ atmayacaksınız yada hamsi ağını, lüfere istavrite, palamuta attırmayacaksınız. seyrek ağlardan oluşan sardalya, istavrit gırgır ağları belli bir açıklıktan sonra onlar da bu balıkları avlamakta sorun yaşar. amaçlarını aşar. daha seyrek aglardan oluşan orkinos ağları da palamut ve orkinosa av verir, diger ne varsa transit geçiş. çok zor bir mevzu gibi.sadece bociliklerdeki ağı seyrekleştirmeyle de bu iş kurtarmaz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Su ürünleri yönetmeliği (1380)
  By Burhan Reis in forum KANUNLAR
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 03.03.11, 20:56
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj: 02.03.11, 22:52
 3. İçilebilir suyun özellikleri ne olmalıdır
  By Hıcaz in forum Kitaplar & Dergiler
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24.06.10, 08:44
 4. Günümüzde Bilinçli Balıkçılık Nasıl Olmalıdır?
  By Burhan Reis in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 20.05.10, 02:49
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 02.10.09, 14:52

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM