Balıkesir’in Gönen ilçesinde yaşanan sel felaketi sonucu balık çiftlikleri büyük zarar görürken iki mezarlık sele kapıldı.
Gönen’de 6 derenin birleştiği nokta olan Dereköy deresinin taşması sonucu Gönen ve Gündoğan ovasında 15 bin dekar Çeltik tarlası sular altında kalırken, bölgede bulunan balık çiftlikleri de büyük zarar gördü. Yaşanan sel felaketi sonucu Dereköy mezarlığındaki tüm mezarlar yerle bir oldu, insan kemikleri ortalığa saçıldı. Köy mezarlığında askerde şehit olan Ercan Coşkun’a ait mezara bir şey olmaması ise görenleri hayrete düşürdü.

Felaket sonrasında Dereköy ve Yeşilyurt alabalık çiftlikleri de büyük hasar gördü. Dereköy alabalık çiftliği sahibi Nazım Şahan, yavru ve anaç olmak üzere 50 bin civarında balığın sele kapılarak yok olduğunu ve bütün tesislerin büyük hasar gördüğünü belirtti. Şahan, zararının yaklaşık 250 bin lira olduğunu söyledi. Şahan, “Balığa sigorta yapılmıyor. Devletten inşallah bir yardım gelir. Burada yerel turizme hizmet veriyoruz.” dedi.

Dere boyunca balık çiftliğinden çıkan balıkların tarlalara saçıldığı ve yarı cansız durumdaki balıkları vatandaşların eliyle tuttukları görüldü. Köylerinde elektrikler, sular ve telefonların kesik olduğunu ve hayatın durduğunu belirten köylüler, yetkililerin bir an önce kendilerine yardım etmesini ve köprülerini yapmasını istedi.

Bu arada jandarma ve arama kurtarma ekipleri sele kapılıp kaybolan Hasan Yılmaz’ın (63) çeltik tarlaları içinde cesedini ararken iki ayrı cesetle karşılaştı. Cesetlerin Çığmış ve Dereköy mezarlığından gelen 15-20 gün önce gömülen ölülere ait olduğu anlaşıldı. Kaybolan Yılmaz ise tüm aramalara rağmen bulunamadı. Yılmaz’ın Gönen Çayı üzerinden Marmara Denizi’ne sürüklendiği tahmin ediliyor.