9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Seninki kaç santim?' Bakan masasında!

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart Seninki kaç santim?' Bakan masasında!

  Seninki kaç santim?' Bakan masasında!  Balıklar bitiyor, kimsenin umuru değil!... Lafını ilk defa DEMEYECEĞİM!

  Meğer 211 bin 202 bin kişi Greenpeace’in “SENİNKİ KAÇ SANTİM?” (www.kacsantim.org ) kampanyasına katılıp imza vermiş!

  Vay canına diyorum!

  “Muhteşem Yüzyıl” dizisi yayından kalksın diye izlemeden, görmeden şikayet edenlerden (zira toplamda 74 bin 911 olan şikayetlerin 36 bin 815’i dizi yayınlanmadan önce yapılmış!!) 136 bin 291 kişi daha fazla!

  Ah! Ne mutlu! İlk defa akıllılar daha fazla! Hem de az farkla değil! Türkiye bilinçleniyor mu ne!

  Yazık ki denizlerimizin bir RTÜK’ü yok. Böyle şak diye ferman yayınlasın, altın makaslar çalışsın, sansür yemekleri yensin.

  Bu ülkenin en güçlü kurumunun RTÜK olduğunun ve bunun böyle olmasının ne kadar içler acısı bir şey olduğunun farkındasınız değil mi? (Bkz: sansür kurullarının yüzlerce yıllık düşmeyen iktidarı)

  Evet denizlerin yazık ki RTÜK’ü yok.

  Peki nesi var? Tarım ve Köyişleri Bakanı.

  Tuhaf ama öyle. Bir adet iç denizi olan ve üç tarafı denizle çevrili ülkemizde denizler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı çünkü Türkler henüz denize “bakmayı” akıl etmiyor. (Talan aşamasında olduğumuz için olabilir mi? Talan bitince belki bakanlık kurulur.)

  İki gün öncesine kadar Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Greenpeace’ın başlattığı bu kampanyayla ilgilenmiyordu.

  Benim de burada sözünü ettiğim “İstanbul lüfere hasret kalmasın” kampanyası için Fikir Sahibi Damaklar kurucu lideri ve kampanya yürütücüsü Defne Koryürek’le görüştü geçen aralık ayında ama Greenpeace ile görüşmedi.

  ***


  Nedir bu kampanya hemen hatırlatayım:

  Mesele şu: Avlanan balıkların boyları giderek küçülüyor.

  Yani? Avlananlar aslında yavru balıklar. Yani? Henüz yumurta bırakacak kadar olgunlaşmamış balıklar. Ne diyor Greenpeace? “Küçük balık yoksa büyük balık da yok! Böyle giderse 40 yıl sonra denizlerde TEK bir balık kalmayacak! Evet tekrar ediyorum: TEK!

  Peki ne yapılması gerek? Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın yasal balık avlama boyutlarını bilimsel temellere oturtması gerek.

  Yani? Lüferin avlanma yasal boyutunu 14’den 25 santime, levreğinkini 18’den 30 santime, palamutunkini 25’den 38 santime, mezgitinkini 13’den 14 buçuk santime çıkartması lazım. Daha sonra da bu boyların altındaki balıkların avlanmasını ve satışını engellemesi gerekiyor.

  Yüce devletimiz ne yapıyor?

  Dizi yasaklıyor, heykel yıkıyor, interneti yasaklıyor (ve hatta toptan çökertiyor) 10 yıldır yargılamayı beceremediği için elleri kanlı katilleri serbest bırakıyor...

  ***


  İki gün önce enteresan bir şey oldu. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, ani bir kararla Greenpeace’dan Deniz Sözüdoğru’yu makamında kabul etti!!

  Bakanlıktan henüz bir resmi açıklama yok ama umut verici bir durum.

  Bu sabah da haber geldi Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü Defne Koryürek’e verdiği resmi cevapta “Lüferin asgari boy uzunluğunun artırılması talebiniz Haziran 2011 ayı içerisinde yapılması planlanan su ürünleri istişare kurulu gündemine alınarak tekrar değerlendirilecektir” demiş.

  İnsan tabii istiyor ki hemen hop olsun bir takım şeyler.

  Olmuyor tabii. Haziran’da ne olacak onu da bilmiyoruz ama yine de hiç yoktan iyidir diyoruz.

  ***


  Aslında gayet de güzel bir dizi olan Muhteşem Yüzyıl için vıdır vıdır şikayet mektupları yazmak yerine acaba www.kacsantim.org adresine girip bitmek üzere olan balıklarımız için destek versek nasıl olur?

  RTÜK dışında halkı kale alanlar da var artık.. Yani.. Galiba.. Umarım..

  Mutlu Tönbekici


  Kaynak
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  greenpeace
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  183
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart

  Evet, Bakan ile bir saatten fazla bir görüşme yaptık sonunda..Sonuc olarak öğrenebildiğimiz tek net şey, tebliğ hazırlanması ve karar alma mekanizması ile iglili olarak Koruma Kontrole talimat verdiği, tabi buna avlanma boylarının da dahil olduğudur. Açıkçası bunu zaten biliyorduk, ama sonuç olarak Dr. Mustafa Zengin ile birlilte hazırladığımız avlanma boylarındaki bilimsel hataları açıkça gösteren ve öneriler getiren tablomuzu verdik ve incelemesini sağladık....Bakalım seçimler öncesi bu kampanyaya destek vren 210.000 kişiye bir cevap verecek mi?
  Banu Dökmecibaşı

  www.greenpeace.org

 3. #3
  greenpeace
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  183
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart

  Balçiçek Pamir'den yavru balıklar için bir yazı;

  http://www.haberturk.com/yazarlar/59...nki-kac-santim
  Banu Dökmecibaşı

  www.greenpeace.org

 4. #4
  Balıkçı sinbad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2010
  Mesajlar
  89
  Tecrübe Puanı
  18
  İnsanın iyisi sözünden, balığın iyisi gözünden belli olur...

  GÜZELCELİ

 5. #5
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Yaş
  54
  Mesajlar
  225
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Levrek, hamsi, kalkan... Kader anı Haziran!
  http://www.kacsantim.org/
  “Seninki kaç santim?” kampanyasının sonucu belli oluyor. Tarım Bakanlığı balıkların ve denizlerin geleceğine Haziran’da karar veriyor. İş işten geçmeden, balıklar tükenmeden, daha fazla ertelemeden, hemen şimdi eyleme katıl...
  TİRYAKİ52

 6. #6
  Reİs Haşim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  1.907
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Bende geçte olsa katıldım ve elimden geldiğince davet göndericem.Bu işin şakası yok denizlerimiz tükendi artık. Her yıl bir önceki geçen senelerle kendimizi avutmaya başladık.
  Haşim
  Yalova 1966

 7. #7
  greenpeace
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  183
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart

  Bugün sabah cumartesi ekinde çıkan Figen Yanık'ın haberi;

  http://www.sabah.com.tr/Cumartesi/20...cmeden-almayin

  Balığın boyunu ölçmeden almayın

  FİGEN YANIK
  04.06.2011

  Türkiye'de yavru balık avı ve satışlarının engellenemediğine dikkat çeken Greenpeace, acilen önlem alınmazsa, uskumru, kalkan, orfoz gibi türlerin tükenmek üzere olduğunu açıkladı. Balık alırken elinize bir de cetvel alıp ölçmeyi unutmayın!
  Uluslararası çevre kuruluşları, "Türkiye'deki balıkların pek çoğunun nesli tükenmek üzere," diye uyarıyor, ama kimse aldırış etmiyor. Trol ya da büyük motor sahipleri, "Devlet bize teşvik verdi, taşıt aldık. Şimdi niye sorun çıkıyor?" diyor. Balıkçılar ve restoran sahipleri "Biz balıkları halden böyle alıyoruz," diyerek, işin içinden çıkıyor. Su ürünleri uzmanı akademisyenler ise yaptıkları araştırma ve uyarıların ciddiye alınmadığından yakınıyor. Peki, balıklarımızı kim kurtaracak? Greenpeace Akdeniz'in geçen yıl kasım 'Seninki kaç santim?' projesi, Türkiye'deki balıkçılığın denetimsiz, kontrolsüz ve plansız olarak büyüyen yasadışı, aşırı avlanma sonucu balık stoklarının tükenmesini durdurmayı amaçlıyor. Ama yeterince duyurulamayan bu kampanyaya uyan duyarlı kişi ve kurum sayısı çok az.

  EN ÇEVRECİ ŞEF MEHMET GÜRS
  Önceki hafta İstanbul'da Mikla restoranda bir toplantı düzenleyen Greenpeace Akdeniz, restoranın sahibi Mehmet Gürs'ün örnek bir şef olduğunu, avlanma yasağı süresince yenilmemesi gereken balık türlerinin mönüde yer almadığını gösterdi. Anadolu mutfağının tanıtılması konusunda yalnız Türkiye'de değil tüm dünyada konuşmalar yapan Gürs, doğadaki kaynakların giderek azalması konusunda çok duyarlı: "Bundan 20-30 yıl sonra oğlum bir gün bana, 'Neden balık yok?' diye sorarsa, ona ne cevap vereceğimi şimdiden düşünüyorum. Müşterilerin istediği bir balık türü, eğer henüz çok küçük boyda olduğu bir dönemdeyse 'Bu mevsimde bu balığın yenmesi doğru değil, size şunu tavsiye ederim,' diye yanıt veriyorum. Bu dürüst yanıt, olumlu tepki alıyor. Denizlerimizdeki balıkların soyunun tükenmemesi için asıl yapılması gereken mümkün olduğunca az yemek!" diyor. Greenpeace Akdeniz'in Genel Direktörü Uygar Özesmi de küresel denizler kampanyasıyla neyi hedeflediklerini şöyle özetliyor: "Denizlerimizin şu anki krizden kurtulabilmesi için dünya denizlerinin yüzde 40'lık alanının küresel deniz rezervleri ağı oluşturulması gerekiyor. Diğer alanlarda da sürdürülebilir balıkçılık başta olmak üzere, deniz kaynaklarının sömürülmeden kullanımı şart." Özesmi ayrıca 21 Haziran'da Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın istişare kurulu toplantısında, acilen bu konuların gündeme getirilmesi gerektiğini belirtti.

  Balıkçılık yönetimi ne durumda?
  Greenpeace'ten yapılan açıklamalara göre Türkiye, Akdeniz balıkçılık sektöründe en büyük av filolarından birine sahip olmasına, dört denize ev sahipliği yapmasına rağmen hâlâ balıkçılık yönetimi yok. Yasadışı ve aşırı avlanma, stoklar azaldıkça bir kısırdöngü şeklinde hızla arttı. Buna karşılık balıkçılık yönetimi yalnızca Tarım ve Köyişleri Bakanlığı altında bir daire başkanlığı şeklinde, yetersiz bir kadroyla yürütülüyor. Hâlâ gündemde olan Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nün kurulması bile yönetim anlayışı değişmezse, yetersiz kalacak. Denetim mekanizması çalışmadığı gibi her tür yasadışı avcılık örnekleri yaşanıyor.

  Bakanlıktan neler talep ediliyor?
  Bilimsel verilere dayalı avlanma boylarının yürürlüğe girmesi.
  Değiştirilen avlanma boylarına uygun olarak ilgili av araçları ve zamanlarına düzenlemelerin getirilmesi.
  Türlerin yumurtlama alanlarına ve zamanlarına uygun bölgesel av yasakları belirlenmesi.
  Soyu tehlike altına girmiş veya girme riski olan türlerin avlanmasına daimi veya geçici yasakların getirilmesi isteniyor.

  Uskumru, kalkan bitmek üzere
  Hamsi, lüfer, palamut, uskumru, kalkan, barbunya, tekir, mezgit, levrek, çipura ve kefal, en yaygın tür olarak biliniyor. Ama bugün artık uskumru, sularımızda tükenmiş durumda, kalkan bitmek üzere. Orfoz tehlike altındaki türlerden biri. Lüfer, artık çok pahalı. Normal boyutlarda tekir, barbunya görülemez oldu. Orkinos, kılıç gibi büyük türler de lüks tüketime girdi. Sürdürülebilir balıkçılığın temel ilkelerinden biri, her türe en az bir kez yumurtlama şansı verilmesidir. Yetişkin bir balık, türüne göre değişse de her yumurtlamada binlerce yavru verir. Oysa ona bir kez bile bu şans verilmeden avlanırsa soyu tehlikeye girer. Bu nedenle balık stoklarının aşırı ve plansız avlanması sonucu azalması, endüstriyel balıkçıların henüz yavru olan balıkları hedeflemelerine neden oluyor.

  Yasal avlanma boylarının değişmesi gereken türler
  Acil olarak avlanma boylarının değişmesi gereken öncelikli türler ve önerilen avlanma boyları şöyle sıralanıyor: Kalkan - 45 cm, orfoz - 45 cm, palamut - 38 cm, levrek - 30 cm, lüfer - 25 cm.
  Banu Dökmecibaşı

  www.greenpeace.org

 8. #8
  greenpeace
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  183
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart

  Bugün dünya çevre günü (ne demekse o da?) nedeniyle pekçok haber çıkmış, bizi ilgilendirenlerden bazılarını paylaşayım dedim. Zaman gazetesi 2011 deki çevre hareketine örnekler vermiş, balık kampanyaları da listede tabi:);

  'Doğal' direnişin eylemcileri

  İnsan sağlığını tehdit eden, tarihi dokuyu bozan, doğayı tahrip eden ve yaşamın önüne geçen her türlü çevre sorununa karşı örgütleenlerin sayısı giderek artıyor. Biz de halen eylemlerini sürdüren çevre örgütleri, oluşumlar ve kampanyalardan bazılarını 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde hatırlayalım istedik.

  ÖZGE Ç. DENİZÇİ
  Bazısı uzun zamandır faaliyette, bazısıysa ihtiyaçlar doğrultusunda yeni kuruldu. Hepsinin dileği, isteği ve isyanı farklı gibi görünüyor. Oysa bütün bu platformlar tek bir dilek içinde: 'Doğa tahribatını önlemek'. Hem küresel hem de yerel düzeyde eylemlerini devam ettiren ve çoğu sivil toplum kuruluşlarından oluşan bu çatı örgütlenmeleri bir şeyin de çok farkında: 'Dünyayı babalarımızdan miras değil çocuklarımızdan emanet aldık'. Bütün bu örgütlenmeler insan sağlığını tehdit eden, tarihi dokuyu bozan, doğayı tahrip eden ve yaşamın önüne geçen ne varsa ona karşı eylemlerini sürdürüyor. Biz de halen eylemlerini sürdüren çevre örgütleri, oluşumlar ve kampanyalardan bazılarını 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde hatırlayalım istedik.

  NÜKLEER KARŞITI PLATFORM
  Nükleere inat yaşasın hayat
  Nükleer Karşıtı Platform, 10 yılı aşkın süredir mücadele veren bağımsız çevre hareketlerinden biri. Farklı STK ve odaları tek bir çatı altında toplayan platformun en büyük hedefi yapılması tasarlanan nükleer santral projelerini durdurmak. Bunun için de dur durak bilmeden eylemlerini sürdürüyorlar. Geçtiğimiz aylarda yaşanan Japonya depremi sonrasında bir kez daha gündem konusu haline gelen nükleer platformlarla ilgili eylemler sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada yapılmıştı. En son geçtiğimiz günlerde Almanya'nın nükleer santrallarla ilgili attığı geri adım bütün nükleer karşıtlarını da sevindirdi. 2006 yılından beri eylemlerini sürdüren NKP, nükleer santrallara inat hayatı savunmaya devam ediyor. www.nukleerkarsitiplatform.org

  KARADENİZ İSYANDADIR PLATFORMU
  Horon, direnmektir
  'Karadeniz sahil yolunun durdurulması için hukuksal mücadele verirken öldürülen Av. Cihan Eren'i, Fındıklı'da vadileri başında nöbet tutan köylüleri, Senoz'da şantiyeye taş atan yaşlı kadınları, Zonguldak'ta termik santral istemeyenleri, yeni bir Çernobil olmasın diyen Sinopluları görmezden, isyan çığlıklarını duymazdan gelemezdik' diyor Karadeniz İsyandadır Platformu aktivistleri. Doğa tahribatına neden olan santralların son taşı sökülene kadar uzlaşmacı olmayacaklarını da haykırıyorlar. Onların sloganı 'Horon direnmektir!' Direniş ise platformun eylemleriyle sürüyor. Örneğin, bugün saat 16.00'da Selamiçeşme Özgürlük Parkı'nda Bajar, Marsis ve Luxus gibi grupların katılımıyla bir dayanışma konseri düzenliyorlar. www.karadenizisyandadir.org

  SUYUN TİCARİLEŞMESİNE HAYIR PLATFORMU
  Su yaşamdır, satılamaz
  Suyun Ticarileşmesine Hayır Platformu, doğayı talan edecek yasalara karşı meslek odaları, çiftçi sendikaları, su mücadele platformları, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerin katılımıyla oluşturulmuş platformlardan biri. Adından da anlaşıldığı gibi suyun alınıp satılmasına daha doğrusu metalaşmasına karşı. Amaçlarıysa suyu ve dereleri kapitalizmin kıskacından kurtarmak. Doğadaki tüm canlılara ait olan suyun, şirketlerin eline geçmesine engel olmak için mücadelelerine devam ediyorlar. www.suplatformu.net

  FİKİR SAHİBİ DAMAKLAR
  Lüfer Koruma Timi kurdular
  Lüfer Koruma Timi. aynı Greenpeace'in yaptığı gibi denizlerdeki balıkların korunması ve gelecek nesillerce de tanınmasını hedefliyor. Onlar eylemlerinin çıkış noktasını, 'Biz İstanbul'u seven, Boğaziçi'ne aşık, lüfere hasret şefler, aşçılar, işletmeciler, gıda sektörü çalışanları ve İstanbullu lokanta, restoran müşterileri olarak endişeliyiz. Avlanma alt limiti 14 cm olan lüferin, bu boyunun, henüz yumurta bırakmamış çinekop boyu olduğunu biliyoruz. Bir lüfer, ancak 24-26 cm boyunda, erişkin bir balık olduğunda yumurta bırakabiliyor' şeklinde ifade ediyor ve internet üzerinden yürüttükleri kampanyalarına destek bekliyorlar. www.fikirsahibidamaklar.org.

  GREENPEACE
  Seninki kaç santim?
  Türkiye'de birçok standardın olduğu gibi balık avlamanın da standartlarının belirlenmesi gerektiğini düşünen Greenpeace, 200 bin kişinin katılmasını hedeflediği kampanyasını bir süredir devam ettiriyor. Denizlerdeki balıkların neslinin tükenebileceğini vurgulayan kampanya, lüfer, kalkan, orfoz, orkinos gibi balıkların yok olmaması ve denizlerdeki balık çeşitliliğinin azalmaması için yürütülüyor. Esprili bir üslupla başlatılan kampanyada aktivistler tarafından balıkların ölçülerek satın alınması için 'balık cetveli' bile yapıldı. Yavru balıkların rahat nefes alması için harekete devam eden kampanya gönüllüleri, sanal ortamda da eylemlerini sürdürüyor.
  www.kacsantim.org

  ANADOLU'YU VERMEYECEĞİZ
  Büyük Anadolu yürüyüşü
  Büyük Anadolu Yürüyüşü eylemcileri, yollarına 'Son elli yılda yok edilen sulak alanlarımızın büyüklüğü Marmara Denizi'nin büyüklüğünü geçti. Yani 60'lı yıllardan bu yana sulak alanlarımızın yüzde 40'ını kaybettik' diyerek başladılar. Günlerce, Anadolu'yu nehir, orman, vadi, dere, tepe demeden dolaştılar. 21 Mayıs günü Ankara'ya vardılar ama durduruldular. Halen durduruldukları yerde bekliyorlar. 'Artık bir seçim yapmak zorundayız: Ya sınır tanımayan tüketim alışkanlıklarımızı sürdürerek, doğayla birlikte kendimizi de yok edeceğiz ya da onunla uyumlu bir yaşamı seçeceğiz' diyorlar, eylemleriniyse doğa üzerindeki tahribata karşı sürdürüyorlar.
  http://vermeyoz.net

  NÜKLEERE KARŞI ANNELER GİRİŞİMİ
  Anneler nükleere karşı
  Kuşkusuz nükleer santrallerden sızan radyasyon en fazla anne karnındakileri, bebekleri ve çocukları etkiliyor. Bunun farkında olan anneler de temiz enerji kullanımını yaygınlaştırmak için birkaç gün önce Nükleere Karşı Anneler Girişimi'ni başlattı. İnisiyatifin üyeleri arasında Onkolog Prof. Dr. Nil Molinas Mandel, Gazeteci Oya Ayman, Radyocu - Yazar Ayça Şen, Matematik Mühendisi Deniz Çalışkan, Sinoplu aktivist Hale Oğuz, İş Kadını - Danışman Nilüfer Arıak, Patoloji Uzmanı Prof. Dr. Figen Doran ve Çevreci - Aktivist Pınar Aksoğan yer alıyor.
  Banu Dökmecibaşı

  www.greenpeace.org

 9. #9
  greenpeace
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  183
  Tecrübe Puanı
  30

  Standart

  Bunlar da çıkan başka haberlerden -balık konusunun da dahil edildiği - örnekler; Bari çevre günü bu işe yaramış olsun, konuyu tekrar gündeme taşımak açısından...

  http://blog.milliyet.com.tr/Senin_ki...?BlogNo=309724

  http://www.stargazete.com/pazar/bata...ber-356482.htm
  Banu Dökmecibaşı

  www.greenpeace.org

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Seninki kaç santim?
  By sunshine in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 08.12.10, 07:09
 2. Sizin balık kaç santim?
  By Burhan Reis in forum STK Çalışmaları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05.11.10, 17:28

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM