Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: SEYİRTME (Sırtı) İLE BALIK AVCILIĞI

 1. #1
  Amatör Balıkçı kolejli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar
  89
  Tecrübe Puanı
  29

  Standart SEYİRTME (Sırtı) İLE BALIK AVCILIĞI

  SEYİRTME (Sırtı) İLE BALIK AVCILIĞI


  Seyirtme (sırtı-sürtme) ile balık avcılığı esas olarak hareket halindeki bir tekneden denizde yüzen bir balık izlenimi verecek şekilde kaşığın, yemin, yünlü veya seyirtmenin çekilmesi şeklide özetleyebiliriz.
  Tekne vasıtası ile hareket kazandırılan yem hızla ve acemice (özellikle) yüzdüğünden predatör (yırtıcı) balıkların dikkatini çekerek onların yeme atlayıp kapmasını ve dolayısı ile yakalanmasını sağlar.
  Seyirtme genel olarak yırtıcı balıkların avlanmasında kullanılan bir avlanma şeklidir ve temel olarak ikiye ayrılır.
  Bunlardan birincisi yukarıda da belirtildiği gibi hareket halındeki teknenin arkasından sürükleme metodudur ve bu metodla oltanın ucundaki avlanma aletinizi uzun mesafeler boyunca olası balık mahallerinde gezdirirsiniz.
  Diğer bir yöntem de Boğazlar gibi akıntılı yörelere has olan teknenin akıntıya karşı motor üstünde (motoru çalışır vaziyette) tutulup, avlanma aletinin akıntıya bırakılıp yüzdürülmesi esasına dayanır.

  BOĞAZ BALIKÇILIĞINDA KULLANILAGELEN SEYİRTMELER
  Aşağıdaki şekillerde seneler evvel Boğaz balıkçılığında kullanılan, genellikle elde oyulmuş malta taşından kalıplarda dökülmüş, kurşundan seyirtmeler Türkiye'nin en eski ve ilk Balık ve avcılığı kitabı yazarı olan Sn. Karakin Deveciyan efendinin kendi çizimleri olarak sözkonusu kitabından aktarılmıştır.  Aşağıda ise yine aynı kitaptan alınmış klasik torik ve palamut seyirtmeleri gösterilmiştir.  Aşağıda ise halihazırda zaman zaman kullandığımız seyirtmeler gösterilmiştir  Bu iki temel yöntemin yanısıra yine hareketli tekneden ancak çok yavaş olarak, ya elektrikli motorla ya da genellikle kürekle yapılan levrek sürtmesi vardır.
  Biz sürtmeyi burada balıklar bazında işlemeye çalışacağız:  Avlama Şekli :

  Kaşıkla  Olta kısmı olarak 1.20 mm kalınlığında "barsak" tabir edilen mat-beyaz, esneyebilir misinadan, büyük bir mantara veya tercihan 25x30 cm ahşap bir kasnağa 100m uzunluğunda gamı alınarak, sıkıca bağlanıp sarılır. Misinanın uç kısmına en az 60kg testli bir blok veya çelik sarmal klipsli fırdöndü bağlanır. Klipsin kasasına, kasa bağı ile 5-6 kulaç uzunluğunda şeffaf 1.00mm misina eklenir. Misinanın boş ucuna avlanılacak yer ve suların (akıntının) durumuna göre 100gr lık bir oval kıstırma, misinanın içinden geçirilmesi suretiyle eklenir ve bir çelik blok fırdöndü ile sonlanır. Fırdöndünün diğer ucuna 5 kulaçlık 0.90mm şeffaf misina eklenir ve diğer ucuna da ya 18cm tek iğne kaşık ya da fransız söğüt yaprağı Nr:5 bir çift kaşık arka arkaya eklenerek ya sarmal klipsli fırdöndü ile ya da direkt olarak halkaya geçirilmiş çelik fırdöndüye bağlanır. Kaşık ekleme durumlarında muhakkak halkaların iyi cins çelik olanları ile değiştirilmesi gerekir. En uca tek 7/0 üçlü tercihan dövme çelik (Forged) bir iğne sapına kırmızı plastik boru takılarak eklenir.  Avlanma sırasında önceden kısa bir (3cm) beden ve klipsli bir ufak fırdöndü bağlanarak hazırlanmış olan 25gr dan 200gr kadar iskandiller kaşığın sürütülmesi istenen derinliğe göre oltaya en yakın klipse eklenerek, 30-35 kulaç salınarak yaklaşık 2-3 millik bir süratle gezdirilir.Avlanma sırasında önceden kısa bir (3cm) beden ve klipsli bir ufak fırdöndü bağlanarak hazırlanmış olan 25gr dan 200gr kadar iskandiller kaşığın sürütülmesi istenen derinliğe göre oltaya en yakın klipse eklenerek, 30-35 kulaç salınarak yaklaşık 2-3 millik bir süratle gezdirilir.

 2. #2
  Amatör Balıkçı kolejli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar
  89
  Tecrübe Puanı
  29

  Standart

  Yapay Yemle Avlama

  Ağır takım vasıtası ile yapay yemle avcılıkta takım, "ağır takım vasıtası ile kaşıkla avcılığın" aynıdır, ancak balık şeklindeki yemler kullanıldığında yapay yemin ön tarafında bulunan batırma flapı yemin batmasına kafi geleceğinden kıstırma ve iskandillere gerek yoktur.
  Aşağıda ağır takımda benim kullandığım ve iyi sonuç aldığım Magnum Rapala'lar gösterilmiştir.
  Yumuşak silikon yapay yemler kullanıldığında ise kıstırma ve iskandiller aynı şekilde uygulanır.
  Özellikle Ağustos ayında yapılan sürtmelerde, ahtapot benzeri saçaklı içi boş sarı, kırmızı veya sarı-kırmızı silikon yemler büyük başarı göstermektedirler.

 3. #3
  Amatör Balıkçı kolejli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar
  89
  Tecrübe Puanı
  29

  Standart

  Canlı Yemle Avlanma

  Olta kısmı olarak 1.20 mm kalınlığında "barsak" tabir edilen mat-beyaz, esneyebilir misinadan, büyük bir mantara veya tercihan 25x30 cm ahşap bir kasnağa 100m uzunluğunda gamı alınarak, sıkıca bağlanıp sarılır. Boştaki ucuna sağlam çelik bir üçlü fırdöndü bağlanır. Fırdöndünün aynı hat üzerindeki halkasına 1.00mm, 2 kulaç bir beden ve ucuna yine çelik 6mm bir fırdöndü bağlanır. Bağlanan fırdöndüden sonra 3 kulaç 0.80mm misinadan bir beden eklenir ve bu bedenin boştaki ucuna çelik sarmal klipsli bir fırdöndü vasıtası ile hazırlanmış olan çelik bedenli uzunolta bağlanır.
  Çelik bedenli uzunolta: 90WNA,A7 naylon kaplı, 41kg testli çelik beden telinden 35cm bir parça kesilir bir ucuna kıstırma çeliği vasıtası ile bir kasa yapılır.  Diğer ucuna ise iki adet 6/0 Mustad 540H Qual. iğne birbirleri ile 45ºderecelik açı yapacak şekilde kıstırma çeliği ile sabitlenir. Bu iğneler ile fırdöndü arasına ise tek bir iğne diğer iki iğnenin orta noktasına doğru hizalanıp sabitlenir. Kasa tarafına ise bir Nr.6 siyah sinek iğne ibrişim ile sarılarak tel boyunca kayacak şekilde sabitlenir ve uzunolta oluşturulur.
  Yemli akya avcılığında kullanılan yemlerin başında iri zargana gelmektedir, ancak ilerya, iri tirsi, kolyoz da kullanılabilir.Balık dışı yemler ise sübye, kalamar ve ahtapottur.
  Avcılığında yem tam ortasından uzunoltanın ortadakı tek iğnesine geçirilir arkadaki iğneler balıklarda kuyruk tarafında gövdenin iki yanında kalırken, balık dışı yemlerde yem ile gizlenirler. En önde bulunan sinek iğnesi ile yemin en uç noktası (balıklarda ağız, gaga- diğerlerinde tepe noktası) sabitlenip çelik telin hafifçe gevşemesi sağlanır. Bunun sebebi yem gezdirilirken en uç noktadan çekilmesi ile yeme doğal bir hava vermektir. Yemin canlı olması yüzmede düzgün durmasını sağlar ve takım daha avcı olur.

  Takım yavaşça 1-2 mil hızında hareketli tekneden salınır ve hafifçe çekilerek yüzüşü kontrol edilir, takım salınmaya devam edilerek 3lü fırdöndüye gelindiğinde alt göze suların durumuna göre 100-350gr bir iskandil eklenir ve yaklaşık 35 kulaç salınarak özellikle kıyıya yakın 5-6 kulaç derinlikte, dibi yer yer ayna olan kekamozluk veya eriştelik alanlarda, com başlarında, yar önlerinde ve özellikle batık civarlarında gezdirilerek avlanılır.

 4. #4
  Amatör Balıkçı kolejli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar
  89
  Tecrübe Puanı
  29

  Standart

  Avlanma Şekli : Dip Sürtmesi

  Lahos balığının dip sürtmesinde, 100m beyaz veya yeşil renkli 0.70 -mm kalınlıkta misina olta olarak gamı alınıp büyük boy bir mantara sıkıca bağlandıktan sonra sarılır. Boş ucuna bir adet 2cm boyunda 3lü fırdöndü aynı hat üzerinde olan gözlerden birine bağlanır. Aynı hattaki diğer göze ise parlak (şeffaf) beyaz bedenlik 0.40mm kalınlığında misina 6 kulaç olacak şekilde bağlanır.
  Bedenin uç tarafına ise dövme çelik Mustad Qual. 540H iğne balık büyüklüğüne göre 3/0-7/0 numaralar arası bağlanır. İğne önüne bedene ibrişim ile bir Nr.4 capari iğnesi beden boyunca hareket edebilecek şekilde eklenir.  Aradaki üçlü fırdöndünün 90°derecelik açılı gözüne de bir kulaçlık 0.60mm bir bedenle suların durumuna göre, 250-800gr bir iskandil eklenir.
  lahos avlanılacak yerler kayalık bölgeler olduğundan, ilişkenlere takılmayacak kısa, küt, oval bir iskandil kullanmakta fayda vardır.
  Avcılığı: Avlanılacak mahale gelindiğinde yörede bol bulunan Kupez, ispari, lapin gibi balıklar veya ilerya iri gümüş, kayabalığı gibi, veya akyem iğne sidiklikten geçecek şekilde oturtulup aynı uzunolta düzeneğindeki gibi öndeki hareketli iğne yemin mümkün olduğunca önünden takılarak yemin çekme gücünü bu iğneden alması sağlanır.
  Sabitlenen yem denize salınır, akıntılı bölgelerde akıntıya karşı yem dalgalanacak şekilde motor üstünde durularak, sakın bölgelerde ise iskandil ara sıra dibe değecek şekilde (rolanti yeterli değilse ara sıra boşa alıp iskandilin dibe değmesi beklenir ve iskandil dibe değince tekrar hareket edilerek bu işlem sürekli tekrarlanır) gezdirilerek avlanır.

 5. #5
  Amatör Balıkçı kolejli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar
  89
  Tecrübe Puanı
  29

  Standart

  Avlanma Şekli : Kıyı Sürtmesi

  Kıyı sürtmesi ile levrek avı özellikle ilkbahar ve sonbaharda limanlık (sakin) havalarda kıyıya yakın bölgelerde uygulanır. kıyı sürtmesi takımı için 0.70mm, 100m, tercihan yeşil veya kirli sarı renkli misina gamı alınıp esnettirildikten* sonra sıkıca bağlanarak orta boy bir mantara sarılır.Misinanın boş ucuna tercihan siyah renkli bir 5-6cm fırdöndü bağlanır sözkonusu fırdöndü akıntı durumuna göre ağırlık yapması bakımında daha da büyütülebilir/küçültülebilir. Fırdöndünün boş ucuna 0.60mm yarım kulaç civarı bir arabeden eklenir ve ucuna 1cm çelik tercihan siyah bir fırdöndü bağlanır. Fıdöndüden sonra 0.40mm, 6 kulaç beden eklenir (bedenin her av gününde yenilenmesi ve yenilenirken de gamının alınıp esnetilmesi gerekir) bedenin sonuna ise mutlaka düz (çapraz iğne yemi döndürür) dövme (forged) kısa pala beyaz, 5/0 iğne bağlanır.(Mustad Ref.92553)
  Kıyı sürtmesi takımının tek yemi canlı karides (Teke) dir.
  Canlı iri karidesin başının önünde yer alan sivri çıkıntı (rostrum) ve arka yelpaze kuyruğun orta parçası kopartılır, ilk karidesin mümkün olduğunca arka ortasından daldırılan iğne sırttan kabuk altından ilerletilerek baş taraftan çıkartılır (burada en önemli unsur iğneye uygun boyda karidesi seçmektir) ikinci karides ise sondan ikinci boğumundan iğneye takılır. İkinci canlı karidesin sıçrama hareketini yapabilmesi lazımdır.  Yemlenmiş iğne hemen suya veya livara bırakılır. Av mahaline gelindiğinde takım yavaşca koyverilir, kürek üstünde çok ağır yollu ve sakin-sessiz ilerlenirken, takım arada bir ileri-geri oynatılarak balık kıskandırılır (balığın yemi görmesi sağlanır. Yem kah yüzdürülerek, kah dibe çöktürülerek balık aranır. Balık iğneye takıldığında dikkat edilmesi gereken husus balık istedikçe kaloma vermek ancak takımı bollatmamaktır. Balık fırsat bulduğunda misinayı çık keskin olan galsama kapaklarının kenarı ile kesebilir.(kulak arkası yapar.)

  *misina gamı alınıp tamamen açıldıktan sonra bir ucundan sabit bir yere bağlanarak, çekme kuvvetinin yakınlarına kadar gerdirilir

 6. #6
  Amatör Balıkçı kolejli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar
  89
  Tecrübe Puanı
  29

  Standart

  Avlanma Şekli : Kaşıkla

  Olta kısmı olarak 0.70mm kalınlığında mat-beyaz, esneyebilir misinadan, orta boy bir mantara, 100m uzunluğunda gamı alınarak, sıkıca bağlanıp sarılır.
  Misinanın uç kısmına çelik sarmal klipsli bir fırdöndü bağlanır. Klipsin kasasına, kasa bağı ile 5-6 kulaç uzunluğunda şeffaf 0.50mm misina eklenir. Misinanın boş ucuna avlanılacak yer ve suların (akıntının) durumuna göre 50-200gr lık bir oval kıstırma, misinanın içinden geçirilmesi suretiyle eklenir ve bir 2cm tercihan siyah fırdöndü ile sonlanır.
  Fırdöndünün diğer ucuna 5 kulaçlık 0.40mm şeffaf misina eklenir ve diğer ucuna da fransız söğüt yaprağı Nr:3 bir kasık ya sarmal klipsli fırdöndü ile ya da direkt olarak kaşığın halkasına geçirilmiş fırdöndüye bağlanır. Tercihan kaşığın fırdöndü halkasına takılacak ufak bir üçlü iğne, balığın kaşığı kulak arkasına atıp bedeni kesmesini bir ölçüde engeller.  Avlanma sırasında önceden kısa bir (3cm) beden ve klipsli bir ufak fırdöndü bağlanarak hazırlanmış olan 25gr dan 200gr kadar iskandiller kaşığın sürütülmesi istenen derinliğe göre oltaya en yakın klipse eklenerek, 30-35 kulaç salınarak yaklaşık 2-3 millik bir süratle gezdirilir.

 7. #7
  Amatör Balıkçı kolejli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar
  89
  Tecrübe Puanı
  29

  Standart

  Avlanma Şekli : Uzunolta

  Uzunolta ile lüfer avcılığında, 100m 0.60mm beyaz misina ucu sıkıca bağlanarak gamı alındıktan sonra orta boy bir mantara sarılır. Boştaki ucuna 3cm lik bir 3lü fırdöndü eklenir, sözkonusu fırdöndüden sonra yaklaşık bir karış uzaklığa (0.60mm) tekrar bir tekli 3cm lik fırdöndü eklenir.
  Bu fırdöndünün devamında ise 3 kulaç uzunluğunda 0.35mm parlak bedenlik misina, bir ucu fırdöndüye bağlı, diğer ucunda ise tercihan siyah 1cm klipslı fırdöndü ile takıma bağlanır.
  Uzunolta düzeneği: 25cm boyunda, dışı naylon kaplı çelik beden bir ucu 1cm kasa oluşturulacak şekilde kıvrılarak ince çelik tel ile sarılarak sabitlenir. Diğer ucuna balığın büyüklüğüne göre 3/0-5/0 arası düz bir galvaniz iğne (Mustad Qual. 1250) önce çelik bedenin yaklaşık 1cm kadarı iğne palasına japon yapıştırıcı ile yapıştırılır ve ince çelik tel ile sarılarak sabitlenir.
  Sözkonusu iğnenin yaklaşık 7-8cm önüne ise yine aynı iğneden, iki iğne de aynı doğrultuda olacak şekilde çelik tel ile sarılarak sabitlenir. Son olarak da iki iğnenin de önüne Nr.5 siyah bir sinek iğnesi ibrişim ile çelik tel boyunca kayarak yeri ayarlanabilecek şekilde sarılarak oturtulur.Takımın en ucundaki klipsli fırdöndüye bu düzenek kasasından eklenir
  Avcılığı: yem düzenekteki iğnelere karın tarafından oturtularak sabitlenir, çelik beden çok hafif surette bol olacak şekilde sinek iğnesi kaydırılarak yemin ağzından-gagasından geçirilir, burada amaç yemi "ucundan" tutup çekmektir bu sayede yem doğal yüzüşüne yakın bir hareket verecektir. Burada yemin doğru ve düzgün takılması çok önemlidir. Yem salınırken 3lü fırdöndüye gelindiğinde, suların durumuna göre 150-400gr ağırlığında bir iskandil 1kulaç misina yardımı ile 3lü fırdöndünün alt gözüne eklenir. Olta salınarak motor hareket halindeyken iskandilin dibe sürtmesi-değerek hafif sıçramalar yapması sağlanır. Balık vurduğunda hemen tasma atılarak bekletilmeden çekilmesi gerekir.
  Lüfer avcılığında canlı Zargana veya tek göz zargana filetosu, izmarit ve diğer akyemler bütün veya fileto olarak kullanılabilir.

 8. #8
  Amatör Balıkçı kolejli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar
  89
  Tecrübe Puanı
  29

  Standart

  Avlama Şekli : Yemli Sürtme

  Yemli sürtme ile orkinos avcılığında, sularımızda kullanılabilecek en büyük takım sözkonusudur. Yaklaşık 150m uzunluğunda örme kahverengi 1,5mm Trol sepet ipi (katranlı ip) yaklaşık 50lt lik sıkıca kapanabilen bir bidona, sıyrılmayacak bir yerine, kazıkbağı ile bağlanarak sarılır. Boştaki ucuna 15cm boyunda paslanmaz çelik bir "eşek fırdöndüsü" bağlanır, sözkonusu fırdöndüden sonra olası bir durumda takımın tümü ile gitmemesi için sigorta olarak yaklasık 2karış kadar "barsak" 1.50mm misinadan bir arabeden bağlanır ve bu da aynı tip bir fırdöndü ile sonlanır. Fırdöndünün diğer gözüne ise 1.5kulaç (tekne bordası gözönüne alınarak) kadar kırılmaya dirençli "Kink resistans" 500# 210kg testli çelik beden, çift kıstırma çeliği veya cıvatalı kelepçe ile eklenir.Cıvatalı kelepçe yem değiştirmelerinde kolaylık sağladığından tercih sebebidir. Çelik bedenin ucuna ise yem kullanımına göre (Torik veya palamut) 10-15cm dövme çelik halkalı bir orkinos iğnesi halkasından çift kıstırma çeliği ile kontra sıkılarak sabitlenir.

  Avcılığı; Taze torik veya palamut balığı sidikliğin ön tarafından çok hafif kesilerek, iç organları balığın formu bozulmadan galsama boşluğundan çıkartılır. Balık elde iki yana hareket ettirilerek omurgasının tamamen kırılması sağlanır (bu sırada balığın ezilmemesi çok önemlidir). Bu işlem balığa sürtme sırasında kıvraklık verir ve balık yemi ağzına aldığında iğnenin tam oturmasını sağlar.
  İğne , çelik bedenin kılavuz olarak kullanılması ile balığın yan yüzgeçleri hizasından, karın bölgesinde, karın boşluğu bitimindeki sert bölgenin hemen başlangıcından sokulur. İğne tamamen oturtularak balığın ağzı bir parça ibrişim ile iğne sapına sıkıca sarılarak, ağızla beraber sürtme sırasında ağızdan su girmeyecek şekilde dikilir ve çelik beden fırdöndüye sabitlenir.  Sidikliğin ön tarafındaki kesikten karın boşluğuna misket/mekik şeklinde olan kıstırmalardan 4-5 adet yerleştirilip kesik güzelce dikilir. Genellikle bu yöntemle karada birkaç yem hazırlanarak gazete kağıdına sarılıp ıslak tahta zemine konulup stok olarak bekletilir ve gerektiğinde yem değişimi de cıvatalı kelepçeden çelik bedenle birlikte yapılır.

  Av mahaline gidilirken bidona sarılı ip ilk önce denize salınarak, plastik bir leğene çok düzgün bir biçimde istiflenir. Bu işlem balık yakalandıktan sonra kaloma verilirken ipin rahatca akması içindir. Eğer balık zaptedilemezse ipin sonundaki bidon denize salınarak, bidon takip edilip balığın yorulması/çatlaması beklenebilir.
  Av mahaline gelindiğinde yem denize salınarak son bir defa yüzüşü kontrol edilerek salınır, 35-40 kulaç ip salınarak 1.5-2mil süratle takım gezdirilir. Bu sırada elin kolay ulaşabileceği bir yerde keskin bir bıçak bulundurmakta fayda vardır, balık tutulduğunda yol isterken eğer ip dolanırsa hemen kesmek gerekir, yoksa çok ciddi yaralanmalara sebep olabilir.
  Orkinos yemi aldığında hemen tasma vurulur ve iğnenin oturduğu hissedildiğinde balığın hareketlerine göre kah boşluk alınarak, kah kaloma verilerek yorulması sağlanır.
  Balık yorulduğunda hem tekne ile üzerine gidilerek hem de balık çekilerek teknenin yanına getirilir.
  Teknenin yanına alınan balığın galsama boşluğundan bir göndere bağlı ip "uçkur" geçirilerek ve kuyruğundan bağlanarak yedeğe alınır ve ava devam edilir.
  eğer balığa kakıç vurmak gerekecekse, bunun için tek ve en uygun yer balığın göz boşluğudur, gövdeye atılacak kakıç balığın aynı bir karpuz gibi yarılmasına sebep olur.

 9. #9
  Amatör Balıkçı kolejli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar
  89
  Tecrübe Puanı
  29

  Standart

  Avlama Şekli : Yüksük Seyirtme  Yüksük seyirtme ile palamut/torik avcılığı özellikle Istanbul boğazıına has bir yöntemdir. Yüksük seyirtme; 35cm bir 0.35mm misinadan beden üzerinde kayabilen yüksük şeklinde bir kurşun parçası ve bedenin arkasına eklenmiş olan kırmızı veya beyaz horozun boyun tüylerinden bir tutamın 3/0 iğneye palamut çaparisi benzeri bağlanmış bir düzenektir.
  Palamutun yaylım yaptığı zamanlarda sandaldan veya kıyıdan uzağa atılarak diplemesi beklendikten sonra hızla 10-12 kulaç çekilmesi ile avcılık yapılır. Son zamanlarda özellikle Marmara denizindeki Orkinosların neslinin tükenmesi sonucu balık canavar baskısı ile Istanbul boğazında sıkışıp koylara yaylım yapmamakta ve bu yöntem de dolayısı ile kullanılmamaktadır.

 10. #10
  Amatör Balıkçı kolejli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar
  89
  Tecrübe Puanı
  29

  Standart

  Avlama Şekli : İpekle


  İpek ile zargana avcılığı, zargananın en popüler avlama şeklidir. Yaklaşık 35m uzunluğunda 0.35mm yeşil veya beyaz misina ucu sıkıca bağlanarak bir mantara sarılır. Boş ucuna mümkün olduğunca ufak bir fırdöndü bağlanır, fırdöndünün diğer ucuna mümkün olduğunca ince (ben 0.16mm kullanıyorum) yaklaşık 1 kulaç bir beden bağlanır. Bedenin ucuna da parlak sarı veya portakal rengi halka şeklinde bağlanmış floş ipek demeti, misinanın düğümü ipek demetinin düğümüne oturtulmak suretiyle bağlanır.
  Avcılığı: 1-1,5 mil süratle seyreden teknenin ardından salınarak gezdirilir. Balık vurduğu zaman çok hafif (10-15cm kadar) boş bırakılır, zarğananın gagasındaki dişlere sarılan ipek sayesinde tekneye alınır. ipek demeti dişlerden aşağı sıvanarak balık kurtarılır (taraktan saç çıkartmak gibi).
  Avcılığında genellikle teknenin her iki yanında birer takım koyuverilir ve bu takımlar da esnek 40-50 cm lik çubuklara sabitlenir ve otluk bölgeler üzerinde koy içlerinde kıyıya yakın yerlerde takım gezdirilerek avlanılır, balık geldiği esneyen çubuktan anlaşılarak toplanır ve tekrar salınarak ava devam edilir.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kıyıdan Eşkina Avcılığı
  By oltacı tayfun in forum Kıyıdan Balıkçılık
  Cevap: 42
  Son Mesaj: 23.06.15, 21:13
 2. Hangi balık Hangi mevsimde yenir
  By Hıcaz in forum Yemek Tarifleri Bölümü
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 02.04.09, 09:49
 3. Balık fiyatları cep yakmaya başladı
  By BEYAZ MARTI in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 18.03.09, 20:35
 4. Balık çiftlikleri açık denize gidiyor
  By LüFerCi in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 18.03.09, 20:18
 5. Balık çiftliklerinin kirlilik
  By aFaLa in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 14.03.09, 11:42

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM