Önemli sorunlar neler? Biz denizlerin bacasız fabrikalarıyız. Türk ekonomisine katkımız çok büyük.

Bizim balıkçılarımız, komisyoncuya esir olmuş durumda. Bunun nedeni de balıkçılık yapmak amacıyla Ziraat Bankası'ndan alınan krediler.
Balıkçı, tekne almak ya da değiştirmek için komisyonculardan 400 bine, 500 bine varan büyük paralar alıyor. Balıkçımız bu komisyonculara mecbur kalıyor.
Çünkü Ziraat Bankası'ndan alınan kredileri ödeyemiyor. Hava şartlarından dolayı 7 ay kadar çalışabiliyorlar.
Bu da birçok balıkçımızı iflas etme noktasına getiriyor. Balıkçıyı kurtarmak için bir sefere mahsus dahi olsa vadelerin dondurulmasını istiyoruz.
Antalya'ya bir dolu yağdığında nasıl kredi ödemeleri dondurularak kolaylık sağlanıyorsa, fırtınaya tutulmuş balıkçılar için de aynı kolaylığın sağlanması gerektiğini düşünüyorum. ? Ülkemizdeki balık tüketimi sizce yeterli mi? Dörtte üçü denizlerle kaplı olan yurdumuzda yeterince balık tüketmediğimizi ve balık kültürümüzün olmadığını düşünüyorum.
Bir Yunanistan'ın 3'te l'i kadar ancak balık tüketiyoruz. Sardalyanın kasasının 10 TL olduğu ülkemizde, biz dışarda, burger ve döner tüketmeyi tercih ediyoruz.
Bunların yerine sardalya, hamsi burger ürünlerin satıldığı işyerleri yapılsa, vatandaşın hem ucuz balık yiyeceğini hem de sağlıklı besleneceğini düşünüyorum. İşlevsiz kooperatifler kapatılmalı ? Bize işler vaziyette olmayan kooperatiflerin durumundan bahsetmiştiniz.
Bunlardan bahsedebilir misiniz? Ben isterim ki her köyde ve noktada faaliyet gösterebilen kooperatifler olsun. Misal vermek gerekirse 10 kişi ile kumlan Siteler Kooperatifi'ne bir evden 3 tane ikematgah gösterilmiş.
Bunun normalde bir suç olması gerekirken devlet buna göz yumuyor. Yıllardan beridir şikayet ediyoruz.
Faaliyet göstermeyen kooperatiflerin fesh edilmesi gerekir diye düşünüyorum. Bu arkadaşlar, limanı kiralamak için kooperatifi kuruyorlar.
Kooperatifin özelliği nedir? Tuttuğun balığı halka vereceksin. Balıkçıları istihdam edeceksin.
Bu adamlar keyifçi. 3 tane 5 senelik plakası olan tekne ve kayıkları ile kooperatif kurmuşlar.
Hep rant peşindeler. Biz kooperatifi işletiyoruz ama o ray devlet adına işletiyoruz.
Her ay devlete 5 milyar vergisini veriyoruz. Çalışanların maaşlarını ödüyoruz.
Kooperatiflerimizde yüzlerce kişiyi istihdam ediyoruz. Siteler Kooperatifi'nin ne yeri ne ikametgah adresi ne de başkanı var.
Tarım Müdiirlüğü'nce görevli bir memur, Siteler Kooperatifi'ni denetlemeye gelse muhatap bulamayacak. Genel kurulu bile zor yaptı.
Nasıl bir kooperatif bu? Bu kooperatiflerin denetlenip fesh edilmesi gerekli. Hiçbir faaliyeti olmayan bu kooperatifin bir dolu da borcu var.
Bize olan aidatlarım da ödemek istemiyorlar. Geçen sene kendilerini icraya verdik.
Ödeme yapmadılar. Ben bunu 2002'den beri yaşıyorum.
Bu çanta kooperatifleri devlet tarafından denetlenip acilen kapatılmalı. Bugün Balık Festivaline davetlisiniz ? Bir de Balık Festivali düzenliyorsunuz.
26 Ekim'de (Bugün) Özbek'te Balık Festivali ve Kermesi yapacağız. Balık ve diğer su ürünlerini halka sunuyor, balık ekmek dağıtıyoruz.
Midye tava, balık köftesi ve tüm deniz ürünleri yiyeceklerinden yapılan yemekleri ikram ediyoruz. Köylü kadınlar da deniz ürünlerinden süs eşyası yapıp satıyorlar.
Organizasyonu bazı dernek ve sivil toplum örgütleriyle birlikte yaptık. Tüm halkımızı festivalimize bekliyoruz.
Aykut POLATLI ? Balıkçılık kooperatiflerinin görevlerini anlatabilir misiniz? Kooperatifler bir sivil toplum örgütüdür. Buna uygun çalışmalar yapar.
Öncelikle bizim gibi kooperatiflerin kurulma amacı balıkçılan bir araya getirmektir. Hani derler ya 'Birlikten kuvvet doğar', biz de tam olarak bunu yapıyoruz.
Yardımlaşma ve dayanışma içerisindeyiz. Bu çatı altında sadece balıkçıları bir araya toplamıyoruz.
Balıkçılarımıza denizde nasıl davranmaları gerektiğini, hangi balıkların nasıl tutulacağını, devletimizin bize verdiği yasal düzenlemeler çerçevesinde öğretiyor onların her türlü sıkıntı ve sorunlarıyla da ilgilenmeye çalışıyoruz. ? Size üye olan balıkçılar ve kooperatifler, hangi avantajlara sahip oluyor? Bizim kooperatif birliğimize üye olan kooperatifler, kurumlar vergisinden muaf olurlar.
Aslında bu çok büyük bir avantaj. Ayrıca birliğimiz, Ege Üniversitesi ile birlikte deniz av yasaklarının karara bağlandığı danışma kuruluna da üye.
Biraz önce ifade ettiğim gibi kooperatifin amacı, balıkçıları bir araya getirip seslerini duyurmaktır. Şahıs olarak bir yetkilinin yanına gittiğiniz zaman günlerce rendavu akmayabilirsiniz.
Fakat kooperatif olarak gidildiğinde, yetkililerle anında görüşme imkanım sağlayabilirsiniz. Yetkin kişiler kontrol yapsın ? Çok uzun zamandır kooperatif başkanısınız.
Ne tür zorluklarla karşılaşıyorsunuz? Ben 1987'den beri kooperatif başkanlığı yapıyorum. Birliğimize bağlı 23 tane kooperatif bulunuyor.
Kooperatif başkanlığı çok dikkat gerektiren bir konu. Eğer kooperatif yöneticiliği yapıyorsan çok büyük cezai sorumlulukların da var demektir.
Yanlış yaptığın herhangi bir hareketle anında en ağır şekilde cezalandırılabilirsin. Bu yüzden de olabildiğince titiz ve dikkatli çalışıyoruz.
Yasaların hatalarımızı düzeltmemize fırsat verecek şekilde düzeltilmesinin işlerimizi kolaylaştıracağını düşünüyorum. ? Bu konuda ne tür sorunlar yaşıyorsunuz? Hangi düzenlemeleri istiyorsunuz? Biraz daha açar mısınız? Balıkçılık kooperatifinde yöneticilik yapan ve yapmış olan birçok insan, yüksek tahsilli ve eğitimli değildir.
Ben mesela ilkokul mezunuyum. Bizim gibi kooperatifleri denetleyen görevlilerin de bizim durumumuzu bilen ve alanlarında uzman kişiler olmasını istiyorum.
Buraya gelen ve kontrolü yapan görevli kişiler, sadece evrakların tam olup olmadığıyla ilgileniyor. Yanlış mı yazılmış veya eksiklik mi var diye içeriğine hiç bakılmıyor.
Görevlilerin bir yanlışlık olması durumunda, bizi uyarmasını ve yardımcı olmasını istiyorum. Şikayet olduğunda Ankara'dan yani merkezden görevliler geliyor.
Bunun sonucunda birçok yöneticimiz cezalandırılıyor. Bütün bu sıkıntılar yüzünden de benim gibi birkaç deniz aşığı dışında kimse kooperatif başkanlığı yapmak istemiyor.
Limanlarımızın bakımı ve yeni imarı yapılmalı ? Biraz da kooperatife bağlı balıkçı bannagı hakkında bilgi verebilir misiniz? Kooperatife bağlı balıkçı barınağı olmamıza rağmen özel kayık ve tekneleri de limanımızda ağırlayabiliyoruz. Limanımıza, birçok barınak gibi, sığ olmasından dolayı büyük tekneleri ve uzun kayıkları sokamıyoruz.
150 civarı kayık kapasiteli barınağımızın sığ olma sorununun nedeni bizden kaynaklanmıyor. Balıkçı barınakları kanun gereği kooperatiflere bırakılıyor.
Tarım Bakanlığı ve Milli Emlak kiralamasını yapıyor. Kontrolü yapmak ise Tarım Müdürlüğü'nde.
Limanlarımız kirlilikten, sirkülasyonlardan, yağmurlardan miller ile sıgılaştı. Ekonomik durumumuzun uygun olmaması nedeniyle temizleme ve derinleştirme işlemlerini yaptıramıyoruz.
Eskiden bakanlığa müracat edilmesi halinde projesi hazırlanıp, temizleniyordu. Limanımıza büyük bir tekne yanaşmaya kalksa hemen karaya oturuyor.
Bu konuda mağduriyet yaşıyoruz. Devletimizin sesimizi duymasını ve bu temizlik işini halletmesini istiyoruz.
? Daha başka ne tür sıkıntılar yaşıyorsunuz? Balıkçılarımız komisyoncuya esir Limanlarımızın düzgün bir imar planı yok. Birliğimize bağlı 23 kooperatifte de durum bu yönde.
Öncelikle düzgün bir imar planının hazırlanmasını istiyoruz. Bir de Çevre Sağlık'ın uyguladığı bir proje var.
Teknelerden çıkan atık yağ ve suyun çevreye dökülmemesini istiyor. Bu doğru bir karardır.
Lakin bizim gider pınarımız olmadığından dolayı sintine sularını biriktirebilecegimiz bir yerimiz yok. Bunun için tankerleri kullanıyoruz.
Bu sefer de tankerlere yüklediğimiz atık sularını boşaltabileceğimiz yer bulamıyoruz. Denetim az kota yok ? Birlik olarak sizin balıkçılara kestiğiniz nakil belgeleri sorununuz mevcut.
Birliğimizin sorumluluğunda 18 kooperatife çıkış noktası üzerinde nakil belgesi kesiyoruz. Nakil belgesinin kesilme amacı da şudur; denizlerde ne kadar balık avlanıyor ve ne kadan satılmak üzere limana getiriliyor.
Burada bizim yaptığımız bir kamu hizmeti, amacımız para kazanmak değil, kayıt altına almak. Maalesef birçok balıkçı bu kurala uymamak için elinden geleni yapıyor.
Bu yüzden de bayağı bir sıkıntı çekiyoruz. Balıkçılığın kurtulması isteniyorsa kota sistemi getirilmeli.
Liman çıkışları sıkı bir şekilde denetlenmeli. Kooperatiflere de bu konuda yetki verilmesi gerekir.
Bizim şimdi hiçbir yetkimiz yok neredeyse. Sadece kooperatif olarak adımız var.
Bir söz vardır balıkçıya adam demezler, balıkçı derler. Biz artık adam yerine konulmak istiyoruz.
Şimdi bir tekne, 1000 kasa değil de 500 kasa balık tutacak. Tekne başına kota konulacak.
Vatandaş 1000 kasa tutsa da aynı parayı veriyor, 10 bin kasa tutsa da aynı parayı veriyor. Yasadışı avlanmayla da alakalı olarak, belli noktalarda yediemin limanları kurulmalı.
Kaçak avcılık yapanların tekne ve kayıkları buralara çekilmeli. İşte o zaman denizlerdeki yasadışı avcılığın azalacağı ümidindeyim.
? Başka ne tür önlemler alınabilir? Kolluk kuvvetleri ve kurumlar bu konuda biraz daha aktif olmalı. Biz bu konuda gerekli olan yazışmaları yapıyoruz.
Bizim için balıkçılık, balıkçı barınağında yapılır. Kolluk küvetlerinin bir an önce devreye girmesi gerektiğini düşünüyorum.
Kaçakçılık için önce devletin kanun çıkarması gerek. 70'li yıllarda yasak avcılık yapanlann tekneleri, yedieminler aracılığıyla bağlanıyordu.
Yunanistan'ın bu konu ile ilgili yasal düzenlemeleri mevcut. Bizde bu olmadığından, kişiler 70-80 liralık cezalarla kurtulabiliyorlar.
Bir vatandaşın bin liralık borcu olduğunda eve haciz geliyor. Bunlar elini kolunu sallayarak dolaşmaya devam ediyor.
Ben başkanlık yapmaya başladığımdan beri yazmadığımız yer, gitmediğimiz milletvekili kalmadı. Tamam diyorlar ama sorun halen çözülmüş değil.
Son zamanlarda milletvekilimiz Rıfat Sait bu konuya eğildi. Umarım yasa çıkar da bu sorun çözüme ulaşır.
Balıkçımız komisyoncuya esir ? Sizce balıkçılarımızın yaşadığı en Bugün Özbek'te Balık Festivali var. Balıkçılar tüm İzmirlileri davet ediyor.
İzmir Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Ahmet Yapıcı ile Özbek Balık Hali'nde söyleşi yaptık. Ahmet Yapıcı Türkiye'de balıkçılığın birçok sorunu olduğunu, bu sorunlarla başa çıkmak için kurulan kooperatiflerin ise yasal düzenleme yetersizliği nedeniyle çare olamadığını söyledi .

http://www.gazetea24.com/yerel-basin-haber/_12588155.html