Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Sinarit Avcılığı

 1. #1
  REİS LüFerCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3.474
  Tecrübe Puanı
  396

  Standart Sinarit Avcılığı

  SİNARİT AVCILIĞI
  Av Dönemi:
  Sinarit avı 1 Nisan...1 Temmuz arasında yasak olup bu dönem dışında günde en fazla 5 kg balık avlanmasına izin verilir. Avlanmasına izin verilen asgari boy 20 cm dir.

  28-30 yıl kadar yaşarlar. Nadiren 1 metre boya ve 10 kg ağırlığa ulaşırlar. Sinarit sivri dişlere ve kuvvetli bir çeneye sahiptir. Ancak dişleri seyrek olduğu için misinayı kolay kesemez. Yemi yoklamaktan ziyade hücum edip bir anda kaparlar. Hemen hemen her türlü balık ve yumuşakça ile beslenirler. Gezici bir balık olduğu için uzun yollar giderek avlanabilirler. Ancak genellikle bir kaya gölgesinde bekler, önünden geçen ava saldırılar. Bu yüzden yer seçimini iyi yapıp bulunduğu yere yemi indirmek daha doğru olur. Saldırgan bir yapıya sahip oldukları için parlak, aksak ve hareketli cisimlere ilgi duyarlar. Bir çok deniz canlısı gibi hava durumuna bağlı olarak yer değiştirirler. Bu nedenle yaşayabileceği alanları taramakta fayda vardır.
  Nerelerde Bulunur:
  Genellikle 10-50 metre arasındaki taşlık ve kayalık bir dibe sahip olan yerlerde, açık sulardaki topuk etrafları ve gemi enkazları etrafında bulunur. Ege Denizi, Akdeniz, Çanakkale Boğazı ve Saroz Körfezi?nde avı yapılmaktadır.
  Beslenmesi ve Yemleri:
  Yemli avcılıkta kalamar, sübye, kolyoz, saradalya, zargana, gelincik, izmarit, kefal kullanılabildiği gibi, iskorpit, hanos gibi taş balıklarıyla her türlü canlı balık da yem olarak kullanılabilir. İdeal yem boyu 6-10 cm dir.
  Avcılığı Sinarit avında hep aynı bölgede avlanmak avlağın bozulmasına, sinarit ve diğer canlıların bölgeyi terk etmesine neden olacağından, zaman zaman değişik bölgelerde avlanmakta fayda vardır. Bu gerçekte bütün dip balıkları için geçerlidir. Parakete, savurma olta, bırakma olta ve sırtı çekerek avlanabilir. Sinaritin sert yapısına bakarak gereğinden kalın malzemeler kullanmaktan kaçınılmalıdır.
  a) Dip Sürütmesi:
  Beden ve ek beden 0.70 misinadan, köstek ise 0.50 misinadan yapılır. Ancak büyük boy balık çıkma olasılığı yok ya da zayıf ise bu kalınlıklar inceltilebilir. Kullanılan yapay balığın 7-11 cm arasında olması yeterlidir. Seçilen yapay balık yüzer tip olmalıdır. Yüzer tip olması, dibe takılma olasılığını aza indirme açısından önemlidir. Takımı yapmaya en uçtan yapma balıktan başlayalım: Yapma balığa rapala düğümü ile 10 kulaç uzunluktaki köstek ve ucuna 3 cm lik klipsli ve kilitli fırdöndü bağlanır. Fırdöndünün diğer ucuna yine 10 kulaç uzunlukta bir ek beden ve ek bedenin diğer ucuna yine aynı türden bir fırdöndü bağlanacaktır.
  Bu iki fırdöndü arasına, 200 gr lık bir delikli kurşun takılacaktır. İkinci fırdöndüden sonra, 15 kulaç uzunlukta bir beden bağlanıp diğer ucuna da bir fırdöndü bağlanır. İkinci ve üçüncü fırdöndüler arasına ise esas ağırlıklar takılacak, bu ağırlıklar ise suyun durumuna göre ayarlanacaktır.
  Gelelim takımı atmaya: Önce yapma balık ilk fırdöndüye kadar salınıp tekneye yol verilerek misinan gerginleşmesi sağlanır. Arkadan ilk kısım kurşunlar kontrollü şekilde salınır. Kuruşunları hızla indirmek oltanın karışmasına yol açabilir. Kurşun dibe değer değmez tekrar tekneye yol verilir. Tekne yürümeye başladığı zaman kurşunlar tekrar dipten havalanacaktır. Belirli bir yol aldıktan sonra takım tekrar yavaş yavaş salınarak ikinci kurşun da yere indirilir ve biraz tekneyi boşa alınarak ilk kurşunun da yere inmesi sağlanır. İlk kurşun yere iner inmez, tekrar tekneye yol verilerek ava başlanır. Yapma yemin yüzer tipte olması, kurşun dibe değdiği durumda bile yemin yüzerek dibe takılmasını önler. Burada en önemli nokta yapay yemin av esnasında dipten 1 metre kadar yukarıdan gelmesini sağlamaktır. Bu nedenle teknenin hızı sürekli olarak kontrol edilerek mesafe korunur. Tekne sürati levrek avı ayarındadır.
  Sinarit yakalandığında su yüzüne veya dibe doğru fişekler. Su yüzüne doğru çıkarsa hızla takımın boşluğunu almak gerekir. Balık iri ve dibe doğru fişeklemeye çalışıyorsa, takıma fazla yük vermeden salınıp toplayarak balığın yorulması sağlanır. Yorulan balık tok darbeler vurmaya başlar ve artık yukarı doğru çekmeye başlanır. Tekneye yaklaşan balık tekrar fişeklemeye çalışırsa aynı şekilde yorulması sağlanarak kepçe ile tekneye alınır. Su yüzüne çıkan balık takımdan kurtulsa bile, kursağı şişeceğinden bir süre sonra su yüzüne tekrar çıkacaktır. Çevre dikkatle araştırıldığında balığı bulmanız mümkündür.
  b) Bırakma Olta:
  Bırakma oltada ölü yem kullanılabilirse de canlı yem kullanılması önerilir. Takımın boyu su derinliğine bağlı olarak değişebilir ancak önemli olan yemin dipten 1-1.5 metre arasında sunulmasıdır.
  0.70 - 0.90 lık misinanın ucuna yaklaşık 2 kg lık ağırlık, ağırlıktan 1.5 kulaç sonra üçlü fırdöndü bağlanır. Üçlü fırdöndünün üst ucuna aynı misinadan bir beden bağlanıp, bedenin diğer ucuna da suyun yüzünde kalacak şekilde bir pet şişe bağlanır. Fırdöndünün orta ucuna 0.70 - 0.50 lik misinadan bir kulaçlık bir köstek, kösteğin diğer ucuna da 1255, 2310 veya 2369 benzeri 6/0 no iğne bağlanır. Takım yemlendikten sonra dolaşmasına ve yemin ölmesine izin vermeden kontrollü şekilde dibe indirilir. İğne yem balığın galsamesinden sokulup alt dudağından çıkartılarak takılmalıdır.
  Sinarit yemi kaptığında şamandıra batıp çıkmaya başlayacaktır. Bu durumda takımı hemen toplamak yerine, balığın biraz yorulup hırçınlığının geçmesini benzemek gerekir. Çünkü balığın hırçınlaşması durumunda, kaloma verebilecek beden mesafesi olmayacaktır. Takımın toplanması sırasında balık hırçınlaşacak olursa şamandırayı hemen denize atıp beklemek gerekir. Takımın şamandırası ise ağırlığı arasındaki bedenin gergin olması gerekir; aksi halde kösteğin bedene takılma olasılığı vardır. Az akıntılı ya da akıntısız sularda ağırlıksız bırakma da kullanılabilir. Takımın boyu su derinliğinden 50 cm kısa yapılır; böylece yem dipten 50 cm yukarıda kalır. Köstek 3 kulaç uzunlukta seçilir ve diğer ucuna 3 cm lik bir fırdöndü bağlanır. Fırdöndüden sonra su yüzeyine kadar beden ve bedenin diğer ucuna da 3 litrelik bir şişe şamandıra olarak bağlanır. Şamandıra ile fırdöndü arasına ise 100 - 150 gr lık bir delikli kurşun takılmalıdır. Canlı yem ile yemlenen takım suya bırakılır. Bu takımda yem tercihen sırt yüzgecinden takılarak yere paralel durması sağlanır.
  c) Savurma Olta:
  Özellikle Akdeniz sahillerinin kayalık bölgelerinde sıkça uygulanan bir av şeklidir. Yem olarak canlı veya ölü balık kullanılabilir. Canlı balık elbette ki tercih edilmelidir. Ölü balık takılacak olursa, iğne balığın galsamesinden sokulup alt damağına saplanır, sonra balığın boyu kadar misina serbest bırakılıp, kuyruğa iki defa kazık bağı atılır. Canlı balık takılacak ise iğne sırt yüzgecinin altından yırtmadan sokulup diğer taraftan çıkartılır ve balığın boyu kadar misina çekilerek galsamesinden sokulup alt damağına saplanır. Canlı yemi atarken balık ve kurşun aynı avuçta tutulup savrularak balığın oltadan kopması önlenir. Beden 0.70 lik misinadan yapılır. Bedenin ucuna 3 cm lik bir fırdöndü bağlanır; fırdöndünün diğer ucuna 1.5 kulaç misina üzerine 100 gr delikli kurşun takılır. Bu misinanın ucuna aynı tipte bir fırdöndülü daha bağlanmalıdır. Fırdöndünün diğer ucuna 60 cm lik 0.50 misina ve misinanın diğer ucuna da 4/0 - 6/0 arası bir iğne bağlanarak takım tamamlanır.
  BüleNt
  İSTANBUL


 2. #2
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.942
  Tecrübe Puanı
  2443

  Standart

  paylaşim için teşekkürler

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 3. #3
  S- Moderators Ali41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  2.350
  Tecrübe Puanı
  333

  Standart

  paylkaşım için teşekkürler.

  Ali TEZER

  KOCAELİ / İZMİT


 4. #4
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Mar 2011
  Mesajlar
  12
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  paylaşım için teşekkürler...

 5. #5
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  28-30 yıl kadar yaşarlar. Nadiren 1 metre boya ve 10 kg ağırlığa ulaşırlar.

  Paylaşıma teşekkürler. Arkadaşın bırakma oltayla yakaladığı 14 Kg.'lık Sinaritin fotosu ve yazısı (şimdi kapalı olan, Deniz ve Balıkçılık Dergisinden) tarama yaparsam bir gün buraya koyarım. Birde İbrahim Bilge'ydi galiba Seddülbahir'deki Sinarit avını (okumayanlar için yazarız, zamanı geldikçe. Yalnız yem için Ahtapotu unutmuşlar. Ahtapotun derisi yüzülecek bembeyaz lokum gibi çıkarılacak. Kolaylık olsun diye bir gün önceden (ertesi günün ihtiyacı kadar kesilip ayarlanmış, küçük naylon torbalara koyup buzlukta saklıyabilirsiniz) buzu çözülen bir daha dolaba girmeyecek. Bırakma olta için, eğer Sinarit o mahalden geçerse süt gibi ahtapotu affetmez. En güzel yolu dalıp suda gördüğün onların dolaştığı mahallerde bırakmak. Gene oltada en güzel bırakma alanı eriştelik alanların ortasındaki boşluk, kumluk alanlardır, suya girip görerek bırakmak en iyisi.
  ----------------------------------------------------------------------------
  Basit bırakma oltada ben söyliyeyim. Misina 0.70-0.90 lık misina, (beklediğin balığa göre kullanırsın 0.80-100'lükte olur) iğneden sonra 2.5 kulaç misina 0.70 sonra iri bir fırdödü, fırdöndünün el oltası tarafına 200gr.'lık iki ucu delikli (misina rahat gezecek) kıstırma takılı olacak. Oltan 100mt. ise 75 mt.sini denize bırakırsın, geride kalan 25 mt.sini karada (kaloma bırakırsın) denizden gelen misinayıda bildiğimiz sazlıktan kopardığımız kamışa iliştirirsin tabi bulunulan mekan ekseri jilet gibi keskin kayalık olduğu için misina salınan yere çok dikkat etmek lazım oltanın mantarlı son kısmını bağlamak için başka bir kayalığa iple kasa yapılır. Oltanın denize gitmemesi içinde ona bağlarsın. Başında durursan gerek yok tabide başında durmayacaksan bağlarsın. Bazen de öyle olurki 400-500mt mesafede oltayı bağladığın kamışı göreceğin mesafedesindir, ama kamışı göremezsin, bu seferde kamışın en ucuna naylon poşet bağlarsın balık geldiğinde kamışı oynamışmı, yatırmışmı uzaktan görür gecikmeden gider müdahale edersin. Kar gibi ahtopot yeminde yakalananların tamamı yemi ambarlar, kurtulması imkansızdır.
  ----------------------------------------------------------------------------
  Avcılığı: Sinarit avında hep aynı bölgede avlanmak avlağın bozulmasına, sinarit ve diğer canlıların bölgeyi terk etmesine neden olacağından, zaman zaman değişik bölgelerde avlanmakta fayda vardır.

  Bilhassa geceleri karagöz avında, sinaritte su sığsa onu yakaladığın bölgede genelde su temiz ve görüş mesafeside olduğu için doğrudur. Ancak olabileceklerin en kötüsü, Gırgır gece oraların açığında (hangi mıntıka olursa olsun) lamba yakarsa eğer, havada bulut sende orayı unut durumu o mıntıkanın adını süresiz haritadan silebilirsin. İlerde bu konulara gireriz gene.
  Baba Yalçın

 6. #6
  Reİs egörgün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  1.214
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  bende 11 12 kiloluk yakaladığımız sinarit balıklarını koymuştum

 7. #7
  % 10O Lazoğli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1.275
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Alıntı Baba Yalçın Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  28-30 yıl kadar yaşarlar. Nadiren 1 metre boya ve 10 kg ağırlığa ulaşırlar.

  Paylaşıma teşekkürler. Arkadaşın bırakma oltayla yakaladığı 14 Kg.'lık Sinaritin fotosu ve yazısı (şimdi kapalı olan, Deniz ve Balıkçılık Dergisinden) tarama yaparsam bir gün buraya koyarım. Birde İbrahim Bilge'ydi galiba Seddülbahir'deki Sinarit avını (okumayanlar için yazarız, zamanı geldikçe. Yalnız yem için Ahtapotu unutmuşlar. Ahtapotun derisi yüzülecek bembeyaz lokum gibi çıkarılacak. Kolaylık olsun diye bir gün önceden (ertesi günün ihtiyacı kadar kesilip ayarlanmış, küçük naylon torbalara koyup buzlukta saklıyabilirsiniz) buzu çözülen bir daha dolaba girmeyecek. Bırakma olta için, eğer Sinarit o mahalden geçerse süt gibi ahtapotu affetmez. En güzel yolu dalıp suda gördüğün onların dolaştığı mahallerde bırakmak. Gene oltada en güzel bırakma alanı eriştelik alanların ortasındaki boşluk, kumluk alanlardır, suya girip görerek bırakmak en iyisi.
  ----------------------------------------------------------------------------
  Basit bırakma oltada ben söyliyeyim. Misina 0.70-0.90 lık misina, (beklediğin balığa göre kullanırsın 0.80-100'lükte olur) iğneden sonra 2.5 kulaç misina 0.70 sonra iri bir fırdödü, fırdöndünün el oltası tarafına 200gr.'lık iki ucu delikli (misina rahat gezecek) kıstırma takılı olacak. Oltan 100mt. ise 75 mt.sini denize bırakırsın, geride kalan 25 mt.sini karada (kaloma bırakırsın) denizden gelen misinayıda bildiğimiz sazlıktan kopardığımız kamışa iliştirirsin tabi bulunulan mekan ekseri jilet gibi keskin kayalık olduğu için misina salınan yere çok dikkat etmek lazım oltanın mantarlı son kısmını bağlamak için başka bir kayalığa iple kasa yapılır. Oltanın denize gitmemesi içinde ona bağlarsın. Başında durursan gerek yok tabide başında durmayacaksan bağlarsın. Bazen de öyle olurki 400-500mt mesafede oltayı bağladığın kamışı göreceğin mesafedesindir, ama kamışı göremezsin, bu seferde kamışın en ucuna naylon poşet bağlarsın balık geldiğinde kamışı oynamışmı, yatırmışmı uzaktan görür gecikmeden gider müdahale edersin. Kar gibi ahtopot yeminde yakalananların tamamı yemi ambarlar, kurtulması imkansızdır.
  ----------------------------------------------------------------------------
  Avcılığı: Sinarit avında hep aynı bölgede avlanmak avlağın bozulmasına, sinarit ve diğer canlıların bölgeyi terk etmesine neden olacağından, zaman zaman değişik bölgelerde avlanmakta fayda vardır.

  Bilhassa geceleri karagöz avında, sinaritte su sığsa onu yakaladığın bölgede genelde su temiz ve görüş mesafeside olduğu için doğrudur. Ancak olabileceklerin en kötüsü, Gırgır gece oraların açığında (hangi mıntıka olursa olsun) lamba yakarsa eğer, havada bulut sende orayı unut durumu o mıntıkanın adını süresiz haritadan silebilirsin. İlerde bu konulara gireriz gene.

  Yalçın abi


  Bence en iyi sonuç veren yemlerin arasında canlı iskorpitte var,

  Hem canlı kalması açısından çok dayanıklı hemde en sevdiği yemlerden biri

  Tabi canlı temini ve takıma uygulaması biraz pro gerektiriyor ama

  inanılmaz trofelerimi hep canlı iskorpitle tuttum


  34 D 1316

  BAKIRKÖY/İSTANBUL


  KİM NE YAPARSA KENDİNE YAPAR

 8. #8
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Sana inanıyorum kardeşim, doğru söylüyorsun. Dikensiz gül bahçesi varken eline şırınga yemek istersen sen bilirsin. Canlı olayı tabiki kıskandırır. Kedinin önüne bir ölü, birde canlı fareyi koy neticeyi gör.
  Baba Yalçın

 9. #9
  % 10O Lazoğli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1.275
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Alıntı Baba Yalçın Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sana inanıyorum kardeşim, doğru söylüyorsun. Dikensiz gül bahçesi varken eline şırınga yemek istersen sen bilirsin. Canlı olayı tabiki kıskandırır. Kedinin önüne bir ölü, birde canlı fareyi koy neticeyi gör.


  Yalçın ağbi işin zor yanı var tabii ama dayanıklı bir canlı yem

  saatlerce gezdirdiğin halde ölmeyen ama trofe bir balık gördüğünde hareketlenip

  balılğı kıskandıran bir yem iskorpit

  Tabiki amatör diye adlandırdığımız arkadaşlar için tehlikeli sonuçlar

  doğurabilecek zehirli bir balık iskorpit,

  Diğer bir avantajıda belli kiloya ve boya gelmemiş sinaritin canlı

  iskorpite sarkamaması yani yaa trofe ya HİÇ


  Nicesiyle tescilli tarafımdan


  34 D 1316

  BAKIRKÖY/İSTANBUL


  KİM NE YAPARSA KENDİNE YAPAR

 10. #10
  dökülük

  Standart

  Gözünü kör etmek gerekiyormuş galiba.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevap: 8
  Son Mesaj: 03.03.15, 07:58
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj: 02.08.09, 20:00
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj: 07.04.09, 21:35
 4. Cevap: 1
  Son Mesaj: 06.04.09, 15:54

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM