7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Sinop-Balık ve balıkçılık

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart Sinop-Balık ve balıkçılık


  SİNOP

  Sinop, Karadeniz kıyı şeridinin kuzeye doğru en çok sivrilerek uzanmış bulunan Boztepe Burnu ve Yarımadası üzerinde kurulmuştur. 41o 12' ve 42o 06' kuzey enlemleri ile 34o 14' ve 35o 26' doğu boylamları arasında yer alır.

  İlin yüzölçümü 5862 km2 olup il bu yüz ölçümünle %0.8'ini kaplar. Batısı Kastamonu, güneyi Çorum, güneydoğusu Samsun illeri, kuzeyi ise Karadeniz ile çevrilidir. 475 km. uzunluğundaki sınırlarının 300 km.si kara, 175 km.si ise deniz kıyısıdır.

  Dağlar denize paralel olarak uzanmış olup, kuzeybatıda yükselen dağlar Merkez İlçe sahillerine 9-10 km yaklaştıkça alçalır ve sahil ovaları meydana getirir. En yüksek tepeler Ayancık'ta Çangal (1.605 m.) ve Boyabat'ta Dranaz ( 1.345 m.)dır.

  Boyabat- Durağan yöresindeki Kızılırmak vadisi dışında önemli vadi yoktur. Sinop ve Boyabat düzlükleri en önemli ova benzeri yerlerdir.

  Önemli akarsulardan Gökırmak Boyabat ovasını sulayıp Kızılırmak'a karışır. Çatalzeytin, Ayancık, Karasu, Kanlıçay ( Güzelceçay) ve Kabalı çayları Karadeniz'e dökülür.

  Şehrin biri kuzeybatısında, biri güneydoğusunda olmak üzere iki limanı vardır. Esas limanı, güneydoğudaki koyda bulunur. Kuzeybatısındaki Akliman ve Hamsaroz Koyu eski devirlerin barınak yerlerindendir.






  Konu Burhan Reis tarafından (28.03.14 Saat 18:22 ) değiştirilmiştir.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart


  Balıkçılık


  Balıkçılık
  SİNOP Karadeniz'in en önemli liman kentlerinden biridir. Sığ kıyılara sahip oluşu, coğrafi konumu ve Karadenizli balıkçıların avlanma sezonuna ilişkin ilk işareti aldıkları bölge olması yanında Ülkemiz balık üretiminin % 5-7 si gibi bir paya sahip olması nedeniyle su ürünleri üretimi içindeki ekonomik önemi büyüktür.

  Sinop'ta genellikle deniz balıkçılığı hakim olup yetiştiricilikten ziyade avcılık yaygındır. 556 adet balıkçı teknesi ve bu gemilerde çalışan 1.326 balıkçı bulunmaktadır. Kaba bir hesapla balıkçı, nakliyeci ve işçi gibi yan sektörlerle birlikte 4-5 bin kişi geçimini balıkçılıktan sağlamaktadır

  2009 Yılında 5.301 ton Hamsi, 55,5 ton Mezgit, 62,5 ton Palamut ve 15,5 ton Barbunya, 56 ton İstavrit, 4 ton Kalkan , 13,85 ton Kefal avlanmıştır.



  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 3. #3
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart


  Sinop Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr.Yakup Erdem, “Yapay resiflere (çeşitli materyallerden deniz içerisine inşa edilen yapılar) ilgi çok” dedi.
  Sinop Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Erdem, “Yapay resiflere (çeşitli materyallerden deniz içerisine inşa edilen yapılar) ilgi çok” dedi.
  Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda Türkiye’de, farklı kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan ve balıkların kurtuluşu olarak gösterilen yapay resif projelerinin Sinop’ta da uygulanmaya başlandığını söyledi.
  Yapay resiflerin, çeşitli materyallerden deniz içine inşa edilen yapılar olduğunu belirten Erdem, “Yapay resifler Deniz dibine ve kıyılara görsel güzellik kazandırarak dalış turizmini geliştirmek ve su ürünleri stoklarını koruma ve kıyı balıkçılığını geliştirmek amaçlarıyla oluşturulur. Bu yüzden yapay resiflere ilgi çok” diye konuştu.
  HABERİN DEVAMI ŞÖYLE;
  YAPAY RESİFLER BALIKÇININ YAPAY ÜMİTLERİ Mİ?

  A.A. Sinop muhabiri Halit Gümüş Sinop’tan bildiriyor.
  Son yıllarda Akdeniz’den Karadeniz’e kadar pek çok denizimizde, dernekler, vakıflar, üniversiteler, valilikler, kaymakamlıklar ve belediyeler tarafından sıkça gündeme getirilen yapay resif projelerini Sinop Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Erdem’e sorduk.
  Sn. Erdem; son yıllarda pek çok yerde, farklı kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan ve balıkların kurtuluşu olarak gösterilen yapay resif projelerinin bölgemizde uygulama olanakları var mıdır? Ayrıca yapay resifler gerçekten söylendiği kadar yararlı araçlar mıdır?
  Sorunuza sondan başlayarak cevap vermeye çalışayım:
  Yapay resifler; çeşitli materyallerden deniz içerisine inşa edilen yapılardır. Deniz dibine ve kıyılara görsel güzellik kazandırarak dalış turizmini geliştirmek, su ürünlerine yuva oluşturma ve onları bir araya toplama yoluyla balık avcılığını artırmak, su altı ve kıyı erozyonunu önleyerek doğal yapıyı korumak, yasa dışı balık avcılığını engelleme ve belli sahaları belli av araçlarının kullanılamayacağı hale getirerek su ürünleri stoklarını koruma ve kıyı balıkçılığını geliştirmek amaçlarıyla oluşturulurlar.
  Her bir amaç için farklı yapı ve büyüklükte yapay resif sistemi kurulmalıdır. Yine resifin kurulacağı bölgenin deniz dibi ve kıyı yapısına göre resifi oluşturan parçaların (modül) yapısı ve sayısı belirlenmelidir. Eski bir uçak yada gemi enkazı dalış turizmi açısından görsel cazibeye ve balıklar için yuvalanma olanaklarına sahipken dip uzatma ağları ve paraketa ile avcılıkta av araçlarının enkaza takılması sonucunda hayalet avcılık denilen bir olguya neden olarak çevresine toplanan su ürünleri için bir ölüm makinesine dönüşebilir. Başka bir örnek olarak balıkların yuvalanması için bırakılan içi boş kubbe yada küp biçimli modüller Ege Denizinin körfezlerinde etkili olurken, Karadeniz’de veya fırtınalara açık sahalarda ilk fırtınada yok olup giderler. Yine yasa dışı trol avcılığını engellemek amacıyla bırakılan ilişkenli modüller kıyı balıkçılarının ağlarının takılıp denizde kalmasına da neden olurlar.
  Yapay resifler etrafında doğal kayalıklar olan yerlere kurulmamalıdır. Aksi taktirde o kayalarda yaşayan az sayıda kalmış anaç balık stokunu korumasız ortamlara çekip yok edebilirler. Nehir ağızları, çamurlu ve batak zeminlere bırakılan resif modülleri de kısa sürede çamura gömülerek yada üzeri çamurla kaplanarak etkisiz hale gelebilir.
  Sonuç olarak amaca ve sahaya uygun olarak uygulandığında yapay resifler çok yararlı olabilirken rastgele yapılanlar zararlı bile olabilir. Bu açıdan bakıldığında Sinop çevresinde değişik tipte yapay resif kurulabilecek alanlar mevcuttur. Sinop’un su altı kültürel zenginliğini belirginleştirecek dalış turizmi amaçlı projelerin yanında İçliman ve Dışliman bölgelerini yasa dışı balık avcılığından koruyacak ve iyice azalan eşkina, sivriburun karagöz, levrek gibi resif çevresi ve içinde yaşayan balıkların yuvalanarak çoğalmasını sağlayacak projeler de uygulanabilir.


  Haber içeriği için Yakup ERDEM hocamıza teşekkür ederiz.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 4. #4
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart


  Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi


  Balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği alanlarında teknolojik bilgilere sahip teknik eleman (Su Ürünleri Mühendisi) yetiştirmek, öğrencilere bu konularda gerekli uygulamaları (staj) yaptırmak, ülkemiz balıkçılığına ve su ürünleri yetiştiriciliğine yararlı olmaları ve hizmet vermelerini sağlamaktır.
  Fakülte balıkçılar ve su ürünleri işletmeleri ile ilgili uygulamada çıkan sorunları yerinde saptamak, çözüm önerileri getirmek ayrıca balıkçıların sorunlarını çözmek üzere gerekli araştırma ve çalışmaları yapmak amacını taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda Bölge Balıkçıları ve Üretim İşletmecileri ile ilişkileri artırmak suretiyle sıkı işbirliğine gidilmektedir.Tarımın bir sektörünü oluşturan su ürünlerinde planlanan üretim hedeflerine erişmek üzere gerekli bilgileri üretmek ve bilgi birikimini sağlamak önemli bir görev olarak kabul edilmektedir.
  Su Ürünleri Fakültesi mezunlarının çalışma olanakları, devlet kuruluşları, özel kuruluş ve işletmelerdir. Su Ürünleri Mühendisleri, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının çeşitli birimleri başta olmak üzere, diğer çeşitli kamu kurumları, balıkçılık ve Su Ürünleri üretim işletmelerinde çalışabilmektedirler.
  Balıkçılığımız ve Su Ürünleri yetiştiriciliği son yıllarda balık üretimindeki artışa paralel olarak artan bir önem kazanmıştır. Av araç ve gereçlerinin sağlanması ve bunların gerektiği gibi kullanılması, açık deniz balıkçılığı, su ürünleri yetiştiriciliğindeki teknolojik gelişmeler, soğuk depolama ve su ürünleri endüstrisi, deniz kirlenmeleri konularında karşılaşılan sorunların çözümlenmesi gereği ortadadır. Bu alandaki artan teknik hizmetler konusunun yetişmiş elemanları olarak su ürünleri mühendislerine ihtiyaç duyulmasına sebep olmuştur. Fakültenin kuruluş amaç ve gerekliliği esasta ihtiyaç duyulan elemanları yetiştirmek olmuştur.
  41 sayılı KYK ile yüksekokul olarak kurulmuş Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde eğitim ve öğretime Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlı olarak 1983 – 1984 yılında Samsun’da başlanmıştır. Mart 1986′da Sinop’a nakledilen okul 11 Temmuz 1992 tarihli resmi gazetede yayınlanan 3837 sayılı kanunla fakülteye dönüştürülmüştür. Bugün, Sinop il merkezine yaklaşık 12 km. uzaklıkta bulunan Akliman mevkiindeki yeni binasında eğitim ve öğretime devam edilmektedir.
  Fakülte 2007 yılında Sinop Üniversitesinin Kurulması ile Ondokuz Mayıs Üniversitesinden ayrılarak Sinop Üniversitesinin bir fakültesi olarak eğitim ve öğretimine devam etmektedir.
  Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde ikili öğretim yapılmaktadır. Fakülteyi kazanan öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun Yurdunda veya özel yurtlarda kalabilmektedirler. Resmi kredi ve burslardan faydalanabildikleri gibi özel burs da alabilmektedirler.
  İnşaatına 1990′da başlanan ve 1998′de biten Fakülte binası 41 dönüm arazi üzerine kurulmuş olup 5000 m2 ‘lik kapalı alana sahiptir. Amfi, konferans salonu , çeşitli konularda eğitim ve öğretim verilen biri bilgisayar olmak üzere çok amaçlı 6 laboratuar ve 4 dershaneleriyle modern bir görünüme sahip olan Fakültede ayrıca yaklaşık 2500 kitap bulunan kütüphane ile kafeterya ve yemekhane bulunmaktadır.
  Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi; Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü, Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü ve Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlere dört yıllık Lisans eğitiminden sonra Lisansüstü eğitim için öğrenci alınmaktadır.
  Fakültede 2009-2010 eğitim-öğretim yılı itibariyle toplam 408 öğrenci kayıtlı olup bunların 248 I. örgün, 160 II. örgün öğrencisidir. Fakültede 145 kız ve 263 erkek öğrenci eğitim öğretime devam etmektedir.
  Sinop Su Ürünleri Fakültesi’nde mevcut olan Su Ürünleri Temel Bilimler, Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümlerinde 2009 yılı itibariyle 8 Profesör, 3 Doçent, 17 Yardımcı Doçent, 1 Öğretim Görevlisi, 2 Uzman, 13′ü Fen Bilimleri Enstitüsü 1′i dekanlık kadrosunda olmak üzere 14 araştırma görevlisi görev yapmaktadır. Fakültede toplamda 45 Akademik ve 20 idari personel bulunmaktadır.
  Çeşitli araştırma ve öğrenci uygulamaları için 11 m. boyunda bir ağaç tekne, 6 m. boyunda bir fiber tekne ile Araştırma ve Uygulama binası mevcut imkanlar arasındadır. Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ne kayıt yaptıran öğrenciler 4 yıllık uygulamalı lisans eğitiminden sonar “Su Ürünleri Mühendisi” ünvanı kazanmaktadır.
  Telefon: 0 368 287 62 54 -55 -62

  Adres : Akliman Mevkii Abalı Köyü 57000 – Sinop
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 5. #5
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart



  SİNOP BALIKÇI BARINAĞI



  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 6. #6
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart


  SİNOP
  Sinop Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği




  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 7. #7
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Sinop / Balık Avı
  By Burhan Reis in forum Diğer Videolar
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07.02.12, 17:33
 2. Cevap: 14
  Son Mesaj: 06.10.11, 19:18
 3. Balık ve Balıkçılık Terimleri
  By egörgün in forum Balıkçılık Hakkında Genel Bilgiler
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 02.06.10, 08:33
 4. Balıkçılar Sinop Limanı'nda Mahsur Kaldı - Sinop
  By kenane in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 15.12.09, 09:10
 5. Karadeniz'de Balık Avı ve Balıkçılık
  By kenane in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 13.11.09, 14:00

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM