3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: sintine pompası seçimi

 1. #1
  Balıkçı izbarço 28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Yaş
  40
  Mesajlar
  601
  Tecrübe Puanı
  161

  Standart sintine pompası seçimi

  Sonuç olarak her teknenin sintinesinde dışarı atılması gereken istenmeyen sular birikir. Pervane şaftı katlama yerinden, lomboz kenarından, ahşap teknelerde bağlantı yerlerinden, buz kutusunda eriyen buzlardan ve diğer birçok yerden su girebilir. Sintinede çok su bırakılması, dengeyi bozmak, dökülmüş yakıtı yüzeye çıkarmak ve sintine içinde yaymak (elektrik kablo izolasyonuna ve diğer şeylere bulaşmak), fiberglas gövdelerde ozmotik kabarcıklar oluşturmak gibi teknenizde istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Teknenizin batması bile mevzubahis olabilir. Bu suyu (biz buna baş belası su deriz) dışarı atmak sintine pompasının en öncelikli işlevidir.

  Çarpmalardan dolayı oluşan gövdedeki delikler veya fırtına dolayısıyla içeri giren dalgalar gibi bazı felaketlerin sebep olduğu sızıntılar oluşabilir. Bu durumlar çok büyük pompalama kapasitesi gerektirir. En büyük pompa bile sızıntıyı tamir etmek için, sahile geri koşmak, veya tekneyi terketmek için size çok az zaman sağlar. Buna benzer acil vakalar için çoklu elektrikli pompa ve hiç olmazsa yüksek kapasiteli manuel diyafram pompası gerekir.

  • Gerçekte hiçbir teknede gövde yaralanmasında içeri girecek suyla başa çıkacak sintine pompa sistemi yoktur. Sintine pompaları, Sahil Koruma helikopter damlası ?? (Coast Guard helicopters ) gibi hasar kontrol pompaları değil, küçük miktarlardaki sular için tasarımlanmışlardır. Amerikan Tekne ve Yat Kurulu elektrik sintine pompasına “su püskürtüleri, yağmur suyu ve normal taşmalardan ve sızıntılardan biriken suyu kontrol etmek üzere” olarak belirtmişlerdir.

  • Teknenizde bildiğiniz bir sızıntı varsa, hiçbirzaman nasıl olsa otomatik sintine pompası var, benim teknem batmaz diye düşünmeyin. Ara sıra sattığınız sintine pompası teknemi batmaktan kurtaramadı diye sinirli bir mektup aldığımız olur. Tabi ki pompanın suyu boşaltmada başarılı olamadığı durumlar da olmuştur, ama biz, bazı denizcilerin aksine, hiçbir zaman sızıntıyı/akıntıyı boşaltmada pompaya güvenmemenizi tavsiye ederiz. Eğer teknenizde delik varsa, tamir ettirin veya kıyıya çekin. Pompaya güvenmeyin!
  Manuel veya Elektrikli
  Yüksek kapasiteli santrifüjlü pompalar nisbeten ucuz ve takılması en kolay olanıdır, fakat teknenizin elektrik sistemi çalışmıyorsa etkisiz hale gelir, ve bu durum tekneniz çok su aldığında başınıza gelmesi muhtemel bir durumdur. Bu yüzden elektrik pompasına ek olarak hiç olmazsa bir tane yüksek kapasiteli manuel diaphragm pompası edinmenizi öneririz.
  Manuel pompalar çok yüklü miktarlarda (dakikada 20 gallon veya fazlası) suyu atabilirler fakat çok yorucudurlar. Her gallon su 8lb. ağırlığındadır ve 15’ veya fazlasını atmak hem pompa hem de pompacı için başa çıkılması çok zor bir iştir. Bu durum özellikle pompanın yeri dört ayak üzerinde veya acaip bir pozisyonda olmanızı gerektiriyorsa geçerlidir. Kovalar bu durumda daha da etkili olabilir.
  Otomatik İşlem
  Otomatik işlem otomatik pompa veya dış yüzdürme düğmesi ile yapılır. Yukarıda da söylediğimiz gibi çok su alan bir teknede tam olarak bu pompaya güvenilmemekle birlikte çok kullanışlıdır. Otomatik pompa kullanmanın bir dezavantajı, eğer tedrici artan bir su kaçağı varsa farkına varmayabilirsiniz. Teknenizin prinç tahliye valfı varsa ve bu valf elektrolysis yüzünden çinko kaybederse bu duruma örnek olarak bunu söyleyebiliriz.
  Eğer otomatik pompa sizin haberiniz olmadan açılıp kapanıyorsa, su kaçağı pompanın kapasitesi üzerine çıkıp çok önemli hale gelmeden durumu farkedemeyebilirsiniz. Bunun üstesinden gelmek için iki yol denenebilir: Ne sıklıkla açılıp kapandığını göstermesi için devir sayacı kullanmak. Veya pompa çalıştığında bir ışık yanması veya zil çalmasını sağlayarak çalıştığı anları farkedebilmek.
  Nelere dikkat edilmelidir
  Yekpare otomatik düğmeler: Pompaların bir çoğu yan tarafında önceden kablolanmış yüzer düğmeli olarak satılırlar. Bu, özellikle sıkışık dikey alanlarda pompayı takmayı kolaylaştırır. Diğer bir yol ise Norm Otomatik Sintine Pompasının motordan akımı çekerek birkaç dakikada bir çalışarak su olup olmadığını kontrol etmesidir. Bu yöntemin su olup olmadığını görmek için motoru çalıştırmak durumunda olmanız dezavantajı vardır.
  Elektronik düğmeler: En yeni tipteki düğme, bir çift Mirus detektör gözü kullanarak suyun varlığını plastik odacık yoluyla algılamadır. Düşük iç direnç elektrik alan kullanarak suyun varlığını algılayan Bilge Pro Elektronic Switch gibi düğmelerin hareket ederek eskiyecek parçaları yoktur. Aynı zamanda petrolü de algılayamadıklarından sintinedeki petrolu kazara dışarı pompalamazsınız.
  Santrifüjlü pompalar suya batırılabilir ve kendi kendine çalışmaya başlamayan tiptedir ki suyun içinde otursun ve pompalasın, genelde de 1 inch kalana kadar tüm suyu boşaltabilir. Sintinenin küçük bir su birikinti çukuru (sump) varsa çok daha iyi çalışır. Santrifüjlü pompaların suyu ortaya alıp dışarı atmak için merkezden çıkış yoluna gitmesini sağlayan dönen pervaneleri vardır. Gövdesinde temizlemek için kolayca çıkarılabilen bir süzgeçi mevcuttur, bu oldukça önemlidir çünkü küçük pervanelerde tortu birikimiyle tıkanma olabilir.
  Diyafram pompaları kendi kendine çalışmaya başlayan tiptedir. Yani suyu hortuma çekip tekneden dışarı atarlar. Pompalama bölmesinin hacmini artırmak ve düşürmek için membran kullanılarak sıvıyı tek yönlü emniyet valflarından çeker ve dışarı atar. Diyafram pompalarında, içeri su çeken hortumların dış tarafına süzgeç koymak gerekir, küçük miktarlarda saç veya pislik valfların tıkanmasına yol açabilir.
  Akış kısıtlandırmaları: Diyafram pompaları sürekli olarak aynı hacimi atmaya çalışır. Eğer herhangi bir şey akışa mani olursa daha fazla çalışmaya başlar ve genelde bozulduğu için pompa durur. Santrifüjlü pompalarda ise pompanın toplam çıkış basıncından dolayı pompalama sonunda duruncaya kadar giderek daha az su atar. Motor yanmaz fakat pompa artık sıvıyı boşaltmaz.
  Suyu tekneden atma mücadelesi: Sifonlama etkisi hortum başlama noktası üzerindeki su miktarına ulaşınca meydana gelmektedir. Eğer su geri akmaya başlarsa vakumlu emme oluşur ve suyu teknenin içine çeker. Bu yüzden sintine pompası sık sık su seviyesinin çok üzerinden boşaltılır. Geri sifonlanmaması için bir kaçış deliği de kullanılabilir.
  İçeri gireni temiz tutmak: Hortumun ucunda içeri girebilecek tortu pompayı veya hortumu tıkamaması için süzgeç veya döküntü kutusu vardır. Genelde sintine pompalarında her türlü pislik birikebileceğinden temizlenmesi kolay olmalıdır. Bazı diyafram sintine pompalarında valflar büyük objeler bile geçebilmesine rağmen saçlar ve fiberglas lifleriyle başa çıkmak çok zordur.
  Niteleyici Sorular
  Ne tip tekneniz var? Küçük yarışma (keelboat) tekneleri çok fazla çalkantılı sularda olduğundan sakin göllerde seyreden motorbotlara nazaran daha iyi bir pompa sistemine ihtiyaç duyar. Bazı önerilerimiz aşağıdadır:
  Günlük yelkenciler ve açık dıştan takmalı kayıklar genelde portatif piston pompası, kova veya su boşaltma kabı kullanırlar.
  Küçük motorlu tekneler (runabouts) ve ski tekneleri kıçta veya sintinenin en düşük noktasında tek sualtı elektrik pompası kullanırlar. Kıçta dümeni olan teknelerin pompaları motorun yağ karteri altına takılabilir.
  Küçük seyir ve yarış yelkenli tekneleri kokpite takılmış bir büyük diyafram pompası kullanabilirler.
  Offshore yarıs yelkenli teknelerinin elle çalışır biri kokpitten diğeri alt tarafta takılmış iki pompasının olması gerektiği Özel Kurallarla belirtilmiştir. Bunlar sürekli olarak takılmış olmalıdır.
  Kıyısal ve offshore teknelerde genelde sintinedeki her kompartmanda otomatik elektrik sintine pompası ve ek olarak el pompası gerekir.
  Ne büyüklükte tekneniz var? Elektrikli sintine pompaları, sınırlama olmadan açık akış durumlarında bir saatte ne kadar galon boşaltma yapabilmelerine göre derecelendirilirler. Pratik kural tekneniz için kullanışlı olan en büyük modeli seçmektir. Seçiminiz yer ve enerji kısıtlamalarına dayanmakla birlikte, bize göre, 1000 gph veya daha büyük modeli seçmelisiniz. Su altında çalışan modeller genelde daha yüksek kapasitelidir.
  Mevcut pompayı değiştirmeniz gerekir mi? Eğer kablolamayı ve gövdedeki boşaltam deliğini büyütmeyi düşünmüyorsanız mevcut hortum ve kablo ölçülerine uygun olmalıdır. Aynı hortum çapına uygun en büyük kapasitedeki pompayı satınalın. Birkaç dolara aynı hortumu kullanarak pompa kapasitenizi belirgin bir şekilde yükseltebilirsiniz. Yeni montaj için ise kullanılabilir en büyük pompayı seçin.
  Hangi parçalar gereklidir? Bir elektrikli sintine pompasının tam olarak takılabilmesi için çeşitli parçalara ihtiyaç vardır:
  • Pompanın kendisi
  • Teknenin aküsüne bağlantı
  • Aç-kapa düğmesi. Genelde manuel aç-kapa, yüzen anahtar veya her ikisi birden vardır. Yüzen anahtar su seviyesi belli bir seviyenin üzerine çıkınca otomatik olarak pompayı çalıştırır, su seviyesi düşünce de pompayı kapatır.
  • Diyafram pompası takıyorsanız içeri su alan hortumun sintinenin içindeki mümkün olan en düşük noktadan pompaya uzanması gerekir.
  • Boşaltma hortumu pompadan tekenenin dışına tahliye noktasına kadar rahatça ulaşmalıdır.
  • Gövdedeki tahliye tesisatı su seviyesinin üzerinde olmalıdır.
  Ne kadar kabloya ihtiyacınız var? Kablo ölçüsü, enerji ve pompa kapasitesine bağlıdır. Aşağıdaki tabloyu kılavuz olarak kullanabilirsiniz. 10 feet mesafesinde uzanan bir kabloyu farzederek düzenlenmiştir. Daha uzun mesafeler için daha uzun kablo gerekir.
  Pompa Kapasitesi Kablo Ölçüsü
  <800 16 ga
  800 – 2000 gph 14 ga
  2000 – 3500 gph 12 ga
  4000 gph 10 ga
  Çoklu sintine kompartmanlarınız var mı? Bölmeli sintineleri olan teknelerin pompa sistemini, tek girişten tüm su çekilemeyeceği için değiştirmek gerekir. Diyafram pompası için: manuel olarak yerini değiştirip teknenin değişik bölümlerine götürülebilen esnek bir içeri çekme hortumu veya pompaya yukarı doğru giden ortak bir noktaya dağıtım borusuyla bağlanan birkaç hortum. Diğer bir opsiyon ise birkaç santrifüjlü pompa kullanımıdır.

 2. #2
  Balıkçı Kulek Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  73
  Mesajlar
  1.854
  Tecrübe Puanı
  219

  Standart

  Değerleri metre ve litre bazında verseydiniz daha iyi olurdu .teşekkürler
  H.Hüseyin Külek
  1946-İstanbul-Ataköy-(A rh-)
  Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler
  Söz veriyorum
  Çinekop tutmayacağım,satın almayacağım,Tutanlara engel olacağım

 3. #3
  Balıkçı Bakirkoylu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  388
  Tecrübe Puanı
  68

  Standart

  Elektirkli civalı sintineler gerçekten çok kullanışlı. özellikler rule marka fiyatları çok uçuk değil..
  KARIŞMA SEN 17 00 D 1465

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kıyıdan At-Çek ile Levrek Avlamanın Püf Noktaları...
  By kenane in forum Kıyıdan Balıkçılık
  Cevap: 25
  Son Mesaj: 16.02.13, 23:33
 2. Motor seçimi
  By LüFerCi in forum Tekne - Motor
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 02.03.11, 22:07
 3. kamış seçimi hakkında soru
  By erkan41 in forum Olta Malzemeleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 03.05.10, 03:58
 4. sintine ceşitleri ve modelleri
  By LüFerCi in forum Teknik Ekipmanlar
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 10.11.09, 22:21
 5. Misinada renk ve özellik seçimi
  By LüFerCi in forum Olta Malzemeleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 18.04.09, 23:12

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM