Slow Fish İstanbul - Balıklı Filmler Festivali


Willemiek Kluijfhout'un yönettiği 2012 yapımı

L'Amour des Moules


Hollanda'nın eyaleti Zeeland'da pek çok başka şeylerin tutkunlarınıanımsatan bir heyecanla Belçikalılar ve Fransızlar midye mevsiminin açılmasınıbeklerler. Ama bu kabuklu tabağımıza nereden ve nasıl gelir? Ve biz onu nedenbu kadar çok severiz?
Aşık Midyeler Zeeland midyesinin hayatını samimi, hatta mahrem,biraz muzip bir usulle anlatan bir uzun metraf belgeseli. Deniz yatağındanlokantalarda sunulan tabaklara uzanan bu odyssey yakın çekimler ve eğlencelibir müzik eşliğinde midyenin aşık oluşunu, tüm gücüyle tutunduğu kayaları vefırtınalarda sürüklenişini, kısacası bütün bir yaşam döngüsünü sunuyor.
Biyolog Annelies bizi midyelerin cinsel hayatına tanış kılarken, şefSergio Herman, onu nasıl tabakladığını; jinekolog Jan ise henüz doğmamışbebekleri ondan ürettiği bir yapışkanla nasıl kurtardığını anlatıyor.
Ülkemizde de çok tüketilen ve hemen her zaman menşei ve kalitesihususlarında endişeli olduğumuz midyeye dair muazzam bir belgesel.


80', Flamanca, İngilizcealt yazılı
Vilnius Int. Film Festival, Litvanya
Full Frame Film Festival, ABD
Jeonju Int. Film Festival, G. Kore
Planete+ Doc Film Festival, Polonya19 Ekim, 11:30, Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long binası

-----------------------------------------------------------------------


BahriyeKabadayı Dal ve Burak Dal'ın yönettiği 2013 yapımı
Boğaziçi Balıkları
Bugün ‘seninki kaç santim’, ‘küçük balık yoksabüyük balık da yok’, ‘İstanbul lüfere hasret kalmasın’, ‘yemiyorsak sebebi var’gibi kampanyalar yapılmasını gerektirecek noktaya nasıl geldik?” “BoğaziçiBalıkları” belgeselinin serüveni bu soruların yanıtlarını merak etmeklebaşlamıştı. Karekin Deveciyan’ın yüzyıl önce yazdığı kitaptaki onlarca balıknereye gitmişti? Ki kaybolan sadece balıklar da değildi. Denizle iç içe birşehrin kültürü yok olmuştu. Belgesel film, mazide kalanlara duyulan özlemihatırlatırken nostaljinin romantizminde kaybolmamayı ve bugünün mücadelesine bağlanmayıhedefledi. ‘Kaybedilenleri elbette hatırlamalıyız ama bu hatırlayış elimizdekalana sarılmamızı sağlamalı’ inancıyla pek çok balıkçıyla görüşmeler yapıldı,anılar- fotoğraflar toplandı. Sadece balıkçılardan değil konuyla ilgiliyazarlardan, amatörlerden, akademisyenlerden ve sivil toplum örgütlerinden degörüş alındı. Aşırı avcılıktan kirliliğe, Boğaz’ın özelliğinden küreselnedenlere pek çok konu zaman zaman anlatımı kolaylaştıran grafik animasyonlarlayansıtıldı. “Boğaziçi Balıkları” bir şehrin ve insanlarının değişimini denizdenbakarak yansıtmaya çalışan bir belgesel film.


75', Türkçe, İngilizcealtyazılı


18 Ekim, 14:30, Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long binası
-----------------------------------------------------------------------


Despina Pantazi 'nin yönettiği 2007yapımı
Sta Mystika Tou Delta


Bu film Türkiye ve Yunanistan arasında akan ve bu iki ülke arasındasınırı belirleyen Meriç ırmağını ve bu nehrin her iki kıyısında yaşayanbalıkçıların hikayelerini konu ediyor.


70', Yunanca ve Türkçe,İngilizce altyazılı


17 Ekim, 14:30, Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long binası
20 Ekim, 11:00, Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long binası
-----------------------------------------------------------------------


Twyla Roscovich'in yönettiği 2013yapımı
SalmonConfidential
Bu film yaban somon balığının yakalandığı bir hastalığın hükümettarafından nasıl gizlendiğini anlatan yepyeni ve son derece iddialı bir yapım.Biyolog Alexandra Morton British Columbia'nın yaban somon balığında tüm dünyadasadece çiftlik üretimi somonlarda görülen ve son derece tehlikeli olan Avrupasomon balığı virüsünü tesbit ettiğinde hükümetin olayı örtbas etmek içindüzenleyeceği bir dizi olayı tetikleyeceğini tahmin edemezdi. Morton'un virüsütakip ederek mahkeme salonlarından British Columbia'nın ücra ırmaklarına, Vancouversüpermarketlerinden suşi lokantalarına uzanan gayretini belgeleyen film; aynızamanda hükümet ile bu balıktan kar eden bir endüstrinin gerçeği gizlemek adınaMorton'un önüne çıkarttığı her türlü güçlüğü, engellemeyi ve karartmayı daiçeriyor.


71', İngilizce18 Ekim, 11:00, Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long binası
-----------------------------------------------------------------------


Mark Hall'un yönettiği 2011 yapımı
Sushi: TheGlobal Catch


Alçakgönüllü bir başlangıç olarak satıcılarca hazırlanıp sunulan veJaponlar'ın sokak yemeği sayılan suşinin son 30 yılda nasıl da uluslararası birfenomen haline geldiğini inceleyen belgesel, çekildiği 5 ülke aracılığı ile bupopuler yemeğin geleceğini sorgularken kapsamlı tüketimin ortak kaynaklarımızaetkilerini gözler önüne seriyor.


75', İngilizce


VancouverInt. Film Festival
SeattleInt. Film Festival
SeattleInt. Film Festival 2011
SanFrancisco Green Film Festival 2012
HawaiiOcean Film Festival 2011


18 Ekim, 16:00, Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long binası
-----------------------------------------------------------------------


GianlucaAgati'nin yönettiği 2012 yapımı
Thalassa - menand the sea


Bu belgesel Siracusa'nın petrokimya endüstrisinin dumanı ve isinekarışmış ton balığı fabrikaları ve balığı ve balıkçısıyla bütün bir tarihineışık tutan bir yapım.
1950 yılından bu yana bölgenin geçtiği muazzam ekonomik, sosyal veçevresel dönüşümü, bugünün korumacı yaklaşımı, kaybedileni onarma arzusu vetüketicinin ucuz ve bol tüketme arzularıyla yoğurarak değerlendiren bir bakışsunuyor.


26', İngilizce


20 Ekim, 10:30, Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long binası
-----------------------------------------------------------------------


ChicoPereira'nın yönettiği 2012yapımı
Polaris


Çalış. Ye. Uyu. Ve tekrar çalış. Uzun bir süre boyunca reisler KuzeyDoğu İskoçya denizlerinde çalışacak yerli tayfa bulamadılar, ta ki Filipinlibalıkçılar iş aramaya kasabalarına gelsin! İki başka dünya, bir birine çok uzakve yakın durmaya çalışan ve deniz...


12', İngilizce
EdinburghInternational Film Festival 2012
IDFA2012 Panorama Food Film Festival


17 Ekim, 14:00, Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long binası
18 Ekim, 11:00, Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long binası
-----------------------------------------------------------------------


TeemuAuersalo'nun yönettiği 2012yapımı
Learning toFish


Balık Tutmayı Öğrenmek yüzeyden bakıldığında basit bir hikayesi olanama ötesine bakarsak çevreye ve sosyal meselelere dair oldukça sert kimianalizleri içeren kısacık bir çizgi film.


4'
GalwayFilm Festival,
DarklightFilm Festival,
DOKLeipzig,
ColoradoEnvironmental Film Festival,
Anima(Belgium),
JamesonDublin Int. Film Festival,
FoodFilm Festival (The Netherlands),
TampereFilm Festival, Animatricks,
TampereFilm Festival,
Animatricks,
MadeiraFilm Festival
BelgradeDocumentary and Short Film Festival,
FutureFilm Festival,
NorthwestAnimation Festival,
AbuDhabi Int. Environmental Film Festival
CineambienteEnvironmental Film Festival
Filmambiente
EnvironmentalFilm Festival
DokuFestIntl Documentary and Short Film Festival
EcologicoInt. Film Festival
HelsinkiInt. Film Festival
FantocheInt. Animation Festival
Animanima
KinookusFood Film Festival
ClujInt. Film Festival


19 Ekim, 10:00, Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long binası
20 Ekim, 10:00, Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long binası
-----------------------------------------------------------------------


2012 yapımı
Damocracy


Temiz enerji olarak sunulan ve iklim değişikliğinebir çözüm olarak önerilen büyük ölçekli barajlar ve bağlantılı hidroelektriksantrallarının birer efsane olduğunu gözler önüne seren bu belgesel Amazonlarve Mezopotamya'da planlanan iki büyük çaplı baraj, Brezilya'da Belo Monte barajıve Türkiye'de Ilısu barajı, üzerinden kazanılacakları ve kaybedilecekleriyansıtmaya çalışırken paha biçilmez kültürel ve doğal miraslarının büyümeyedayalı ekonomimiz ve tüketmeye dayalı yeni kültürümüzü kıyaslamanın nasıl daimkansız olduğunu hatırlatıyor.


34', İngilizce altyazı


19 Ekim, 13:00, Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long binası
-----------------------------------------------------------------------


StefanoSardo'nun yönettiği 2013 yapımı
The Slow Food Story


Carlo Petrini 1986 yılında İtalya'da ArciGola adıylabir gastronomik dernek kurdu ve üç yıl sonra Paris'te, hazır ve hızlı diyeniteleyebileceğimiz yeni usul, endüstriyel ve geleneği olmayan gıdaya karşı UluslararasıSlow Food direniş hareketini başlattı. Hiç memleketi Bra çıkmadan şimdi 150ülkeyi kapsayan ve gastronomik bağlamda hepimizi dönüşten bir hareket bu.
Slow Food Story bir grup arkadaşıyla Carlin'inöyküsünü anlatıyor. Bu hikayede yolculuklar, alınan riskler, üretimhaneler,tarlalar, restoranlar, şarap ve yeniden keşfedilen köylü ayinlerinin yanı sıra politiktutkuların yansımaları var. Ama en önemlisi, film, kültürel devrimlerin nasılda keyifle, şen şakrak yaşama geçebildiğini gösteriyor.
İlham verici.
74', İtalyanca, İngilizce altyazılı


17 Ekim, 16:00, Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long binası
-----------------------------------------------------------------------