8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Solunar 2010 Takvimi

 1. #1
  TUNCAY ŞEKER

  Solunar 2010 Takvimi

  Solunar Teorisi Nedir ? ..!!

  Selam arkadaşlar..
  Sanırım hepinize yararlı olacak bir bilgi sunuyorum..
  Hep tartışmışızdır ayın balıklar üzerindeki etkilerini ..
  Buyurun ..
  sanırım bu makale tüm sorularımıza cevap olacaktır..


  Sol = Güneş
  Lunar = Ay  Yeryüzünde yaşayan bütün Yaşam formlarının gökyüzündeki yıldızların çekim kuvvetlerinden etkilendiği bilimsel bir gerçek. Anlıyacağımız canlıların anlık davranışlarında büyük bir etki oluşturduklarıdır. Buna göre canlıların etkilendiği (Özellikle Deniz Canlıları) zaman ve günler Batıda Solunar takvimi ile açıklanmıştır.  Güneş ve ayın canlılar üzerinde hareketlerine etki eden ve davranışlarında bir yoğunluk yarattığı, bu iki olgunun bulundukları pozisyona göre canlılar üstündeki yoğunluğun belli zamanlar içinde kaldığının farkına varılması, bu takvimin ortaya çıkmasına sebeb olmuştur.


  Özellikle bu yoğunluğun Yeniay zamanı ( Ayın gece görünmez olduğu zaman) en doruk noktaya ulaştığıda gözlemlenmiştir. Denizlerdeki Gelgit olayları bu yoğunluğun başka bir yansımasıdır.


  Solunar Teorisi Kim Tarafından Nasıl Geliştirilmiştir ?


  1926 yılında John Alden Knight yerel bir bilgiyi geliştirmek ve ilimi bir platforma oturtmak için çalışmaya başladı. Adına Solunar dedi ( Sol=Güneş, Lunar=Ay). Bay Knight 33 faktörden oluşan Tatlısu ve Tuzlusu balıklarının günlük davranışlarını listeledi.Etkenler üzerindeki hal ve davranışları elinden geldiğince kayıt altına aldı. Her bir olguyu test ederek ve eleyerek yanlızca üç faktörün çok etkili olduğunu tesbit etti. Bunlar Güneş, Ay ve Gelgit olayıydı.


  Güneşin tekbaşına günü gününe aynı etkiyi göstermediğini, izlediği rotanın uzun bir zaman diliminde çok az bir farklılık gösterdiğini biliyordu. Hatta bazı akıllı balıkların günün herhangi bir saatinde veya gece gözükmesi Ayında tek başına tamamlayıcı özelliğinin olmadığını gösteriyordu. Gelgit olaylarınında kapalı deniz ve iç sularda bir etkisinden bahsetmek mümkün değildi. Gerçi okyanus kıyılarında balıkçılık yapan insanlara rehber olabiliyordu.Buda sadece onlara yol gösteriyordu.


  Çalışmalar ve araştırmalar ilerledikce Ayın yükselişi ve alçalması ile orantılı ve Güneşle bağlantılı gün ortasında kısa bir zaman dilimi ile ilgili hareketin önemli bir tesbiti yapıldı. Bunu Anadönem ve Aradönem olarak ikiye ayırdılar.Bu iki dönem içinde kalan ve aktivitelerin doruk noktasına çıktığı zaman dilimlerinininde var olduğunu belirtiler.


  Yapılan Deney Ve Çalışmalar:


  İlk deneyi John Alden Knight ikiyüz adet balık avlayarak yaptı.Yapılan avların Solunar zamanının Yeniay döneminde yüzde doksan oranında büyük başarıya ulaştığını tesbit etti.


  1935 ve 1939 yılları arasında kara avı kuşları ve hayvanlarınıda içine alan daha kapsamlı bir araştırma ile genişletti ve sonuç aynıydı.


  İlk tatmin edici bilimsel ve akademik çalışmayı Northwestern Universitesinde bir mikrobiyolog olan Dr.Frank A.Brown Şikago yakınlarındaki labaratuarında İstiridyeler üzerinde tesadüfen gözlemlemiştir. İstiridyelerin belirli zaman aralıklarında kabararak ağızlarını açtıklarını farketmiş ve bunun Okyanuslardaki gelgit olayı ile eşzamanda gerçekleştiğini anlamış. Gelgit sürecinde denizin kabarmasıyla İstridyelerin açıldığını gören Dr.Frank A.Brown bunun deniz seviyesinin değişmesindenmi yoksa sadece ayın gücündenmi olduğunu anlamak için deneylerine okyanus içinde devam etmiştir.İlk iki hafta gelgit ile aynı reaksiyonu gösteren bu canlılar sonraları farklı zamanlama ile tepki vermeye başlamışlar. Bunun nedeninide araştıran Dr.Brown,bu olgunun tam olarak Ayın başüstüne veya ayakaltına geldiği zamanlarda olduğunu görmüş.


  Açıklama

  Doruk Günler:

  Eğer hava ve beslenme şartları uygun koşullara sahip olursa, Güneşin ilk ışıklarını vermeye başladığı andan itibaren veya son ışıklarını vermeye yakın, ilk bir veya iki saat içindedir.Vede herayın,Yeniay ve Dolunay zamanı bu etki en doruk noktasına ulaşır.Balıklar gördükleri veya kokladıkları herşeye ayırt etmeden atlarlar.Bu yoğunluk her aşamasında ücer günlük sürelerde Ayın son çeyreğine gelene kadar miktar olarak azalır.

  Doruk Aylar:

  Haziran ayı diğer aylara göre bu ilişkinin en yoğun olduğu aydır. Bu ayda Dolunay zamanı Güneş ve Ay hemen hemen birbirlerinin karşısında yer alırlar.T am olarak karşı karşıya geldiklerinde onları birkaç dakika gökyüzünde göremeyiz.Yeniay (Ayın Güneş ışıklarını yansıtamadığı an)zamanı,Güneş ve Ayın uzaydaki hareketlerinde en mükemmel güce beraberce ulaştığı uyum anıdır. Güneş sisteminin diğer birçok yıldız sistemleriyle arasındaki etkileşimin sağlandığı ve diğer günlere,aylara ve yıllara benzemeyen bir pozisyona geldiği zamandır.

  Doruk Zamanlar:

  Solunar sürecinin düşüşü,Güneşin doğuşu ve batışı esnasında yarım ila bir saati içinde gerçekleşir.Ve bu esnada verimli av için büyük avantaj yakalayabiliriz.Ay doğarken veya batarkende bu avantajı devam ettirebiliriz.Mevsimlere isabet eden Yeniay ve Dolunay zamanlarını avantaj olarak kullanabiliriz.

  Balıkavının Süresi:

  Usta balıkçılar balıkların herzaman beslenmediklerini bilirler. Bazı nedenlerden canlı veya yapay yemlerede saldırdıklarınıda bilirler. Solunar teorisini oluşturan John Alden balıkların bir tam gün içinde tek haneli saatlerde beslendiklerini ve gerçek balıkçılığın bu saatler içindede havanın ve beslenme şartlarının uygunluğuna göre yapılabileceğini belirtmiştir.Ve bu beslenme saatlerinin bir veya iki saat gibi sürede çılgınca gerçekleştiğini söylemiştir.

  Meteorolojik Etki:

  Havanın bu teorideki etkisininde çok önemli rolü vardır. Ani şartlardaki ısı değişikliği ve barometredeki hava basınç değerlerinin alçalıp-yükselmesi av verimine etki eder. Barometrenin hızlı düşmesi anormal havanın habercisidir. Dolayısı ile tabiattaki varlıklar kötü hava koşullarının gelmesini hissederek daha güvenli bölgelere çekilirler. Balıklarda derinlere inerler ve hareketsiz kalırlar.Onun için Kuzey den gelen hızlı cephe sistemlerinde ve rüzgar durumlarında kıyılardan balık tutma verimide azalır.Istanbulda devamlı dile getirilen meşhur balıkcı sözleri vardır ya “Poyraz var balık yoktur.Bu gün yıldız ve Karayel esiyor balık olmayabilir”.Tabi bu tabirler coğrafi konuma göre değişir bunuda unutmamak lazım.

  Solunar Zamanının Hesaplanması :

  Solunar zamanlarının doğru hesaplanmasındaki anahtar; Güneş ve Ayın Gökyüzündeki konumlarına ve görünen şekillerine bağlı olarak ortaya çıkar, bunu iki gruba ayırarak inceleyebiliriz.

  Ana Dönem içinde (bu bir tam gündür ) Gökyüzü ve yer Meridiyenlerine eşzamanlı rastlayan geçişlerde ortaya çıkan yerçekimi gücü (Gelgit olayı)dır.Ara dönemde ise;Bu bir tam gün içindeki belirli zaman aralıklarıdır.Bu iki unsurun (Güneş ve Ay )ufuktaki doğuş ve batışlarının doğal sonucu olarak bulunduğumuz mevkide 90 ve 270 derecelik açılar içinde oluşan uygun yükseliş şartlarıdır.

  Ayın Üstümüzde Veya Altımızda olması ne demektir?Bunun anlamı;Ayın tam tepemizde olması,üstümüzde.Veya dünyanın arka tarafında kalıp, ayaklarımızın altında.Olması anlamındadır.

  Ana ve ara dönem diye adlandırdığımız bu iki dönem;Avın azlığını veya çokluğunu haber vermez.Yanlızca o gün içinde avcılığın en verimli av zamanının zirveye ulaşacağı anı açıklar.

  Formül:

  Ara dönem içinde;Ayın doğuşu(yükselişi).

  Ana dönem içinde;Ay Üstümüzde.

  Ara dönem içinde;Ayın batışı.

  Ana dönem içinde;Ay ayaklarımızın altında.  Ek Bilgiler:

  Ay her zaman çok yüksek irtifada gözükmeyebilir.Her zaman ufukta bile olabilir.

  Ay Doğudan doğar.

  Ayın tepemizde olması yeryüzünde bulunduğumuz mevkiye bağlıdır.

  Ay Batıdan batar.

  Ayın ayaklar altında olması bulunduğumuz mevkinin karşıtında yani dünyanın arkasında kalması demektir.  Necati çok güzel bir konu açmışsın eline sağlık .

  Bende buna Solunar 2010 tavimini ekliyorum tam olsun... 2. #2
  Amatör Balıkçı kolejli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar
  89
  Tecrübe Puanı
  29

  Standart

  tşkkr paylaşım için...


  Kaan Cansaran
  1968 İst.
  aRH+

 3. #3
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.697
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart

  Teşekkürler.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 4. #4
  TUNCAY ŞEKER

  Standart

  Aslında avcılıkta gerekli değerlendirilmesi gerek diye düşünüyorum.

 5. #5
  Balıkçı Adayı yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Yaş
  56
  Mesajlar
  160
  Tecrübe Puanı
  26

  Standart

  Emeğinize sağlık tuncay bey... Yalnız balıkçı kardeşlerimiz takvimin ingilizce olmasından dolayı anlamakta güçlük çekecekler.
  YALÇIN TUNÇBİLEK YAŞ:46
  MESLEK:İNŞ MÜH. A RH (+)

 6. #6
  TUNCAY ŞEKER

  Standart

  12 ay ocaktan başlasın saymaya aralığa kadar 12 ayı bulur

 7. #7
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Yaş
  34
  Mesajlar
  26
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  bir sorum olucak bu takvim hangi deniz için geçerli yani hangi konuma göre acaba

 8. #8
  TUNCAY ŞEKER

  Standart

  tüm dünya denizleri için geçerlidir,dikkat ederseniz ayın doğuşu ve batışından,hava şartlarından bahsediyor.her ülkede ay aynı zamanda doğup batmadığına göre ve her ülke iklimi bir olamadığından siz bulunduğunuz ortama uygulayacaksınız.size önerim bunu yazdırır okursanız daha detaylı faydalanırsınız.tşk ederim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. 2010 yılının ay takvimi (Resimli)
  By aFaLa in forum Teknik Ekipmanlar
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 23.09.10, 04:40
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj: 24.01.10, 00:56
 3. kefal avcılığı 2010 uğur reis
  By gurgula5353 in forum Av Resimleriniz
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 13.01.10, 19:36
 4. Cevap: 2
  Son Mesaj: 15.12.09, 12:10
 5. Meşhur Pirelli Takvimi; 2010 ( +18 )
  By kenane in forum Magazin
  Cevap: 31
  Son Mesaj: 26.11.09, 00:54

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM