Somon değil alabalıkmış!
20 Temmuz 2010
Eklenti 5468
Samsunlu balıkçıların tezgâhlarında son yıllarda oldukça çok yer bulan Somon Balığı'nın aslında erişkinliğe ulaşmış Alabalık olduğu ortaya çıktı
Latince adı “Salmo Salar” nam-ı diğer Somon Balığı, uygun su sıcaklığı olmadığı için Türkiye'de yetiştirilemiyor. İç piyasada "Yerli Somon" olarak bilinen balık ise tatlı sularda yetiştirilerek başladığı yolculuğu sonbahar aylarında Karadeniz'de bulunan çiftliklerde tamamlayan "denizalası" adlı bir tür. Ağırlığı 800 grama ulaştığı zaman gerçek somonun yarı fiyatına satılarak alıcı buluyor. Piyasadakiler bu yapılan aldatmacadan haberdar olsa da çoğu tüketici bu durumdan habersiz.

GERÇEK SOMONU GÖRMEK KOLAY

Dünyanın önde gelen somon üreticisi Norveç Hallvard Leröy firmasının Türkiye'deki ortağı Alarko, 10 yıldır Türkiye'ye somon ithalatı yapan tek firma. Ayrıca İzmit'te bulunan fabrikalarında somonlar işlenip farklı ürünler elde edilerek iç ve dış pazara sunuluyor. Alarko-Leröy firmasının Genel Müdürü Bülent Işık bugüne kadar balığın tekelde kaldığı için yüksek rakamlara sahip olduğunu söylerken, "Biz bu sektöre gelmeden önce ithalatçı balıkçılar bu balıkları yüzde 200-300 kârlar ile satıyorlarmış. Biz sektöre girerek fiyatları da aşağıya çektik" diyor.

AKINTIYA KARŞI YÜZERLER

Atlantik Somonu (Salmo salar) ve Pasifik Somonları (Oncorhynchus) tatlı suda yetişip denize göç eden ve sonra yumurtlamak için tekrar tatlı sulara dönen göçebe balıklardır. Bu göçlerinde inanılmaz bir çaba ile imkânsız görünen engelleri aşarlar; hatta alçak şelaleleri metrelerce yukarıya atlayarak ya da hiç desteksiz boşluğa dökülen suyun içinde akıntıya karşı yüzerek aşarlar.
Kaynak