SON BALIK ÖLMEDEN”

İZMİR KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ’NDEN ÇEVRE KATLİAMLARINA TEPKİ İzmir’de 15 kent konseyinin katılımıyla oluşturulan Kent Konseyleri Birliği yaptığı ortak toplantıda İzmir’in ilk yavaş kenti Seferihisar’ın sığacık limanında kurulması planlanan Orkinos çiftliği ile Aliağa’da yapılacak termik santralin engellenmesi amacıyla ortak eylem kararı aldı. Kent Konseyleri birliği sözcüsü Murat Bakan “Son Nehir kurumadan, son balık ölmeden çevre katliamlarını önlemek için kent konseyleri olarak ortak eylem kararı aldık.”dedi.

İzmir kent konseyleri Birliliği olarak kentin sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan gelişimine katkı koymak üzere güç birliği yaptıklarını belirten konsey sözcüsü Murat Bakan, İzmir’in anakent ve anakent dışı 15 ilçesinin kent konseylerinin bir araya gelerek çevre sorunlarını değerlendirdiklerini belirtti. Başta Seferihisar’ın sığacık beldesinde kurulmak istenen Orkinos çiftliğinin denize ve doğaya büyük ölçüde zarar vereceğinin bilimsel raporlarla saptandığını anlatan İzmir Kent Konseyleri Birliği sözcüsü Murat Bakan, ” Uluslararası ölçütleri eksiksiz olarak yerine getirerek Türkiye’nin ilk yavaş kenti olma hakkını kazanan Kentimizin cennet köşelerinden Seferihisar Beldemizin Sığacık limanında yapılması düşünülen Orkinos çiftliğinin engellenmesi amacıyla gerekli tüm girişimleri yapıp her türlü eyleme destek vereceğiz” dedi.

Oluşturacakları izleme komiteleri yanı sıra üniversite ve sivil toplum örgütleri ile yerel yönetimlerinde desteğini alarak çevresel sorunları en aza indirme kararında olduklarını anlatan Kent Konseyleri Birliği sözcüsü Murat Bakan sözlerini şöyle sürdürdü.

“ İzmir kent konseyleri birliği olarak çevre katliamlarına karşı ödünsüz mücadele etme kararı almış bulunuyoruz. Bu mücadelemizde başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere tüm ilçe belediye başkanlarımızın yanımızda olacağına inancımız tamdır. Seferihisar ilçemizin Sığacık körfezindeki orkinos Çiftliğinin yapımının engellenmesinin yanı sıra Aliağa da yapılması tasarlanan termik santrale karşı da mücadele konusunda İzmir kent konseyleri birliği olarak karar almış bulunmaktayız. Ünlü bir Kızılderili atasözünde belirtildiği gibi son ağaç yok olmadan, son nehir kurumadan, son balık ölmeden yani iş işten geçmeden çocuklarımıza daha yaşanabilen bir çevre bırakma konusunda her türlü eyleme hazırız.”
Kaynak

En son nehir kuruduğunda, en son ağaç kesildiğinde,en son balık tutulduğunda,
Beyaz adam paranın yenecek birşey olmadığını anlayacak.
Kızılderili Şef Seattle