6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: “Son noktayı koymak!..”

 1. #1
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart “Son noktayı koymak!..”

  “Son noktayı koymak!..” Mümkün müdür?


  16.03.2015 14:45:46A+ A-

  "KOOPERATİTİFLER, HEM ÜYELİK HEM DE ORTAKLIK KAVRAMLARINI İÇİÇE YAŞATAN SOSYO-EKONOMİK KURULUŞLARDIR"
  "Köy-Koop Haber" Gazetesinin Mart 2015 sayısında ismine ve deneyimine saygı duyduğum bir yazarın şu yazısı yer alıyor :
  "Kooperatif üyesi mi , Kooperatif ortağı mı? Tartışmalarına son noktayı koyuyoruz : "Kooperatif işletmenin ortakları olur, üyeleri değil""
  Sevgili yazar dostum adımı vermeden beni eleştiriyor.
  Ve sanki ben "üyelik" kavramı ile "ortaklık" kavramını eş anlamda kullanmışım gibi. Evet , şunu da belirtmem gerekir : dünya pratiğinde o kadar çeşitli kooperatifler var ki; bazen kooperatiflerin özelliğine göre iki kavram da eş anlamda kullanılabilir.
  Sayın yazara, "Kooperatifçilik" konusunda güzel bir analiz yaptığı için teşekkür ederim. Nitekim kendi yazısı içinde"kooperatif" ile "kooperatif işletme"nin hem birlikteliğini, hem de ayrıştığı noktalara temas etmiş.
  Örneğin yazar daha yazısının girişinde şu saptamayı yapıyor : "kooperatiflerin , sendikalar ve dernekler ile yukarıda bir bölümü sayılan farklılıkları yanı sıra benzer yanları da olduğunu , bunlar arasında her birinin "örgütsel bir tabana" sahip oldukları öncelikle belirtilmelidir. Buna ek olarak, her üçünün de pek çok alanda birbirilerinin işlevlerini "tamamlayıcı" bir rol oynadıklarını da belirtmek gerekiyor. Nitekim bu "örgütsel" ve "tamamlayıcı" benzerlikten dolayı dernekler, kooperatifler ve vakıflarla birlikte "sosyal ekonomi" kapsamında yer almaktadırlar. Sosyal ekonominin bu üçlü yapısı içerisinde yalnızca kooperatifler birer "işletme" olarak nitelendiriliyor."[1]
  *
  Bu saptama çok yerinde bir saptama. Ancak yazının bundan sonraki bölümü büyük ölçüde zorlama bir yorum.
  Yazardan yapılan alıntıyı üç noktadan değerlendirelim :
  1. Sosyal ekonomi : sosyal ekonominin bir kanadı topluma, yani insana; bir kanadı da ekonomiye , yani işletmeciliğe dayanır. Sosyal ekonomi aktörlerinin tümünün ortak paydası insanı öncelleştiren bir yapıya sahip olmalarıdır. Ortak paydaları da "üye" statüsündeki insanlardır. Sosyal ekonominin de en önemli üyesi kooperatiflerdir. Yönetim tarzının özelliği de "bir insan bir oy" ilkesine dayanır.
  2. Kooperatifler sosyo-ekonomik tüzel kişiliğe sahiptirler. Üyeleri ile , ya da dışarıdan "ortak" sıfatıyla alabilecekleri kişilerle "müşterek bir ekonomik sorunu" çözümleyecek işletmeler kurarlar. İşte burada "ortaklık"kavramı devreye girer.
  3. Sayın yazarın çok sayıda literatürü devreye sokarak açıkladığı (!) gibi kooperatiflerde salt ortaklık kavramı devreye sokulursa, sosyal ekonomini üyelerinin en önemli "ortak paydası" olan "üye" kavramı kooperatif sistemi dışına çıkarılmış olur. Böylece kooperatifin salt ekonomik yönünü ortaya çıkarırsınız. Yani kooperatifleri sosyal ekonominin ortak paydasından yoksun bırakmış olursunuz.
  4. Bu ise son yıllarda tıkanan kapitalizmin yozlaştırmak istediği kooperatifçilik olgusuna katkı sağlamaktan öteye gidemez. Zira kapitalist ekonomi teorisyenleri tıkanan ekonomiyi soluklandırabilmek için "kooperatifçiliğin ekonomik işleyişini" kendilerine adapte etme araştırmaları içindedirler.
  5. Nitekim son onlu yıllardaki kooperatif literatürü izlenirse yepyeni bir kavramla karşılaşırsınız : "COOPTALİSME" .
  *
  Kooperatifçilik, önce insan demektir
  Kooperatif ortakları, ekonomilerini iyileştirmeleri yanında sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını da karşılamayı düşünürler . Kooperatifçiler beşeri faaliyetlerinde özgürlük, eşitlik ve adalet değerlerini somutlaştıran çalışma kurallarını topluma önerirler.
  Kooperatifler :
  - insanların bizzat kendilerinin ekonomik sorunlarını çözüm araştırmasını ve uygulamasını teşvik eder;
  - karşılıklı yardımlaşma ve sorumluluk duygusunu geliştirir;
  - ortaklaşa çalışmanın yarattığı öğrenme yetisi sayesinde insanların gelişmesine katkıda bulunur;
  - ekonomide üretilen zenginliğe/varlığa ulaşmayı kolaylaştırır;
  - demokratik dayanışma yoluyla insanlararası diyalogu ayrıcalıklı kılar;
  - kalıcı ve devredilemez nitelikli işletmelerin ortaya çıkmasıyla ortaklaşa (toplumsal) mirası zenginleştirir.

  Kooperatif orijinal bir örgütlenmedir
  Kooperatif, kendi üyelerinin ihtiyaçlarının tatmininde varoluş nedenini bulan bir topluluk (dernek) ile bir işletmeninorijinal bir bileşimidir. İşletme , ortaklarına ekonomik gelişme ve kalkınma fırsatları yaratırken, dernek özelliği ile de üyelerine sosyal ve beşeri gelişmenin yollarını açar.
  *
  Ben bu konuda fazla tartışmaya girmeyeceğim. "Son noktayı koyuyorum"da demeyeceğim. "Son noktayı koyuyoruz" demek doğanın ve toplumun diyalektik gelişiminde, özellikle bilimsel düşünce sisteminde geçerli bir yaklaşım değildir. Konu ile ilgili yazımı daha önce Radikal Blok'ta yayınlamıştım. İsteyenler o yazıyı okuyabilirler. (http://blog.radikal.com.tr/ekonomi-i...-uzerine-85392)
  Kooperatifçilik konusunda ".Son noktayı koyuyoruz." adını görünce çok sevinmiştim: Kooperatifçiliğin çok önemli bir sorununu çözüm ürettiler diye.
  Ama şunu Köy Koop yöneticilerine sormadan edemeyeceğim :
  1. Bu konuda "son noktayı koyuyoruz ." sözü yazara mı aittir ?.. Öyle ise bir sorun yok. "Yazarın kişisel düşüncesidir" der geçerim.
  2.Eğer "son noktayı koyuyoruz ." yaklaşımı Köy Koop'a aitse. Ya da bu görüşü sahipleniyorlarsa, onlara bir önerim olacak :
  "ekonomiyi insana taşıyan bir sitem olarak kooperatifçilik düşüncenizi yeniden gözden geçiriniz."
  Dr. Ayhan ÇIKIN
  İzmir , 16 Mart 2015

  http://blog.radikal.com.tr/ekonomi-i...un-mudur-93262
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 2. #2
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart


  Kooperatifçilik, önce insan demektir
  Kooperatif ortakları, ekonomilerini iyileştirmeleri yanında sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını da karşılamayı düşünürler .  Hocam bizlere bunu hatırlattığınız için teşekkür ederiz.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 3. #3
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Feb 2014
  Mesajlar
  165
  Tecrübe Puanı
  68

  Standart

  zaten balıkçılıgımızın bugünlerde yaşadıgı önemlikonu koparetifçiligin anlaşılamaması koop yöneticileri neler yapabileceklerini idrak edemiyorlar koparetifler isterlerse uygulanan yanlış balıkçılık politikalarını degiştirebileceklerini bilebilseler neler taleb edeceklerini tabi bunun için başta istemek gerekiyor ne istiyoruz neleri degiştirmek istedigimiz önemli talep varsa hizmet oluyor aglamayana meme verilmiyor balıkçı tabiriyle nasıl degişimi yakalarız koparetifçiligi etkin bir şekilde hakkımızı arar duruma nasıl getirebiliriz yapılan yanlış uygulamaları yasadışı trol avcılıgını illegal balık avcılıgını koparetiflerce top yekün karşı duruş sergilenseydi bu gün geldigimiz nokta farklı olurdu bence bu konuyu dahada açıp koparetifçiligin balıkçılıga nasıl yararlar getirecegini anlatım kabiliyeti olan bilgili arkadaşlar anlatmasında yarar var bence koparetifler isterlerse degişimin gelişimin tek adresidir nacizane görüşümü ilkokul mezunu balıkçı olarak bu kadar ifade edebiliyorum saygılar .

 4. #4
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  nacizane görüşümü ilkokul mezunu balıkçı olarak bu kadar ifade edebiliyorum saygılar .


  Vesayre Reis çok güzel bir konuya değinmiş oldun, teşekkürler. Bende orataokul mezunuyum.
  Balıkçı camiasının öğrenim durumu bakanlık tarafından çıkarılmış; genel ortalamada ilkokul mezunu görülüyor, heleki yeni nesil çocuklarımızı mesleğe almadığımızdan yakın gelecekte bu durum değişmeyecekdir, öyleyse ne yapılabilir !!?
  Tüm kooplarımıza SU ÜRÜNLERİ MEMURU getirilmeli koop başkanına yardımcı statüsü verilmeli.
  Koopa gelecek SU ÜRÜNLERİ MEMUR'u arkadaşlara devlet tarafından hızlandırılmış KOOPERATİFÇİLİK KURSU VARİLMELİ . Bu kurs içeriğinde temel koop işletilmesi yapabilirlikler vede kanuni yetkiler neler içeren 2-3 aylık kursla olabilir.

  Kooplarımızın etkin çalışmasında en büyük engeli ENDÜSTRİYEL BALIKÇI su ürünleri/birlik/üstbirlik te koopa üye olmasında görüyorum !!! Kıyı balıkçıları olarak kurulu düzen içerisindeki kooplardan ENDÜSTRİYEL balıkçı ayrılıp yeni yapılaşmaları olan DEM-BİR çatısında olurlarsa karşılıklı SORUN / ÇÖZÜM = EYLEM aşamasını daha rahat yapabileceğiz diye düşünüyorum.

  Şimdiki sistemde Koop / birlik / üstbirlik oluşumundan görev beklerken ( en azından kıyı balıkçısı olarak ben ) düşüncemizden attığımız veya böyle olmalıdır düşüncesi ile yorum yapıyoruz vede sorunların çözülmesini istiyoruz !!! Örneğin ENDÜSTRİYEL avlanmada sorun var düzeltin dediğimizde içimizdeki endüstriyelde sorun yok veya kıyıcıda bunu yapıyor diyerek olayların çözümünü engellemiş olmakdadır.


  Not: Dr. Ayhan ÇIKIN hocamızdan bizlerin anlayabileceği bir dille SU ÜRÜNLERİ KOOP yönetimi nasıldır/olmalıdır yazısı isteyebiliriz, bu konuda bizleri kırmayacağını düşünüyorum.
  Konu cumhur gezen tarafından (17.03.15 Saat 16:42 ) değiştirilmiştir.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 5. #5
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Feb 2014
  Mesajlar
  165
  Tecrübe Puanı
  68

  Standart

  son nokta kolay yazılır zor anlaşılır son noktada olup nokta konulması mümkün degil

 6. #6
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Feb 2014
  Mesajlar
  165
  Tecrübe Puanı
  68

  Standart

  son noktayı koyması gereken balıkçı koparetifleri yöneticileri ve türk balıkçısı olması gerekirken neden son noktada olurlar dalyanlar kuruluyor kaçak avcılık illegal avcılık devam ediyor bekleyelim bakalım noktayı kimler ne şekilde kimin için koyacak

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. 5 Ay Mal varlığına el koymak
  By cyro in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 20.04.14, 09:07
 2. Çocuğun adını doğru koymak!
  By aFaLa in forum Nezih Bilecik HOCAMIZDAN SORUNLAR ve ÇÖZÜMLERİ
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 16.11.11, 00:35
 3. tekne isim koymak için gereken belgeler
  By brs in forum Gerekli Belgeler
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 29.05.11, 02:15
 4. Çocuğun adını doğru koymak!
  By LüFerCi in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 29.01.10, 10:38

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM