Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: sorunlarımıza çözüm bulalım

 1. #1
  Reis
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  39
  Mesajlar
  54
  Tecrübe Puanı
  19

  Standart sorunlarımıza çözüm bulalım

  Temel Sorunlar ve Önlemler;
  1-Türkiye de balıkçılık Tarım Bakanlığı bünyesinde Su Ürünleri Daire Başkanlığı düzeyinde temsil edilmektedir.Bu temsil düzeyi çok düşüktür.Balıkçılık en az Genel Müdürlük seviyesinde temsil edilmelidir.
  2-Avcılık sırasında yeterli etkin denetim yapılmamaktadır.Denetimler ancak satış sırasında ve yetersiz düzeyde yapımaktadır.Denizlerimizde daha etkin bir denetim yapılmalı ayrıca su ürünleri hallerin de daha sıkı ve yeni bir kadroyla denetim yapılmalıdır.
  3-Avcılıkta kullanılan av araçları modernize edilerek yakalanan balığı sınıflandırma,paketleme,soğutma sistemine uygun hale getirilmelidir.Bunun içinde balıkçı teklerine devlet tarafından sübvanse edilmelidir.
  4-Üretim balıkçılığında olduğu gibi,balıkçılara balık türlerine göre (örnek;Hamsi 100 krş,İstavrit 200 krş,Çinekop 500 krş) gibi kilo başı destek primi verilmelidir.
  5-Balıkçı örgütlerinde ki üyelerden yeşil ruhsatı olmayanların üyeliklerine son verilmeli,bu tür amatör balıkçılara da yeni bir yapılanma getirilmelidir.
  6- Balıkçılık için Bilim komitesi kurulmalıdır.Bu komite Bakanlık yetkilileri,üniversiteler ve balıkçılardan oluşmalıdır.
  7-Bilim komitesinin belirleyeceği kadar denizlerde balıkçı teknesi olmalı; Gırgır,Trol,Uzatmacı,Volici ve oltacı gibi sınıfların sayıları belirlenmelidir.
  9-Denizlerimiz de araştırmalar 12 ay 24 saat olarak izlenmeli ve bundan çıkacak sonuçlara göre yasaklar ve kararlar alınmalıdır.
  10-Hamsi kotaları balıkçı teknelerine yıllık olarak verilmeli ve groston üzerinden baz alınmalıdır.
  11-Balıkların üreme alanları olan Gürcistan ve Abhazya özerk bölgesine yasak getirilmelidir.

 2. #2
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Şiir gibi yazmışsınız,çoğuna katılıyorum.5. madde ise ana tüzük tadilatının kabulüyle gerçekleşecek ve yeni ana sözleşmeler Kooperatiflere dağıtıldı.Buradaki sıkıntı ana sözleşmenin şart değilde genel kurulda oylanması zorunluluğu,eğer Kooperatif ortaklarının çoğunluğu yeşil ruhsata sahip değilse oylamada kabul görme şans varmı.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 3. #3
  Reis
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  39
  Mesajlar
  54
  Tecrübe Puanı
  19

  Standart

  Kısa ve öz olsun istedim,sonuçta çoğunu biliyoruz lakin çözüm bulmak amaçlı eksikleride görüp tamamlıyabilmek istedim.

 4. #4
  Reis
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  39
  Mesajlar
  54
  Tecrübe Puanı
  19

  Standart

  -Islah olmayan dereler,fabrika atıkları
  - Demirleme alanlarında ki ışık kirliliği
  -Deniz dibine atılan kıyı bandı çalışmalarında ki tonoz ve harfiyat atıkları
  -Belediyelerin arıtma tesislerinin yetersiz olması
  -Gemilerin sintine ve atıklarının denetlemelerinin yetersiz olması
  evet yukarıda yazdıklarım ise çevresel faktörlerdir,ben beklerim ki çevreci arkadaşlar bilhassa denizlerimize sahip çıkmak istiyorlara bu konulara da öncelikle değinmelerini istiyorum.Bunları zaten biliyoruz ben gerekirse hergün dile getirmek istiyorum unutmayalım madem balıkçıyız kendimizi suçluyoruz birileride bizleri suçluyor tamam birşeyler olsun ama çevresel faktörler kaynamasın.Belediyelere baskı arıtmlar için.

 5. #5
  __Balıkçı Reisi__ byeebyee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  345
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  haklısın maguro,
  soylediklerinin hepsi bir gerçektir ve doğru eksikliklerdir.. şu ki çevrecilerin deginmesi gereken konular çevre kirliliği esaslı olması gerektiğinden bahsettiniz elbette haklısınız ama şöyle ki tirkiyede bu işler hep ertelenir hep sorundur, çunkü yuksek maliyetli işlerdir ki onlarca sene önüne geçilemedi... yıllarca belediyelere çevreciler söylendi, bakanlıklara bu hususlarda yazılar vs vs gonderildi..fakat pek kaile alınmadı..alanlarda yüzeysel ödeneklerle yüzeysel hallettiler sözde... çevreciler artık olayı insanların bir çoğunun ortak oldukları alana taşıdılar diyorum ben en azından .. eger balıkların boyları ve yasal düzenlemelerin getirilmesiyle uğraşırsak eger bu konuda da bir mekanizma oluşturulur araştırmalar yasaklamalar ve denetimler konulursa bu çevre kirliliği eminim ki direk cevre kirliliğiyle ugrasmaktan daha kolay cozulur...çunkü eger siz balıkçılığın denizlerin ve sürdürülebilir bir balıkçılık politikasını uygulamaya ve insanlara empoze etmeyi başarırsanız, yarın o ekmek yedigi alana inanın sigara izmaritini bile atmamayı öğretecek...çünkü yaptırımlar cezalarla anca öğreniyoruz.. çevrecilik politikası güdmek bu ülkede pek işe yaramıyor...çünkü herkesin derdi para...saygılarımla..
  dedelerim de bu sularda avlandı. babam da bu sularda avlanırdı. şimdi ben de bu sularda avlanıyorum. acaba benim çocuklarım da bu sularda avlanabilecek mi?

  Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak.

 6. #6
  Reis
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  39
  Mesajlar
  54
  Tecrübe Puanı
  19

  Standart

  sevgili byeebyee tabiki senin yazdıklarına katılıyorum buna il öncelikle bilmeni isterim,lüfer tamam bi mesele ve bunun üzerinde duruluyor,arada şu kreçe bile diyemiyorum gözünü açmamış bebek diyelim her gün kasalarca balik haline giriyor,ben size birşey söylim ve sormak istiyorum,balıkhane su ürünleri tarım dan kaç kişi çalışıyor ve kimler,ben biraz araştırdım bakın senelerdir aynı insanlar ve aynı insanlarla muhattablar bu büyük bir boşluk oluşturu inanın su balıkhalinde ki görevlilerin yerine genç su ürünlerinde yeni bir ekip gelsin % 50 bitti demektir.

 7. #7
  __Balıkçı Reisi__ byeebyee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  345
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  işte oluşturmak istediklerimizin içi dışı bu şekildeki, tüm alanlardaki usulsüzlüklerin üzerinde bitmek... lüfer herkesin bildigi bir balıktır ama istavriti sen bilirisin ben bilirim ama doğulu vatandaş bilmeyebilir..lüferi sorarsanız birine yememişse bile ooo çok güzel der...gormemişse bile rakıyla güzel gider der...anlatabiliyormuyum..bir yerden başlamalıydı..tükenmesi en son istenen de o olur çoğunluğa gore de... planlı veya plansız bu iyi.. olay sadece lüferle mi cinekopla mı kalır..bugun ince kraca tutulmasın diye forumda bagırıp sezon uzatılmasına engel olunabiliyorsa, insanlar birlik olup aynı kelimelerle aynı ses verip duyurabiliyorsa lüfer kampanyası, istavritine de yaramıştır derim palamutuna da ne bilem mezgitine de...çünkü bu gibi sorunların ortaya sunulması bu alanda büyük bir problemin olduğunun kanıtıdır...elbetteki, çozumu uzun sürecek belki ama dediginz gibi bu su ürünleri fakültesi okuyup aldığı miço belgesiyle 7 denizde gemicilik yapmaması memleketinde kendi mesleklerini icra etmeleri saglanacaktır..denetim mekanizması oluşturlduğu vakit çok iş düşecek onlara...şoyle diyeyim ben adam gibi işini yapan su ürünleri mezunu işinde meslegini icra eden adam gormedim...benim bolgem için geçerli..arada bir denk geliyor desem yalan olur..anca sezon başında biz yanlarına gidiyoruz masa başına.. kimse de alınmasın bu gerçek...saygılarımla...
  dedelerim de bu sularda avlandı. babam da bu sularda avlanırdı. şimdi ben de bu sularda avlanıyorum. acaba benim çocuklarım da bu sularda avlanabilecek mi?

  Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak.

 8. #8
  __Reis__ basli balikcilik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2011
  Mesajlar
  843
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  son söylediklerınde gerçeğe bende fazlasıyla katılıyorum reis

 9. #9
  TUNCAY ŞEKER

  Standart

  Deyişmez gülm,isteresn su ürünleri porf.larını getir deyişmez gülüm neden?
  Bu balıkçı araç ve gereçleri büyümeye devam ettiğ sürece,artan masraflar gelirin üzerinde olduğu ve bu millet komisyoncuya orkinos şiketine tefeciye bilmem kimciye borçlu olduğu sürece,bu millet bu adamların elinden kurtulmadığı sürece,bu balıkçı gemilerine bir sıtandart getilmediği sürece,büyük gemilerin şirketleştirilerek filolar halinde ikinci ülkelere uluslar arası sulara çıkarılmadan veya bu koca balıkçı gemileri başka maçlarda kullanlılmadıktan sonra(örnek,iki bogaz arası belli noktalarda araba taşımacılığı,trfiğe çokta faydası olur)tekne boy,ağ uzunluk derinlik,cihazlarda da belli sıtandartlar oturtturulmadıktan sonra olmaz gülüm,kotasıyla vs.vs.vs. Ile 4/4 lük bir ab sıtandartlarının üzerinde iletişim,eğitim ve eşit rekabet sistemini oluşturmadıktan sonra olmaz gülüm.ben bu sene denizde çok olaylara şahit oldum,hamsi ağıyla kıraçaya ağ atıp fişbom vuranlara şahit oldum,üzüldüm hem balığa hemde istemeden de olsa maddi ihtiyaçtan kendi kolunu kesemek zorunda kalanlara.biz bu kafaları deyiştirmedikçe,en ufağından en büyüğüne tek yumruk olmaz,bizi bize dost görmedikçe,ilk biz birbirimizi saramazsak olma zgülüm,istersen o balık haneyi olduğu gibi su ürünleri fakültesine bırak yine kıraca olur,yine kaçak,aşırı vs. Av olur.önce bizler başkalaşmadan deyişmeyi başarmalıyız.yoksa ithal bakanla olmadı,kemal dervişoğlu vardı hatırlarsınız,onun için önce biz başarmalıyız.saygılar

 10. #10
  __Reis__ basli balikcilik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2011
  Mesajlar
  843
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  tuncay abi değişmez diyosun doğru olabılır ama istel ve sıkıntı bıldırın iletelim diyosun o nasıl olacak isteyenın bı yuzu kara vermeyen zenci misalı mı

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Balıkçılar çözüm bekliyor
  By emice41 in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 66
  Son Mesaj: 03.12.12, 10:08
 2. Su Yeşermesi Sorununa Kesin Çözüm
  By bnymnblr in forum Forum genel konuları ile alaklı olmayan konular
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 12.05.11, 13:13
 3. Cevap: 1
  Son Mesaj: 28.12.10, 06:48
 4. Kuşadalı Balıkçılar Sorunlarına Çözüm Arıyor
  By Burhan Reis in forum STK Çalışmaları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 13.11.10, 23:12
 5. Petrol Sızıntısına Kumaşlı Çözüm
  By Levent in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 19.09.10, 22:37

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM