Alpay Akdilek – Kerem Tuncer kardeşlerin yarıştığı Stihl teknesi yine şampiyon oldu.Alpay Akdilek – Kerem Tuncer kardeşlerin yarıştığı Stihl teknesi yine şampiyon oldu. Bu yıl koşulan Dünya Offshore Şampiyonası’nda birinci gelen ve aldığı dereceler ile rekor kıran Stihl takımı 2009 Architon Türkiye Offshore Şampiyonası’nda da birinci oldu.

Architon Türkiye Offshore Şampiyonası’nda bu sene iyi bir performans gösteren 2 YKM SPORT takımı ise 14. ayakta dördüncü oldu. Her ne kadar STIHL şampiyonluğunu garantilemiş olsa da YKM SPORT ile arasındaki rekabet şampiyonaya damgasını vurdu. Saruhan Tan’ın pilot olduğu YKM SPORT takımı 13. ayak sonunda birinci olmuştu.


Saatte yaklaşık 90 mil hız yapan 225 beygir gücünde motorlara sahip sürat tekneleri ile Türkiye Offshore Şampiyonası çerçevesinde 2009 sezonunda 14 yarış koşuldu. Kıyasıya mücadelenin yaşandığı şampiyonanın 12 yarışını kazanan Stihl takımı sezonu şampiyon olarak tamamladı. Şampiyonanın son yarışları olan Mersin Grand Prix’te birinci olan 4 Miele takımı genel sıralamada ikinciliğe yükseldi. Yarıştan sonra takımlara kupaları verildi. Şampiyon takım Stihl kupasını Mersin Valisi Hüseyin Aksoy’dan,ikinci olan 4 MieleGarnizon Komutanı Mehmet Karasabun’dan, üçüncü olan89 Viking ise Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Başkanı Enver Oral’dan aldı.Şampiyon gelen takım Stihl kupa töreni sonrası “ Bizim için çok keyifli ve heyecanlı bir sezon oldu. Hem Dünya Şampiyonu olup hem de uluslararası bir rekora imza atmanın gururunu yaşarken Architon Türkiye Offshore Şampiyonası’nda da birinci gelmek bizleri çok mutlu etti. Abi kardeş olarak aynı takımda yarışarak birbirimizin motivasyonunu ve performansını da yükselttik. 2010’da yine şampiyon olmayı ve yeni rekorlara imza atmayı hedefliyoruz. Umarız önümüzdeki sezon daha fazla teknenin katılacağı ve daha çok yarışın koşulacağı bir organizasyon olur. İkinci ve üçüncü gelen takımları kutluyor ve 14 yarışın koşulduğu tüm sezon boyunca tatlı mücadele sergilediğimiz tüm takımlara teşekkür ediyoruz” dedi.

Türkiye Offshore Şampiyonası’nı düzenleyen İstanbul Offshore Kulübü Başkanı Uğur Işık yarış ile ilgili düşüncelerini “ 2009 Türkiye Offshore Şampiyonası’nın son yarışı bugün Mersin’de koşuldu. Keyifli bir yarış izledik. Tüm takımlarımızı tebrik ediyorum, umarım 2010’da daha da fazla takım ile Türkiye’nin en güzel sahillerinde heyecanı yine hep beraber yaşarız. Bu yıl şampiyonada bize destek olan tüm sponsorlarımıza teşekkür ediyoruz. “ sözleriyle ifade etti.