Sayfa 1/3 123 SonSon
27 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Su ürünleri 2013 yili tarimsal desteklemeleri

 1. #1
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.982
  Tecrübe Puanı
  2447

  Standart Su ürünleri 2013 yili tarimsal desteklemeleri


  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 2. #2
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  68
  Tecrübe Puanı
  21

  Standart

  10 metre tekneyle 19
  metre aynı tekne mi oluyo iyisi var kötüsü var ağaç olanı saç olanı var bu nasıl değerlendirme.ufak teknelerin piyasası yükseldi almak isteyen alamıyor herkes devlete versem şu fiyat hesabı yapıyor herşeyin bi ederi var .20 metre üzeri fiyatlar bu duruma göre en az ikiye katlanmalıki adaletli olsun.

 3. #3
  Reİs Yasin Girit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2012
  Yaş
  39
  Mesajlar
  724
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Hangi verdikleri karar doğruki bu olsun ?

  bu metre işini kim cıkardı kimler verdi bu akılsız aklı?

  bu denizden zaten calışmayan hurda tekneleri neden cekiyorlar madem av baskısını azaltmak istiyorlar bu paralarla ancak calışmayan yani zararsız tekneler cıkar yani herzamanki gibi yapılan hata kimseye faydası yok ve olmayacak.....

  10.15 m 10.000 TL
  15.20M 15,000TL
  20.25M 20,000TL
  25,30M 25,000TL
  30,35M 30,000TL
  35,40M 35,000TL
  40,50M 40,000TL
  60M ve üstü 50,000TL

  yap bunu av baskısını düşür yasak koyarak degilde tekneleri alıp bu işi bitir .....
  yasaklar korsanları şebekeleri zengin ediyor bu seneden hersey cok acık belli degilmi??????
  ISTANBUL TICARET ODASI SU ÜRÜNLERI KOMITE ÜYESI
  Yasin girit


 4. #4
  Banned
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesajlar
  352
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  ''on metre teknelerin devletin aliminin av baskisinin azaltilmasi degil tam tersi olmayan baligin trollerin girgirlarin av baskisi sonucu biten baligin kucuk balikci tarafindan artik evine ekmek goturemeyeceginden biraz cok para verilerek elinden alinip onlara belki baska bir is kapisi acabilirlermi diye verilen paradir'' diyenler ve beğenenleri...gördünüz mü amaç kısmında ne yazıyor?su ürünleri kaynaklarının korunması,sürdürülebilir işletilmesi ve stoklar üzerindeki av baskısının azaltılması..

  şu rezalete bakarmısınız Allah aşkına?10 metre kayıklar 100 bin liraya alınıyor,hem de çok balık tuttukları düşünüldüğü için..koltuk sahiplerine yeni dönemleri şimdiden hayırlı olsun..

 5. #5
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Gemiyi avcılıktan çekmenin adı nasıl destekleme olabilmiş anlamadım,alet,edevat,av aracı alımında kredi verilir adı destekleme olur yada üretimi teşvik için balık çifliğinde olduğu gibi türe göre tutma der kg başına para ödersin adı destekleme olur.Çifçi olsaydık tarlamızı alıyor olsaydı Bakanlık adı destekmi yoksa istimlakmı olurdu ?

  Ücretlendirmeyse tamamen zırva,10,01 tekneyle 19,99 tekne aynımı olur ?
  Konu özgürdeniz tarafından (04.05.13 Saat 13:09 ) değiştirilmiştir.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 6. #6
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.694
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  1 ay öncesine kadar 10mt kayık donanımına göre 30-60 bin tl de müşteri bulamazken, kayıtlı malzemsi hariç 100 bin tl çok büyük rakamdır, anladığımız kadarıyla şu düşünce hasıl olmuş; korsan balıkcılar göze batmamak için 10mt civarı kayıkları tercih etmekdedirler; iyide koy yok edici cezaları yakala engelle demezlermi !!?
  Bir başka hususda avdan çekilen birçok balıkcı başka iş kolunda devam etsinler deniyor !!? kaç kişiyi gördük mesleği bırakıp belli zaman sonra geri dönmüşdür vede genelde kaçak balık avına başlamışdır, birçok yerde bu durum vardır.
  Balık üstündeki av baskısını azaltmak adına neden olta balıkcılığına yönlendirme yapılmaz!! devletin elinde avdan çekilen 5,000 mt civarı ruhsat mevcut, 6-7-8 mt OLTACI ruhsatı oluşturulup verilmiyor, en azından kayığını veren balıkcı hiç yokdan iyidir oltacılık yaparım demezmi !?
  OLTACI RUHSATI _ büyütülemez-birleştirilemez ibaresi konur böylece ilerki dönemlerde filo büyüme eğiliminiin önünede geçilmiş olur.
  Bir başka hususda ruhsat devrin de var , bu işi kolaylaştırmaları lazım bir sürü çetrefil işlerle devir alınıyor. Taksici plakasını satarken arabayıdamı satıyor, veya arabasına plaka alırken arabasıylamı satın alıyor !!?
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 7. #7
  Balıkçı aydinpurmut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Yaş
  41
  Mesajlar
  594
  Tecrübe Puanı
  159

  Standart

  Bana göre uygulanmaya çalışılan yasaklar ve uygulamaların tümü tezatlar ile doludur!

  Madem şu anda bulunduğumuz dönem balıkların üreme dönemidir ve bir balığın bile dökeceği yumurta bile çok değerlidir ve bu gerçekten çok doğrudur diye düşünüyorum!! Ancak endüstriyel balıkçılar bu balıkları üreme zamanlarında değil bu dönem geçtikten sonra tutmakta iken şu anda iin verilen avcılıklar daha zararlı değilmidir?? Bu yapılan yumurtalı balık avcılığı küçük tekneler ile yapılmaktadır ve bunların sayısı endüstriyel balıkçıların sayısının binlerce katıdır. Endüstriyel balıkçıların av baskısı ve aşırı avlanması oranı ile bugün rezervlerimizden çekilen yumurtalı balık avcılığının aşırı avcılığı arasında ben hiçbir fark görmemekteyim.

  Bugün 19000 adet olan av filomuzun 1800 adeti endüstriyel avcı tekneleridir. Geri kalan tekne sayısına baktığımızda ve asıl avlandıkları döneme baktığımızda bu sayının ve üreme dönemindeki balıklara yaptıkları av baskısı düşünüldüğünde şahsım adına balık rezervimize yapılan en büyük tahribat bu dönemde olmaktadır. Bu sebepten dolayı küçük ölçekli teknelerin denizden çekilmesine öncelik verilmelidir. Bunun yanında uzatma ağı ile yapılan avcılığın yasaklanması, Marmara da Algarna avcılığın yasaklanması, rezerv alan olarak seçilen alanlarda olta ile bile avcılık engellenmesi, kıyılara dolgu alanı yapılmasının önüne geçilmesi gibi tedbirlerin alınması gerekmektedir.

  Bu yaptığım yorumdan kıyı balıkçılığına karşı olduğum düşünülmesini kesinlikle istemem. Ancak bu zamana kadar yapılan uygulamalar ve gelişmeler sadece bu meslekten geçimini sağlayan ve şu andan sayıları çok az bir kesime karşı yapılan haksızlığın düzeltilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Küçük ölçekli teknelerin bu denizden çekilmesi ile zaten tek geçim kaynağı bu meslek olan kişilerin daha rahat bir şekilde çalışmalarını sağlayacaktır. Bu av baskısının önüne geçildiğinde bu kişilerin bu dönemde yapacakları avın olmasının da önüne geçecektir.
  Aydın PURMUT
  Sarıyer / İSTANB
  UL
  A RH ( - )

 8. #8
  Balıkçı aydinpurmut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Yaş
  41
  Mesajlar
  594
  Tecrübe Puanı
  159

  Standart

  Her konuda önümüze AB ve onun uygulamasını getiren sayın yetkililer AB uygulanan teknenin grostonu üzerinden ödeme uygulamasını neden uygulamıyorlar çok merak ediyorum.

  Sayın Kooperatif başkanları bu konuyu hiç dillendirmiyorlar.

  Faydasına gelince AB grostonu üzerinden yaptığı ödemede düşük grostonu teknelere yüksek bitim fiyat verirken yüksek grostonlu teknelere düşük birim fiyat vermektedir.

  Bu durumu tüm camiamızın düşünmesinde fayda görmekteyim!!!
  Aydın PURMUT
  Sarıyer / İSTANB
  UL
  A RH ( - )

 9. #9
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.694
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Bugün 19000 adet olan av filomuzun 1800 adeti endüstriyel avcı tekneleridir.
  1800 ad edüstriyel balıkcı ülke balık avının %90 nını yapmakdadır; 17,200ad kıyı balıkcısıda %10 yapmakdadır, bu nedenledirki ilk yaptırımlar büyüklere olmakdadır.

  Yumurtlama döneminde kıyı balıkcısı avlanarak 1ad altın değerindeki yumurtayı yok ediyor bunla senle hem fikirim; ülkemizde ilk yapılması gerken hayati yaptırım BALIK TÜRÜ YUMURTLAMA ZAMANI AV YASAĞI'dır, bunu hiçbir balıkcı söylemiyor.
  Şimdiki zamana bakalım isterseniz: Barbun, tekir, bakaryo, kolyos, uskumru = yumurtadadır kıyı balıkcısı tarafından avlanmakdsadır = balıkcı geleceğini yok etmekdedir.
  Algarna özellikle marmaranın göğsüne saplanan hançerdir; en kısa sürede sepetle karides avcılığın geçilmelidir ki bu sistem iç tüketime yatecekdir az çıkacağından değeride artacakdır, kaldıki çıkarılan karidesin büyük çoğunluğu ihracata gitmekdedir !!? varsın dış ülkeler bizim karidesi yemesin.
  algarnada yapılan bir çok illegallikleride duymakdayız !!?
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 10. #10
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.694
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Burhan abi diğer konuda açmış hocanın yazısının sonundan alıntıdır.

  Uzatma ağların ağ göz açıklığı her tür için ayrı ayrı belirlenmeli, trol ağlarında istenmeyen türlerin
  kaçması için kare gözlü torba ağ ve bu ağlara kaçış panelleri uygulanmalıdır.
  Sürdürülebilir balıkçılık açısından en temel bilgi, bir türün avlanmadan önce en az bir defa yumurta vermesinin sağlanmasıdır. Bu nedenle ticari balık avcılığı yapılacak her türün ilk üreme yası ve büyüklüğünün bilinmesi gerekir. Diğer konu ise zaman yasakları olup, balıkların üreme dönemi bilinmelidir. Halen uygulanan genel zaman yasağı yerine her tür için ayrı ayrı zaman yasaklarının konması ve uygulanması balıkçılık açısından daha doğru bir yaklaşım olabilir

  Bu nedenle her canlı türünün tek tek ele alınarak, her denizalanı için büyüklük, zaman, yer ve av aracı yasaklarının düzenlenmesi, sürdürülebilir balıkçılık açısından önem arz etmektedir

  Yrd.Doç.Dr. Tomris DENİZ
  İ.Ü SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ
  TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası
  Su Ürünleri – Balıkçılık Meslek Dalı
  Ana Komisyonu e-Bülteni
  Yıl:2 Sayı:2 Ekim 2012
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
Sayfa 1/3 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevap: 3
  Son Mesaj: 30.03.13, 16:30
 2. Su Ürünleri Kontrol ve İdare Merkezi 2013'de hizmete giriyor
  By bangocu in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 11.12.12, 15:38
 3. Su ürünleri desteklemeleri bilgilendirme toplantisi
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 16.07.12, 13:39
 4. T.c. Zİraat bankasi a.Ş. Ve tarim kredİ kooperatİflerİnce tarimsal Üretİme daİr dÜŞÜk faİzlİ yatirim
  By aFaLa in forum SUR - KOOP - SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ MERKEZ BİRLİĞİ
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 28.05.12, 08:53
 5. 2010 su ürünleri desteklemeleri belli oldu
  By Hıcaz in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 15.03.10, 13:30

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM