SU ÜRÜNLERİ FUARI
Rize Üniversitesi ev sahipliğinde bu yıl 15.'si düzenlenen Uluslararası Su Ürünleri Sempozyumu başladı. Rize'de İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde tertiplenen sempozyuma yurt içinden ve yurt dışından 700'e yakın akademisyen ve firma temsilcisi katıldı.


Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Rize Üniversitesi Rektörü Nazmi Turan Okumuşoğlu, Türkiye'nin su ürünleri alanında Dünya'da arzulanan seviye ve kaliteye ulaşamadığını belirterek, “Ülkemiz su ürünleri bakımından dünyadaki ilk altı ülke arasında gösterilmesine rağmen, ülkemizde bu alanda eğitim veren 16 yüksek öğrenim kurumu ve 6 adet araştırma enstitüsü bulunmaktadır.

Ülkemiz su ürünleri alanında dünyada arzulanan seviye ve kaliteye ulaşamamıştır. Artan dünya nüfusunda en önemli unsur olan gıda ve protein ihtiyacın en önemli kaynağı olan su ürünlerinin önemi de her geçen gün artmaktadır. Bu önemli konuda bilimsel çalışmalar yapılmalı ve bilim ışığında uygulamalar ortaya konulmalıdır. Bu sempozyuma 350 civarında bilim insanının katılacağı öngörülmüştü. Görüyoruz ki 700'ü aşkın bilim insanı bu sempozyumu izlemek için buraya gelmiştir. 15. Uluslararası Su Ürünleri Sempozyumu'na olan bu ilgi, su ürünlerinin ülkemiz ekonomisine katkıda istenilen seviyeye ulaşacağının bir göstergesidir.” dedi.


Sempozyuma 70 uzman, 15 firma, 51 profesör, 60 doçent, 135 yardımcı doçent, 65 doktor, 125 araştırma görevlisi ve 198 öğrenci katılırken, avcılık ve yetiştiricilik şeklindeki su ürünleri üretimi ile sucul ekosistemlerin sürdürülebilirliği arasındaki dengenin sağlanmasına ulusal düzeyde katkı sağlanabilmesinin amaçlandığı sempozyum dört gün sürecek.


Dış ülkelerden gelen beş profesörün de konuşacağı sempozyumda; Deniz ve içsu ekosistemleri ve yönetimi, Balıkçılık yönetimi, Su ürünleri yetiştiriciliği ve biyoteknoloji, balık sağlığı yönetimi, su ürünleri işleme ve pazarlama, su ve su ürünleri politika, mevzuat ve yönetimi gibi konulara değinilerek bilimsel kuruluşlar tarafından yapılan araştırmalar paylaşılacak.Kaynak : www.haber61.net