ANKARA (CİHAN)- Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, su ürünleri mühendislerinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca kooperatiflerde istihdam edilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) kanun teklifi verdi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, su ürünleri kooperatiflerinde en az bir kişi olmak üzere, maaş ve özlük haklarının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın karşılayacağı su ürünleri mühendisi istihdam edilmesi yönünde TBMM’de kanun teklifi verdi.

Kanun teklifi hakkında açıklama yapan Tanrıkulu; “3 tarafı denizlerle çevrili ülkemiz 24,6 milyon hektar deniz üretim alanına, 1,5 milyon hektar içsu ve baraj gölü ve nehire sahiptir. Bu alanlarda yaklaşık 20 bin adet balıkçı teknesi ile balıkçılık yapılmaktadır. Diğer yandan ülkemizdeki 17 adet su ürünleri fakültesinden her yıl yaklaşık 700 gencimiz su ürünleri mühendisi olarak mezun olmaktadır. Bu genç mühendislerimiz su ürünleri sektöründe çalışmak, okuldan aldıkları bilgileri hayata geçirmek isteği ile sektörlerine katkı sunmak istemektedirler.” diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN 523 SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ VAR

Ahmet Kenan Tanrıkulu, bugün kıyı Türkiye'nin kıy kenarlarında ve iç su çevrelerimizde kurulu 523 adet su ürünleri kooperatifinin mevcut olduğunu aktarıp, şöyle devam etti:
“Kooperatiflerimiz iç sularda ve denizlerimizde balıkçılık yapan teknelerin bağlı olduğu balıkçılık örgütlenmelerinden oluşmaktadır. Ancak hiçbir kooperatifimizde su ürünleri fakültelerinde eğitim almış, yüksek lisans yapmış, balıkçılık bilgisine sahip su ürünleri mühendisi istihdam edilmemektir. Ayrıca denizlerimizde avcılık yapan ve endüstriyel balıkçılık olarak tanımlanan (gırgır ve trol) teknelerinde de su ürünleri mühendisi yoktur. Bunun sebebi de, gerek kooperatiflerimizin maddî imkânsızlıkları, gerekse değişik faktörlere bağlı olmaktadır. Bu yüzden biran evvel her kooperatifimizde, bölge birliklerimizde, Merkez Birliğinde ve endüstriyel balıkçılık yapan teknelerde su ürünleri mühendislerinin istihdam edilmesi gereklidir.”

Tanrıkulu, kanun teklifi ile kooperatiflerde çalışacak olan su ürünleri mühendislerinin özlük haklarının belli bir süre Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca karşılanacak, bununla birlikte kooperatifler yetkilendirildikçe su ürünleri mühendislerinin özlük haklarının sorumluluğu kooperatiflere devredilebileceğini kaydetti. Tanrıkulu, su ürünleri mühendislerinin kooperatiflerde istihdam edilmesi ile yeni istihdam alanlarının açılacağını, kayıt dışılığın önleneceğini belirtti.

Ekonomiye ve balıkçılık sektörüne katkı ve sürdürülebilirlik sağlanmasına büyük fayda sağlanacağını belirten Tanrıkulu, AK Parti’nin bu teklife sırtını dönmemesini istedi. CİHAN
-07 Mart 2013