3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Su Ürünleri Mühendislerinin İstihdamı HK.

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.695
  Tecrübe Puanı
  933

  Standart Su Ürünleri Mühendislerinin İstihdamı HK.  Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (SÜR-KOOP)
  Her yıl Su Ürünleri Fakültelerinden mezun olduktan sonra işsiz kalan yüzlerce genç mühendisin su ürünleri sektöründe çalışıp, aldıkları bilgileri hayata geçirmek isteği ile yanıp tutuşmakta , Türkiye’de faaliyet gösteren Su Ürünleri Kooperatiflerinde ve endüstriyel balıkçılık yapan teknelerde, yüksek lisans yapmış, balıkçılık bilgisine sahip su ürünleri mühendislerinin istihdam edilmemekte ve bu durumun ülke balıkçılığı adına çok büyük bir kayıp olmaktadır, Su ürünleri mühendislerinin kooperatiflerde tarım danışmanı veya benzeri bir statüde istihdam edilmesi adına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bir çalışma başlatması gerekmektedir, Bakanlık tarafından ihtiyaç duyulan desteğin sağlanması halinde denizlerde kayıt dışılığın önleneceğine, ekonomiye ve sürdürülebilir balıkçılığa büyük katkı sağlanacaktır..

  Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’nin 24,6 milyon hektar deniz üretim alanına,1.55 milyon hektar iç su, baraj gölü ve nehire sahip olup, bu alanlarda 20.112 adet balıkçı teknesi ile balıkçılık yapılmaktadır, Türkiye’de 17 tane su ürünleri fakültesi bulunduğunu ve bu fakültelerden her yıl ortalama 700 kişinin su ürünleri mühendisi olarak mezun olduğuna dikkat çekerek, mezun olan genç mühendislerin su ürünleri sektöründe çalışıp, okuldan aldıkları bilgileri hayata geçirmek isteği ile yanıp tutuşmaktadır.
  Türkiye kıyı kenarlarında ve iç su çevrelerinde kurulu 523 adet su ürünleri kooperatifi mevcuttur, “Kooperatiflerimiz iç sularda ve denizlerimizde balıkçılık yapan teknelerin bağlı olduğu balıkçılık örgütlenmesidir. Ancak hiçbir kooperatifimizde su ürünleri fakültelerinde okumuş, yüksek lisans yapmış, balıkçılık bilgisine sahip su ürünleri mühendisi istihdam edilmemektir. Ayrıca denizlerimizde avcılık yapan ve endüstriyel balıkçılık olarak tanımlanan (gırgır ve Trol) teknelerinde de su ürünleri mühendisi yoktur. Bunun sebebi değişik faktörlere bağlı olmaktadır. Biran evvel her kooperatifte, bölge birliklerinde, Merkez Birliğinde ve endüstriyel balıkçılık yapan teknelerde su ürünleri mühendislerinin istihdam edilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmaları kooperatifler ve Su Ürünleri Mühendisleri Derneği yapar iken Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da bir çalışma yaparak tarım danışmanları gibi su ürünleri mühendislerinin kooperatiflerde istihdam edilmesine katkı koyması gerekmektedir”
  “Gerekli desteğin sağlanması durumunda, Kooperatifler de çalışacak olan su ürünleri mühendislerinin özlük hakları belli bir süre bakanlıkça karşılanmalı bununla birlikte kooperatifler yetkilendirildikçe su ürünleri mühendislerin özlük haklarının sorumluluğu kooperatiflere devredilmelidir . Su ürünleri mühendislerinin kooperatiflerde istihdam edilmesi ile kayıt dışılık önlenecek bununla birlikte ekonomiye katkı, sürdürülebilirlik sağlanmasına katkı ve balıkçılarımızın avcılıktan yakalanan balıkların satımına kadar ki süreçte katkı koyacaklardır. Teknelerde istihdam eden su ürünleri mühendisleri öncelikle okullarda öğrendiklerine ek olarak uygulamalı olarak da bilgilerini genişletecek, balıkçılara bilgilerini aktaracak balıkçılarımıza destek olacaklardır”


  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,  Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (SÜR-KOOP) un bu çağrısını duyan 2 adet sayın millet vekilimiz 2 Nisan 2013 tarihili TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ oturumunda su ürünleri mühendislerinin Su Ürünleri kooparatiflerinde istihdam edilmesini ve hakedişlerinin devlet tarafafından desteklenmesi gerekliliği hususunu gündeme getireceklerdir.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.695
  Tecrübe Puanı
  933

  Standart

  2 Nisan 2013 tarihili TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ oturumunda su ürünleri mühendislerinin Su Ürünleri kooparatiflerinde istihdam edilmesini ve hakedişlerinin devlet tarafafından desteklenmesi hususununda sayın millet vekillerimiz kanun teklifi vereceklerdir.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 3. #3
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  güzel bir oluşum ama bence eksik jkalacakdır; keşke forum da gerekli desteği görebilseydide Balıkçılık Bilgi Yönetim Sistemi Önder Fat ın konusundaki oluşumla daha bir ivme kazansaydı derim, evet koop ve endüstriyel teknelerde bu arkadaşlarımız olsun faydası olacakdır şüphesizde, bir müddet sonra hiç bir işe yaramadı diyerek yaygara koparacaklar çok olacakdır, bu arkadaşları yetkilendirmek gerekir diye düşünüyorum !!
  son etabında Hudutcanavarı arkadaşımızın katkısı ile bu konuda önder fatın fikri gayet makul görüyorum.

  Balıkçılık Bilgi Yönetim Sistemi
  http://www.balikcilar.net/showthread.php?t=24614
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj: 18.03.12, 11:52
 2. su ürünleri mühendislerinin ziraat mühendisleri odasınca yapılan ücretlendirmeleri
  By esma in forum Su Ürünleri ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendisleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 04.01.12, 12:38
 3. Eceabat'ta "Balık Ağı Üretimi ile Engelli İstihdamı" Projesi
  By Burhan Reis in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17.06.11, 14:57
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj: 26.03.11, 13:56

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM