7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Sür-Koop, 2.Türkiye Balıkçılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu

 1. #1
  Reİs bangocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Yaş
  56
  Mesajlar
  2.466
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Sür-Koop, 2.Türkiye Balıkçılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu



  Hasan Eser
  Sür-Koop, 2.Türkiye Balıkçılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu’nu Antalya’da gerçekleştirdi.



  Sür-Koop, 2.Türkiye Balıkçılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu’nu Antalya’da gerçekleştirdi.
  Balıkçı nezdinde katılım düşüktü, sadece bölge birliklerden temsil noktasında olanlar vardı.
  'Acaba neden?' diye soranlarda oldu, farklı yorumlayanlar da…
  Bunun içindir ki sektörün başrol oyuncusu konumunda olan balıkçıların düşük katılımı mutlaka sorgulanmalı…
  Gözünüzde büyütmeyin! Su Ürünleri Kooperatifleri, mali anlamda örneğin bazı meslek odaları gibi güçlü değil, sempozyuma kooperatiflerden şahsi imkânlarıyla gelen yöneticiler bile var.
  Bir düşünsenize sempozyuma ailesinin rızkından keserek gelen Koop Başkanı yanında kaç tane balıkçıyı getirebilir ki?
  Ya da geçim derdinde olan balıkçıların 5 yıldızlı otellerde düzenlenen sempozyumlara kendi imkânlarıyla katılma gücü var mıdır? Hiç sanmıyorum!
  Bu düşünceden yola çıkarak, Sür-Koop’u eleştirenler var elbet…

  ELEŞTİRİ ÖNEMLİ

  Eleştiri önemlidir, kutsaldır, gelişime katkı sağlar, tabiî ki eleştiriyi yaparken çözüm önerileri de ortaya koymak şartıyla…
  Sempozyumun beş yıldızlı otelde yapılmasına tepki gösterenler haksız sayılmazlar.
  Ancak bu sosyalizm zihniyeti ülkemizde maalesef rağbet görmüyor. Türkiye'nin bu yönde ki realitesi Nasrettin Hoca’nın ‘Ye kürküm ye’ hikayesiyle bire bir örtüşüyor.

  DİKKATE ALIYOR
  Yıllardır su ürünleri kooperatiflerine; kurumsallaşın, yöneticilik noktasında ki eğitim eksikliğinizi giderin, interneti, bilgisayarı aktif olarak kullanın, kooperatif binalarınızı dekore edin ve balıkçıyı temsilen katıldığınız her toplantıda giyiminize kuşağınıza dikkat edin diye çağrıda bulunuyoruz.
  Yerelde kooperatifler bu çağrılarımıza duyarsız kalsa da Sür-Koop bu çağrıları özellikle son birkaç yıldır dikkate alıyor.
  Balıkçıların Ankara’da ki Genel Merkezi olan Sür-Koop’un idari binası sektöre yakışır konuma getirildi, Genel Başkan Ramazan Özkaya hemen her alanda Sür-Koop’un imajını güçlendirildi.
  Örneğin Sür-Koop’a lüks bir makam aracı kazandırdı, yine tepki gösterenler oldu, tepkiler haksız sayılmaz, ama yineliyorum burası Türkiye, Ankara’da on binlerce balıkçıyı temsil eden bir Genel Başkan her yere belediye otobüse ile gelip gidiyorsa, gittiği yerde hiçbir ağırlığı olmaz, itibar görmez!
  Şimdi de 5 yıldızlı otellerde yapılan toplantılar eleştiriliyor, sanki diğer meslek örgütleri çadırda toplanıyor.
  Ben Sür-Koop’un avukatı değilim, ancak böyle uzun süreli etkinlikleri ‘her şey dahil’ sistemini uygulayan otellerde yapmanın balıkçı kahvesinde yapmaktan daha ekonomik olduğunu söyleyebilirim…

  YERİ DEĞİL ŞEKLİ

  Öte yandan böyle toplantılara bilim adamlarını ve bürokratları davet ediyorsanız, onları en iyi şekilde ağırlamak zorundasınız…
  Bu noktada tartışılması gereken toplantıların nerede yapıldığı değil, ne şekilde yapıldığı…
  Şahsi kanaatimdir ki; Türkiye’nin genelini kapsayan toplantılar öncesinde yine Sür-Koop tarafından bölgesel ölçekte lokal toplantılar düzenlenmeli…
  Küçük esnaf ile AVM sahiplerinin aynı toplantıda bir araya getirilemeyeceği gibi, birbirlerine karşıt olan endüstriyel balıkçılar ile kıyı balıkçıları da aynı çatı altında bir araya getirilmemeli…
  Hatta bırakın toplantı düzeyini bir kenara, küçük esnafın üye olduğu meslek odaları ile şirketlerin üye olduğu ticaret odaları misali balıkçılar da farklı örgütlenmelere gidebilir, bu konu tartışmaya açıktır.

  ÖRGÜTLENMİYORLAR

  Balıkçılık camiasında teknesinin büyük olmasından ötürü, kıyı balıkçısından daha çok söz hakkına sahip olduğunu düşünenler kıyı balıkçısını çemberin dışına sürüklemeyi iyi biliyor.
  Bu nedenle de ‘Ne haliniz varsa görün’ diyen sahipsiz kıyı balıkçıları örgütlenmeden, yönetimden, toplantılardan ve kararlardan uzak kalmayı tercih ediyor.
  Balıkçılığın geleceğini ilgilendiren konular siyasi yöntemlerle kooperatif başkanlığı konumunu koruyanların fikri doğrultusunda değerlendirilmemeli…
  Sempozyumda da söyledik, balıkçılık sektörü sivil toplum konusunda Türkiye’nin en yetersiz örgütlenmesine sahip sektörlerinden bir tanesi…

  ÜYE OLMUYORLAR

  Balıkçı, sadece balıkçı barınaklarını işletmek için kullanılan paravan kooperatiflere güvenmiyor, mecbur olmadığı içinde üye olma gereksinim de bile bulunmuyor.
  Bu anlamda kıyı balıkçıları önce örgütlenmeye teşvik edilmeli, demokratik çerçevede sektörünü ilgilendiren konularda iradesini yansıtabilmeli…
  Hayati kararlarda sadece teknesinin büyüklüğü, parasının çokluğu ve siyasiler üzerinde ki etkinliği ile konuşanlara değil, sektörün tamamına kulak verilmeli…
  Kota, bölgesel balıkçılık gibi radikal kararlarda ise balıkçı düzeyinde referandumlar yapılmalı…
  Bende ne çok şey istiyorum değil mi? Toparlamak gerekirse; 2003 Yılında kurulan Sür-Koop ile balıkçı yavaş ama sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Sür-Koop balıkçıya eskiye epey vizyon kazandırdı, yeterli mi tabiî ki değil…

  http://www.egetelgraf.com/index.php?...log&Itemid=155
  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...f3&oe=5C00E32D
  Körler Ülkesinde Görmek Suçtur.!

 2. #2
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  76
  Tecrübe Puanı
  32

  Standart

  Sayın Hasan Eser,
  Önce Ege telgraf gazetesinde benim için yapmış olduğunuz doğru tespitlerinizden dolayı teşekkür etmek isterim. Buradaki tespit ve görüşlerinizin tamamına yakın bölümüne katılmamak ta mümkün değil.
  Ben 2003 yılında kurulan bir organizasyonun yavaş ama sağlam adımlarla ilerlemesini yeterli bulmuyorum. Bu birliğin 12 yılda çok daha fazla mesafe kat etmesi gerektiğini, hatta ulusal balıkçılık yönetimi otoritesi (bakanlık veya genel müdürlük) kadar işin içinde ve söz sahibi olması gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada siz balıkçı arkadaşlarımın bu kadar kanaatkar olmasına yol açan. Beyefendilikleri ve temiz yüreklilikleridir.
  Yrd.Doç.Dr.Sedat GÖNENER
  Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fak.
  Avlama ve İşleme Böl. Öğr.Üyesi

 3. #3
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Nov 2013
  Mesajlar
  777
  Tecrübe Puanı
  138

  Standart

  SURKOPUN ANTALYASIMI YOKSA ,,,,,,,,12 YILDAN BERİ HANGİ SORUNU ÇÖZDÜLER BAKANLIKLAN BERABER,TOPLANTIDA MEDYA VARMIYDI ULUSAL MEDYA OLMALIYDI, MEDYANIN OLDUĞU YERDE TOPLANTI ORDA KALIR UNUTMAYIN ARKADAŞLAR,

  hasan eserin yazısında 2003 Yılında kurulan Sür-Koop ile balıkçı yavaş ama sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Sür-Koop balıkçıya eskiye epey vizyon kazandırdı, yeterli mi tabiî ki değil…belirtiyor.

  hasan arkadaşım yazını doğru yaz surkop ülkemizde balıkçının katili dir.surkop bitmiştir adı var kendi yok. kıyı balıkçılarını bitirmek için uğraşti ,sen hala yazıyorsun ki epey vizyon kazandırdı ,orkinozcu ve çiftlik sahiplerini iyice zengin ettirdi.,her şeye yasak getirmekle.surkopu savunma ,yazılarını okuyorum sende onlan beraber çalışıyorsun. senin ağın yandımı ,çinekop balığına çupra levrek çilerden sebep yasak geldi,,ozaman kota getirseydi de her kes eşit şartlarda tutsaydı.adaletli olmadı. misine av araçlarına yasak getirdi.kıyı balıkçısı bitti,herkes devlete teknesini verdi.kılıç ve tulina av araçlarını yasak etti.milyarlarca zarar ettik.sen hala yazıyorsun epey vizyon kazandırdı seni ben kınıyorum yazılarında surkopu savunuyorsun sende her halde ondan nemalanıyorsun.
  Ben surkop başkanı olacağım sen benim ağımı yasak edeceksin ,dökerim ankaraya tum balıkçıyı sen hala surkopun yöneticilerini savunuyorsun.




  2003 Yılında kurulan Sür-Koop ile balıkçı yavaş ama sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Sür-Koop balıkçıya eskiye epey vizyon kazandırdı,
  HASAN ESER SENDE SURKOPTAN HER HALDE NEMALANIYORSUN Kİ SAVUNUYORSUN YAZILARIN ÖYLE GÖSTERİYOR.akıllı ol yazılarını dikkatli yaz ,12 yıldan beri surkop ve bakanlık bitirdi denizlerimizi.
  ÜLKEMİZDE ADALET ARIYORUZ .BULANA KADAR DEVAM EDECEĞİZ. YAZIKLAR OLSUN DİYORUM BU ZİHNİYETE. GİRİN GÖRÜN DÜNYA ÜLKELERİNİN ÇALIŞTIĞINI. CEZAYİR ,TUNUS VE FAS ÜLKELERİNDE KILIÇ VE TULİNA UZATMA AVCILIĞI HALEN YAPILIYOR.İNANMAYAN VARSA BUTUN MASRAFLAR BENDEN GİDERİZ YERİNDE BAKARIZ.. İŞTE BİZİM ÜLKEMZDE AĞLAR YANIYOR,DÜNYA ÜLKELERİ ÇALIŞIYOR.
  Yılda 1500 ton tulina ve kılıç balığı avlıyorduk...Arkadaşlar seçim geliyor az kaldı sandığa gidin oyunuzu kullanın, bu zihniyete dur dememiz şart oldu.2008 yılından beri mahkeme görüyoruz.bakanlığın yüzünden 12 yılından beri mağdur ediliyoruz,surkop zaten BİTMİŞ, ,balıkçı örgütünün başı değil.bizlere gelince yasak orkinozculara gelince her türlü avcılık serbest.bakanlık burda adaletli davranmıyor,orkinozcuların bir dediğini iki etmiyor,bu nedenle bu zihniyete yazıklar olsun diyorum.
  Dünya ülkeleri her türlü avcılığı yapacak ,bakanlık çupra ve levrek ten sebep birde orkinozculardan sebep av araçlarımızı yasak edecek. utanmadan ve sıkılmadan üstelik sanki parasını vermiş de misine ağlarımızı yakacak,tulina ve kılıç ağlarımızı yasak edecek,EGEve Akdenizde tum ülkeler çalıştığı halde kimseyi takmıyan bu zihniyetten ne beklersiniz.4 yıldan beri hükümet ve bakanlığın yüzünden milyarlarca zarar ettik.MİSİNE VE KILIÇ BALIĞI AVCILARIMIZ PERİŞAN OLDU GEÇİNEMEZ OLDUK.
  Bu nedenle hükümetin tum mercihlerne ,önce cumhur başkanımıza, başbakana ,avrupa birliği bakanlığına,bülent arınç bakana,numan kurtulmuş bakana,emrullah işler bakana ,binali yıldırım bakana tarım bakanına, tarım komisyon başkanı ibrahim yiğit başkana, tarım bakanlığı müşteşarı olan nihat paktil müşteşarına , ayrıca diş işleri bakanlığına ülkemizde balıkçılığımız sorunlarının çözülmesi için tum talep yazılarımızı yazdım ve imail olarak gönderdiğim halde yıllardan beri hükümet tarafından reddedildi.
  Bu nedenle sorunlarımızın çözülmesi için AB KONSEY BAŞKANLIĞINA,PARLEMENTO BAŞKANLIĞINA ,BALIKÇI BAKANLIĞINA,ÜST DİLEKÇELER KOMİSYON BAŞKANLIĞINA,ICCATA VE GFCM ÖRGÜTÜNE BAŞ VURDUĞUMM HALDE CEVAP YAZILARIMIZI, TUM HÜKÜMETİN YETKİLİ BAKANLIKLARINA GÖNDERDİM VE TALEP YAZILARIMIZI HÜKÜMET YETKİLİLERİ REDDEDTİ.
  Örgütümüz ün başı hiç oralı olmadı ,bakanlıklan beraber çalıştı ,arizi kotayı bile yıllardan beri surkop tarafında kullanılarak yinede çiftlik sahiplerine satıldı.
  AB DE örgütÜN BAŞI demek yaptırım uygular bizde ise rant demek işte adalet arıyoruz bulana kadarda devam edeceğiz.allah yolumuzu açık etsin.
  önemli olan herkesin özgürce fikrini söyleyebilmesi.yanlış doğru eksik olabilir.onemli olan bu fikirlerden faydalana bilmek.onun için bende fikirlerimi beyan ediyorum .ve bütün balıkçılardan bu cesareti bekliyorum..bu kuruluşların gayesi hizmet amaçlı olmalı her hususta. piroblemleri çözmeli.çözülen bir örnek göremiyorum.ben demokratik haklarımı kullanıyorm.kimseyede saygısızlık basit bir kelime kullanmıyorum.
  kuruluşun amacı balıkcıya hizmet etmek ve sorunlarını çözmek için kuruldu yönetiçiler yanlış yapıyorsa kuruluşun hatası olmaz ,,,,,,,,,,,, hangi kurumdan bahsediyorsun ,bizim balıkçılığımızı bitirdi.hangi balıkçıya sahip çıktı. misine ağlarını yasak etti bu kurum yokmuydu., . kurum iyi yönetilemedimi kurum olsa ne yazar.bu nedenle.bundan sonra daha sert yazılar yazacağım,surkop yönetimi istifa edene kadar devam edeceğim. yakında medyaya da vereceğiz. tum olan biten herşeyi. belgeler duralibeyin imzası ve surkopun imzası var,muzaffer aydemirinde imzası var . orkinozdan tutta illegal satışlara kadar,hukuk büromuz şu an belge hazırlıyor.medyaya vereceğiz yakında.
  Gurcistanda,karadenizde ve marmarada illegal hamsi avciligi yapildi .bakanlik goz yumdu,gozu kapak acmiyan hsiyi ve sut kiracayi avlanmalarona gozyumdu yem fabrikalarina vermelerine goz yumdu kacak avciliga goz yumdu.vs.bakanlik hernedense hukmu ulkemizde kiyi balikcilarina geciyor..tabi ankarada dayilariyok fabrikalarlan beraber calismiyorlar.dunyaa ulkelerinde av araclari serbest oldugi halde ,iplik av fabrikalari iyice zengin olsun diye yasak ediyor.ulkemizde adalet ariyoruz.bulanakadar devam garibanaadalet yok yakinda gelecek saltanat biter insanlah kirallik bitwr insanlah.
  Konu Saban Bostan tarafından (14.05.15 Saat 04:33 ) değiştirilmiştir.
  Şaban BOSTAN

 4. #4
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Nov 2013
  Mesajlar
  777
  Tecrübe Puanı
  138

  Standart

  ÜLKEMİZDE ADALET ARIYORUZ .BULANA KADAR DEVAM EDECEĞİZ. YAZIKLAR OLSUN DİYORUM BU ZİHNİYETE. GİRİN GÖRÜN DÜNYA ÜLKELERİNİN ÇALIŞTIĞINI. CEZAYİR ,TUNUS VE FAS ÜLKELERİNDE KILIÇ VE TULİNA UZATMA AVCILIĞI HALEN YAPILIYOR.İNANMAYAN VARSA BUTUN MASRAFLAR BENDEN GİDERİZ YERİNDE BAKARIZ.. İŞTE BİZİM ÜLKEMZDE AĞLAR YANIYOR,DÜNYA ÜLKELERİ ÇALIŞIYOR.
  Yılda 1500 ton tulina ve kılıç balığı avlıyorduk...Arkadaşlar seçim geliyor az kaldı sandığa gidin oyunuzu kullanın, bu zihniyete dur dememiz şart oldu.2008 yılından beri mahkeme görüyoruz.bakanlığın yüzünden 12 yılından beri mağdur ediliyoruz,surkop zaten BİTMİŞ, ,balıkçı örgütünün başı değil.bizlere gelince yasak orkinozculara gelince her türlü avcılık serbest.bakanlık burda adaletli davranmıyor,orkinozcuların bir dediğini iki etmiyor,bu nedenle bu zihniyete yazıklar olsun diyorum.
  Dünya ülkeleri her türlü avcılığı yapacak ,bakanlık çupra ve levrek ten sebep birde orkinozculardan sebep av araçlarımızı yasak edecek. utanmadan ve sıkılmadan üstelik sanki parasını vermiş de misine ağlarımızı yakacak,tulina ve kılıç ağlarımızı yasak edecek,EGEve Akdenizde tum ülkeler çalıştığı halde kimseyi takmıyan bu zihniyetten ne beklersiniz.4 yıldan beri hükümet ve bakanlığın yüzünden milyarlarca zarar ettik.MİSİNE VE KILIÇ BALIĞI AVCILARIMIZ PERİŞAN OLDU GEÇİNEMEZ OLDUK.
  Bu nedenle hükümetin tum mercihlerne ,önce cumhur başkanımıza, başbakana ,avrupa birliği bakanlığına,bülent arınç bakana,numan kurtulmuş bakana,emrullah işler bakana ,binali yıldırım bakana tarım bakanına, tarım komisyon başkanı ibrahim yiğit başkana, tarım bakanlığı müşteşarı olan nihat paktil müşteşarına , ayrıca diş işleri bakanlığına ülkemizde balıkçılığımız sorunlarının çözülmesi için tum talep yazılarımızı yazdım ve imail olarak gönderdiğim halde yıllardan beri hükümet tarafından reddedildi.
  Bu nedenle sorunlarımızın çözülmesi için AB KONSEY BAŞKANLIĞINA,PARLEMENTO BAŞKANLIĞINA ,BALIKÇI BAKANLIĞINA,ÜST DİLEKÇELER KOMİSYON BAŞKANLIĞINA,ICCATA VE GFCM ÖRGÜTÜNE BAŞ VURDUĞUMM HALDE CEVAP YAZILARIMIZI, TUM HÜKÜMETİN YETKİLİ BAKANLIKLARINA GÖNDERDİM VE TALEP YAZILARIMIZI HÜKÜMET YETKİLİLERİ REDDEDTİ.
  Örgütümüz ün başı hiç oralı olmadı ,bakanlıklan beraber çalıştı ,arizi kotayı bile yıllardan beri surkop tarafında kullanılarak yinede çiftlik sahiplerine satıldı.
  AB DE örgüt demek yaptırım uygular bizde ise rant demek işte adalet arıyoruz bulana kadarda devam edeceğiz.allah yolumuzu açık etsin.


  önemli olan herkesin özgürce fikrini söyleyebilmesi.yanlış doğru eksik olabilir.onemli olan bu fikirlerden faydalana bilmek.onun için bende fikirlerimi beyan ediyorum .ve bütün balıkçılardan bu cesareti bekliyorum..bu kuruluşların gayesi hizmet amaçlı olmalı her hususta. piroblemleri çözmeli.çözülen bir örnek göremiyorum.ben demokratik haklarımı kullanıyorm.kimseyede saygısızlık basit bir kelime kullanmıyorum.
  kuruluşun amacı balıkcıya hizmet etmek ve sorunlarını çözmek için kuruldu yönetiçiler yanlış yapıyorsa kuruluşun hatası olmaz ,,,,,,,,,,,, hangi kurumdan bahsediyorsun ,bizim balıkçılığımızı bitirdi.hangi balıkçıya sahip çıktı. misine ağlarını yasak etti bu kurum yokmuydu., . kurum iyi yönetilemedimi kurum olsa ne yazar.bu nedenle.bundan sonra daha sert yazılar yazacağım,surkop yönetimi istifa edene kadar devam edeceğim. yakında medyaya da vereceğiz. tum olan biten herşeyi. belgeler duralibeyin imzası ve surkopun imzası var,muzaffer aydemirinde imzası var . orkinozdan tutta illegal satışlara kadar,hukuk büromuz şu an belge hazırlıyor.medyaya vereceğiz yakında.
  Gurcistanda,karadenizde ve marmarada illegal hamsi avciligi yapildi .bakanlik goz yumdu,gozu kapak acmiyan hsiyi ve sut kiracayi avlanmalarona gozyumdu yem fabrikalarina vermelerine goz yumdu kacak avciliga goz yumdu.vs.bakanlik hernedense hukmu ulkemizde kiyi balikcilarina geciyor..tabi ankarada dayilariyok fabrikalarlan beraber calismiyorlar.dunyaa ulkelerinde av araclari serbest oldugi halde ,iplik av fabrikalari iyice zengin olsun diye yasak ediyor.ulkemizde adalet ariyoruz.bulanakadar devam garibanaadalet yok yakinda gelecek saltanat biter insanlah kirallik bitwr insanlah.
  Konu Saban Bostan tarafından (14.05.15 Saat 04:34 ) değiştirilmiştir.
  Şaban BOSTAN

 5. #5
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Nov 2013
  Mesajlar
  777
  Tecrübe Puanı
  138

  Standart

  Hasan eser sen hiç aç kaldinmi misine ağin yandimi,arabani satip ve evini satip bankaya verdinmi, çocuklarini prasizliktan sebep okula gönderemedinmi,,av araçlarinin yasaklanmasindan sebep tekneni devlete verdinmi.,çinekop yasağin dan sebep ceza yedinmi.,orkinoz kotasi adaletli dağitildimi,arizi kotayi satip orasi burasi içip gezip eğlendinmi, sen hala surkopu savunuyorsun surkop ve bakanlik bitmiş.kendi ceblerinden başka kimseyi gözleri görmüyorlar.yazilarini kiniyorum.
  Şaban BOSTAN

 6. #6
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  hasan arkadaşım yazını doğru yaz surkop ülkemizde balıkçının katili dir.surkop bitmiştir adı var kendi yok. kıyı balıkçılarını bitirmek için uğraşti ,sen hala yazıyorsun ki epey vizyon kazandırdı ,orkinozcu ve çiftlik sahiplerini iyice zengin ettirdi.,her şeye yasak getirmekle.surkopu savunma ,yazılarını okuyorum sende onlan beraber çalışıyorsun. senin ağın yandımı ,çinekop balığına çupra levrek çilerden sebep yasak geldi,,ozaman kota getirseydi de her kes eşit şartlarda tutsaydı.adaletli olmadı. misine av araçlarına yasak getirdi.kıyı balıkçısı bitti,herkes devlete teknesini verdi.kılıç ve tulina av araçlarını yasak etti.milyarlarca zarar ettik
  Buraya kadar olanı eleştiri olarak varsayıyorum,

  seni ben kınıyorum yazılarında surkopu savunuyorsun sende her halde ondan nemalanıyorsun.
  Ben surkop başkanı olacağım sen benim ağımı yasak edeceksin ,dökerim ankaraya tum balıkçıyı sen hala surkopun yöneticilerini savunuyorsun.
  burada olansa suçlama,üstelik mesnetsiz suçlama.Ne denilmiş helal olsun sürkoop tulina ve misina ağ yasaklattı gibi sizin görüp bizim göremediğimiz bir şeymi var ? İlla aynı penceredenmi bakılmalı,Hasan bir yandan eleştirirken diğer yandan sezarın hakkını verelim demiş,

  Şaban Reis bu ülkede tulina dışında avcılıkta var keza oralardada sorunlar var mesela dalyan gibi yada birilerinin parayı nasıl götürürüz düşüncesiyle gündemde tuttuğu yunus ve pinger gibi. Sahi bizde sizi o mecralarda pek paylaşımcı göremiyoruz diyorum eleştiri,neden o konularda yazmıyorsunuz nemalanıyormusunuz dersem ? Yorum sizin .
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 7. #7
  Reİs bangocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Yaş
  56
  Mesajlar
  2.466
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Sür-Koop, 2.Türkiye Balıkçılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu’nu Antalya’da gerçekleştirdi.
  Ben balıkçıyım tahsilim % 60-70 Türk balıkçısının olduğu gibi İlkokul seviyelerinde Sempozyum ne demekmiş? baktım bir yazı buldum bilmemek değil öğrenmemek ayıptır derler ya o misal şöyle diyor.


  Sempozyum nedir?
  Toplumu yakından ilgilendiren herhangi bir konu ya da olay hakkında dinleyiciler karşısında farklı uzman kişilerin konu ya da olayla ilgili yaptığı seri konuşmaların bütününe sempozyum denir
  sempozyum
  Sempozyumda yapılan değişik konuşmalar, konuyu bütünleyici niteliktedir. Burada tartışmadan çok sohbet havası vardır. Konuşmalardan sonra dinleyiciler soru sorabilirler.

  Sempozyum, diğer konuşma türlerine göre daha ilmi ve ciddi bir sohbet havasında geçer. Konuşmacılar konuyu kendi ilgi sahaları açısından ele alır. Sempozyumda bir başkan ve üç ile altı arasında değişen üyelerden oluşur. Üyelerin konuşma süreleri 15-20 dakikayı aşmaz. Konunun uzunluğuna göre sempozyum iki oturum veya iki gün sürebilir.
  Sempozyum'un özellikleri nelerdir?
  1- Sempozyumda aynı konu farklı bakış açılarıyla ele alınır.
  2- Sempozyumu sunan grup önceden belirli bir konuda hazırlık yapıp o konunun farklı yönlerini ele alır.
  3- Sempozyum belirli bir zamana yayılır ve birden fazla oturum gerçekleşir. Her oturumun başkanı olur.
  4- Sempozyuma katılan konuşmacıların üst seviyede bir bilgiye sahip olmaları ge*rekir.
  5- Sempozyumdaki yazılı metinler ilmi yazı niteliği taşır.
  Sempozyum'un amacı nedir?
  Sempozyumdaki amaç, konuyu tartışmak değil, konunun ilgili kişiler tarafından olumlu veya olumsuz yönlerinin ortaya konulup çözüme götürülmesidir. Sempozyumun sonucunda başkan konuyu özetleyerek çıkan sonucu dinleyicilere aktarır.
  Sözlükte sempozyum ne anlama gelmektedir?
  Belli bir konuda çeşitli konuşmacıların katılımıyla düzenlenen bilimsel ağırlıklı toplantı, bilgi şöleni.

  1- Sempozyumda aynı konu farklı bakış açılarıyla ele alınır.
  Eğer farklı bakış açılarından ele alınacaksa konular Senpozyumda farklı görüşten insanların katılımı sağlanmalı ki çok seslilik olsun farklı görüşler çıksın ortak nokta bulunsun bunun için görüşünün ne olduğuna bakılmaksızın insanların oraya çağrılması gerekirdi öylemi oldu bence HAYIR.
  2- Sempozyumu sunan grup önceden belirli bir konuda hazırlık yapıp o konunun farklı yönlerini ele alır.
  Önceden hazırlık yapılabilmesi için işlenecek konunun ilgili kişilere önceden duyurulması gerekmezmiydi duyurulmuşmudur?
  4- Sempozyuma katılan konuşmacıların üst seviyede bir bilgiye sahip olmaları gerekir.
  Üst bilgiye sahip konuşmacılarmı çağrılmıştır yoksa yakınlık derecesine göre konuşmacılarmı çağrılmıştır?

  Sempozyumdaki amaç, konuyu tartışmak değil, konunun ilgili kişiler tarafından olumlu veya olumsuz yönlerinin ortaya konulup çözüme götürülmesidir.

  1989 dan bu güne kadar yapılan Senpozyumlardan sonra hangi konu çözüme kavuşturulmuştur.Bir örnek vermek mümkünmüdür?

  Gelelim Vizyon meselesine,bakalım vizyon neymiş dedimya tahsil belli onuda sordum arama motoruna bakalım ne diyor.

  Toparlamak gerekirse; 2003 Yılında kurulan Sür-Koop ile balıkçı yavaş ama sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Sür-Koop balıkçıya eskiye epey vizyon kazandırdı, yeterli mi tabiî ki değil…
  Peki vizyon nedir ?
  Vizyonun birçok tanımı var ancak biz onu basitçe “Gelecek Resmi” olarak tanımlıyoruz. Vizyon sahibi olmayı ise gelecekle ilgili net bir resme sahip olma anlamında kullanıyoruz.

  Gelecek resmi dendiğinde beraberinde hayal kurma çağrışır. Ancak bir vizyon ile hayal arasında fark, vizyonun temel yeterliliklerden hareket ederek, değerler bütünü içinde gelecekte ulaşılmak istenen yer olması, hayalin ise mevcut durumla bir bağlantısı olmadan gelecek için bir görüntü olmasıdır. Vizyon kendimizi gelecekte gördüğümüz yer, hayal ise gelecekte kendimizi orada görmesek, orada olma olasılığımız olmasa da olmak istediğimiz yerdir.

  Hayal ile vizyon arasındaki farkı belki şu şekilde açıklamak daha uygun olur. Bu günden geleceğe doğru baktığınızda kişisel, aile ve iş yaşamınızda 5, 10 veya 20 yıl sonra kendimizi ne yaparken görmek istiyorsak o bizim vizyonumuzdur. Bu vizyonu düşünürken bugünden oraya nasıl gidileceği konusunda kafamızda az çok bir fikir vardır.

  Hayal ise bugünden geleceğe doğru baktığımızda kendimizi şu andaki koşullarla ilgisi olmadan, damdan düşer gibi bulmak istediğimiz yerdir. Zengin olmak, ünlü olmak bu anlamda birer hayaldir.

  Peki, gelecekle ilgili düşünceleriniz bir hayal mi, yoksa bir vizyonun ifadesi mi?

  Hadi kendi vizyonumuzu biraz sorgulayalım.
  Beş yıl sonra bir bahar sabahı güne başladığımda nasıl bir güne başlarsam mutlu olacağım?
  O gün nasıl bir evde uyanmalıyım?
  Nasıl bir işe gitmeliyim?
  Evim, ailem, işim, bütün detayları ile bir günüm nasıl geçerse ben kendimi mutlu ve başarılı hissedeceğim?

  Bu soruların cevapları ne kadar belirli ise, gelecek ile ilgili çizdiğiniz tablo ne kadar netse bunları yaşama ihtimaliniz o kadar yüksek olacaktır. Tablodaki belirsizlikler ne kadar fazla ise ifade ettiğiniz şey bir vizyon değil, bir hayal olacak. Böylece ne beş yıl sonra ne de on yıl sonra istediklerinizin gerçekleşmesi size bağlı olmayacak. Sizin geleceğiniz sizin dışınızda farklı değişkenlere bağlı olacağı için büyük bir ihtimalle ‘Kader Kurbanı’ sınıfında başkalarının çizdiği bir yaşantıyı sürüyor olacaksınız.

  Vizyon konusunu anlattığım birçok eğitimimde karşılaştığım ilk sorular şunlar oluyor.Bu kadar belirsizliğin olduğu bir ülkede ben geleceğimi nasıl belirleyebilirim? Krizler, ekonomik şartlar benim gelecekte olmak istediğim yere gelmemde bana engel olmayacak mı? Bu sorular aslında “benim geleceğim bana değil benim dışımdaki başka şeylere bağlı anlayışının”, “kaderci yaklaşımın” yansıması olan sorular.

  Vizyon sahibi olmak ise gelecek ile ilgili net bir tabloya sahip olmak demektir. Biz nasıl bir gelecek istediğimizi düşündüğümüz andan itibaren, algıda seçicilik başlar. Düşündüğümüz geleceğe ulaşmak için gereken kaynaklar algıda seçicilik ile harekete geçer ve bizi düşündüğümüz, istediğimiz geleceğe doğru yöneltir. Hamileler hamileleri görür.

  Algıda seçicilik, gelecek ile ilgili net tablolara sahip olduğumuzda bize istediğimiz geleceğe ulaşma, kaynakları görme ve değerlendirme konusunda fırsatlar sunacaktır. Bir vizyonumuz yoksa, fırsatlar ve kaynaklar biz onları fark etmeden geçip gidecektir.

  Acaba 12 yılda gerçekten bir vizyon kazandık mı? Bırakın Vizyonu ünümüzde hayal kuracak bir balıkçılık politikası hayalde bile varmı?


  Sempozyum ve Vizyon, olanıda olması gerekenide bir bakış açısıyla kendime göre yorumladım.Muhalefeti olmayan Muhalefete söz hakkı tanımayan hiç bir kurum sırf kendi düşündüklerinin doğru olduğu noktasından hareket ederse başarılı olma şansı azalır.Ortak çıkarların olduğu balıkçılıkta ne zaman bir bütün halinde hareket edilir başarı o zaman gelir ben yaptım oldu anlayışı sadece diktatörce bir yaklaşım olur.Belirli bir kesimi sırf kendi çıkarları için kullananlar uzun süre bulundukları makamlarda oturamazlar.Tarih bu tip örneklerle doludur.

  12 yılda gelinen vizyonun resmidir.
  Konu bangocu tarafından (21.05.15 Saat 08:46 ) değiştirilmiştir.
  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...f3&oe=5C00E32D
  Körler Ülkesinde Görmek Suçtur.!

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Türkiye Balıkçılığının Sorunları Ve Çözüm Önerileri Sempozyumu
  By aFaLa in forum SUR - KOOP - SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ MERKEZ BİRLİĞİ
  Cevap: 26
  Son Mesaj: 05.05.15, 00:55
 2. (Sür-Koop)Türkiye Balıkçılığının Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu VİDEO
  By aFaLa in forum SUR - KOOP - SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ MERKEZ BİRLİĞİ
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 10.05.14, 00:29
 3. Cevap: 6
  Son Mesaj: 17.03.12, 15:05
 4. Cevap: 1
  Son Mesaj: 28.12.10, 06:48

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM