5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Sür-koop Genel Başkanı Özkaya'dan "balıkçılık" Açıklaması

 1. #1
  dökülük

  Standart Sür-koop Genel Başkanı Özkaya'dan "balıkçılık" Açıklaması  Sür-koop Genel Başkanı Özkaya'dan "balıkçılık" Açıklaması

  05 Kasım 2011 Cumartesi 23:44  Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (SÜR-KOOP) Genel Başkanı Ramazan Özkaya, "Balıkçılık sektörü, 'Biz denizi iyi biliriz' diyen reislerimizin sayesinde artık çökme noktasına geldi. Denizlerimiz de balık bittiyse, hiç kimsenin suçlu aramasına gerek yok. Çünkü suçlu olan yine bizleriz. Bizler avcılık araçlarımızı denizlerimizin kapasitesine göre yapmıyoruz" dedi.
  Başkan Özkaya, İzmir'in ilçe ve beldelerinde faaliyet gösteren Su Ürünleri Kooperatiflerinin yöneticileri ile bir araya geldi. Programda bir konuşma yapan Özkaya, "Balıkçı filomuzda yeniden yapılanmaya gitmek zorundayız. Merkez Birliği olarak bizim önerimiz şudur, öncelikle devlet destekli olmak kaydıyla en az 100 civarında endüstriyel balıkçılık yapan teknelerimiz uluslararası sularda avlanmaya teşvik edilmelidir. Geriye kalan teknelerimiz de yine devlet desteği ile su ürünleri avcılığından geri
  çekilmelidir. Aksi halde Türkiye balıkçılığın kurtulma şansı maalesef yoktur" diye konuştu.
  Resmi rakamlara göre Türkiye balıkçılarının 2009 yılında 103 milyon, 2010 yılında ise 123 milyon lira değerinde mazot tükettiğini kaydeden Özkaya,"Filomuzun 2009 yılına göre 2010 yılında 20 milyon liralık fazla mazot tükettiğini görüyoruz. Ancak tüketilen mazottun karşılığında hem de tüketimde artış olmasına rağmen, balıkçılarımız 2010 sezonunu her yıl olduğu gibi yine zarar ederek kapatmışlardı.Görünen o ki 2011 2012 balık sezonunun bitiminde de değişen çok fazla bir şey olmayacak" diye konuştu.
  "Sektörümüz de arz talep dengesi kurulamadığı ve balıkçılarımız kendi yakaladıkları balıkları değerlendiremedikleri için denize yapılan yatırımların karşılığı ne yazık ki alınamıyor" diye devam eden Özkaya, "Balıkçılarımız denizi, denizde balık yakalamayı gayet iyi biliyorlar. Ancak konu balığın pazarlanmasına ve arz talep dengesinin kurulmasına gelince maalesef yeteri kadar bilinçli değiller. Sektörümüz, 'Biz denizi iyi biliriz' diyen reislerimizin sayesinde artık çökme noktasına geldi. Denizlerimiz de
  balık bittiyse, hiç kimsenin suçlu aramasına gerek yok. Çünkü suçlu olan yine bizleriz. Neden bizleriz? Bizler avcılık araçlarımızı denizlerimizin kapasitesine göre yapmıyoruz. Deyim yerindeyse kaşık ile avlanmamız gerekirken kepçe ile avlanmayı tercih ediyoruz. Geleceğimizi düşünmeden günü kurtarmayı hep kar biliyoruz" ifadelerini kullandı.
  Balıkçılık sektörünü içinde bulunduğu kötü durumdan kurtarmak adına çözüm önerilerini sıralayan Özkaya, balıkçılara devlet tarafından teşvik verilmesi durumunda sektörün büyük ölçüde rahatlayacağına inandığını, ancak bu projenin gerçekleşmesi için öncelikle balıkçıların kayıt dışı avcılıktan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

  ÇİNEKOP KONUSUNA ÇÖZÜM ÖNERİSİ
  Balıkçılık dünyasının son günlerde en çok tartıştığı konu olan çinekop yasağı konusuna da değinen Özkaya, "Bilindiği üzere, şu anda İstanbul bölgemizde çinekop tartışmaları var. Balıkçılarımızın jurnallerine baktığımızda geçtiğimiz yıl 4 bin ton çinekop yakalandığını görüyoruz. 4 bin ton çinekopun değeri 5 milyon liradır. Ben devletin yerinde olsam, çinekop avcılığının serbest olması için bağıranlara karşı istatistik belgelerden yola çıkarak, 'Siz dört bin ton balık yakalamışınız, alın size beş milyon,
  çekilin çinekop avcılığından' derdim. Nasıl olsa 4 bin ton rakamı gerçek değil. Böyle bir durumda da zararlı çıkan balıkçı olurdu. Çünkü balıkçılarımız maalesef kayıt dışı balık yakalıyorlar" dedi.
  Türkiye'de kayıt dışı avcılığın hat safhada olduğunu savunan Özkaya,"Kayıt dışı avcılık nedeniyle sektörümüzün devletin karşısında hiçbir yaptırım gücü yok. Türkiye tarımında 40 milyar liralık gelir var. Bu 40 milyarın 3 milyarı sektörümüze ait. Sektörümüzde kişi başına düşen para 36 bin lira. Bu anlamda biz gerçek kazancımızı ortaya resmi olarak sunamadığımız için gücümüzü de resmi olarak bakanlığa gösteremiyoruz" diyerek sözlerini noktaladı.

  (HE OK-Y)
  Konu yeşil tarafından (07.11.11 Saat 10:36 ) değiştirilmiştir. Sebep: Çift kopyalamanın düzeltilmesi.

 2. #2
  TAYFA Talip Girgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  318
  Tecrübe Puanı
  47

  Standart

  ÇİNEKOP KONUSUNA ÇÖZÜM ÖNERİSİ
  Balıkçılık dünyasının son günlerde en çok tartıştığı konu olan çinekop yasağı konusuna da değinen Özkaya, "Bilindiği üzere, şu anda İstanbul bölgemizde çinekop tartışmaları var. Balıkçılarımızın jurnallerine baktığımızda geçtiğimiz yıl 4 bin ton çinekop yakalandığını görüyoruz. 4 bin ton çinakopun değeri 5 milyon liradır. Ben devletin yerinde olsam, çinakop avcılığının serbest olması için bağıranlara karşı istatistik belgelerden yola çıkarak, 'Siz dört bin ton balık yakalamışınız, alın size beş milyon,
  çekilin çinakop avcılığından' derdim. Nasıl olsa 4 bin ton rakamı gerçek değil. Böyle bir durumda da zararlı çıkan balıkçı olurdu. Çünkü balıkçılarımız maalesef kayıt dışı balık yakalıyorlar" dedi.
  Türkiye'de kayıt dışı avcılığın hat safhada olduğunu savunan Özkaya,"Kayıt dışı avcılık nedeniyle sektörümüzün devletin karşısında hiçbir yaptırım gücü yok. Türkiye tarımında 40 milyar liralık gelir var. Bu 40 milyarın 3 milyarı sektörümüze ait. Sektörümüzde kişi başına düşen para 36 bin lira. Bu anlamda biz gerçek kazancımızı ortaya resmi olarak sunamadığımız için gücümüzü de resmi olarak bakanlığa gösteremiyoruz"
  diyerek sözlerini noktaladı.
  Ha gayret Başkanım, ufak ufak realiteyi yakalamaya başladık... gerçekler ortaya çıktıkça “devlet ve millet” bu işten karlı çıkacaktır! Eski günler geriye gelecek, kıyı balıkçısı da, olta balıkçısı da; bu pastadan payını fazlasıyla alacaktır. Sayın Kokoş’un başlattığı bu harekât; Greenpeace’in başlatıp tadında bıraktığı harekâtı sonlandıracak... Türkiye’de balıkçı gerçeğini ve zihniyetini tüm gerçeği ile ortaya serecektir.
  Yazınızı yukarıdan aşağıya okuduğumuz da gerçek suçlular ortaya çıkıyor zaten. Benim anlamadığım ise gerçek suçlular ve suçsuzlar ayıklanmadan devletten yardım teşvik gibi paralar istemekte ne kadar haklılık ve gerçeklik payı var.
  Yıllardır kayıt dışı çalışmış, denizde ki balıkları kontrolsüzce avlamış, küçük tekneleri adeta ezmiş bir tekne, hangi yüzle devletten bu konuda para beklentisi içinde olabilir? Tekne kayıt içi, tutulan balık kayıt dışı! Tayfa var ama kayıtlarda yok!
  Başkanım bu işin Lemicimi yok her balıkçı da balıkçı olmayanlar gibi ölümü tadacaktır(!) Önemli olan “iyi biliriz” safhasında, mevtayı ne kadar iyi, doğru ve dürüst bildiğimizdir!
  Devlet her şeyi düşünmüş ve "Pişmanlık yasası" koymuş, merak ediyorum bu konuda pişmanlık yasasından kaç kişi faydalanacak?
  _____________________________________________________________________
  Peygamber olduğu halde; cahil insanlar tarafından taşlanan bir peygamberimiz var bizim! Kıyamette; Allah bizi peygamber efendimizin yanındaki dürüst, namuslu, ahlaklı ne istediğini bilen ve okuduğunu anlayan insanlardan olmayı nasip etsin!

  Talip Girgin

  1962/ İst.

 3. #3
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  66
  Tecrübe Puanı
  38

  Standart

  Sayın Ramazan Özkaya,
  Türkiye denizleri balıkçılığının yeniden yapılanmasına ışık tutacak çözüm önerini çeşitli ana ve alt başlık altında toplayan yaklaşık 40-50 sayfayı içeren ve çeşitli tarihlerde Profesyonel Balıkçılık sitesinde şayet okuduysanız “SORUNLARIMIZ “bölümünde” Ö.Faruk KARA HOCADAN” alıntı olarak, aşağıda sıraladığım Makale başlıklarıyla farklı tarihlerde yayınlandı.

  Siz, bir üst STK olarak, yukarda sözünü ettiğim makaleleri, en azından düşüncelerinizle örtüşen ve balıkçılığımızın geleceğine ışık tutacak çözüm önerilerini içeren bir dosya hazırlayarak, Türkiye balıkçılığının yönetim ve sürdürülebilirliğinden sorumlu kurum yetkililerine takdim edip, balıkçılığımız konularıyla ilgili kurumun konuyla ilgili, görüş eleştiri ve önerilerini hayata geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Bu konuda geç kalmış değilsiniz.

  En azından bu davranışınızla, bir balıkçılık üst örgütü ve STK olarak, "Biz ülke balıkçılığımız hakkındaki sorumluluklarımızı ve balıkçılığın içine düştüğü krizden kurtulabilmesi için, bir tavsiye, görüş ve önerilerimizi size sunuyoruz" davranışıyla, balıkçı ve balıkçılığımıza karşı olan sorumluluğunuzu bir ölçüde yerine getirebilirsiniz.

  Yoksa, senede bir çok kez yapılan veya tekrarlanan balıkçılık toplantı ve panellerinde bu güne kadar balıkçıların ve balıçılığımızın geleçeğine ışık tutacak bir öneri ve balıkçılığın sorunları resmi otorite tarafından gündeme alınmadı.

  Buradaki dosya hazırlama önerisi (Balıkçılığımızın yol haritasını içeren öneri) en azından balıkçıları temsil eden üst kuruluş veya STK tarafından hazırlanan resmi bir belge olarak kayıt altına alınmış olmasıdır.
  Sizin böyle bir çalışmayı gerçekleştirmeniz. Eminim balıkçıların ve balıkçılığımızın sorunlarına ses getirebilecektir.
  Çalışmalrınızde başarılar diler, Mübarek Ramazan Bayramınızı kutlar, işlerinizde başarı, sağlık ve esenlikler dilerim.
  Ö. Faruk KARA

  Sitede yayınlanmış olan hatırladığım makale başlıkları aşağıda verildiği gibidir.

  “Türkiye Balıkçılığının Av Güçü Üretim Ve Sosyo Ekonomik Boyutları”
  “Türkiye Balıkçılığının Ekonomik Gücü, Yönetim Sorunları Ve Çözüm Önerileri”
  “Türkiye Denizleri Balıkçılığının Yeniden Yapılanması Hakkında Görüş Ve Öneriler”
  “Marmara Denizi Balıkçılığının Yeni Yol Haritasıyla Ekonomiye Kazandırılması”
  “Trol Balıkçılığının önemi ve ekosisteme etkileri”
  " Lüfer balıı hakkında"
  "Balıkçıyı Balıkçıdan Başka Kimse Kurtaramaz"

 4. #4
  su koop baskanı
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  197
  Tecrübe Puanı
  51

  Standart

  Sayın Ö.Faruk KAYA hocam balıkçılarımızın düşmüş olduğu sıkıntılardan kurtarmak biz üst örgüt olarak başta olmak üzere siz gibi değerli bilim adamların görüşleriniz ve önerileriniz balıkçılığın geleceğine ait çalışmalarına ışık tutacaktır. görüşlerinizi her zaman dikkate alıyor ve değerli bilgilerinizden her zaman faydalanmakta, hazırladığımız raporlarda görüşleriniz alındı olarak alınarak raporlarımızda yer alacaktır. tek isteğimiz balıkçılarımızın bu sıkıntılardan kurtaracak girişimlerimizi çok kısa sürede gerekli yetkili mercilere sunmak olacaktır. ayrıca her rapor sizlere de ulaştırılacaktır. tekrar tüm ülkemizin kurban bayramını kutlar mutluluklar ve balıkçılarımıza da bol kazançlar dilerim
  Konu ramazan özkaya tarafından (07.11.11 Saat 19:29 ) değiştirilmiştir.
  Ramazan ÖZKAYA
  Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği
  Yönetim Kurulu Başkanı

 5. #5
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  957

  Standart

  Bendeniz, Sn Özkaya'nın bu açıklamasını ve bakış açısını beğendim.

  Bu şekilde ilerleyerek, adım adım mesafe alarak hedefe varılacağına inanıyorum.

  Ayet meali:

  'GEVŞEKLİK GÖSTERMEYİN, ÜZÜNTÜYE KAPILMAYIN, EĞER İNANMIŞSANIZ,ÜSTÜN GELECEK OLAN SİZSİNİZ'', Al-i İmran 3/139
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Su ürünleri istanbul birlik genel kurul toplatısı
  By aFaLa in forum SUR - KOOP - SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ MERKEZ BİRLİĞİ
  Cevap: 18
  Son Mesaj: 11.10.10, 19:59
 2. Eksik tellefon ve emailleri tamamlar mısınız?
  By kenane in forum Balıkçı Barınaklarımız & Balıkçı Koop'lar
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.09.10, 01:29
 3. su ürünleri kooperatiflerinin örnek anasözleşme değişiklikleri
  By ramazan özkaya in forum 3/2 Tebliğ Amatör
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 02.04.10, 19:50
 4. 1163 Sayılı Kooperatifler Kanunu
  By poyrazlı in forum Balıkçı Barınaklarımız & Balıkçı Koop'lar
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 22.04.09, 01:04

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM