4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: T.Su Ürünleri Koop Başkanı Ramazan Özkaya Türk Balıkçılığının Sorunlarını Anlattı

 1. #1
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Icon10 T.Su Ürünleri Koop Başkanı Ramazan Özkaya Türk Balıkçılığının Sorunlarını Anlattı

  Türkiye Su Ürünleri Koop Başkanı Ramazan Özkaya Türk Balıkçılığının Sorunlarını Anlattı

  Özel Röportaj: Hasan ESER /Foça / Ege Hakimiyet Gazetesi.. / İzmir’in Balığı ile ünlü ilçesi Foça’da artık her yıl gelenekselleşen Uluslar Arası Rastgele Balıkçılık festivalinin bu yıl 9. yapıldı. Festival etkinlikleri kapsamımda ‘Balıkçıların Sorunları’ konulu panele konuşmacı olarak katılan Türkiye Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birlik Başkanı Ramazan Özkaya, Ege Hakimiyet Gazetesi’nin Foça Temsilcisi Hasan Eser’e verdiği özel röportajda balıkçılığın sorunlarını anlattı. Hasan Eser’in sorularını da yanıtlayan Özkaya balıkçılık dünyasında gündem yaratacak birbirinden ilginç açıklamalarda bulundu.
  “BALIKÇILIĞIN TÜRKİYE EKONOMİSİNE YILLIK KATKISI 2 MİLYAR 300 MİLYON DOLARDIR”.
  Balıkçılık sektörünün Türkiye ekonomisine sağladığı katkının önemimi anlatan, Özkaya , Türkiye’nin çok geniş bir balıkçı filosuna sahip olduğunu belirterek, Balıkçılığın Türkiye ekonomisine yıllık katkısının 2 Milyar 300 Milyon dolar olduğunu söyledi. Balıkçılık sektörünün 130 bin kişiye dolaylı dolaysız yönden istihdam sağladığına dikkat çeken, Özkaya, Türkiye’de yılda ortalama 550 bin ton balığın taze ve hijyenik şartlarda halkın tüketimine sunulduğunu” bildirdi. Türkiye’nin 3 bir tarafının denizlerle çevrili olduğunu hatırlatan, Özkaya, “,balıkçılık politikasının olmayışı, bir su ürünleri genel müdürlüğünün kurulmayışı,, su ürünleri kooperatiflerine yetki verilmeyişi balıkçılarımızı çıkmaz hale getirmiştir. Dedi.

  TÜRK HALKININ YILDA 20 KİLOYA YAKIN BALIK TÜKETMESİNİ İSTİYORUZ.
  Her geçen yıl balıkçılık sektöründe faaliyet gösterenlerin borçlarının ikiye katlandığını, ifade eden Özkaya, Bu durumun sebebini yakalanamayan balıklardan değil, yakalanan balıklardan kar edemeyişlerine bağladı. Balığı yakalayan ile satan arasında makasın çok geniş olması nedeni ile halka ucuz balık yedirme şansını bir nebzede olsa engellediğini ileri süren, Özkaya, “Halkımızın ucuz ve hijyenik şartlara uygun taze balık tüketmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere doktorların bile reçetelerine yazdığı balık, günümüzde örneğin Japonya’da yılda 26 kilo kişi başına tüketilen balıktan dolayı o ülkede kalp krizi hastalıklarını sıfıra indirmiştir. Türkiye’de ise ne yazık ki her geçen gün kalp krizi hastalığı çoğalmakta ve sık görülmektedir. Ülkemizin 3 bir tarafının denizler ile çevrili olması Türk halkı için büyük bir şanstır ve bunu bir şans olarak gördüğümüz içinde Türk halkının 20 kiloya yakın balık tüketmesini istiyoruz. Bu isteğimizin gerçekleşmesi içinde gerekli çalışmalar yapılmalıdır” dedi.
  SU ÜRÜNLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN ACİLEN KURULMASINI İSTİYORUZ.
  Ülkede balık tüketiminin artması için, balık üzerine reklam çalışmalarının yapılması,eğitim seminerlerinin düzenlenmesi ve balıkçılık konusunun insanlara ilkokul çağlarından itibaren anlatılması gerektiğini savunan Özkaya, “Bu alanda ciddi eksiklilerimiz var. Türkiye 1971 yılına kadar Osmanlı yasaları ile idare edilmiştir. 1971 yılında çıkan 1380 sayılı yasa ile balıkçılığımız zaptırak altına alınarak belirli kurumlar tarafından belirli kurallar ile yönetilmek istenmiştir. 1982 yılında kurulan bugün arzu ettiğimiz, defalarca söylediğimiz, istediğimiz Avrupa Birliği’nin de bizden istediği genel müdürlük ne yazık ki 10 yıl sonunda ortadan kaldırılarak 4 tane genel müdürlüğe dönüştürülmüştür. AB hedefi olan taahhüdümüzü yerine getirebilmek için, işlevlik kazanmış, donatılmış AB ülkeleri ve kooperatifler ile entegre olabilecek Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün acilen kurulmasını istiyoruz. Sanırım yılbaşına kadar bu talebimizin olması içinde mücadelemizi sürdüreceğiz.” Şeklinde konuştu.

  “YEREL BELEDİYELER BALIKÇI BARINAKLARINI RANT KAPISI OLARAK GÖRÜYOR”
  Bir başka sıkıntımız ise ne kadar yazıktır ki uzun vadeli balıkçılık politikalarımızın olmayışından ,balıkçılığımızın balığa çıkarken ilk basamağı olan balıkçı barınakları atıl durumda olmasıdır, diyerek sözlerine devam eden Özkaya, “Geçmişte 8 metre civarında tekneler için yapılan barınaklar, filomuzda ki teknelerimizin gelişerek 20,25 metrelik tekneler haline gelmesi ile mevcut balıkçı barınaklarımız balıkçılarımızın ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelmiştir. Ayrıca yerel belediyelerin balıkçı barınaklarını birer rant kapısı olarak görmesi balıkçılarımızı daha da çıkmaza sokmuştur. Balıkçı kooperatifleri ve balıkçılar olarak ülkeye bu kadar ekonomik katkı sağlayıp 130 bin kişiye de istihdam ederken biz denizlerimizin sürdüre bilirliğinden yanayız. Denizlerimizin sürdüre bilirliği ancak politikalar ve siyasi irade ile olur. Tabi ki bunun yanında balıkçılar olarak bizlerinde hataları var. Biz bu hataları bertaraf etmek için eğitimden geçmek istiyoruz. Dünyada olamayan bir şey Türkiye’de var. Yakaladığımız balıktan zarar ediyoruz. İnanılmaz şekilde balıkçı teknelerimiz gece gündüz çalışıyor, bacasız fabrika gibi 30,35 kişiye ekmek veriyor. Ancak 800 kasa balık yakalamasına rağmen masraflarını karşılayamıyor. Balıkçımız artık bu duruma gelmiştir .Bunun da sebebi biz balıkçıların arz talebi dengeleyememesidir. Bu konuda bizim hükümetten taleplerimiz var. Arz talebi dengelemek için kotaların getirilmesini ve menşe belgelerinin her taşın altında olduğuna inandığımız su ürünleri kooperatiflerine verilmesini hükümetten talep ediyoruz.” dedi.

  “ÖTV’SİZ MAZOT KULLANDIĞIMIZ HALDE BALIKÇILARIMIZ ZARAR ETMEKTEDİR”
  Türkiye’de stok tespiti olmadığından dolayı balıkların yakalanmasından balıklara zarar verip vermediklerinin henüz belli olmadığına dikkat çeken Özkaya, “.Bu nedenle stok tespiti kaynak yetersizliği olan ülkelerde olduğu gibi bizde de saha gözlemleri ve piyasaya arz ile olmaktadır. Piyasaya arz ile balık çıkış noktalarında bakanlığa bağlı koruma kontrollerin her yerde çıkış kontrol noktaları olmadığından ‘biz diyoruz ki’ bu yetkiyi bize verin, biz buna hazırız, alt yapımızda hazır, kooperatif başkanlarımızda buna uygun, biz kooperatifler olarak çıkan her balığın gram, boy ve cins olarak tespit ederek bir yıl sonra Türkiye’de yakalanan balıkların boy, cins ve kilo bazından tutarlarını ortaya sunmak istiyoruz. Bunun içindir ki sürdüre bilirliği sağlamak için olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi stokların tespitidir. Günümüzde ülke insanımızın bu balığı tüketmeye ihtiyacı vardır. Avrupa’da kişi başına tüketilen 20,25 kilo balık Türkiye’de de tüketilmelidir. Biz hazırız, donamımız hazır, filomuz hazır bizim isteğimiz hükümetimizin politikalar oluşturması balıkçılarımızın sorunlarının masaya yatırılması balıkçılar ile beraber bu sorunlar çözülerek sonuca ulaştırılmalıdır. Bu konuda atılan önemli adımlarda yok değildir. Örneğin ÖTV’siz mazot kullanıyoruz. Hükümete teşekkür ediyoruz. Ancak, ÖTV'siz mazot kullanmak balıkçılarımızı kara geçirmemektedir. ÖTV'siz mazot kullandığımız halde balıkçılarımız zarar etmektedir. Bu sorunların çözümü olarak biz diyoruz ki bir defaya mahsus balıkçılarımızın borçlarının uzun vadede tekrar yapılandırılıp balıkçılarımıza rahat bir nefes aldırmamız lazım. Balıkçılarımız rahat bir nefes alırsa, arz talebi de dengeleyebilirsek bu balıkçı hem yakaladığı balıktan para kazanır ,hem de bacasız sanayi diye adlandırdığımız her biri 25,30 tayfa çalıştıran Türkiye ekonomisine 2 milyar 300 milyon dolar katkı sağladığı göz arda edilmemesi lazımdır. Bizim beklentilerimiz bunlardır.” İfadesini kullandı
  .  "Denizlerimize içtiğimiz suya gösterdiğimiz özeni gösterelim."

  Kenan Haydan
  (Tevellüt; Teşrini evvel miladi 1964)
  YENİKÖY-İSTANBUL

  http://www.amazing-animations.com/animations/fish40.gifhttp://img451.imageshack.us/img451/3605/coadmin7nz9.gif


 2. #2
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Artık Sürkoop başkanı,İstanbul birlik başkanı ve yönetim kurulu + İstanbul birliğe bağlı tüm koop başkanlarıda burada.Bakalım bu konuyu tüm kooperatiflere yayabilecekmiyiz,TC'de balıkçının sesi bu forum olmalı.

 3. #3
  vip
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  353
  Tecrübe Puanı
  50

  Standart

  Alıntı özgürdeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Artık Sürkoop başkanı,İstanbul birlik başkanı ve yönetim kurulu + İstanbul birliğe bağlı tüm koop başkanlarıda burada.Bakalım bu konuyu tüm kooperatiflere yayabilecekmiyiz,TC'de balıkçının sesi bu forum olmalı.
  bana göre forum TC de balıkçının sesi olmaya başladı forumu ,kuran arkadaşlarımızın balıkçılık sektötüne ne büyük bir hizmet sağladığı,önümüzdeki günlerde dahada iyi anlaşılacak.sektörün tarihindeki yerini alacaktır.değerli arkadaşlar sorunlarımız çok bizim bizden başka dostumuz yok forum bizleri birleştiren değişik bilgi ve fikirlerin ortaya atılarak tartışılması askari müşterekte birleşilmesi ve doğru kararlar alınmasını sağlayaçaktır aynı zamanda TÜRKİYE,nin her köşesinden anında haberler alınaçak oto konturol böylece sağlanacaktır büyük küçük ayrımı yapmadan sektörü bir bütün olarak görürsek içimizde sorunları çözümlersek dışarıdan geleçek tehtitlere karşı daha güçlü oluruz yasa dışı çalışanları deşifre etmeliyiz geleçeğimiz buna bağlı,sürkoop,istanbul birlik ve birliğimize bağlı kooperatifler forumun üyeleri diğer birlikler ve koperatifler,de ilerki günlerde mecbur kalarak foruma katılacaklarını tahmin ediyorum değerli dostlar 7 ARALIK saat 11.de birliğimizin bakırköy kooperatifinin barınağında bilgilendirme toplantısı yapılaçaktır.forum üyeleride davetlidir.BEKLİYORUZ

 4. #4
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Alıntı Ali güney Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  değerli dostlar 7 ARALIK saat 11.de birliğimizin bakırköy kooperatifinin barınağında bilgilendirme toplantısı yapılaçaktır.forum üyeleride davetlidir.BEKLİYORUZ
  Hayırlı olmasını diliyorum.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Türk bayraklarının teknelere çekilmesine 10 gün kaldı.
  By kenane in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 21.11.09, 23:23
 2. Su Ürünleri Yönetmeliği
  By LüFerCi in forum KANUNLAR
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02.10.09, 14:53
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj: 02.10.09, 14:52
 4. Su Ürünleri Üretim Yerlerinin Kiraya Verilmesine Dair Tebliğ
  By LüFerCi in forum Kültür Balıkçılığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02.10.09, 14:50
 5. Su Ürünleri Kanunu
  By OfficeR in forum Denizcilik Dökümanları
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 01.07.09, 22:23

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM