5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Tahmini Su Ürünleri Üretim Değerleri

 1. #1
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Tahmini Su Ürünleri Üretim Değerleri

  • Tahmini Su Ürünleri Üretim Değerleri

   http://www.surkoop.com/Icerik2.aspx?ID=47423
   12.02.2015
   Türkiye’de su ürünleri avcılığına ilişkin değerlendirmeler


   Tüik verilerine göre 2013 yılında avcılık yolu ile 374,121 ton luk bir üretim gerçekleştiği deniz ürünleri avcılığının bir önceki yıla göre %14,5 iç su ürünleri avcılığının ise %2,9 azaldığı görülmektedir.

   Avlanan deniz türleri ile ilgili genel bir değerlendirme yapılması istenirse 5000 ton üzeri avcılığa konu olan türlerin en çok avlanan türden itibaren sırası ile hamsi,sardalya,istavrit,palamut/torik ,mezgit ve lüfer olduğu görülmektedir.

   2014 – 2023 dönemi projeksiyonu için hareketli ortamlar yöntemi kullanılarak Microsolt Office excel 10.1 Professional programı ile yapılan hesaplamalara göre ülkemizde kişi başına düşen su ürünleri tüketim miktarının 6,62 kğ ile 8,38 kg arasında değişeceği ve 2023 yılında 6,69 kg olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.   2014-2023 yılları toplam su ürünleri ve yetiştiricilik üretim tahminleri

   Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: sürkoop.png
Görüntüleme: 10
Büyüklüğü: 34.9 KB (Kilobyte)
ID:	14897

   Tahmini değerler (Yetiştiricilik : Doğrusal regresyon; Toplam Üretim Hareketli ortalamalar)
   Kaynak : Prof. Dr. Hijran YAVUZCAN, Doç. Dr. A.Şeref KORKMAZ , Yard. Doç. Dr.Levent DOĞANKAYA , Özgür ALTAN. Türkiye Ziraat Mühendisliği 8. Teknik Kongresi.
  Konu cumhur gezen tarafından (12.02.15 Saat 16:12 ) değiştirilmiştir.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 2. #2
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Nov 2014
  Mesajlar
  431
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Hem "bir önceki yıla göre deniz balıkları avında % 14 azalma var" diyeceksin, hem de 10 yıl sonra denizde avlayacak balık kalacağını var sayacaksın. Asgari matematik bilgisi olan, bu hesaba göre 10 yıl sonra denizlerin kuruyacağını tahmin edebilirdi.

 3. #3
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  SAĞLIKLI OKYANUSLAR, SAĞLIKLI BESİN..( Özel Dosya)

  https://www.facebook.com/notes/su-%C...72?pnref=story

  12 Şubat 2015, 13:56

  80 ülkeden başbakan ve bakanlar, 16-17 Haziran tarihlerinde ABD'nin Washington kentinde araştırma, balıkçılık ve plastik sanayinin temsilcileriyle bir araya geldi. Amaç okyanusları korumak.

  Gıda deposu denizler
  Yeryüzünü kaplayan denizler ve okyanuslar sahip olduğumuz en büyük gıda deposu. Dünya üzerinde yaklaşık bir milyar insan balıkçılığa bağımlı bir hayat sürdürüyor. Ancak insanlar arasında deniz kaynaklarını kullanırken hiç adil olmayan bir rekabet yaşanıyor. Fotoğrafta görünen balıkçı takalarının, endüstriyel balıkçılıkta kullanılan dev trollerle yarışabilmesi mümkün değil.


  Balık avında amansız yarış
  Balık avı sezonunun açılması ile Çin trollerinden oluşan dev bir balıkçı filosu limandan demir alıyor. Çin, Vietnam, Malezya, Endonezya, Brunei ve Filipinler arasında Güney Çin Denizi’nde yaşanan saha sorunu, deniz altında olduğu varsayılan madenler kadar balıkçılık hakları konusunda da amansız bir şekilde sürmekte.

  Balık çeşitliliğinin korunması için kota
  Avrupa Birliği ülkeleri her yıl çetin tartışmaların ardından balık avı ile ilgili sabit bir kota üzerinde anlaşmaya varıyorlar. Nesli tükenme tehlikesi çok fazla olmayan ringa balığı bile bu kotalarla koruma altına alınmış durumda. Hedef, balıkçıların avlanırken bir neslin devamını tehlikeye atacak kadar çok balığı denizden çıkarmamaları.

  Balıkçılık hakları konusunda sınır sorunları
  Bu anlaşmalara rağmen Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında da sorunlar her zaman yaşanıyor. Fotoğraftaki İspanyol balıkçılar, İngiliz yetkililerin Cebelitarık bölgesinde deniz dibine beton bloklar yerleştirerek suni resif oluşturmasını protesto ediyorlar. Bu bloklar balıkçıların ağlarını tahrip ediyor.

  Büyük gözlü balık ağları
  Ağlar birbirlerine takılıp karıştığı zaman genelde denizin dibinde kalıyorlar. Bu ağların gözlerini büyük tutmak balık nüfusunu ve çeşitliliğini korumak açısından çok önemli çünkü bu sayede yavru balıklar ağların içinde mahkum kalmıyorlar. Birçok devlet bu sebepten dolayı küçük gözlü ağları yasaklamış durumda. Buna rağmen dünya sularındaki balık oranının yüzde 75’i tükenmiş durumda.
  Dünyayı dolaşan balık
  Yediğimiz balığın taze olması çoktandır o balığın yakınımızdaki sularda yakalandığı anlamına gelmiyor. Gelişen soğutma teknolojileri sayesinde artık Avrupa’ya, Asya, Afrika ve Pasifik bölgesinde yakalanan balıklar, hava taşımacılığı ile birkaç günde ulaşıyor. İnsanoğlu denizlerden her yıl 90 milyon ton gıda çıkarıyor.

  İhracata yönelik balık üreticiliği
  Deniz ürünlerine olan bu aşırı talep bazı ülkeler için kârlı bir iş kolu yaratmış durumda. Vietnam’daki bu balık çiftliğinde yetiştirilen balıkların çok büyük bir bölümü ülke dışına ihraç ediliyor. Tesislerde her yıl bir milyon ton Pangasius balığı üretiliyor.

  Somon ne kadar sağlıklı?
  Rusya’da olduğu gibi doğal alanlarda balık yetiştiriciliği yapmak çok tartışılan bir konu. Burada büyütülen somon balığı balık unu ile besleniyor. Ortalama bir hesaba göre, bir kilo ağırlığında bir somon yetiştirmek için dört kilo sardalya yem olarak kullanılıyor. Ayrıca bu tür tesisler yem artıkları ve antibiyotik maddelerle, içinde bulundukları gölleri ve denizleri önemli oranda kirletiyorlar.

  Sofraya doğrudan gelen taze balık
  Sayıları azalmakla birlikte avladığı balığı yerel pazarlarda satan balıkçılar hâlâ var. Fotoğraf Moritanya’dan. Ancak onlar da endüstriyel balıkçılığın baskısını giderek artan oranda hissediyorlar. Çünkü balık avcılığı dünya sularının sadece yüzde 5’inde yapılabiliyor.

  Plastik atıklarla mücadele
  Okyanuslarda yaşayan deniz canlılarının bir başka düşmanı da zeminde ve yüzeyde biriken plastik çöpler. Çözülüp yok olma süreci yüzyılları bulan bu maddeler, kuşlar, balıklar, deniz memelileri ve diğer canlılar için en büyük tehlikelerden biri. Bu sebepten dolayı Uluslararası Okyanus Konferansı’na, sorunun çözümüne katkı sağlamaları için plastik sanayinin temsilcileri de davet edildi.
  Bu olmak zorunda değil
  Kuşlar plastik atıkları sadece yuva yapımında kullanmıyor. Bu maddeleri yutan kuşların sindirim sistemi tıkanıyor ve acı içinde ölüyorlar. Çözüm, örneğin polilaktid adı verilen organik bazlı plastik maddelerin üretimine ağırlık vermekten geçiyor. Sözkonusu madde laktik asit bazlı üretiliyor; tuzlu su ve güneş ışınları ile temasa geçtiğinde süratli bir şekilde çözülüp yok oluyor.

  Tehlike altındaki mercanlar
  Okyanus ve deniz sularına karışan asit maddeleri ve havadan karışan karbondioksit nedeni ile sulardaki pH oranı sanayileşme döneminden bu yana 8,25’ten 8,14’e geriledi. Bu da mercanlar gibi hassas organizmaları ağır bir biçimde tehdit ediyor.

  Hazırlayan Fabian Schmidt / Erkan Türkel
  © Deutsche Welle Türkçe
  18.06.2014
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 4. #4
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Raporlarda enteresan veriler var ?

  Bir tarafda %75 dünya stokları alındı deniyor !!! öbür yanda 6 kg yemle 1 kg çiflik balığı yetişiyor diyorsunuz !?
  Büyüme bakdığımızda avcılık durup gerilerken - üretim devamlı büyüyüp gelişiyor !!!

  Yemlik balık bu üretime yetişmek için yok edercesine avlanacak !! diğer balıklarımız bu yemden olmayınca ne olacak !!?

  Reisin dediği gibi birşeyler deniyor ama bütünlük içersinde bakdıkmı olayı kavramakda zorlanıyoruz !!!

  Bindik alamete gidiyoruz kıyamete gibiyiz, sonumuz hayrola.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 5. #5
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Nov 2014
  Mesajlar
  431
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Amerika'da yapılan toplantıya katılan 80 ülke yetkilileri arasında bizden de katılan var mıymış? Eğer katılmışlar sa bir ders almışlar mıdır? Ders aldılarsa bu büyüklükte bir gırgır filosuyla denizlerimizde birkaç yıla kadar avlanacak bir şey kalmayacağını hesap edebilmişler midir? (Sorular biraz karışık, tam yerine denk geldi kusuruma bakmayın.)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Tekne değerleri
  By cyro in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 20.04.14, 23:13
 2. Su Ürünleri Üretim Yerlerinin Kiraya Verilmesine Dair Tebliğ
  By LüFerCi in forum Kültür Balıkçılığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02.10.09, 14:50
 3. Balık Üretim Çiftlikleri
  By Hıcaz in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 20.02.09, 18:26

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM