3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Tarım Bakanlığına Duyuru

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.697
  Tecrübe Puanı
  934

  1 Tarım Bakanlığına Duyuru

  • Boğazlar, iç denizler, körfezler ve koylar ise, konaklama ve üreme göçü yapan balıkların sürdürülebilir olmayan avcılık yöntemleriyle avlanmasına kapatılmalıdır.Dolayısıyla özellikle Boğazlar gırgır ağlarına kapalı bölge olmalıdır.

  • Avcılık yöntemlerinin farklılıkları göz önünde bulundurularak, derinliğe göre oluşturulan av yasakları yeniden düzenlenmelidir.(Mesela 50 metre olmalıdır) Bu şekilde büyük ölçekli balıkçılık yapan tekneler geleneksel kıyıdan uzaklaştırılacak, balıkların üzerindeki yoğun av baskısı azalacaktır.

  • Denetimler karada sıklıkla devam etse de, denetimlerin denizde etkili bir şekilde sağlanmaması dolayısıyla yasal boya uymayan balıklar ne yazık ki hala tezgahlarda yer almaktadır. 1380 numaralı Su Ürünleri Kanununda belirtildiği üzere yakalanan yasa dışı balıklar kamyon başına kesilen ve caydırıcı olmaktan uzak bir ceza ile tekrar satışa sunulmaktadır. Yasa dışı boydaki balıkların en baştan avlanmasını önlemek için denetimlerin sıklığı kadar, cezaların caydırıcılığı da önemlidir. Kanun, cezaların caydırıcı olması için acilen tadil edilmelidir. Bu tadilat ile Türkiye iç denizlerinde ve Boğazlarda yasak olan trollerin yasa dışı olarak avlanmasının ve ekosisteme zarar vermesinin de önüne geçilebilir.

  • Kaçak, aşırı ve yasa dışı avcılığın önlenmesi için karada olduğu kadar denizlerdeki denetimler de arttırılmalıdır. AIS (Otomatik tanıma sistemi) ve BAGİS cihazlarının 12 metreden büyük bütün balıkçı teknelerinde zorunlu olmalı , teknelerin cihazları açmaması halinde uygulanması gereken yaptırımlar caydırıcı olmalı. BAGİS ve AIS cihazlarının sürekli kullanımı yasa dışı balık avının önüne geçmek için ciddi önem taşıyor.

  • Türlerin stokları ile ilgili çalışmalar yapılmalıdır. Özellikle 2011 de yapılan stok belirleme çalışmaları, bu gibi düzenlemelerin önünü açacaktır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı stok araştırması çalışmalarına destek vererek ve ilgili verileri kullanarak, gerek değişik ticari türler için kotaların belirlenmesini gerek ise denizlerimizdeki tehlike altında olan türler için genel bir plan oluşturulmasını sağlayabilir.

  • Sürdürülebilir balıkçılık için gerekenlerin başında av araçlarına düzenlemeler getirilmesi gelmektedir. Örneğin, ağların torba kısımlarının balık büyüklüğüne uygun olarak değiştirilmesi, ağ gözlerinin yavru balıkların kaçabileceği şekilde yapılması gerekmektedir. Bu çalışma, stokların yeni durumu ve değişen doğal koşullara bağlı olarak türlerdeki değişim gözetilerek yapılmalı ve bununla ilgili düzenlemeler yeniden elden geçirilmelidir, dolayısıyla ilgili üretim sanayinin de aynı şekilde denetlenmesi önemlidir.

  • Hedef dışı av miktarının ağırlıkça müsaade edilen oranı, her av aracına göre farklı olarak belirlenmelidir. Pasif ve aktif ağların farklılıkları göz önünde bulundurularak, bunlara uygun oran düzenlemeleri getirilmelidir.

  • Elbette, bütün bunların sağlıklı ve işlevsel olarak gerçekleştirilebilmesi için gereken eğitimler ve teşvikler sağlanmalıdır. Hibe ve teşviklerin düzenlenmesinde ise sosyal,ekonomik ve ekolojik olarak fayda sağlayacak şekilde balıkçılığın merkezindeki kıyı balıkçısı dikkate alınmalı, hibe ve teşviklerin aşırı avcılığa değil, sürdürülebilirliğe hizmet etmesi için her önlem alınmalıdır. Gerek filo küçültmesi, gerek av malzemelerinin değişimi konularında düzenlemelerin istismar edilip, tekne büyütmek, sürdürülebilir olmayan yöntemlerle avlanmaya devam etmek için gerekli ekipmanları edinmek gibi amaçlara hizmet etmeyeceğinden emin olunmalıdır.

  •Stoklara zarar verecek ölçülerde aşırı avcılık yapan teknelerin paylaşımda en büyük hakkı alması, bu sektörden geçimini sağlayan yüz binlerce insanın büyük kesimini ekonomik ve sosyal adaletsizliğe maruz bırakacaktır.

  Saygılarımla.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  Reİs bangocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Yaş
  56
  Mesajlar
  2.469
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Dumanla işaret gönderin daha etkili olur.
  İstişareyi küçük bir gurupla yapacaklar yalnız yeri yanlış seçmişler.
  Bence Ankara yerine Kapodokya olmalıydı orkinos paralarıyla birde balon kiralanırdı nasıl olsa değişecek bir yenilik olmayacağına göre manzara seyrederdiniz esnafta sebeplenirdi hayır duası alırdınız.

  Konu bangocu tarafından (23.05.16 Saat 17:30 ) değiştirilmiştir.
  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...f3&oe=5C00E32D
  Körler Ülkesinde Görmek Suçtur.!

 3. #3
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Burhan Reis, zahmet edip yazmışsın, Allah razı olsun, yalnız başlık ümidimi kırdı.

  SAğır Sultan'a şarkı söylemişsin.

  Onlar bizi duymaz, inandım artık, bunca hata yapan BSGM yönetimini takdir ile terfi ettirmişler, inşallah yanılırım ama maalesef hiç ümidim kalmadı.
  Herkes bittiği zaman anlayacak, o zaman da geçti Bor'un pazarı, sür eşeği Nİğde'ye!
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevap: 2
  Son Mesaj: 02.04.15, 07:07
 2. Ülkemizde acılen balıkçı bakanlığına ihtiyac vardır
  By Saban Bostan in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 26.01.15, 07:48
 3. Tarım bakanlığına...
  By Emre Malkoçoğlu in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 06.09.12, 11:34
 4. Balıkçılık bakanlığına ihtiyaç duyuyoruz’
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 06.02.11, 19:14
 5. Tarım Bakanlığına verilen dilekce
  By aFaLa in forum SORUNLARIMIZ
  Cevap: 34
  Son Mesaj: 28.08.10, 10:20

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM