2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: taş asisinin faydaları

 1. #1
  Balıkçı izbarço 28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  601
  Tecrübe Puanı
  161

  Standart taş asisinin faydaları

  TAŞ ASİT ( Descaling Liquid )
  Bilgi: Isı değiştirici sistemlerde ( buhar-kaynar su kazanları, esanjör, kondenser, degazör, evaparatör, indüksiyon ocakları ) suyun bıraktığı kışır ve korozyon birikintilerinin temizlenmesinde kullanılan etkili amin esaslı inhibitörle takviye edilmiş asit solüsyonudur. Aluminyum ve çinko galvaniz haricinde her tip metalde güvenle kullanılır. Taş Asit amin esaslı inhibitörlerle takviye edilmiş olduğundan metale etkisi yoktur.
  1 Kg. kışır 3.0 Kg. Taş Asiti ile temizlenir. Temizlik yapılacak sistem ve kazanda kışır miktarı tespit edilerek asit ilavesi gerekir. Kazanda yapılacak temizlikte asit miktarı su ile 1/3 veya 1/4 oranında seyreltilerek kazan işletme seviyesine kadar doldurulup sirkülasyon yapılmalıdır. Sirkülasyon, pompa ile blöften alınıp üst kapaktan kazana verilir. Uygulama 20-24 saat devam eder. Temizlik tam olmamış veya asit nötr olmuşsa asit ilave edilerek uygulamaya devam edilir. Temizlik uygulamasından sonra kazan tamamen boşaltılarak yıkanır ve nötralizasyon ameliyesi yapılır.
  Nötralizasyon için firmamız ürünü ERAY' dan yararlanabilirsiniz. Kazana doldurulacak suyun pH' ı ERAY ile 9-10 arasına getirilerek 2 saat sirküle edilir. Daha sonra kazan boşaltılarak alt kapaklar açılır ve mekanik temizlik yapılarak işletmeye alınmak üzere su ile doldurulur. Taş Asit kullanımında en etkili yöntem büyük sistem ve parçalardaki birikintileri temizlemede uygulanan sirkülasyon yöntemidir. Ufak parçalarda ıslatma metodu ile yapılan yıkama uygulanabilir. Eğer malzemede temizlenecek yerler yağ, gres, kir ve karbonik yağ bulunduruyorsa firmamız ürünü ER-APC ile bir ön yıkama gerekmektedir. Taş Asit her zaman plastik kapta kullanılmalıdır. Aside su katılabilir ancak tersi kesinlikle yapılmamalıdır.
  ORGANİK ASİT ( Safe Descaler )
  Bilgi: Organik Asit, alüminyum, bakır, pirinç, galvaniz kaplı metaller, paslanmaz çelik, kazanlar, soğutma sistemleri, enjeksiyon makineleri, kondenser, klima sistemleri ve diğer sistemlerde oluşan birikintileri çıkartmak için uygulanır. Metale zararlı etkisi yoktur. Temizlik yapılacak olan yüzeyde mineral yağ tortuları var ise, ER-APC ile ön temizlik yapılması tavsiye edilir. Temizlik sirkülasyon yöntemi ile yapılacaksa 80 ltr suya 20-30 Kg. Org. Asit, daldırma banyosu kurulacaksa 8 ltr suya 2-3 Kg. Org. Asit konarak çözelti hazırlanır. Çözelti hazırlamada 55-60˚C'ye kadar ısıtılan su kullanılır ve çok iyi bir karıştırma uygulanırsa verim daha yüksek olur. Temizlik 24 saat yapılmalı ve temizlik sonrası temizlenen parça çok iyi yıkanmalı veya firmamız ürünü olan ERAY'ın %1'lik solüsyonu ile nötr edilmelidir.  ORGANİK ASİT TOZ ( Descalex Powder )
  Bilgi: Organik Asit, galvaniz kaplı metaller, alüminyum, bakır, çinko, pirinç, paslanmaz çelik, kazanlar, soğutma sistemleri, enjeksiyon makineleri, kondenser, klima sistemleri ve diğer sistemlerde deniz suyu kalıntılarını, kireci ve pası çıkartmak için uygulanır. Temizlik yapılacak olan yüzeyde mineral yağ tortuları var ise, ER-APC ile ön temizlik yapılması tavsiye edilir. Temizlik sirkülasyon yöntemi ile yapılacaksa 100 ltr suya 5-10 Kg. Org. Asit, daldırma banyosu kurulacaksa 9 ltr suya 1-1.5 Kg. Org. Asit konarak çözelti hazırlanır. Çözelti hazırlamada 55-60˚C'ye kadar ısıtılan su kullanılır ve çok iyi bir karıştırma uygulanırsa verim daha yüksek olur. Temizlik 24 saat yapılmalı ve temizlik sonrası temizlenen parça çok iyi yıkanmalı veya firmamız ürünü olan ERAY'ın %1'lik solüsyonu ile nötr edilmelidir.  SEPERATÖR TEMİZLEYİCİ (Disc Clean)
  Bilgi: Seperatörde biriken kışır ve pasın temizliğinde kullanılır. Her oranda sulandırılarak da kullanılabilir. İdeali % 15-25 sulandırarak kullanmaktır. Hazırlanan solüsyon 55-60°C’ye kadar ısıtılır ve sirkülasyon sağlanırsa temizlik daha hızlı gerçekleşir. Organik ve İnorganik asitler kompleksi olup metale karşı inhibite edilmiştir. Paslanmaz çelik disklerin ve demir metal parçaları etkili şekilde temizler. Seperatör Temizleyici solüsyonu içerisinde, korozyona sebebiyet vereceğinden dolayı pirinç, bronz ve demir olmayan metaller uygulanmaz.  PAS SÖKÜCÜ ( Rust Remover )
  Bilgi: Pas sökücü, her zaman plastik bir kabın içinde kullanılmalıdır. Bu ürün ile kir, pas kitleleri, yağ ve gres kalıntılarını temizler. Paslanmış ve kaynak yapılmış yerleri Pas Sökücü ile temizlemek için % 50' lik solüsyon temiz yüzeye uygulanmalıdır. Daha az yoğunluktaki paslı veya lekelenmiş yüzeyler için ve ayrıca pirinç ve bakır üzerindeki lekeler için % 20 ile % 50' lik solüsyon kullanılmalı ve yüzeyden 15-40 dakika sonra suyla temizlenmelidir. Aluminyumda % 10 ile % 30 arası solüsyon kullanılmalı ve uygulamadan en fazla 5 dakika sonra yüzeyden temizlenmelidir. Pas lekelerini boyalı yüzeylerden temizlemek için % 10' luk veya % 30' luk solüsyon yeterli miktarda uygulanmalıdır. 15-40 dakika sonra su ile temizlenmelidir. Seramik malzemeler, porselen ve cam üzerindeki pas lekelerini temizlemek için % 20 ile % 50' lik solüsyon kullandıktan sonra 20-40 dakika su ile temizlenmelidir. Hafif çimento ve kireç lekelerini temizlemek için % 50' lik solüsyon uygulanmalıdır. 30-40 dakika sonra basınçlı suyla yıkanmalıdır ve katılaşmış çimento için ise Taş Asit kullanılmalıdır. Su boruları ve tanklardaki hafif pasları gidermek için % 5-10' luk Pas Sökücü solüsyon sirküle edilmelidir. Çeşitli asitlerin taşınması sonucu katı beyaz artıkların temizlenmesinde % 5-10' luk Pas Sökücü solüsyon sirküle edilmelidir. Enjeksiyon yapıldığında %5' lik solüsyon kullanılmalıdır. Sirkülasyon ve enjeksiyon kalıntı madde temizlenene kadar uygulanmalıdır.
  ''Dost ile içilen şarap helaldir
  puşt ile içilen su bile haramdır''  SEDAT ELEVLİ
  GİRESUN/TİREBOLU
  ANTALYA/KEMER

 2. #2
  Balıkçı izbarço 28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Yaş
  39
  Mesajlar
  601
  Tecrübe Puanı
  161

  Standart

  deneyin faydasını gördüğünüzde şaşıracaksınız...ama dikkatli uygulanmalıdır.1 numaralı pas sökücü
  ''Dost ile içilen şarap helaldir
  puşt ile içilen su bile haramdır''  SEDAT ELEVLİ
  GİRESUN/TİREBOLU
  ANTALYA/KEMER

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Koca yemiş bitkisinin faydaları
  By Hıcaz in forum Sağlık Bölümü
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 27.06.10, 06:22
 2. Kivi'nin faydaları
  By Hıcaz in forum Sağlık Bölümü
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 27.06.10, 06:13
 3. Hamsinin Faydaları
  By Hıcaz in forum Deniz Kirliliği Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07.04.09, 17:23

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM