FLY AVCILIĞIUygulaması zor olmasına rağmen en etkili av şeklidir. Fly avcılığı havada dairesel hareketlerle yemi suya bırakmak veya yemi suyun yüzeyinde akıntıya bırakarak avlanmak şeklinde olur. Yurdumuzda alabalığın yaşadığı suların çevresi çoğunlukla ağaçlarla kaplı olduğundan havada dairesel hareketlerle avlanmak zordur. Su üstünden avlanmak daha etkilidir. Fly la avcılık yapmadan önce çevrenizdeki iskele, dere, göl kenarında animasyondaki hareketleri sıkça yaparak av yapmaya giderseniz şansınız artar Dairesel hareketler olsun yada suyun üzerinde olsun yemi suyun yüzeyinde sağa sola hafifçe oynatarak kendinize doğru çekerseniz (suya düşmüş böcek hareketleri) balık varsa tutmanız kaçınılmazdır. Yurdumuzda derelerde çoğunlukla İlkbahar ve yazın başlarında kahverengi kelebekler ve animasyondaki böceğe benzer canlılardan bol miktarda bulunur ayrıca yazın başlarında çekirge ile de avlanırsanız şansınız artar.
ATIP ÇEKME YÖNTEMİYLE ALABALIK AVIMakinanızın turu fazla , kamışınız esnek ve uzun olmalı, misinanızda ideal 0,20 - 0,25 mmlik olmalıdır .Kalınıyla yeminizi uzağa atamazsınız, inceside sağa sola sürtünüp kolayca kopar. Uygulaması kolaydır ancak avlandığınız derede su derinliğinin en az 30 cm olması gerekir ayrıca derenin içinde kaya ve ağaç dallarının az olmamasına dikkat etmelisiniz. Sürekli kayaya ve ağaça taktığınız yeminiz balıkları huzursuz eder. O nedenle at çek yaparken suyun kaya önündeki derin bölgesine yeminizi atar ve çekmeye başlarsanız makinanızı iki üç tur attırmadan ilk alabalığınızı yakalarsınız. ( böyle bir kaya önünü uzaktan gördüğünüzde arkadaşlarınıza çaktırmadan oraya ilk giden siz olun. Ama çabuk gideceğim diyede pata küte gitmeyin) Gölde avlanırken işiniz daha kolaydır ancak özellikle yazın sıcak havalarda avlanırken yeminizin batmasını bekleyip daha derinden gelmesini sağlamalısınız. Benim ve arkadaşlarımın deneyimleri sonucu yurdumuzda alabalığın en çok 1 nolu ( beyaz üzerine kırmızı noktalı) kaşığa geldiğidir. ( Fransız malı tercih edin bizde de benzeri malzeme var ancak suya ilk atıp makinayı sarmaya başladığınızda, dönme ilk harekette olmadığı için şansınız yarı yarıya düşmektedir.
DİP OLTASI İLE ALABALIK AVIÖzellikle yazın gölde avlanırken iyi sonuç alırsınız şekildeki gibi oltanızı hazırlarsanız alabalık yakalama şansınız artar. Bu av şeklinde yem çok önemlidir taktığınız solucan kıvır kıvır ve kırmızı renkte olmalıdır sıcaktan kendini bırakmış soluklaşmış solucanı avucunuzun arasında fazla sert olmayan şaplaklarla tekrar diri ve kırmızı hale getirirseniz şansınız artar. Eğer avlandığınız bölgede dip fazla yosunla kaplıysa iğnenizin dibine fazla büyük olmayan kahverengi renkte köpük takarsanız yem biraz havalanır ve yosunlara takılmaz. Göl ve dere kenarlarında kayaların üzerinde özellikle bahar aylarında şekildeki böceğin içi boş kalıntılarını görürsünüz. Bu böceğin canlısı o kayaların su içinde toprağa yakın bölümünde kayaya yapışmış bir halde bulunur bu böcekleri toplayıp kuyruk kısmından hayvanı fazla zedelemeden sırtına doğru iğneyi takarsanız dip oltasında ve mantarlı oltada çok mükemmel sonuç alırsınız. Alabalık hiç düşünmeden bu yeme atlar.
Bu böcek evriminin belli bir kısmını
suyun dibinde kayalara yapışarak
yaşamakta daha sonra yaşadığı o
kayanın üzerine çıkıp sonra orda
kelebek olupderenin üzerinde
uçmaya başlamakta. Görüldüğü gibi
çok ideal bir alabalık yemi.

MANTARLI OLTA İLE ALABALIK AVIGenelde İlkbahar aylarında iyi sonuç verir .Benimde avlanmaktan en çok zevk aldığım avlanma şeklidir. Şekildeki gibi hazırladığınız oltanızla zevkli anlar yaşarsınız. Burdada misinanızın kalınlığı 0,25 i geçmemeli mantarınız su yüzeyine baskı yapmayacak şekilde ince uzun olmalıdır. İlkbaharın ilk günlerinde alabalık yumurtası takarak avlanırsanız şekildeki gibi hazırladığınız oltanızla iyi sonuç elde edersiniz. Ayrıca solucan ve ve resimdeki böceklerden takarsanız mükemmel sonuç elde edersiniz. Yedi göllerde ilkbahar aylarında mantarlı oltayla çok zevkli dakikalar yaşarsınız. Balık mantarı batırdığında kamışın ucunu havaya doğru değil de yana doğru sertce atıp kamışın ucunu suya doğru indirip çekmeye başlayın.