YEM HAZIRLARKEN KULLANABİLECEĞİNİZ MALZEMELER:
Mısır unu - Soya unu - Buğday unu - Kepek - Süt tozu - Süt şekeri (Laktoz) - Şeker veya Glikoz - Yumurta - Kazein (Peynir özü) - Peynir mayası - Bulgur- İrmik - Kuş darısı (haşlanmış) Kenevir tohumu (haşlanmış) - Nohut (haşlanmış) - Mısır (bol şekerli suda haşlanmış) - Meyve esansları - Sinek larvası - Solucan - Buğday ve mısır nişastası - Bal - Kenevir yağı - Kuru kedi maması (balıklı olanlar tercih edilmelidir) - Gıda boyası ( boyaların gıda boyası olmalarına dikkat ediniz. Diğer boyaların içinde arsenik gibi çok zehirli maddeler vardır. Hem size hem de göle zarar verebilir)
SİNEK LARVASINI NASIL ELDE EDEBİLİRSİNİZ?
Bir parça koyun akciğerini balkonunuzun bir kenarına koyun. Bir süre sonra üzerinde kümeler şeklinde yumurtaları görürsünüz. Bu ciğeri bir kutunun içine koyarak larvaların büyümesini bekleyin eğer uzun bir zaman beklenirse bunlar pupa haline dönerler, buna müsaade etmeden, kapaklı kutunuzu serin bir yerde, en iyisi buzdolabının en alt bölümünde saklayabilirsiniz. (eşinizi, çocuklarınızı bu kutu için mutlaka uyarın) Bu larvalardan bir bölümünü kullanılmayan bir kapta haşlayın ancak pişirmeyin. Kaynar suya sokup çıkarmak yeterli olacaktır. Bunları da kapaklı bir kavanoza doldurun. Unutmayın, canlı olanlarını koyduğunuz kavanozun kapağında hava olması için delik açmalısınız.
Aşağıda verilen bu yem tertiplerinden ilk dokuzunu sadece avlanılan bölgeyi yemlemek, o bölgeyi sazanlar için cazip bir hale getirmek için kullanacağız. Oltanıza takacağınız yemlerde ayrıca verilmiştir.

FORMÜL 1:
Mısır unu 3 kg.
Soya unu 2 kg.
Buğday unu 1 kg.
Buğday nişastası 1 çay bardağı
Süt tozu 1 su bardağı
Süt şekeri (laktoz) 2 su bardağı
Şeker veya glikoz 1 kg.
Kuş darısı (haşlanmış) 2 su bardağı
Mısır (haşlanmış) 5 su bardağı
Yumurta 4 adet
Vanilya esansı 40 - 50 damlaBu terkibin kuru bölümünü evde hazırlayıp gidebileceğiniz gibi göl kenarında da hazırlayabilirsiniz. Kuru karışım ile kuş darısını, mısırı, vanilya esansını ve yumurtayı karıştırın. Göl suyunu azar azar katarak bulamaç olmayacak şekilde yoğurun ve küçük bir top yaparak suda deneyin. 2-3 dakikada dağılmıyorsa kıvamı uygundur. Bu karışımdan önce 5-10 adet hazırlayarak avlanacağınız bölgeyi yemleyin. Geriye kalan malzemenin üstünü ıslak bezle örterek nemini kaybetmemesini sağlayın.her yarım saatte bir veya daha fazla olabilir, bu karışımdan toplar yaparak yemlemeye devam edin. Oltanızın ucuna ise sadece haşlanmış mısır ve canlı sinek larvasını baş kısmından takın.

FORMÜL 2 :
Mısır unu 3 kg.
Soya unu 2 kg.
Buğday unu 1 kg.
Şeker veya bal 1 kg. (bal 1 su bardağı)
Bulgur (su ile şişirilmiş) 150 gr.
Mısır ( haşlanmış) 2 su bardağı
Yumurta 4 adet
Sinek larvası (haşlanmış) 1 su bardağı
Oltanıza ise bir adet mısır ve üzerine bir adet canlı sinek larvasını baş kısmından takın.FORMÜL 3 :
Mısır unu 3 kg.
Şeker 1 kg.
Bulgur (su ile şişirilmiş) 150 gr.
Kenevir ve kuş darısı (haşlanmış) 3 su bardağı
Nohut (haşlanmış) 2 su bardağı
Yumurta 4 adet
Sinek larvası (haşlanmış) 1 su bardağı
Oltanıza ise bir adet mısır ve üzerine bir adet canlı sinek larvasını baş kısmından takın.FORMÜL 4 :
Mısır unu 3 kg.
Soya unu 2 kg.
Şeker 1 kg.
Kepek 2 su bardağı
Süt şekeri (laktoz) 1 su bardağı
Kuş darısı (haşlanmış) 1 su bardağı
Mısır (haşlanmış) 2 su bardağı
Yumurta 4 adet
Oltanıza ise bir adet mısır ve üzerine bir adet canlı sinek larvasını baş kısmından takın.FORMÜL 5:
Mısır unu 3 kg.
Buğday unu 1 kg.
Kazein (peynir özü) 1/2 kg.
Mısır (haşlanmış) 2 su bardağı
Yumurta 4 adet
Oltanıza ise iki adet mısır takın.FORMÜL 6:
Mısır unu 3 kg.
Buğday unu 1 kg.
Peynir mayası 20-25 damla.
Süt tozu 1 su bardağı
Yumurta 4 adet
Oltanıza ise bir adet mısır ve üzerine bir adet canlı sinek larvasını baş kısmından takın.FORMÜL 7:
Mısır unu 3 kg.
İrmik 1/2 kg.
Buğday unu 1 kg.
Şeker veya bal 1 kg. (bal 1 su bardağı)
Süt tozu 1 su bardağı
Yumurta 4 adet
Mısır (haşlanmış) 2 su bardağı
Bu karışıma eklenen irmiğin şişmesi için yarım saat kadar beklenmelidir.
Oltanıza ise bir adet mısır ve üzerine bir adet canlı sinek larvasını baş kısmından takın.FORMÜL 8:
İrmik 1/2 kg.
Şeker 1/2 çay bardağı
Bu iki madde su ile azar azar karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Oltanın ucuna bir kürdan yardımı ile top olacak şekilde sarılır ve bir adette mısır takılır.

FORMÜL 9:
Mısır unu 3 kg.
Kuru ve ezilmiş kedi maması 250 gr.
Buğday unu 1 kg.
Yumurta 4 adet
Mısır (haşlanmış) 2 su bardağı
Oltanıza ise bir adet mısır ve bir adet solucan takın. Solucanın arka bölümüne küçük bir Enjektörle hava verirseniz solucanın su içinde daha dik durmasını sağlarsınız.FORMÜL 10:

Düdük makarnadan bir avuç kadar alınır. İçine taze ekmek içi doldurulur. Daha sonra içinde ılık su bulunan bir kap içine konur. Çok yumuşamasına izin verilmeden oltaya takılarak kullanılır.
Biraz da olta iğneleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Bizim bildiğimiz olta iğneleri haricinde Avrupa' da çok kullanılan " HAIR RIG " oltadan bahsedeceğim. Bu olta çeşidi bizimde uygulayabileceğimiz bir olta olacaktır. Misinaya normal olarak bağladığımız olta iğnesinin yaklaşık olarak 30 cm. kadar ucuna fırdöndü bağlanır. Olta iğnesine yakın bir bölgeye olta düğümü ile yeşil renk ibrişim bağlanır. Bu bağlama şeklimiz aşağı yukarı ayarlama yapabilmek için gereklidir. İbrişimin diğer ucu ise kasa bağı yapılır. İğneye bağlanan ibrişimi buraya sabitlemek için ise elektronik malzeme satıcılarından temin edebileceğiniz Makaron kullanacağız. Bunu bulamayanlar ise siyah renkli kablo izalasyonu da kullanabilir. Makaronun kullanılmasının özelliği, izerine ısı uygulandığında daralma özelliğinin olmasıdır. Makarondan iğneye küçük bir parça geçirilir, makaron iğnede takılı iken içine bir tığ geçirilir ve çakmak ile ısı uygulanır, bu makaronun daralmasını sağlar. Daha sonra kasa bağı yaptığımız uç tığa geçirilerek çekilir. Hair Rig olta iğnemiz kullanılmaya hazırdır.

Bu olta nasıl kullanılır?

Tığa geçirilen üç adet haşlanmış mısır kasa bağı yaptığımız ibrişim ucu tığ ile ilmek atılır gibi tutularak ibrişime aktarılır. Mısırların suda dik durmasını sağlamak içinde strafor bir boncuk takılır. İğneye hiçbir şey takmasanız da olur ancak isterseniz bir mısır takabilirsiniz. Sazan balığı genel olarak ağzına aldığı yemin yumuşak olduğunu anlarsa yutmaya çalışır, sertse geriye atar.

Şimdi bu olta için yem yapalım. Avrupa' da bu oltalar için Boili isimli hazır yemler bulunmakta. Ben bu yemlerden bir miktar getirttim fakat bizde bu yemleri yiyebilecek büyüklükte balık pek olmadığından (iyi balıkçılara duyurulur, orada yakalanan balıklar genelde 15-25 kg. arası) kullanımı zor. En küçüğü 15mm. En büyüğü 20mm. Biz ise bu yemleri 10mm.olarak hazırlayacağız.FORMÜL 1:
2 adet yumurta, 6 paket vanilya veya vanilya esansı, 1 çay bardağı pudra şekeri ve gıda boyası (sarı, kırmızı veya kavuniçi renklerden biri) katılarak boyanın karışması için çırpılır. İnce elekten geçirilmiş buğday unu karıştırılır. Kıvamı annelerimizin dediği gibi kulak memesi kıvamından biraz daha sert olmak üzere yoğrulur. Bu karışımdan parçalar koparılarak uzun şeritler yapılır. Bu şeritlerden yuvarlatıldığında 10 mm. olacak şekilde toplar yapılır. Bu toplardan 15-20 adedi kaynayan su içine atılır. 1-2 dakika sonra süzgeç yardımı ile sudan çıkarılır. Bir tepsi içine buğday nişastası serpilir (yapışmayı önlemek için) çıkarılan bu toplar tepsi içinde kuruması için bırakılır. Su daima kaynar durumda olmalıdır. İşleme diğer toplar içinde devam edilir. Tamamının haşlandıktan sonraki tepsi içinde kurutma işlemi bitince toplar ortalarından tığ yardımı ile delinir. Delinen toplar ağzı kapalı naylon torbalar içinde saklanır. Av esnasında Hair Rig oltaya mısırları taktığımız gibi takılır ve sabitlenir. Ancak bu sistem bırakma oltalar için kullanılır. Şamandıralı takımlarda kullanılmaz.FORMÜL 2:
Süt şekeri 250 gr.
Süt tozu 250 gr.
Soya unu 200gr. Yumurta 6 adet
Vanilya 8 paket (veya vanilya esansı)
Gıda boyası renklendirmeye yeter miktarda
Hamurun kıvamına göre soya unu miktarı artırılabilir. Kıvam ve pişirme uygulaması, Formül 1 deki gibidir.

HAŞLANMIŞ MISIR YAPIMI:

Taze mısırları koçanlarından temizlenir. Bir gün kadar suda bekletildikten sonra bol şekerli (veya glikozlu) ve vanilya esanslı suda haşlanır ancak fazla haşlanıp dağılmamalıdır. Mısırlar sudan alınıp cam kavanozlara üst kısmında bir parça yer bırakılarak doldurulur. Kavanozdaki mısırların üzerine bir paket vanilya serpilir ve bununda üzerine kaynatmada kullanılan su ilave edilir. Bu kavanozları buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz. Piyasadan alacağınız hazır mısırdan hem ucuz hem de daha iyi olacaktır.

YEMLEME:

Bu işlem için en uygun materyal bayat ekmek ve haşlanmış tahıldır. Ufalanmış bayat ekmek yada tahıl çamurla karıştırılıp avuç içine sığacak büyüklükte toplar yapılır. Bunlar güneş altında 2-3 saat kadar kurutulur . Daha sonra bu materyal avlanacak mıntıkaya atılır. Balığın oltaya vurmasına göre yarım saatte bir yada saat başı 1 top atılarak balıkların o bölgede toplanması sağlanır

NERELERDE BULUNUR:


Sazan hafif meyilli yerlerde bulunur. Çok dik yamaç kenarlarında bulunmaz. Baraj yada göle açılan küçük dere yataklarının ağızlarında, bahar yağmurlarının aktığı su yollarının önlerinde dibi kayalık olmayan akıntı ağızlarında, bilhassa kumluk ve yosunlu kısımlarda çokça görülürler. Akarsularda ise ağaç kökleri sazlık araları ve kovuklarda irileri kaya önlerindeki derin girdaplarda, ve akıntılı yerlerde suların köpürerek aktığı akıntı ağzının hemen önünde bulunurlar.

ŞAMANDIRALI OLTA İLE AVCILIK:

Önceden yemlenen bölgeye 50-60 numara misinadan oluşan bir bedene fırdöndü bağlanır bunun ucuna aynı kalınlıkta 30 cm kadar bir misina beden bağlanır ve şamandıra mantarı burada yer alır. Bununda ucuna klipsli bir fırdöndü bağlanır. Klipsten itibaren 40 numara misina ile 1 metre kadar bir köstek bağlanır ve olta iğnesi bunun ucuna bağlanır. Bu şekilde bağlamanın faydası olta iğnesini rahatça değiştirebilmek ve iri bir balık yakalandığında şayet misina kopacak olursa tüm takıma zarar vermek yerine uçtan kopmasını sağlamaktır.Eğer makine ve kamışla av yapılıyorsa makinenin debriaj sistemi bulunduğundan beden için 40 köstek için 35 numaralı misinalar kullanılabilir. Kullanılacak yem olta iğnesine iğnenin tamamını kapatacak şekilde takılıp olta atılır. Balık yemi kaptığında hemen tasma vurulmamalıdır. Balık şamandırayı birkaç metre götürdükten sonra tasma vurulup balığın direnci ölçülür. Oltada iri bir balık olduğu anlaşılırsa misina yavaş yavaş çekilir. Çok direnç gösterirse hafifçe bırakılıp tekrar çekilmelidir. Bu işlem balığın yorulup kendini bırakmasına kadar sürdürülmelidir bu bazen 15 dakika kadar sürebilir. Balık kıyıya geldiğinde en iyisi kepçe ile almaktır. Eğer kepçe yoksa misinadan tutarak balık dışarı alınmamalı mutlaka bir el ile balık karnından tutularak karaya alınmalıdır. Bu işlemler mümkün olduğunca sessiz yapılmalı, yemlediğimiz yerde başka balıklarında olabileceği untulmamalıdır. Avladığınız yerin özelliğine ve balığın iriliğine göre suya düşmemek için mutlaka önlem alınmalı eğer can güvenliği tehlikeye düşecekse teredüt edilmeden balık salıverilmelidir.

DİP OLTASI İLE AVCILIK:

Bunun için Gerekli olan misina kalınlığı şamandıralı oltanın ki gibidir. Bedene tek bir klipsli fırdöndü bağlanır. Bunun ucuna yine aynı kalınlıkta 1 m kadar bir beden ve bununda ucuna 30-40 gr. Bir kurşun ağırlık bağlanır. Bu 1 m lik kısma yine 1 boy ince 25-30 cm’lik bir köstek ile 2 olta iğnesi bağlanmalıdır. 2‘ den fazla iğne bağlamak oltanın idaresini güçleştirir. İğneler yemlenip atıldıktan sonra bir ucu sivriltilmiş 40-50 cm lik ağaç bir kazık yere saplanır. Bu kazıkların üstüne bir çentik açılıp oltanın boşluğu alındıktan sonra buna mandal yada klipsle bir çıngırdak bağlanır.Bu yöntem avcıya 1 den fazla oltayı idare etme şansı yaratır. Çıngırdak çaldıktan sonra ayrıca tasmalamaya gerek yoktur. Şamandıralı oltada tarif edildiği gibi balık dikkatlice çekilir. Burada dikkat edilecek en önemli nokta avcının idare edebileceği kadar olta kullanmasıdır. Çünkü genellikle çıngırdaklar peş peşe çaldığından lüzumundan fazla olta atmak hem zamanında çekilemeyen oltanın karışmasına hem fazla gürültü balığın ürkmesine neden olabilir hem de zaten dar ve az olan avlaklardan daha fazla sayıda balıkçı yararlanabilir. Zaten resmi av sirkülerlerinde bu sayı kişi başına maksimum 2 dir. Her iki olta arası ideal mesafe 10 m olduğuna göre demek ki bir kişi en fazla 20 m
yer işgal etmelidir.

KÜSPE İLE AVCILIK:

Bu yöntem özellikle aynalı sazan avı için en geçerli yöntemlerden biridir.Tabaka halindeki preslenmiş ay çiçeği küspesi 5x5x5 cm ölçülerinden küçük olmamak kaydıyla küp yada dikdörtgen prizması şeklinde kesilir. Tam ortasından matkapla delinir.( Bu işlemler sırasında oluşacak talaşı sakın heba etmeyin) Bedeni oluşturacak misina ucuna klipsli bir fırdöndü bağlanır. Bu fırdöndüye aynı kalınlıkta 10-15 cm lik bir kısa beden ilave edilip küspenin deliğinden geçirilir ve ucuna üçlü bir fırdöndü bağlanır. Bundan amaç suda eriyen küspeyi rahatça değiştirmektir. Üçlü fırdöndünün serbest kalan iki halkasının her birine bedenden 1 boy ince misina ile 8-10 cm uzunluğunda 4der tane köstek bağlanır bunların ucuna da olta iğnesi bağlanır. Böylece 8 olta iğneli bir takım donatılmış olur. Olta iğneleri küspenin muhtelif yerlerine birbirine dolaşmayacak şekilde tutturulur. Bu takıma ağırlık bağlanmaz çünkü küspenin kendisi hem ağırlık hem de yem görevi görür. Dip oltası gibi atılıp çıngırak bağlanabilir. Küspe suda çok yavaş eriyerek dağılırken bunu yemek isteyen balıklar olta iğnelerine takılırlar. Küspenin üzerine ben 1-2 damla bitkisel yağ damlatılırsa iyi sonuç alınır.

Küspe keserken ve delerken elde ettiğiniz talaşı biraz mısır unu ,çok az kepek ,buğday unu biraz peynir suyu (veya yoksa ekşimiş yoğurtta olabilir) 1 yumurta ile karıştırabiliriz. Bir hamur elde edip hamuru biraz dinlenmeye bırakıp, Küspe talaşı daha pratik olarak ekmek fırınından alınan mayalı hamurla da karıştırılabilir. Elde ettiğimiz hamuru bir iğneye takılacak büyüklükte toplar halinde yuvarlayalım. Bunları güneşte biraz kurutup, Kullanacağımız kadar ki kısmını 1-2 dakika makarna haşlar gibi haşlıyalım. Böylece yemler lastik gibi oluyor ve kolay dağılmıyor. Bu yemi evde hazırlayıp gidebiliriz. Bu tür bir hazırlığı zahmetli bulanlar ise ortası delik ince boy düdük makarnasını hafifçe haşlayıp dolma doldurur gibi mayalı ekmek hamurunu içine doldurarak kullanabilirler. Ayrıca şu şekilde de hazırlanabiliyor Bir kap içine koyduğumuz yeterince su ve bol tuz( şekerde olabilir) kaynar vaziyette iken elenmiş mısır unu ve bir yemek kaşığı buğday ununu azar azar serperek dökelim ve bir yandanda karıştırak hamuru pişirelim hamur koyu bir kıvamına gelince ocaktan indirelim. Sonra sıcakken elimizle yoğuralım

Özel parakete ise şöyle hazırlanıyor: Kauçuk yada lastik bir çift bulaşık eldiveni bilek kısmından itibaren makasla yarım 0.3-0.5 cm eninde tek parça elma soyar gibi şerit halinde kesilir. Her bir eldivenden yaklaşık 5-6 m lik bir şerit çıkmalıdır. Bu şeritler birbirine eklenir. Bu şeridin her bir metresi 9-10 m yani 9-10 kat esneyebilir. 10 metrelik bu şerit 80-90 m esneyebilir. Bu şeridin ucuna 100 m 70 lik misina bağlanır. Bir bot yardımıyla bir kişi kıyıda lastik şeridi tutar diğeri botta şeridin öbür ucunu tutarak açılır. Şeridin tahammül edebileceği mesafeye kadar 80-90 m açılır. Şerit kopma noktasına gelince kıyıdaki kişi elindeki şeride bağlı misinayı yavaş yavaş lastik şeridin çekebildiği kadar salıverir. Böylece misinanın 80-90 metresi lastiğin çekmesiyle bırakılmış olur. Bottaki kişi daha önceden yanına aldığı 2-3 kiloluk bir taşı bir misinaya bağlayarak salar ve dibi bulunca buna bir şamandıra örneğin bir köpük yada pet şişe bağlar lastiğin elindeki ucunu da bu şamandıraya bağlar. Sonrada kıyıya geri döner. Daha sonra bu sefer kıyıdan lastiğin esneyebildiği son noktaya kadar misina çekilir. Birer metre arayla kasa gözü oluşturularak fırdöndülü klipsle 30zar santimlik 50lik misina ile oluşturulan kösteklerin ucundaki olta iğneleri yemlenerek bırakılır. Lastik şeridin gerginliği elverdiği kadar iğne bu şekilde yemlenerek bağlanır. Lastik şerit gergin olduğu için yemi suya doğru sürükleyecektir. Bu şekilde yemleme kıyıdan şamandıraya doğru tek hat üzerinde yoğun olarak yapılabilecektir. Bu yöntemin en büyük faydası bu kadar çok iğneli bir takımı her seferinde yeniden toplayıp atmanın güçlüğünden kurtarmasıdır. Balık yakalandıkça istenirse takıma bağlanacak bir çıngırdak ile haberdar olunabilinir ve yakalanan balık oltadan alınıp tüm takım lastiğin geri çekmesinden faydalanarak zahmetsizce yeniden dökülebilir. İşte bu yöntem ve yukarıdaki yem ile ben aynalı sazanda mükemmel sonuç alıyorum. Bu yöntemin ek bir faydası da lastiğin esnemesi ayrıca tasmalamaya gerek bırakmıyor ve balığı yoruyor lastik kopsa bile misina sizin elinizde olduğundan balık kaçamıyor. Uzun süre 4-5 ayrı av da lastik kopsa bile lastiğin bir parçası şamandıra tarafında bir parçası da sizin elinizdeki misinada kalıyor yani çevre kirliliği söz konusu değil.

İNGİLİZ USULÜ YEM HAZIRLAMA:

KENDİR TOHUMU İLE AVCILIK

4 Bardak suya 1 bardak kendir tohumu ilave edilecek,kaynatılacak,Kendir tohumu mısır patlağı gibi açılıncaocaktan indirilecek. Bu işlemi kolaylaştırmak için suya başta biraz yemek sodası ilave edilebilir.İğnelerin ucuna bu tohumdan 1 tane takmak gerekiyor, ve iğne ucu açıkta kalacak. Bu sazanı çıldırtan bir yemmiş.

EKMEK İLE AVCILIK

Ekmeği ağsı açık kaynayan su bir çaydanlık üzerinde su buharı ile yumuşatın.Yumuşayan ekmeği düzgün bir yüzey üzerinde yuvarlayarak nemini kaybetmemesi için şeffaf bir folyo ile sarın. lazım oldukça yemi buradan parçalar halinde kesin.Bu işlemler sırasında ekmeğe direkt su değmeyecek. Ayrıca kuru bayat ekmek iyice ufalanacak. iğneye folyadan çıkarılan homur takılıp bu bayat ekmek parçalarına batırılacak. işte bu son işlemden kopan parcacılar suya dağılıp balığı davet edecekmiş.

ET İLE AVCILIK

küp şeklinde kesilmiş et kendi başına bir yem olmakla birlikte, buna bir kaç ilave tat eklemek sonucu iyileştirecektir. Bir tavaya az bir çiçek yğı koyun. küp şeklindeki etle birlikte çok az un kekik kimyon ve karabiber ilave edin . eğer bu karımdan yemeyecekseniz kek yapımında kullanılan vanilya yıda bu karışıma ilave edebilirsiniz. Karışımı kavurun ama fazla pişirmeyin. Bu karımı dondurarak ilerki kullanım içinde saklayabilirsiz. Avda bir kısmını kendiniz yiyip bir kısmını eğer artarsa tabi yem olarak kullanabilirsiniz