4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Teknemizin Boya ve Bakımı

 1. #1
  REİS LüFerCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  33
  Mesajlar
  3.474
  Tecrübe Puanı
  396

  Teknemizin Boya ve Bakımı

  teknelerde en önemli unsurlardan biri teknelerin boya vernikleridir.Teknenizi veya ikinci el almayı düşündüğünüz bir tekneyi ya da eski bir sandalı onarmak ve çok büyük olmayan yani 6 ila 10 metreyi geçmeyen tekne veya bir sandalı sezona hazırlıyabilir ve boyasını kendiniz yapabilirsiniz. İşte size seminer niteliğinde pratik ve teorik bilgiler veren bu yazıdan yararlanabilir ve kendi teknenizi
  kendiniz boyayabilirsiniz.

  Gerekli Aletler:

  1. Küçük veya orta boy macun küreği
  2. Spatula çelik (oto boyacılarının kullandığı gibi takım sapsız)
  3. 5-10 cm ağızlı saplı spatula
  4. Su kovası
  5. Eski boyaları kazımak için raspa
  6. El süpürgesi veya fırçası ya da eski elektirik süpürgesi
  7. Sünger
  8. 1,5 cm ve 2,5 cm kalınlığında maskeleme bandı
  9. 1 Adet boya rulosu tk. 2 adet parmak rulo
  10. 2,5 fırça 1 adet 1 no 1 adet fırça
  11. 4 adet 0,80 zımpara 4 adet 0,50 zımpara kağıdı
  12. Varsa zımpara makinesi
  13. Varsa Avuç taşlama makinesi ve zımpara kağıtları
  Başlangıç için gerekli malzemeler şimdilik bunlar, bu malzemeler genelde birçoğumuzun elinde vardır.
  1. İşlem; Eski Boyanın Temizlenmesi
  Boyanın sökülmesi
  Mevcut boyanın sökülmesi için çeşitli yöntemler mevcuttur.
  Mekanik temizleme
  En çok tavsiye edilen yöntem boyanın zımpara ile sökülmesidir. Bu yöntemle hem bütün boyanın sökülmesi sağlanır hem de yeni boyanın uygulanması için sağlıklı bir yüzey hazırlanır. Türkiye’de bu işlem için kullanılan klasik titreşimli ve dairesel zımparalar yüzeyde istenmeyen ve düzeltilmesi zor olan çizikler meydana getirmektedir. Örnek resimde gösterildiği gibi,
  (Hatalı temizleme yöntemleri)
  (Uygun aletler ve yöntemlerle yapılan temizlik)
  Günümüzde Zımpara işlemini kolaylaştıran çok çeşitli yeni aletler mevcut olup aşağıdaki gibi bir temizliği bu aletlerle yapmak daha sağlıklı ve mümkün olmaktadır.
  Yakma
  Hızlı bir işlemdir ancak ahşap yüzeyde oluşan yanık bölgeler yeni boyanın tutunmasını olumsuz yönde etkiler.
  Sıcak hava tabancaları
  Ahşap yüzeye zarar vermeyecek yöntem ise sıcak hava tabancaları kullanmaktır. Sıcak hava tabancaları kullanıldıktan sonra yeni boyanın sağlıklı bir şekilde ahşaba bağlanmasını sağlamak için yüzeyin zımparalanması önerilir.
  Boya sökücüler ;
  Yukarıdaki metotların uygulanamadığı yerlerde solvent tipi boya sökücüler kullanılabilir. Kostik ihtiva boya sökücüler daha hızlı çalışır ancak yüzeyde zararlı kalıntılar bırakabilir. Boya sökücü kullanıldıktan sonra yüzey temiz su veya solvent ile
  temizlenmelidir.

  2. İşlem; Temizlik ve Ön Hazırlık
  Bu işlemlerin herhangi birini yaptıktan yüzey üzerinde kalan tozların ya da yabancı maddelerin temizlenmesi için tüm yüzeyler tatlı su ile yıkanmaldır. Yabancı maddelerin yok edilmesi için uygulanan bu yöntem sistem başlangıcında uygulanacak astarın yüzeye daha iyi yapışmasını sağlar. İyi bir yüzey hazırlığı için yüzeydeki Yağ, kir ,toz gibi unsurlardan tamamen arındırılması gerekmektedir.
  DİKKAT; Yüzey mutlaka temiz bir bez ve tiner ile silinmelidir.

  2. Aşama; Astar ve Macun Uygulama
  Gerekli Malzemeler :
  1.Poliüretan esaslı tekne astarı
  2.Poliüretan esaslı armuz dolgu macunu
  3.Poliüretan esaslı tekne macunu
  4.Sonkat tekne boyası
  5.P.üretan Güverte verniği
  6.Zehirli boya astarı
  7.Zehirli boya (Antifouling)

  3. İşlem; Astar Uygulaması
  Çürüme ve böcek tahribatının iyileştirilmesi
  Boya söküldükten sonra çürümüş ya da zayıflamış bölümler tamir edilmeli ve yüzeye fırça veya rulo ile Poliüretan esaslı şeffaf emprenye astarı uygulaması yapılmalıdır. Ahşabın gözeneklerine komple nüfuz edebilen bu astar. ahşabı küf ,mantar gibi çeşitli organizmalardan korur, ve üstüne uygulanacak her türlü macun vernik ve boya için güçlü bir tutunma sağlar.
  *DİKKAT; Poliüretan astarlar malzemenin durumuna ve ahşabın sertliğine göre; % 20 ila 30 oranında inceltilmelidir. İnceltme sert agaçlarda % 30 – 40 oranında yumuşak ağaçlarda 20-30 civarında olmalıdır.
  *DİKKAT; Astar uygulaması yapıldıktan 4 veya 6 saat sonra mutlaka uygulama sistemi devam etmeli olası erteleme durumlarında 8-12 saat’i geçen uygulamalarda mutlaka 140 – 180 arası ince bir zımpara yapılmalıdır.
  *DİKKAT;
  Tüm uygulamalarda direkt güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır. Astar veya macun uygulamalarında güneş ışınları reaksiyonu hızlandırıp, elastıkiyeti düşürmektedir.

  4. İşlem; Armuz Yoklaması
  Lamine olmayan sarma tahtalı teknelerde eski kalafatlama işlemi yerine yapılan armuz yoklama macunu uygulaması,armuz olmayan ya da lamine ahşap teknelerde yüzeysel macun yoklaması yapılarak bu adım geçilir.
  Armuz dolgu macunları Solvent içermeyen, donduktan sonra (prizini aldıktan sonra) hacim kaybı yapmayan,elastik deniz suyuna ve kimyasal maddelere mukavim mekanik direnci yüksek bir macundur.
  *DİKKAT; Armuz yoklaması yapıldıktan 4 veya 6 saat sonra armuz aralarında şişen poliüretan dolgu macunu fazlasını dışarıya taşıracaktır. Bu fazlalıklar spatula veya keskin yüzlü bir bıçakla temizlenerek sisteme tekne macunu uygulaması ile devam etmeli olası erteleme durumlarında 8-12 saat’i geçen uygulamalarda mutlaka 80 – 100 arası zımpara yapılmalıdır.
  *DİKKAT; Katlar arası uygulamalarda zamanlama ve zımpara uygulama sağlığı açısından çok önemlidir.
  *DİKKAT; Tüm uygulamalarda direkt güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır. Astar veya macun uygulamalarında güneş ışınları reaksiyonu hızlandırıp, elastıkiyeti düşürmektedir.

  5. İşlem: Tekne Macunu Uygulaması
  Ahşap bir yüzeyin pürüzlerini gidermek ve kalın bir tecrit sağlamak amacıyla eskiden fazla değil, otuz kırk sene öncesine kadar, gemilerde boya yapılırken bunların hammaddeleri olan: üstübeç,bezir yağı,litapon,vernik ve tiner piyasadan alınarak boya ve macun gemilerde yapılırdı. Bu zamanda tüm macunlar hazır olarak satılmaktadır. Şimdi hemen hemen tüm gemilerde ve küçük teknelerde hazır yapılmış boyalar ve macun kullanılmaktadır.
  Poliüretan Esaslı, Dolgu Macunu
  Çift komponentli, poliüretan esaslı, solvent içermeyen, deniz suyuna, kimyasal maddelere ve aşınmaya mukavim prizini alırken hacim kaybı yapmayan macun. İki komponenti birbirine karıştırdıktan sonra viskoz bir yapıya sahiptir.Macun daha ziyade sıyırma tarzında kullanılır. Donduktan sonra sert lastik elastikiyetinde bir malzemedir.
  Poliüretan Nedir?
  Poliüretan , elastikıyet, yüzey dokusu, sertlik,basınç dayanımı, yoğunluk gibi birbirinden farklı çeşitleri bulunan geniş bir malzeme ailesinin genel tanımıdır.Poliol ve izosiyanat olarak tanımlanan iki bileşeninin birbiri ile reaksiyona girmesi sonucu oluşan poliüretan birçok sektörde kullanılmaktadır.
  Çift kompenentli malzeme kutuda homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra, macun küreği üzerine yeterli miktarlarda alınarak sıyırma olarak çekilir.  Vernikli tekne su kesimi poliüretan macun kaplama
  Eski tekne Poliüretan macun sıyırma
  Sonlanmış macun. Zımpara yapılmış hali

  6. İşlem; Bordo Sonkat Boya Uygulaması
  Unutulmamalı ki boya ve boyama işçiliği hem çok pahalı bir iştir hem de iyi yapılmadığı takdirde, gerektiği şekilde sürülmediği, boyanın yüzeye yapışması, örtmesi yeterince sağlanamadğı takdirde boya kendisinden beklenen görevi yapamaz.
  Fazla boya sürerek altındaki maddeyi daha iyi koruyacağımız düşüncesi yanlıştır. Fazla boya dikey yüzeylerde akarak çirkin bir durum yaratacağı gibi, gereksiz giderlere de neden olur. Fırça üçte birine kadar boyaya hafifçe daldırılıp kutu, teneke, patlak kenarında fazlası içeri akıtıldıktan sonra kalan boya sert bir şekilde yüzeye iyice yedirilerek, birkaç kez de üstünde gidip gelinerek yapılmalıdır. Gerektiği takdirde fırça yalnızca yukardan aşağıya değil, yatay hareketlerle de fırça izinin kalmamasına dikkat edilmelidir.

  Sonkat tekne boyası;
  Alkid esaslı tek kompenentli parlak , deniz şartlarına fiziksel ve hafif kimyasal tesirlere dayanıklı, seri kuruyan, elastik ve örtücü boya.
  Sonkat Poliüretan esaslı tekne boyası;
  Çift kompenentli , reaksiyon kurumalı, poliüretan reçine esaslı yapışma özelliği yüksek high solid parlak bir sonkat boyadır. Su, deniz suyu asitler, kimyasallar ve aşınmaya maruz yüzeylerde kullanabilirsiniz.Yüksek parlaklığa sahip, güneş ışınlarına yüksek dayanımı olan süper örtücü bir sonkattır.

  7. İşlem; Vernikli Teknelerde Yaşam Mahalli Vernik Uygulaması
  Vernikler tekneyi ultraviyole ışınlarından koruma, direkt olarak tesir edecek güneş ışınlarının tahtayı aşırı kurutarak çatlatmasına mani olma, ahşabı daha sertçe bir katmanla darbe ve çiziklerden koruma, suyun ve bazı mikroorganizmaların ahşaba işlemesini engelleme ve ahşabın güzelliğini olabildiğince ortaya çıkarma amacıyla kullanılırlar.
  Vernikler tamamen şeffaf olabildikleri gibi, ahşaba istenen doğrultuda belli bir renk verebilmek için (örneğin koyu kırmızı maun rengi) boya pigmentleri ile de üretilirler. Vernikler de, aynen boyalarda olduğu gibi, tek komponentli, yağ bazlı; veya çift komponentli ve mesela poliürethan esaslı olabilirler. Poliürethan vernikler güneş ışınlarına dayanıklı ve kimyasal dirençleri yüksek verniklerdir.
  Tamamen korumasız bir ağaç verniklenirken İlk önce Poliürethan esaslı şeffaf emprenye astarı uygulaması yapılmalıdır. Ahşabın gözeneklerine komple nüfuz edebilen bu astar uygulanacak her türlü vernik için güçlü bir tutunma sağlar.

  Ahşapta yeterli korumayı sağlama ve ahşabın tüm desen ve güzelliği ile ortaya çıkacağı belli bir derinlik hissi uyandıran görüntüye ulaşabilmek için, ara zımparalama şartıyla, beş ila sekiz kat vernik yapılması tavsiye edilir.
  8. İşlem; Astar ve Antifouling Uygulaması
  Macunu bitmiş ve zımparalanmış yüzeyi temiz ve tinerli bezle tozlardan arındırmalısınız.
  Vinil esaslı Zehirli Boya Astarı’nı % 5 oranında epoksi tiner ile incelterek su kesimini astarlayınız ve kurumasını bekleyiniz. Katlar arası bekleme süresi 5 – 6 saattir. Eski ve cinsi belli olmayan zehirli boyalar üzerine mutlaka kullanılması gerekmektedir.  Zehirli boya astar uygulaması.


  Eski zehirli boya.
  Zehirli boya uygulaması;
  Zehirli Boyalar;
  Selfpolishing tipi zehirli boyalarda, boyanın etkisi kat başına 3 ay civarındadır. Çekek süreniz 12 ay ise 4 kat zehirli tatbik etmeniz ve aşırı aşınan bölgeleri ek katlar korumanız gerekli olacaktır.
  • Su hattı boyu gerçek su hattından tesbit edilmelidir, filatonun üst kenarı yanıltıcı olabilir.
  • Koyu renk zehirli boyaların koruma özellikleri, açık renkli boyalardan daha fazladır. Koyu renk zehirli boyalar tercih edilmelidirler.
  • Kakamoz da tabir edilen midyeler, salgıladıkları çok etkin tutkal sayesinde teknenizin karinasına yapışırlar. Bu kakamozları koparırken ahşap tekneye zarar vermemeye dikkat edilmelidir.Teknenin karinasına kakamoz yerleşmesi mutlaka önlenmelidir.
  • Selfpolishing boyalar, belli bir ortalama hıza göre tasarlanmıştır. Tekne uzun süreler bu hızın çok altında seyrederse (veya limanda yatarsa) teknenin altı kirlenir. Aynı şekilde, tekne çok hızlı seyrederse (veya yanlış zehirli tatbik edilmiş ise) boya gereğinden hızlı erozyona uğrar ve tekneyi erken kızak gerekebilir.
  • Motoryatlar için tasarlanan zehirli boyalar, ticari teknelerin aksine karışık bir kullanma rejimine ve özellikle uzun hareketsiz sürelere göre optimize edilir. Ucuza alınan ticari gemi zehirli boyaları gezi teknelerinde aranılan sonucu vermeyebilirler.
  Genel Boya Uygulama Yöntemleri:
  Boya uygulamalarında kullanılan başlıca yöntemler fırça ve rulo ile yapılan uygulamalar ile püskürtme yöntemidir.
  Fırça ile yapılan uygulama geleneksel bir yöntem olup, genelde hemen her boya için geçerlidir. Özellikle sık sık kesme gereken, renk değişen küçük parçalanmış yüzeylerin boyanmasında uygun bir yöntemdir.
  Hızlı kuruyan boyaların fırça ile uygulanmalarında da zorluklarla karşılanmaktadır, özellikle büyük satıhların boyanmasında daha büyük sorunlar ile karşılaşılmaktadır.
  Rulo ile yapılan uygulamalar büyük ve kesintisiz yüzeylerde, örneğin su kesimi , flato , güverte döşemelerde fırçaya nazaran çok daha hızlıdır. Ancak sık sık boyanın kesilmesi gereken durumlara uygun değildir. Ayrıca rulo ile yapılan uygulamalarda dar açılı bir köşeleri ve tekne elemanlarının birleşme hatlarını boyayabilmek için fırça gerekmektedir.
  Boya Malzemelerinin Depolanması:
  Boyaların depolanması, boyanın tipine ve depolama şartlarına göre değişir. Tek kompenentli sentetik boyalar, normal atmosfer şartlarında uzun zaman muhafaza edilebildiği halde, Çift kompenentli sonkat poliüretanlar, Çift komp. macunlar, ve vernikler astarlar bir yıl içerisinde bozulabilir. Bazı pigmentli boyalar, sert bir çökeltme yapmaksızın bir sene veya daha fazla bir süre depolanabilirler.
  Diğerleri, bilhassa kırmızı sülyen boyalar, karıştırılmadan bırakıldığı taktirde, birkaç ay içinde sert bir şekil alırlar. Genel olarak, tedricen, belirli sebeblerle etkilenen boyalar, sıcaktan, soğuktan olduğundan daha fazla etkilenirler.
  Boyalar üstü kapalı ve vantilasyonun kabil olduğu yerde muhafaza edilmelidir. Boyalar genellikle yanabilir olduğu unutulmamalıdır. Çeşitli tip boyaların muhafaza edildiği yerlerde, istenildiğinde aranılan boyayı bulmak için sistemli bir tasnif yapılmalıdır. Kapların üzerindeki etiketler ve yazılar, bilhassa açık havada zamanla silinirler. Böyle bir durum müşahade edildiğinde etiketler yenilenmelidir. Pigmentli boya kapları, her ay veya iki ayda bir sert çökeltme yapmalarını önlemek için alt üst edilmelidir.

  SONUÇ:
  Kısaca özetlersek Boya ve vernik ürünlerini iki gruba ayırabiliriz. Tek komponentli ürünler ve iki ayrı malzemenin karıştırılmasıyla oluşan çift komponentli adını alan ürün grupları.
  Genelde tek komponentli boyalar herkezce uygulanması daha kolay, daha ucuz ve bir parça daha elastiki özelliği olup, teknenin çalışması sırasında oluşan ufak çatlakları vs daha iyi gizleyebilen, ancak daha kısa ömürlü ürünlerdir.
  İki komponentli ürünler daima ana malzeme ve sertleştiriciden oluşur. Bu iki komponent verilen ölçülerde karıştırılır ve bu işlemden kısa süre sonra uygulanmalıdır. çift kompenetli boyalar kimyasal reaksiyon neticesi "sertleşirler. Boya mekanik açıdan çok dayanıklıdır ve yıllarca bakım gerektirmez. Su kontrplakları dahil, tüm tekne inşa malzemeleri için tavsiye edir. Çift komponentli boyalar teknelerin gövdelerinin olası çalışmalarına uygun esneklikte olmalarına dikkat edilmelidir.
  BüleNt
  İSTANBUL


 2. #2
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Yaş
  64
  Mesajlar
  22
  Tecrübe Puanı
  15

  Standart

  Selam Oğlum,Oğlum dedim çünki senden yaşça büyük iki oğlum var onun için.Yaşına göre yazmış oluğun bu çalışma ,tecrübe ve ustalığın çok hoşuma gitti merakını ve ilgini tebrik ederim.Dikkatle okudum ancak sadece ağşap teknelerin bakımını anlatmışsın.Benim teknem çift cidar fiber ve geçtiğimiz yaz izmir tacarboat'ta yaptırdım 6,5m kamaralı ,kasım 2008 de römorkla karaya aldım,nisan başında yazlığa gidicem ve bakımını yapıp denize indireceğim.
  Benim tecrübeli kaptan ve ustalardan öğrendiğim bazı bilgileri sana aktarmak istedim sende olmayan,birincisi zehirli boya ile astarının ayni marka ,yine bordo boyası ilede astarının uyumlu olması gerkeiyormuş,ikincisi eğer marka bilinmiyorsa ham malzemeye kadar tekne yüzeyinin temizlenmesi ve ondan sonra astar ve boya işleminin yapılması gerekiyormuş.
  Teknemim içindeki ayak bastı bölümü tik ağacı kamara yüzeyi maun ağacı tavan ve tuvalet duvarları ve tavan kaplaması kontraplaktan,bunların temizlik ve bakım ve boyasından söz etmemişsin hiç .Birde metal aksamın temizliği var değilmi ??
  Halil ÖGE
  Edirne -24.02.1956
  Matematik Öğretmeni (Emekli)
  Kan grubu;0 RH ( + )
  Amatör balıkçı (Olta Balıkçılığı)
  Yazlık;Edremit / Altınoluk (Edremit Körfezi)
  Kışlık;Edirne / Merkez
  Tekne;Karpuz kıç 6,5 mt çift cidarlı kamaralı fiber (Tacarboat İzmir yapımı 2008)
  Motor;22 HP dizel Yanmar (2008)
  Mail : hoge_24@hotmail.com

 3. #3
  Balıkçı ekmelakdik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Yaş
  51
  Mesajlar
  246
  Tecrübe Puanı
  52

  Standart

  Paylaşım için çok teşekkür. Ahşap teknelere epoxy elyaf kaplama olayını derinlemesine bilen varmı? 8 metrelik kestane ağacından yapılma kurucaşile yapısı tekneme komple epoxy elyaf kaplatmayı düşünüyorum. Bu konuda çeşitli yorumlar var, mesela kontrplak kaplamadan epoxy elyaf kaplarsan armuz izleri zamanla ortaya çıkar ve çirkin görünür diyenler de var, kestane ağacını yakıp soyduktan sonra armuz boşluklarına mikrofiberli epoxy reçine karışımını girdikten sonra komple epoxy elyaf kapla korkma diyenlerde var. Bu konuda görüşleri olan arkadaşların bilgi paylaşımını beklerim. Şimdiden teşekkürler.

 4. #4
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Oct 2014
  Mesajlar
  8
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  iyi günler dilerim tekne boya ihtiyacınız varsa cok uygun fiyata hempel zehirli astar son kat tiner yaglı boyalar mevcuttur ilgilerinize sunarım tesrkkur ederim mesaj ve telefon yoluyla ulasmanız mumkundur. Tel 05397891114 ykp_ozcan34@hotmail.com

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Tekne Bakımı
  By halilöge in forum Tekne Bakımı
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 22.03.09, 18:53

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM