4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Ticari Balıkçılıkta Parakete Nedir?

 1. #1
  Hıcaz

  Icon2 Ticari Balıkçılıkta Parakete Nedir?

  PARAKETE YARDIMCI MALZEMELERİ

  Ticari balıkcığı,parakete ile av yapan kayıklarda bulunması gereken, olmaz ise olmaz malzemeleri ana başlıkları ile açıklamaları aşağıda listelenmiştir.
  1)= DENİZ TELSİZİ : Kılıç ve orkinosa parakete döken kayıklar çok açık sularda avlandığı için ve o mesafelerde çep telefoları çekmediğinden,kayığımızda bulunması gereken araçlardandır. şu husus unutulmamalıdır denizciye denizci yardım eder, arıza ve hastalık durumlarında lazım olan araç ise DENİZ TELSİZİ. Denizciler ,arıza durumlarında sahil güvelikten yardım istediğinizde,gelir ve sadece sizi alırlar, kayığınızı çekmezler, malesefki türkiye kara sularında böyle bir sıkıntı var.Deniz telsizini kullanmak için ,ADF den(amatör denizcilik fedarasyonu ): KISA MESAFE TELSİZ OPERATÖRÜ YETERLİLİK BELGESİ, almak zorundadır

  2) SU ÜSTÜ RADARI : Cihaz bize 2 yerde çok yardımcı olur. 1:kılıç ve orkinos paraketeleri 10 - 15 km uzunluğunda olduğundan, takım koptuğunda flamalı şamandıradaki radar reflektörü sayesinde yerini buluruz, yada takımın üzerine doğru seyir yapan gemiyi görerek uyarırız. 2: sisli havalarda yol almamıza yardım eder.

  3) BALIK BULCU ; RADAR : Artık balıkcılıkta olmazsa olmaz hale gelen balık bulucular, özellikle paraketecilerin gözleri, vazgeçilmez aleti. Radarların çok değişik marka, model ve farklı özellikleri var ,sizin terçihiniz ise bölgenizdeki dip yapısına göre bir model seçmenizdir.tavsiyem 400 - 500 mt derinliği net göstereni. Radarın bize yararı takımı, denize indirirken , derinlik kaç mt , dip :taş,kum,ot,byk kaya gibi taban yapısını görme ve ani derinlik değişiminde nereye doğru gitmemiz yönünde fikir verir. anlaşılacagı gibi bize balığı göstermesinden ziyade,takımı denize indirirken dipteki gözümüz.eski balıkcılar deneme yanılma yoluyla ve kerterizler alarak yapıyorlardı. teknolojiyi kullanmak gerekli ?..

  4)GPS ; Global Positioning System :GPS uydular vasıtası ile yeryüzündeki yerimizi tespit ediyor. Enlem ve boylam cinsinden veya grafik olarak, açık denizde neredeyse en fazla yarım metre hata ile yerinizi alıcı ekranında okuyabiliyorsunuz; rota belirliyor, hızınızı, kat edilen yolu ve kalan yolu görüyorsunuz, gidilmesi istenen noktaya göre yönünüzü görüyorsunuz;bırakmış olduğunuz takımın ,şamadıralarını buluyorsunuz; sisli havalarda limana gidebiliyorsunuz, eh bundan iyisi can sağlığı. El tipleri genelde 12 kanaldan değişik uyduları arıyor, . Rotayı, rota üzerinde noktaları hafızaya alabiliyor, böylece kerteriz defteri de kalkıyor, gece kullanımı için ekran ışıklandırması oluyor, gündoğuş ve batış saatlerini, bildiriyor vs vs. Bazıları ilave CD ler ile ekranda harita üzerinde yer gösteriyor, , yan yazılımlarla haritalar daha da detaylandırılabiliyor, komputere bağlanabiliyor.yukarıda anlatılan işlemlerin bizim için ne kadar yardımcı olduğu kesin, tavsiyem türkce yazılımı olanları tecih ediniz, çok fazla detayları var, yabancı dilde kesin karıştırılıyor ,terimleri teknik. (bknz-şkl-41=) .

  5)= ŞAMANDIRA : Flamalı, Işıklı ve Normal = Balılcılık sürkülerinde, denize bırakılan sabit veya gezer paraketelerin, gündüz flamalı şamandıra, gece ise ışıklı şamandıra ile işaretlendirilmesi mecburidir.
  FLAMALI ŞAMANDIRA = Yapımında 1)= kargı 3-4 mt boyunda, ( bknz-şkl-4) .. 2) = denizde iyi görünmesi için siyah renkte flama,( poşet), - ( bknz-şkl-27) .-- 3)= Radar reflektörü, su üstü radarların tespiti için, (bknz-şkl-57) ...4)= şamandıra bidonu 5 lt ve 2 lt pet şişe (bknz-şkl-17) ... =/=... Toplamdaki 5 unsuru şöyle biraraya getirip, flamalı şamandırayı oluştururuz. 2 lt' lik pet şişenin içine, çimentolu harç yapıp koyarız, harç daha ıslak iken ;kargının kalın tarafınını enine bir çivi çakarak beraber harcın içine oturtup kurumasını bekleriz. pet şişenin 1 mt üstüne, 5 lt'lik bidondan 1 veya 2 ad çıkmayacak şekilde sıkıca bağlanır, bidonları alt tarafından kargıya: 5 kulaç uzunluğunada ip bağlarız,ipin boş ucunada 5 lt'lik bidondan 1 ad bağlarız..kargının en üstüne siyah flama (poşet) bağlanır.hemen altınada radar reflektörünü bağlarız.yaptığınız flamalı şamandıranın sudaki duruşunu kontrol ediniz...

  IŞIKLI ŞAMANDIRA : Yapımında, 1) Gaz yağı ile yanan fener, lüx tipi pompalı fenr, güneş enerjili fener , bunlara benzer değişik lamba ve fener çeşitleri... 2) Fenerlerimizi suyun yüzeyinde durduracağımız şamandıra: can simidi 30 lt' lik musluklu tip, beyaz renkte bidon, şekilde mavi var. Toplamdaki 2 unsuru, şöyle bir araya getiririz. Can simidinin üzerine dar bir tahtayı sıkıca bağlarız, tahtanın üstünede seçtiğimiz feneri yine sıkıca monte ederiz, simidin bir tarafına, 2 kulaç uzunluğundaki ipin bir ucunu sıkıca bağlar, diğer ucunada 5 lt'lik şamandıra bidonu bağlarız. Diğer 30 lt'lik bidonda ise; bidonun uzun ve geniş olan yerine, seçtiğimiz fenerin gireceği şekilde delip , fenerimizi içine oturturuz, renerinizi mutlaka bir ip ile bidona bağlayınız, denizde devrilirse kaybolmasın diye, fener bidonunun sap kısmına, 2 kulaç uzunluğundaki ipin bir ucunu sıkıca bağlar, diğer ucunada 5 lt'lik şamandıra bidonu bağlarız.

  DİKKAT: Flamalı veya Işıklı şamandıra kullanırken takıma bağlı ipi direk olarak bağlamayın, aradaki 5 lt'lik şamandıra bidonuna bağlayın...

  NORMAL ŞAMANDIRA : Normal şamandıraları 2 ye ayırabiliriz. 1) 5 - 10 - 20 ve 30 lt'lik bidonlardan oluşan şamandıralar. 2) 500 ml ve 2 lt'lik pet şişe şamandıralar.
  1) 5 veya 30 lt'lik 2Cool şamandıra bidonlarını,dip paraketelerinde kullanırız. şamandıraların üzerine çalışacak olduğumuz derinliğe göre,10 veya 1000 mt ip sararız. ip sığ sularda ince 2 mm, derin sularda 3,5 - 4 mm. Ölçüsünü belirlediğimiz ipin bir ucuna fırdöndü bağlayıp,bunuda şamandıraya bağlarız, ipin diğer ucunada ; çalışacağımız derinliğe göre 500 gr ile 10 kg arasında ağırlık bağlarız. 2)Yüzey paraketesini , yüzdürmek amacıyla kullanılan ,ufak tip ve pet şişeden şamandıralar. yüzeyde tutacağımız takımı kaç mt de tutacak isek, genelde misinayı ölçüp ,şamandıraya bir ucundan bağlayıp , üzerine sararız, diğer ucunada klipsli fırdöndü bağlarız.

  6) YARDIMCI MALZEMELER : Kakıç , Kepçe , Projektör, Parmaksız eldiven, 7-Cool ,Bıçak, Karga burnu:balıkavimcom


 2. #2
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.954
  Tecrübe Puanı
  2444

  Standart

  paylaşim için teşekkürler abi

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 3. #3
  REİS LüFerCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3.474
  Tecrübe Puanı
  396

  Standart

  Abi bu paragatalar marmarada ve karadenizde yasakmı yoksa balıkçıya serbestmı bunu aydınlatırsan sevinirim
  Paylaşim için teşekkürler
  BüleNt
  İSTANBUL


 4. #4
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  140
  Tecrübe Puanı
  35

  Standart

  Paylaşım için teşekkürler.
  skoccan

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Parekete Çeşitleri
  By Hıcaz in forum Takımlar
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 21.02.10, 03:13
 2. Balıkçılık nedir ve Ticari Balıkçılık Yöntemleri
  By Hıcaz in forum Balıkçılık Hakkında Genel Bilgiler
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 20.02.10, 00:48
 3. Parakete Hakkında neler biliyoruz
  By Hıcaz in forum Takımlar
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 02.05.09, 15:26
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj: 06.04.09, 12:28

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM