Trofe avcılığında kullanılacak yemlerinde nitelikli olması elzemdir. Bu yemlerde asli unsur aksiyonlarıdır. Zira hemen hemen tüm trofeler yemlerinin aksiyonları ile saldırma güdüsünü harekete geçirirler. Demekki trofe yemlerinde aranacak en önemli husus aksiyonunun düzgün olmasıdır.
Bu ise yemin dengesi vs. yanında balık gibi kıvrılıp kıvrılamadığına bağlıdır.
Bunu sağlamanın en iyi yolu canlı yem kullanmaktır. Fakat canlı yemi öyle takmalısınız ki acayip hareket etmesin biraz aksak olsada balık gibi düzgün hareket edebilsin. Yemin kendisi kadar bir iğne kullanacağınız için bu ciddi bir sorun olacaktır.
Bu nedenle ölü yemlerde canlılar kadar iyi netice verebilir çoğu durumda. Canlı yeme kocaman iğneyi takarken çıkacak sorunlar yemin canlı olmasının getirilerini kolayca götürebilir. Çoğu zaman yemi çabucak öldürür hatta. İşte o nedenle ölü yem kullanmak gene makul netice almayı sağlayabilir.
Ama ölü yem dediysek öylesine yemden bahsetmiyoruz. Örneğin buz tatlı su vs. değmemiş olması elzemdir çoğunlukla. Yoksa dağılır suda çabucak. Aynı şekilde ezik vs. olmamalıdır. Bütün olarak kullanmak en olmazsa olmaz husus olur. Ama bütün kullanımda yemin aksiyonu bozuktur kütük gibidir resmen. Bir yöntem kıvırıp bükerek ezmeden yemin omurgasını kırmaktır. Bir diğer yöntem kesip kılçığını çıkarmaktır. Bazen yem önce şak şak gibi kesilir kılçığı çıkarıldıktan sonra tekrar dikilir.
Kullanılacak yem ve iğne öyle seçilir ki balığın aksiyon yapacak olan kuyruk kısmı boşta kalmalıdır. Yani iğne yemin içinde kalmalı sidikliğin geçmemelidir.
İğnenin takılması da özen gerektirir. en az hırpalayarak takmak belki sorun değildir. Ama yemin dengesi iyi sağlanmalı bilhassa düz doğal durması sağlanmalı pervane gibi dönmesi engellenmelidir.
Takımda düzgün olmalıdır. Gam yapmış bir misina yemi düzgün çekemez. Misinanın gamı sürekli alınmalı uygun yerlerde iyisinden fırdöndüler kullanılarak takım burulmaya karşı korunmalıdır.