TROL YASAGI
Trol ve gırgırla av yasağı bugün başlıyor
Gırgır ve trol tekneleriyle balık avlama yasağı, 1 Mayıs Cuma günü başlayacak. Foçalı balıkçılar, kötü bir dönem geçirdiklerini belirterek, balıkçılığın her geçen yıl bir öncekini arattığından yakındı.
01 Mayıs 2009
Gırgır ve trol tekneleriyle balık avlama yasağı, bugün (1 Mayıs Cuma günü) başlayacak. Eylül ayından beri avlanan Foçalı balıkçılar, kötü bir dönem geçirdiklerini belirterek, balıkçılığın her geçen yıl bir öncekini arattığından yakındı.
Foça Merkez Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Yaşar Balta, geçen yıl 15 Nisan'da başlayan avlanma yasağının bu yıl 15 gün uzatılarak 1 Mayıs 2009 tarihine çekildiğini hatırlattı. 15 Eylül 2008'de başlayan av sezonunun son 10 yılın ‘en kötü dönemi’ olduğunu belirten Balta, bunun en önemli nedenlerinden birinin diğer bölgelerden avlanmak için Foça'ya gelen trol ve gırgır tekneleri olduğunu söyledi.
Balta, “Trol avcılığı sezonunun başladığı tarih olan 15 Eylül 2008'de çoğunluğu Marmara bölgesinden olmak üzere avlanmak için Foça'ya 150 civarında trol teknesi geldi. Bunlar, av sezonunun açıldığı ilk 15 gün içinde, bizim sezon boyunca avlanacağımız sahaları talan edip gitti. Bizler, 100 tekne buluşup nasıl başka bölgelere gitmiyorsak, diğer bölgelerdeki arkadaşlardan da aynı duyarlılığı bekliyoruz. 4,5-5 aylık yasak boyunca banka kredileri ile geçimini sağlayıp yasak sonunda yeni bir umut ile sezona başlayan balıkçılar birbirinin nasibine ortak olmamalı” dedi.
Devletin de özellikle bu konuya el atması gerektiğini kaydeden Balta, “Su ürünleri kooperatifleri ile Tarım İl Müdürlükleri bu rahatsızlığa gerçek anlamda bir çare bulmalı. Örneğin balıkçılığa kota sistemi getirilebilir. Balıkçının günlük yakaladığı balığa kota konulur, bu sayede sezon başı 15 gün içerisinde avlanmayla heba olan sahalarda bir sezon avlanılır ve yakalanan balık da değerini bulur. Hem ülke ekonomisine katkı sağlar hem de balıkçımız para kazanır. Ayrıca karada ticari taksilerde olduğu gibi balıkçılara plaka sistemi de getirilebilir. Böylece her teknenin bağlı olduğu ilinin denizlerinde avlanması sağlanabilir” diye konuştu.
Bu yıl avlanma döneminde yakalanan balık sayısında geçen yıla oranla yüzde 50 düşüş olduğunu kaydeden Yaşar Balta, “Balık ihracatındaki gerileme de belimizi büktü. Balıkçılık da her geçen yıl bir öncekini aratır oldu” dedi.