Türk Deniz Araştırmaları Vakfı
P.K. 10 81650 Beykoz- İSTANBUL
Tel: 0 216 424 07 72Faks: 0 216 424 07 71
info@tudav.orgwww.tudav.org


26 Mayıs 2004’te Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi’nden Dr. Sayhan TOPÇUOĞLU ve İbrahim AKKURT’la beraber Ölüdeniz’de “Midye İzleme Projesi’nin bir parçası olarak midye transplantasyonu işlemi gerçekleştirildi.

Proje

Projenin adı "Mediterranean and Black Sea Mussel Watch" ya da "Akdeniz ve Karadeniz Midye İzleme Projesi" dir. Proje, CIESM (International Commission for the Scientific Exploration of the Mediterranean Sea) destekli bir projedir.
Projeye katılan ülkeler; Mısır, Suriye, İspanya, Fransa, Romanya, Ukrayna, Yunanistan, Monako, İsrail, Hırvatistan, Tunus, İtalya, Libya, Bulgaristan, Türkiye, Fas ve Cezayir ve Amerika ile 18 ülkedir.

Amaç, midyelerde radyonüklid, ağır metal, POPs (PCBs, PAHs ve pestisitler) analizleri yapmak ve değişimleri izlemektedir. Midye olmayan yerlerde ve ülkelerde diğer mollusk türleri ya da alg, balık, deniz suyu ve sedimentlerde analizler yapılır.

Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi’nin Proje Kapsamındaki Uygulamaları


Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi’nin Karadeniz, Marmara ve İzmir'e kadar olan denizel kıyı şeridinde 16 (10 adedi Karadeniz'de, 4 adedi Marmara'da ve 2 adedi de Çanakkale-İzmir arasında) istasyonu vardır. Bu istasyonlardan periyodik olarak radyoaktivite ve ağır metal analizleri için midye toplanmaktadır. Ayrıca her istasyonda suların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri tayin edilmektedir.
Midye yaşamayan denizel ortamlarda Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi tarafından seçilen 6 istasyona (Gökova Körfezi, Ölüdeniz, Antalya, Taşucu-Akkuyu, Botaş ve Arsuz-Samandağı) Mayıs-Haziran aylarında monitoring sistemler kurularak midye transplantasyonu yapıldı. Bir pasif monitoring çalışması olan bu araştırmada, transplantasyon yapmak için Rumeli Feneri’nden (dipten) alınmış olan midyelerde transplantasyon öncesi ağır metal ve radyoaktivite konsantrasyonları saptandı (midyenin hem iç kısmında, hem de kabuklarında). Ayrıca İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden Prof. Dr. Kasım Cemal GÜVEN’e de petrol ve pestisit analizi yapılması için örnek verildi. Ekim sonu Kasım başı monitoring sistemlerden alınacak olan midyelerde de aynı analizler tekrarlanacaktır. Eğer midyeler ölürse (Kelebekler Vadisi’nde olduğu gibi) midye kabuklarında ağır metal ve radyoaktivite analizleri yapılacaktır.
Diğer taraftan, Ekim sonu-Kasım başı, bu istasyonlarda bazı oseanografik parametrelerin ölçülmesi, organizma ve sediment örneklerinin de alınması planlanmıştır.

Ölüdeniz’de Yapılan Uygulama


Midye İzleme Projesi kapsamında Ölüdeniz çevresindeki bir noktada midye transplantasyonu yapılmasını planlayan Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi’nden Dr. Sayhan TOPÇUOĞLU ve İbrahim AKKURT tarafından, TÜDAV desteğiyle 26 Mayıs 2004 tarihinde Kelebekler Vadisi’nde midye transplantasyonu işlemi gerçekleştirildi.

Transplantayon işlemini gerçekleştirmek üzere TÜDAV Ölüdeniz Ofisi’ne gelen Dr. Sayhan TOPÇUOĞLU ve İbrahim AKKURT için Ölüdeniz’den bir tekne ayarlandı. Kullanılacak malzemeler ve midyeler hazırlanarak tekneye taşındı. Uygulama için Kelebekler Vadisi’nin uygun olacağına karar verildikten sonra tekneyle gidilerek transplantasyon için uygun derinlikteki noktalar tespit edildi. Transplantasyon için uygun derinliğin yaklaşık 15 metre olduğu öğrenildi. En altta 30 kg’lık ağırlık, onun üzerinde küçük bir şamandıra, ortada kafes içinde midyeler, kafesin üzerinde bir küçük şamandıra daha ve en üstte de büyük beyaz bir şamandıra olmak üzere hazırlanan sistem Vadi’nin güney tarafına kıyıdan yaklaşık 50 metre açığa bırakıldı.

Uygulama sırasında Dr. Sayhan TOPCUOĞLU’ndan proje ile ilgili bilgi alındı.
Uygulama boyunca fotoğraf ve video çekimi yapıldı. Kelebekler Vadisi’nde dalış yapan iki dalış merkezindeki (X Point Divers ve European Diving Center) dalgıçlara konuyla ilgili bilgi verildi ve midyelerin periyodik olarak izlenmesi sağlandı.

Transplantasyondan iki hafta sonra kafes içindeki midyelerin öldüğü öğrenildi. Sayhan Topçuoğlu’na konuyla ilgili bilgi verildi. Bunun üzerine 20 Haziran 2004 tarihinde, Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi’nden Dr. Sayhan TOPÇUOĞLU tarafından tekrar gönderilen midyeler Kelebekler Vadisi’nde daha önce midye transplantasyonu yapılan noktadaki kafese bırakıldı. İkinci transplantasyondan bir hafta sonra bu yeni midyelerin de öldüğü öğrenildi.
Dr. Sayhan TOPÇUOĞLU; şu ana kadar alınan bilgilere göre Ölüdeniz dışındaki diğer 5 istasyondaki midyelerin yaşamakta olduğunu, mevcut sistemi bozmamamız gerektiğini, Ekim sonu-Kasım başı gibi midyelerin toplanacağını, ölen midye kabuklarını da sayıma alacaklarını söyledi.

Midye İzleme Projesinden Görüntüler